La Nona Ora

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

La Nona Ora (wol.: Dziewiąta godzina) - rzeźba autorstwa Maurizio Cattelana, przedstawiająca sylwetkę papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Stanowi typowy przykład wściekłego ataku określonych sił na autorytet moralny Wolski. Rzeźba została wystawiona w warszawskiej Zachęcie w roku 2000, za przyzwoleniem urzędnika państwowego żydowskiego pochodzenia, Andy Rottenberg.

Obrzydliwa ta prowokacja spotkała się ze słusznym gniewem Wielkich Wolaków, Witolda Tomczaka, wówczas posła LPR, oraz Haliny Nowiny-Konopczyny, posłanki zrzeszonej w kole poselskim "Porozumienie Polskie". Wdarłszy się przez barierki, usunęli oni meteoryt przygniatający figurę papieża, niechcący urywając jej lewą nogę. W wyniku tej patriotycznej akcji dyrektor Zachęty, Anda Rottenberg, została zmuszona do zrezygnowania z funkcji.

Swój bohaterski czyn Witold Tomczak uzasadniał:

Nie powstrzymało to jednak marionetkowej prokuratury od postawienia Tomczakowi zarzutów. Ponadto firma ubezpieczająca rzeźbę zażądała od niego 39,6 tys. odszkodowania. Tak oto bohaterstwo i patriotyzm prawdziwych Wolaków naraża ich na szykany ze strony władz okupacyjnych.

Zagadkowa jest zbieżność tytułu rzeźby z godziną zgonu Jana Pawła II w dniu 02.04.2005. Papież zmarł o godzinie 9.37 wieczorem. Może to być ślad kosmicznego spisku na życie papieża, którego spełnienie miała symbolizować rzeźba.

Patrz też