Stocznia Gdańska

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
TW "Bolek" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa") i ZOMO w Stoczni Gdańskiej
My staliśmy tam ...

Stocznia Gdańska - miejsce, w którym Jarosław Kaczyński jest tam, gdzie był wtedy, a ci którzy są teraz gdzie indziej, są tam gdzie wtedy było ZOMO. Tak się składa, że w miejscu tym powstała "Solidarność".

Ratowanie stoczni przez radiosłuchaczy

W celu polepszenia warunków sanitarno-gospodarczych stoczni, aby odpowiadały przebywającej w niej tak ważnej osobie, Radio Maryja przeprowadziło wśród swoich wiernych radiosłuchaczy zbiórkę pieniędzy.

Ojciec Jan Król, jeden z najbliższych współpracowników dyrektora Radia Maryja, zainwestował świadectwa udziałowe NFI i pieniądze przekazane przez słuchaczy w akcje giełdowej spółki ESPEBEPE. Zrobił to za pośrednictwem pełnomocnika. Tymczasem zbiórka prowadzona przez radio w latach 1997-98 miała posłużyć wyłącznie do ratowania upadającej Stoczni Gdańskiej - taki właśnie cel przedstawiano na antenie.

Pieniądze do gdańskiego zakładu nigdy jednak nie trafiły, a inwestycje duchownych skończyły się fiaskiem - wskutek knowań finansistów ESPEBEPE upadło w 2002 r. Bezczelnie pytany o to, co stało się z pieniędzmi i ile w ogóle ich było, o. Rydzyk nieugięcie milczy.

Patrz też

Linki zewnętrzne: