Dymisja

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Dymisja - coś, co prędzej czy później spotka każdego ministra koalicji. Wiąże się z utratą apanaży, wpływów i zainteresowania mediów dłuższego, niż kilka dni od daty odwołania.

Czynniki aktywnie chroniące przed dymisją:

Czynniki zwiększające podatność na dymisję:

Szczególnym przypadkiem dymisji w IV RP jest ustąpienie Prezesa Rady Ministrów. Na przykładzie Jarosława Kaczyńskiego można stwierdzić, że jest to tzw. as w rękawie, królik z kapelusza, ostatnia deska ratunku i marchewka zachęcająca pewne stworzenia do pewnych działań. Detale wyjaśnił 29.08.2007 na konferencji prasowej Ojciec Narodu:

Korelacje podejrzeniowo-dymisyjne

Jak powszechnie wiadomo, zamieszanie w aferę bądź znalezienie się w kręgu podejrzeń skutkuje zwiększeniem podatności na dymisję u danego osobnika. Jest to szczególnie widoczne w przypadku członków Tymczaswego Rządu Okupacyjnego:

Natomiast obrzydliwe prowokacje wymierzone w Odnowicieli mają na celu wyłącznie zdyskredytowanie ich pracy, a zatem próbom dymisji należy się przeciwstawić ze wszystkich sił:

Przykład politycznej dymisji w IV RP

Międzynarodowe echa dymisji 2 generałów

W dniu 9 października 2023 Szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) generał broni Tomasz Piotrowski podali się do dymisji. Informację potwierdziły służby prasowe Sztabu Generalnego. Z nieoficjalnych doniesień rzekomo wynika, że przyczyną jest narastający konflikt dowództwa z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz sprzeciw wobec wykorzystywania wojska w celach politycznych.

Associated Press

W depeszy na temat rezygnacji dwóch polskich dowódców zaznaczyła, że stało się to "na krótko przed kluczowymi wyborami parlamentarnymi", co wywołało komentarze na temat "stanu armii za obecnego konserwatywnego rządu". Powołano się też na doniesienia polskich mediów, z których wynikało, że "obaj generałowie sprzeciwiali się wykorzystaniu sił zbrojnych w kampanii wyborczej rządu".

Reuters

Zaznaczono, że Prawo i Sprawiedliwość "uczyniło bezpieczeństwo narodowe kluczową kwestią w swoich staraniach o bezprecedensową trzecią kadencję u władzy". Wspomniano również m.in. o "wzmożonym napięciu między naczelnym dowództwem wojskowym a rządem" w związku z majowym oświadczeniem szefa MON Mariusza Błaszczaka, który przekonywał, że nie wiedział nic o rosyjskiej rakiecie, która w grudniu wleciała do Polski.

BBC.com

"The Guardian"

Donsi, że dymisja wojskowych to "cios dla Prawa i Sprawiedliwości".

Der Tagesspiegel

Opublikował bezczelnie depeszę agencji DPA:

Ansa

AFP

Doniesiono, że do rezygnacji doszło "na pięć dni przed wyborami do organów legislacyjnych w sąsiadującym z Ukrainą kraju".

Politico.eu

Jego autorem był polski dziennikarz, niejaki Wojciech Kość:

Dymisje chwilowe w IV RP

W dniu 11 października 2023 podczas oświadczenia dla prasy Mateusz Bambik vel Miękiszon Narodowy Moradziecki (pseudonim sceniczny: Krokodylek Tirek) odkrył dymisje chwilowe:

Dymisje teoretyczne w IV RP

Zjednoczona patologiczną nienawiścią do Naszej Partii świńska opozycja planuje dymisję Prokuratora Krajowego, który dzięki niespotykanej giętkości prawnej Zbigniewa "Zera" Ziobry jest nieodwoływalny. Poniżej przykład pseudoprawnej elukubracji niejakiego Marka Chmaja, rzekomo profesora, wypichconej dla zalanego azjatyckimi hordami tak zwanej demokratycznej opozycji Senatu (17.11.2023):

Pozorne uzasadnienie inkryminowanej opinii:

Dymisje rzeczywiste w IV RP restaurowanej ponownie III RP

Patrz też

Linki zewnętrzne