Zamrażarka

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Zamrażarka - wyjątkowo użyteczny dla opisu restaurowanej III RP termin, który do tezaurusa nowomowy zaaodoptowany został z repozytorium nowomowy wrogiej, wykorzystywanej przez czynowników przestępczej Platformy Obywatelskiej do bezpardonowej walki z siłami Postępu i Rozwoju oraz ogólnonarodową większością Prawych Wolaków.

Geneza wyrażenia

Termin "zamrażarka" pierwotnie użyty został całkowicie bezprawnie przeciwko byłemu Wybitnemu Wolakowi, Ludwikowi Dornowi, który - zanim zszedł na drogę zdrady, a w szczególności podważania autorytetu prezesa-premiera-prawie-prezydenta Jarosława Odmienionego-Kaczyńskiego - odniósł pewne zasługi na froncie budowy IV RP.

Porażające dowody bezprawnego i całkowicie błędnego użycia terminu "zamrażarka" przez do cna skompromitowaną ówczesną opozycję, podane zostały przez pana Dorna w dniu 02.072007 w wywiadzie na łamach "Życia Warszawy":

Ta błyskotliwa konstatacja Ludwika Dorna stała się sygnałem dla odkłamania zhańbionego przez liberałów terminu "zamrażarka" i nadania mu właściwego sensu oraz uzasadnionego historycznie i dialektyczne znaczenia. Od tej chwili, wszyscy prominentni członkowie Ruchu Oporu oraz inni Prawi Wolacy, wykorzystując swoje niebywałe wprost możliwości erudycyjne, wielokrotnie demonstrowali perfekcyjnie prawidłowe użycie terminu "zamrażarka", walnie przyczyniając się do zachowania go w tezaurusie klasycznej nowomowy PiSjanistycznej.

Rejestr najbardziej błyskotliwych patriotycznych wypowiedzi, utrwalających właściwy sens terminu "zamrażarka"

