Kabaret

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Jeden z aktorów z bliskim krewniakiem, jeszcze zanim ten zaatakował IV RP - patrz skecz nr 167 z 27.12.2007

Kabaret - termin pochodzenia francuskiego, oznaczający widowisko sceniczne o charakterze humorystyczno-satyrycznym, najczęściej kameralne, z niewielką liczbą aktorów, mające duże tradycje w Polsce lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Po dłuższym okresie stagnacji tej formy rozrywki, od końca 2005 roku nastąpił gwałtowny jej rozwój, związany przede wszystkim z powstaniem nowej grupy kabaretowej pod nazwą "Bracia Mniejsi" "Zjawisko biologiczne", po 21.10.2007 znanej bardziej jako trupa kabaretowa.

Ponieważ 10.04.2010 w katastrofie smoleńskiej zginął jeden z elementów zjawiska biologicznego trupa zmieniła nazwę na "Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński" - wersja skrócona "Jarosław Wolskę Zbaw".

Sukcesy tego zespołu wynikają przede wszystkim ze starannego doboru artystów, ich pełnego profesjonalizmu oraz uniwersalności i wszechstronności - kabaret dość często wykonuje też numery o charakterze cyrkowym oraz operetkowym. Według Pawła Kukiza, po 21.10.2007 kabarety pójdą z torbami, bo nie będzie z kogo się śmiać. Tym bardziej, że znany satyryk - Zulu Gula przeniósł się do Sejmu.

Prezentowane przez kabaret "Bracia Mniejsi" "Zjawisko biologiczne" i "Jarosław Wolskę Zbaw" widowiska oraz skecze przeznaczonedla wyrobionych słuchaczy i nakierowane na pobudzenie ich do myślenia oraz filozoficznej refleksji nad Wolską, metodami rządzenia nią oraz perspektywami rozwoju Wolski i budowy IV RP.

Najwybitniejsze występy i najpopularniejsze skecze oraz ich autorzy

Nazwa każdego sezonu kabaretowego zawiera link do pełnego repertuaru występów trupy.

Przedpremierowe występy kabaretowe 1981 - 2004

 1. maj 1994 - "On [ Jan Olszewski - przyp. Muzeum IV RP ] nie był w stanie być premierem rządu koalicyjnego, bo wtedy nie byłby zbawcą ojczyzny. Ci ludzie z pokolenia '56ambitni na poziomie, który określić trzeba jako maniakalny." - Jarosław Kaczyński w rozmowie z niejakim Tomaszem Grabowskim, rzekomym politologiem, podobno przygotowującym doktorat na Uniwersytecie w Berkeley
 2. maj 1994 - "Moja sytuacja w ostatnim okresie "Solidarności" to już była w zasadzie sytuacja singla. [...] Byłem taki trochę bez przydziału. [...] Natomiast ja nie miałem swojej grupy. Grupę stanowiliśmy tylko z bratem. [...] Nie zostałem internowany dzięki tym ostatnim paru miesiącom." - ibidem

Debiutanckie tournee 2005 - 2006

Skecz roku 2005

Ze względu na ubogi materiał porównawczy samozwańcze jury w osobie kustosza "cruisera21" nagrody nie przyznało.

Skecz roku 2006

Po starannym i wszechstronnym rozważeniu bukietu skeczy 2006 za pierwszą znakomitość samozwańcze jury uznało chorobę prezydencką.

04.07.2006Mały Książę nie może wziąć udziału w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego z powodu sraczki, spowodowanej stanem silnego wzburzenia w wyniku cynicznej prowokacji w brukowcu "Die Tageszeitung". Kancelaria prezydenta zamiast wydać normalny komunikat lekarski o stanie zdrowia głowy państwa, poinformowała w półsłówkach o "niedyspozycji gastrycznej" i o tym, że Jego Ekscelencja "nie może stać i siedzieć".

