Oczywista oczywistość

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Oczywista oczywistość (według fraglesi)

Oczywista oczywistość - określenie używane wtedy, kiedy nic nie jest oczywiste. Ten pozorny paradoks rozwiązuje podstawowa zasada nowomowy, nakazująca odwrotne nazywanie zjawisk i rzeczy.

Jednym z przykładów może być fragment exposé towarzysza Jarosława, który twierdził, że nikt ich nie przekona, że czarne jest czarne, a białe jest białe.

Wyrażenie Oczywista oczywistość ma jednak znacznie głębszy sens - użyte przez Geniusza Mazowsza oznacza, że to o czym mówi jest absolutną i niepodważalną prawdą i powinno być przyjęte bez sprzeciwu i dyskusji przez wszystkich innych (w przybliżeniu 40 milionów obywateli Wolski).

W takim właśnie kontekście zwrot O. o. został brawurowo wprowadzony do tezaurusa nowomowy przez Jarosława Kaczyńskiego, który w dniu 05.06.2007, w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia, komentując wypowiedzi Lecha Wałęsy pod adresem prezydenta stwierdził:

Od momentu wprowadzenia omawianego związku frazeologicznego do języka urzędowego IV RP, wyrażenie to zaczęli stosować najpilniejsi uczniowie i wyznawcy Wielkiego Mistrza Wolszczyzny. Szczególne osiągnięcia na tym polu odnosi ceniony i doświadczony odnowiciel i wybitny intelektualista Partii, Krzysztof Putra, który z brawurą wykorzystywał ten nowoczesny materiał leksykalny w wyjątkowo zgrabnych i komunikatywnych wypowiedziach medialnych:

Na początku roku 2008, gwałtownie wzrastająca po objęciu władzy w wyniku zmanipulowanych wyborów 21.10.2007 agresja tymczasowego rządu liberalnych okupantów, wymusiła na prawdziwych patriotach i odnowicielach stosowanie bardziej radykalnych narzędzi leksykalnych, służących obnażaniu bezprzykładnych kłamstw i niesłychanych prowokacji Układu.

W takich właśnie okolicznościach, w obliczu kolejnych całkowicie bezprawnych działań PO i jej aparatczyków oraz wobec braku we współczesnej wolszczyźnie związków frazeologicznych wystarczających do opisania ogromu bezeceństw wyprawianych przez przestępczą szajkę liberałów, autor wyrażenia "Oczywista oczywistość" błyskotliwie wprowadził do użycia znacznie wzmocnioną jego formę - najoczywistsza oczywistość. Zwrot ten po raz pierwszy wypłynął ze złotych ust Wielkiego Brata w dniu 08.02.2008 podczas jego rozmowy z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia":

Dokonania Wielkiego Brata w dziedzinie definiowania oczywistości, twórczo rozwija także jeden z jego najbardziej zaufanych podkomendnych, Lech Kaczyński, który w dniu 05.05.2008 w programie "Tomasz Lis na żywo" na antenie TVP2, bezkompromisowo potwierdził, że - choć żyjemy w nienormalnym kraju, w którym w dodatku ani jednej godzinie nie dano kredytu - w rzeczywistości oczywistość rzeczywiście występuje:

Patrz też

Linki zewnętrzne