Fakt hipotetyczny

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Fakt hipotetyczny - nowoczesne wyrażenie z zasobów nowomowy, oznaczające dowolne wydarzenie, które miało miejsce w rzeczywistości i spełnia następujące warunki:

F. h. jest prostym zaprzeczeniem wyrażenia fakt autentyczny, które z powodzeniem stosuje większość przedstawicieli elity intelektualnej rządzącej aktualnie Wolską koalicji.

Zastosowanie

Omawiane wyrażenie najczęściej stosowane jest jako element przygotowawczy do pełnego zaprzeczenia istnieniu danego faktu i wykazania w sposób bezdyskusyjny, że za pierwotnym jego kształtem kryli się - w zależności od aktualnego zapotrzebowania politycznego - liberałowie, Platforma Obywatelska, postkomuniści lewicowcy, SLD, WSI, Żydzi, masoneria, KGB, Komunistyczna Partia Polski, Niemcy, Rosja, Określone siły, Układ, szatani, szara sieć, korporacje i netłorki, oligarchowie, bogacze,dziennikarze, lekarze, pielęgniarki, Donald Tusk, Jan Maria Rokita, Jacek Kuroń (pośmiertnie), Adam Michnik, "Gazeta Wyborcza", wrogie media, prasa polskojęzyczna, TVN, TVN24, Polsat, Aleksander Kwaśniewski, pedofile, homoseksualiści, feministki, Leszek Balcerowicz, finansiści lub inne osoby bądź podmioty wskazane przez Ojców Narodu lub upoważnione przez nich osoby.

Najczęściej frazę F. h. stosuje się bezpośrednio po wystąpieniu zagrożenia, co - z jednej strony - uzasadnia pewną lakoniczność towarzyszącego jej komunikatu, z drugiej zaś pozwala na zyskanie czasu na zebranie właściwych porażających dowodów na rzeczywisty przebieg wydarzenia, który w związku z tym przedstawiany jest Wolakom ze znacznym nieraz opóźnieniem. Dodatkowo pozwala to na stonowanie emocji i spadek zainteresowania określonym faktem, co jest niewątpliwie bardzo korzystne dla harmonijnego rozwoju i budowy IV RP.

Zaleca się, aby wyrażeniu F. h. towarzyszyły również delikatne aluzje, wyraźnie czytelne jednak dla dojrzałej części społeczeństwa, jaką jest Ciemny lud, dotyczące analogii do hitlerowskiej lub sowieckiej propagandy. W tym kontekście bardzo pożądane jest powoływanie się na takie nazwiska, jak Goebbels, Himmler, Lenin, Stalin, Urban czy Balcerowicz, co znacznie poprawia efektywność ewentualnych późniejszych działań zaprzeczających.

Geneza

Wyrażenie "fakt hipotetyczny" zostało brawurowo wprowadzone do repozytorium nowomowy w dniu 09.07.2007 przez wybitnego odnowiciela, rzecznika prasowego prezydenta, Macieja Łopińskiego, który komentując tak zwaną aferę z taśmami Rydzyka stwierdził na antenie TOK FM:

Najczęściej stosowane synonimy oraz wyrażenia bliskoznaczne

Inne fakty hipotetyczne

Patrz też