Tournee kabaretowe 2007

Skecz numer 167 - "Zdrada krewniaka"

Skecze roku 2007

Biorąc pod uwagę bogactwo i różnorodność zebranego materiału samozwańcze jury (Cruiser21) zdecydowało o przyznaniu trzech nagród:

Nagroda pierwsza:

Nagroda druga:

Trzecie miejsce ex equo:

Tournee kabaretowe 2008

Skecze roku 2008

Z każdym rokiem materiał staje się bogatszy, co stawia samozwańcze jury ("cruiser21") przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia czołowych artystów wolskiej kabaretowej sceny politycznej jury w 2009 roku przyzna także nagrody dla najlepszych autorów-wykonawców.

Nagroda pierwsza

Nagroda druga

Nagroda trzecia

Wyróżnienia prezentowane w kolejności chronologicznej

Tournee kabaretowe 2009

Skecze roku 2009

Po długich i ciężkich deliberacjach, samozwańcze jury ("cruiser21") postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagroda pierwsza:

Nagroda druga:

Nagroda trzecia:

Wyróżnienia prezentowane w kolejności chronologicznej:

Najwybitniejsi aktorzy/autorzy wolskiej sceny kabaretowej 2009

Głównym kryterium była macierz dwuwymiarowa: opary absurdu & nierzeczywistość:

 1. Jarosław Geniusz-Kaczyński - za skecze: "Decyzja jednogłośna" i "Grillowanie"
 2. Miłościwie Nam Czasami Obecny i Chronicznie Niepoinformowany - za skecz: "Polityka montrealna"
 3. Elżbieta Jakubiak - za skecz: "Traumatyczna porażka"

Niepokojącym objawem jest to, że wszystkie zwycięskie skecze pochodzą z pierwszej połowy 2009, co może świadczyć o znaczącym osłabieniu potencjału intelektualnego IV RP.

Tournee kabaretowe 2010

Skecze roku 2010

Po długich i ciężkich deliberacjach, samozwańcze jury ("cruiser21") postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagroda pierwsza:

Nagroda druga:

Nagroda trzecia:

Wyróżnienia prezentowane w kolejności chronologicznej:

Najwybitniejsi aktorzy/autorzy wolskiej sceny kabaretowej 2010

Głównym kryterium była macierz dwuwymiarowa: opary absurdu & nierzeczywistość:

 1. Jarosław Geniusz-Kaczyński - za skecze: "Empiria i fakt" oraz "Cnota utracona"
 2. Jacek Kurski - za skecz: "Odrąbywanie rąk"
 3. Anna "Legendarna" Fotyga - za skecz: "Pomoc z zaświatów"

Niepokojącym objawem jest to, że liczba skeczy w 2010 spadła o 14, 7 % w porównaniu z 2009, co może świadczyć o kolejnym, znaczącym osłabieniu potencjału intelektualnego IV RP.

Tournee kabaretowe 2011

Skecze roku 2011

Po długich i ciężkich deliberacjach, samozwańcze jury (cruiser21) postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagroda pierwsza:

Nagroda druga:

Nagroda trzecia:

Wyróżnienia prezentowane w kolejności chronologicznej:

Najwybitniejsi aktorzy/autorzy wolskiej sceny kabaretowej 2011

Głównym kryterium była macierz dwuwymiarowa: opary absurdu & nierzeczywistość:

 1. Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński - za skecze "Prawdomówność" i "Miękkie podbrzusze"
 2. Tadeusz Ojciec Dyrektor Rektor Doktor Rydzyk - za skecz "Strzelanie do matek Polek w stanie błogosławionym"
 3. prof. Ryszard Legutko - za skecz "Polska hołota kulturalna"

Niepokojącym objawem jest to, że pomimo terminowych wyborów 2011 liczba skeczy w 2011 spadła o 31,8 % w porównaniu z 2010, co może świadczyć o kolejnym, znaczącym osłabieniu potencjału intelektualnego IV RP.

Tournee kabaretowe 2012

Tournee kabaretowe 2013

Tournee kabaretowe 2014

Tournee kabaretowe 2015

Tournee kabaretowe 2016

Tournee kabaretowe 2017

Tournee kabaretowe 2018

Tournee kabaretowe 2019

Popisy kabaretowe live

Patrz też

Linki zewnętrzne

(Cdn - To be continued)