Korporacje i netłorki

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Korporacje i netłorki - nowoczesny związek frazeologiczny, stanowiący element nowomowy. W wypowiedziach koalicjantów i odnowicieli termin ten występuje wyłącznie w liczbie mnogiej i jest ekwiwalentem wyrażeń Układ i Szara sieć użytych razem. Forma ta pozwala na skrócenie wypowiedzi przedstawicieli koalicji, dając jednocześnie możliwość ich urozmaicenia pod względem stylistycznym.

Geneza

Termin ten został wprowadzony do szerszego użycia przez Pana Prezydenta w dniu 05.01.2007 podczas wywiadu dla TVP1. Autorstwo terminu zostało przypisane przez Prezydenta bliżej nieznanemu doktorowi Żukowskiemu. Biorąc pod uwagę porażającą świeżość i trafność omawianego zwrotu, jak również pogłoski dochodzące ze sfer niezbyt dobrze poinformowanych, można przypuszczać, iż doktor ów jest tajemniczym wybitnym analitykiem, na którego wcześniej powoływał się w swych wypowiedziach Wielki Brat Pana Prezydenta.

Modelowe użycie wyrażenia

Dla zaprezentowania perfekcyjnego użycia frazy, poniżej przedstawiono pełny cytat z wypowiedzi Pana Prezydenta, w której uwidacznia się jego absolutne mistrzostwo i genialne wyczucie językowe, w szczególności w zakresie nowomowy.

Uświadamiając społeczeństwu ogrom zagrożeń wynikających z zainstalowania w Wolsce korporacji oraz bezczelne dążenia okupantów do ukorporacyjnienia kolejnych obszarów życia pod pretekstem odpolitycznienia prokuratury, w dniu 20.09.2009 Lech Kaczyński w wystąpieniu do dziennikarzy podczas prezydenckich dożynek w Spale, otworzył oszczy Wolaków na podłe manipulacje wrogów

Wszechwładzę korporacji, a w szczególności ich destrukcyjną i odrażającą rolę w kreowaniu moralności Wolaków, brawurowo obnażył również wybitny intelektualista Ruchu Oporu, Marek Migalski, który w dniu 29.09.2009 na swoim blogu, komentując kampanię światowego środowiska filmowego, ubiegającego się o uwolnienie z aresztu ekstradycyjnego w Szwajcarii Romana Polańskiego, stwierdził:

W dniu 21.12.2020 r. Nasz Umiłowany Przywódca, Jego Ekscelencja Naczelnik Państwa Wolskiego, Skromny Pracownik Winnicy Pańskiej, Dobry Pasterz i Nowy Zbawiciel Wolski, Obrońca Europy przed islamem, Wielki Higienista, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wykluczył korporacjonizm w aparacie państwowym i w sądownictwie:

Patrz też