Wypowiedzi o charakterze rytualnym

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Opis i charakterystyka pojęcia

Wypowiedzi o charakterze rytualnym - niespotykanie użyteczny, uniwersalny związek frazeologiczny z repozytorium nowomowy, wykorzystywany do precyzyjnego opisywania niewygodnych dla Naszej Partii, a więc - co oczywiście oczywiste - niesłychanie kłamliwych wypowiedzi zewnętrznych wrogów narodu, które w jedynie słusznym rozumieniu Partiibezapelacyjnie i raz na zawsze dezaktywowane dzięki nadaniu im atrybutu rytualności, co także pozwala PiSjonarzom nie słyszeć krytyki.

Geneza wyrażenia

Ten związek frazeologiczny wprowadził do obiegu oralnego restaurowanej IV RP w dniu 08.02.2017 wstający z kolan, wybitny niegramotny odkrywca San Escobar Witold Waszczykowski, w komentarzu na temat wizyty w Wolsce kanclerz IV Rzeszy Niemiec, niejakiej Angeli Merkel i jej rzekomo krytycznej wypowiedzi o dobrej zmianie w mediach narodowych i wymiarze sprawiedliwości restaurowanej IV RP:

Haniebna rytualna wypowiedź osławionej pani Merkel

W dniu 07.02.2017, podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyła także asystentka Naszego Umiłowanego Przywódcy, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, Beata Szydło, Angela Merkel powiedziała:

Historyczne przykłady innych wypowiedzi o charakterze perfekcyjnie rytualnym

  1. "Podejmujemy ten krok w świetle informacji, któreaktualnie dostępne dla nas, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że wiążące zasady dotyczące Trybunału Konstytucyjnego nieobecnie przestrzegane" - pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, w uzasadnieniu o wszczęciu procedury kontroli praworządności (13.01.2016)
  2. "Obowiązujące decyzje Trybunału Konstytucyjnego nie są wypełniane przez inne organy władzy w Polsce. To bardzo niepokojące. Jestem też świadom niedawnych zmian w mediach publicznych, które również są niepokojące" - ibidem
  3. "Chciałbym przypomnieć, że rządy prawa (...) wymagają poszanowania dla demokracji i praw fundamentalnych. Nie może być demokracji i poszanowania dla praw podstawowych bez uszanowania państwa prawnego i na odwrót" - ibidem
  4. "Wzywamy Pani rząd, żeby potwierdził wierność podstawowym zasadom OBWE i UE, włączając w to poszanowanie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa. [...] Obie te ustawy mogą służyć do ograniczenia demokratycznych praw w Wolsce, włączając w to zasadę praworządności oraz niezależności sądownictwa" - amerykańscy senatorowie John McCain, Ben Cardin i Richard Durbin w liście do Beaty Szydło (14.02.2016)
  5. "Polska i Węgry - te dwa kraje, które nie byłyby wolne, gdyby nie Stany Zjednoczone i długa zimna wojna - teraz zdecydowały, że demokracja to dla nich zbyt wielki problem i wolą przywództwo na wzór putinowski. Dajcie nam autorytarnego dyktatora i trzymajcie z daleka obcokrajowców. Brzmi to znajomo?" - Bill Clinton podczas wiecu wyborczego Hillary Clinton w New Jersey (13.05.2016)
  6. "Komisja nie ma problemu z reputacją. Ma swoje własne zobowiązania i kompetencje. Jest instytucją w ramach UE, do której Polska należy. Polski rząd jest częścią unijnych instytucji. Premier jest częścią Rady Europejskiej i tak jak polski rząd ma swoje kompetencje i zobowiązania. Również my je mamy. Wynikają one z traktatu. Z tego wynika nasze zobowiązania do pilnowania praworządności w państwach UE" - Günther Öttinger, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa (20.05.2016)
  7. "Unia Europejska nie może zapominać o wolności informacji w Polsce. [...] UE martwi się rosnącym w Polsce autorytaryzmem, od kiedy rząd pod wodzą konserwatywnego Prawa i Sprawiedliwości objął władzę w listopadzie. [...] Tłamszenie mediów przez polski rząd musi być jasno potępione w opinii, jaką przedstawi Frans Timmermans. Wzywamy go do powtórzenia zaniepokojenia UE niezależnością mediów" - Organizacja "Reporterzy bez Granic" (20.05.2016)
  8. "Według mnie premier Szydło poszła o krok za daleko, przyjmując tak wrogą pozycję wobec instytucji unijnych. Koniec końców nie chodzi tu o spór Polski z Unią Europejską ani o wrogie europejskie przejęcie. Chodzi o to, że rząd PiS nadużywa parlamentarnej większości do łamania polskiej konstytucji i do wygaszania kolejnych zasad demokratycznej kontroli i równowagi. I w ten sposób umieszcza Polskę poza Unią Europejską. Poza naszą wspólnotą wartości. [...] Polska jest częścią Europy, a naród polski walczył ciężko o to, by zaprowadzić u siebie demokrację i zasady państwa prawa. PiS nie ma żadnego prawa narażać tego wysiłku. Wielkie demonstracje dwa tygodnie temu w Polsce są sygnałem, że naród polski tego nie zaakceptuje" - Guy Verhofstadt, lider frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim (21.05.2016)
  9. "I w końcu chciałbym pogratulować Polsce, która ostatnio obchodziła 225-lecie uchwalenia swojej konstytucji, najstarszej zapisanej konstytucji w Europie. Wyraża się w tym odwieczne polskie pragnienie wolności i niepodległości. W rzeczy samej, odrodzenie polskiej demokracji po zimnej wojnie było inspiracją dla ludzi w całej Europie, na całym świecie, także w Ameryce. Ponieważ osiągnięcia Polski pokazały, że demokracja i pluralizm nie są unikalne dla tylko jednej kultury czy jednego kraju, ale wyrażają uniwersalne wartości. Kluczową zasadą amerykańskiej polityki zagranicznej jest to, że wstawiamy się za tymi wartościami na całym świecie, także wobec naszych najbliższych sojuszników. I w tym duchu przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulowaćsprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce. To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa - to są wartości, na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, leżą u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego. Były to wartości, które świętowaliśmy 2 lata temu na Placu Zamkowym" - Barack Obama na konferencji prasowej w Warszawie (08.07.2016)
  10. "Fundamentalne kwestie nadal są nierozwiązane. Nowa ustawa nie rozwiązała problemu TK w Polsce. Zgadzamy się, że zmiany idą we właściwą stronę. Polskie władze porzuciły zasadę 2/3 większości przy podejmowaniu decyzji, ale kluczowe kwestie, takie jak publikacja i wdrożenie wyroków i jak zaprzysiężenie sędziów pozostały nierozwiązane" - pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, w uzasadnieniu wszczęciu procedury kontroli praworządności (27.07.2016)
  11. "Komisja podejmuje kolejne kroki w zakresie praworządności, wydając zalecenie dla Polski. Zalecamy, aby władze polskie opublikowały i w pełni wdrożyły wyrok w zakresie nominowania sędziów. Władze powinny opublikować i wdrożyć wyrok TK z 9 marca, wg którego poprzednia ustawa o TK była niekonstytucyjna. Zalecamy, by publikowano automatycznie przyszłe wyroki. Zalecamy władzom, by upewniły się, że wszelkie reformy prawa w zakresie TK brały pod uwagę opinie Komisji Weneckiej i poprzednie wyroki TK" - ibidem
  12. "Jeśli chodzi o nową ustawę przyjętą 21 lipca, zwracamy się do władz polskich, by zapewnił, że TK sprawdzi jej zgodność z konstytucją. Prosimy władze o poinformowanie KE o krokach, które mają zostać podjęte w ciągu najbliższych trzech miesięcy" - ibidem
  13. "Dlaczego zasada państwa praworządnego jest taka ważna? Bo z historii Europy dowiedzieliśmy się, że by demokracja działała potrzebujemy jej. A jej kluczową częścią jest funkcjonowanie niezależnych sądów. Nie ma to żadnego związku z polityką. Polityka może prowadzić do różnych wyborów, ale rządy muszą pozostać w ramach państwa prawnego." [...] Jeśli pan Legutko zaakceptuje, że niezależność wymiaru sprawiedliwości jest kluczową częścią państwa praworządnego, to jak to się dzieje, że w Polsce władza może decydować, czy może wybierać czy publikuje orzeczenia najwyższego trybunału w kraju w zależności, czy jej się to podoba, czy nie? To łamanie zasady niezależności sądów" - Frans Timmermans podczas debaty Parlamentu Europejskiego (13.09.2016)
  14. "Nie możemy iść na kompromisy. Albo respektujesz prawo, albo nie. Jeśli nie, to Europa nie może siedzieć cicho. [...] Unia Europejska mogłaby zamrozić Polsce prawo głosu, jeśli ta nie zmieni kursu i nie będzie przestrzegać zasad rządów prawa" - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Jyrki Katainen w wywiadzie dla agencji Reutera (06.02.2017)

Późniejsze przykłady innych wypowiedzi o charakterze perfekcyjnie rytualnym

  1. "Chcę to wyraźnie powiedzieć. Polska ma pełne prawo wprowadzać reformę sądownictwa, ale reformy powinny być zgodne z polską konstytucją i z najwyższymi standardami międzynarodowego prawa, powinna też szanować niezawisłość sądów i podział władzy." - Heather Nauert - rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu na konferencji prasowej w Waszyngtonie (29.09.2017)
  2. "Liczymy, że nasi sojusznicy będą zachowywali mocne demokratyczne instytucje, gospodarkę i zdolności obronne. Będziemy nadal bardzo uważnie się temu przyglądać, ale chcę podkreślić, jak ważna jest silna i zdrowa demokracja w Polsce." - ibidem

Jedynie słuszne przykłady wypowiedzi o charakterze perfekcyjnie rytualnym

  1. "Staramy się się uzyskać dla Ukrainy na przyszły szczyt NATO w Wilnie, latem tego roku, dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa, które będą wzmacniały potencjał militarny Ukrainy i poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa ukraińskiego, i które będą także istotnym wzmocnieniem morale obrońców Ukrainy." - Drugi najlepszy w dziejach Wolski prezydent - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomny, dlatego dobrze stojący, obrońca dobrej zmiany, ludź pierwszej kategorii, Andrzej Duda (pseudonim sceniczny: "Maliniak") podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie (05.04.2023)

Patrz też

Linki zewnętrzne