 1. "Mój poprzednik, Marek Jurek, parę miesięcy trzymał w tak zwanej zamrażarce wniosek o swoje odwołanie złożony przez SLD i w końcu ten wniosek został wycofany" - Ludwik Dorn w programie "Kwadrans po ósmej" na antenie TVP (22.08.2007)
 2. "Marszałek Bronisław Komorowski odsyła do zamrażarki wszelkie projekty niezłożone przez koalicję PO-PSL" - poseł Maks Kraczkowski na konferencji prasowej w Sejmie (14.01.2008)
 3. "Myśmy zgłosili ten projekt jako projekt PiS-owski w grudniu. On sobie leży w zamrażarce u marszałka Komorowskiego i czeka, nie wiem na co" - posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska w "Poranku Radia TOK FM" (15.02.2008)
 4. "Niedawno odwołano posiedzenie Senatu bo nie było nad czym pracować, a w zamrażarce u Marszałka Sejmu leży 50 projektów ustaw złożonych przez PiS" - poseł Adam Hofman podczas prezentacji w Sejmie wspaniałego show, zatytułowanego "Polityczny Matrix" (22.02.2008)
 5. "Apeluję do pana marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, by nie przetrzymywał projektu PiS w zamrażarce i skierował jak najszybciej pod obrady, a do PO i PSL o to, by poparły propozycję klubu PiS" - sekretarz klubu PiS, posłanka Małgorzata Sadurska na konferencji prasowej w Sejmie (11.03.2008)
 6. "Niestety przez blisko 5 miesięcy Komisja Gospodarki nie miała możliwości pracy nad tym projektem. Leżał on w zamrażarce u marszałka Komorowskiego" - poseł Maks Kraczkowski na konferencji prasowej w Sejmie (09.04.2008)
 7. "My, oczywiście, będziemy apelować do marszałka Sejmu, żeby naprawdę nie trzymał 'w zamrażarce naszych..." - posłanka Beata Kempa w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (24.04.2008)
 8. "W tej kadencji klub PiS złożył 83 projekty ustaw, z czego zablokowano lub odrzucono 62. W zamrażarce u Marszałka Sejmu leżą 22 projekty, a w komisjach przetrzymywanych jest 25 projektów" - poseł Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie (10.09.2008)
 9. "Różnica jest taka, że nasz projekt od 13 grudnia 2007 roku leży w Sejmie, jest w słynnej zamrażarce pana marszałka Komorowskiego i to jest kolejny argument przemawiający również za odwołaniem pana marszałka" - posłanka Beata Kempa w programie "Kwadrans po ósmej" (24.09.2008)
 10. "Partia Jarosława Kaczyńskiego zarzuca również prominentnemu politykowi PO przetrzymywanie projektów opozycji w zamrażarce, wreszcie dwuznaczną sytuację, w jakiej znalazł się w związku z kontaktami z negatywnie zweryfikowanymi oficerami WSI" - Wojciech Wybranowski na łamach "Naszego Dziennika" (03.12.2008)
 11. "A jak już wchodzą nasze projekty jeszcze z poprzedniej kadencji, choćby dotyczące polityki prorodzinnej pani Joanny Kluzik Rostkowskiej, to leżą w zamrażarce u marszałka i czekają na identyczne projekty rządowe, które następnie PO zgłasza jako własne, chociaż są żywcem zerżnięte z naszych" - poseł Ruchu Oporu Stanisław Szwed w wywiadzie na łamach "Tygodnika Solidarność" (10.12.2008)
 12. "Dlatego potrzebna jest nowa, spójna regulacja. Podstawą do prac mógłby być projekt PiS, który był już konsultowany ze stroną społeczną, ale od ponad roku czeka w sejmowej zamrażarce - Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia Godność, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" (05.03.2010)
 13. "Tylko w obecnej kadencji Sejmu, gdy przewodniczącym naszego klubu był jeszcze Przemysław Gosiewski, złożyliśmy ponad 150 projektów ustaw. Większość z nich jest przechowywana w zamrażarce u marszałka Komorowskiego albo została skopiowana przez PO i przedstawiona jako jej projekty" - Grażyna Gęsicka w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (23.02.2010)
 14. "Ze sprężeniem to jest tak, że są ludzie, pomysły i wola pracy, bo to my najwięcej projektów ustaw wnieśliśmy, chociażby projekt ustaw o przedszkolach, ale to wszystko jest przetrzymywane przez marszałka w zamrażarce, bo to jest marszałek platformerski czego już mają dosyć nawet członkowie PSL, nie wspomnę o SLD, ale ja się z tego tylko cieszę, bo to będzie silna karta przetargowa przeciwko Komorowskiemu w wyborach prezydenckich" - poseł Joachim Brudziński w wywiadzie dla onet.pl (28.03.2010)
 15. "Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 5 trafił do laski marszałkowskiej w 2008 roku; od tego czasu leży w sejmowej zamrażarce" - Joanna Kluzik-Rostkowska na konferencji prasowej w Sejmie (28.05.2010)
 16. "Marszałek Komorowski ograniczał opozycję, miesiącami przetrzymywał nasze projekty w tzw. zamrażarce. Takie ruchy dyskwalifikują Komorowskiego. On nie ma cech, które powinien mieć mąż stanu" - posłanka Beata Kempa w wywiadzie dla onet.pl (12.07.2010)

Próba egzegezy semantycznej

Zapewne autorom cytowanych wyżej wypowiedzi nie chodziło o:

Zamrażarka Laboratoryjna Minus Osiemdziesiąt Stopni (ang.: Minus Eighty Laboratory Freezer for ISS - MELFI), czyli europejska eksperymentalna zamrażarka, zaprojektowana do pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Składa się z czterech niezależnych, izolowanych dewarów (termosów), które mogą funkcjonować w różnych temperaturach. W czasie funkcjonowania na orbicie używane są temperatury −80°C, −26°C i +4°C. W zamrażarce przechowywane są reagenty i próbki. Oprócz przechowywania, zamrażarka zaprojektowana została także do transportu próbek do i ze stacji orbitalnej w środowisku o kontrolowanej temperaturze. Całkowita pojemność zamrażarki to 300 litrów. wg Wiki

Zamrażarka, czyli chłodziarka została wynaleziona w 1939 r. i składa się z następujących elementów:

 1. skraplacza
 2. elementu dławiącego (w urządzeniach domowych rolę tę pełni rurka kapilarna)
 3. parownika
 4. sprężarki

Ponadto chłodziarki dzielmy na:

Stąd należy wnioskować, że zamrażarka, o której mówią Prawi Wolacy jest zamrażarką termoakustyczną, służącą do przechowywania pytań jednominutowych. Cnd.

Patrz też

Linki zewnętrzne