Hucpa

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Charakterystyka

Hucpa (ang.: chutzpah, hebr.: חצפה (chucpa), jid.: חוצפּה (chucpe)) - bardzo użyteczny i często wykorzystywany od wielu lat termin z repozytorium klasycznej i jedynie słusznej nowomowy, który niestety został bezczelnie zawłaszczony przez określone siły do zasobów nowomowy wrogiej, bezwzględnie wykorzystywanej do cynicznych nadużyć semantycznych i wściekłych ataków na siły wolności i postępu i ich sympatyków.

Według Wikisłownika ten pochodzący z języka jidisz rzeczownik rodzaju żeńskiego oznacza bezczelność lub wulgarne, bezczelne, często rozbudowane w formie oszustwo i bywa synonimem takich wyrażeń, jak granda, kpina, oszustwo, bezczelność, tupet i arogancja.

Systematyka hucp

Przeprowadzone w Muzeum IV RP przy zastosowaniu leninowskiego kryterium prawdy, szeroko zakrojone badania nad teorią pól semantycznych oraz mutacjami znaczeniowymi nowoczesnych aplikacji hucpiarstwa wykazały, że wśród hucp wyróżnić można dwie zasadnicze klasy systematyczne:

Hucpy prawdziwe (rzeczywiste)

Zasadniczymi cechami wszystkich hucp prawdziwych są:

Przykłady hucp rzeczywistych

 1. "Dobrze, że tak się stało, dobrze, że się nie udała ta hucpa, bo ja to tak muszę nazwać" - Zbigniew Wassermann w rozmowie z Małgorzatą Słomkowską i Romanem Czejarkiem na antenie Programu I Polskiego Radia, o sprawie oskarżonego o szpiegostwo asystenta posła Gruszki, przewodniczącego sejmowej komisji śledczej do spraw PKN Orlen (09.03.2005)
 2. "Proszę sobie przypomnieć - lipiec, to było odwołanie pana ministra Kaczyńskiego, to był powrót ministra Iwanickiego, to była polityczna hucpa związana z tym odwołaniem, to było wykorzystanie tej sprawy po to, żeby dziennikarzy skłócić z Prawem i Sprawiedliwością, bo się zbliżała kampania wyborcza" - Zbigniew Wassermann w rozmowie z Beatą Michniewicz w audycji "Salon Polityczny Trójki", o sprawie inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej", rzekomo zleconej w 2001 r. przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego (17.03.2006)
 3. "Hucpa, hucpa. I jeszcze raz hucpa. Mówię o postępowaniu PO" - Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Beatą Michniewicz w audycji "Salon Polityczny Trójki", o propozycji PO włączenia do prac tak zwanej bankowej komisji śledczej sprawy SKOK-ów (14.07.2006)
 4. "Proszę panią, nie ukrywam, że hucpa, zwykła hucpa, ale to jest też pokazanie dzisiaj, że atakuje się takie działania, które czynią posłowie na rzecz swojej społeczności lokalnej. Więc to jest taka troszeczkę cyniczna gra, bo jeżeli pan, ale ja mówię tutaj, jeżeli pan Jarmusiewicz zabiegał o 200 milionów dla Wrocławia to było dobrze, a jeżeli jakiś inny poseł wspiera takie czy inne działania w innej części kraju to jest źle, to jest taka zasada Kalego trochę"- Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet", o złożeniu przez PO wniosku o zbadanie sprawy budowy peronu we Włoszczowie przez prokuraturę (26.10.2006)
 5. "To jest niemoralne postępowanie i hucpa ze strony tych ludzi" - minister obrony Aleksander Szczygło o głodówce 11 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej przy ulicy Barskiej w Warszawie (02.07.2007)
 6. "Kolejny wielki zawód. To bardzo przykra sprawa, że pan Marcinkiewicz się w tę hucpę wpisuje. Ja rozumiem ludzkie frustracje, ale pan Marcinkiewicz nie został przez nas skrzywdzony. Najpierw był premierem, choć zupełnie się tego nie spodziewał sam. Później miał szansę, by zostać prezydentem Warszawy i gdyby może bardziej zabiegał o elektorat PiS, a nie PO, to może by nim jednak został, następnie dostał bardzo wysoko płatną pracę, można powiedzieć, też z naszej ręki. To, że opowiada bajki i bzdury, jest przykre" - Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej, o wypowiedzi Marcinkiewicza, który niedwuznacznie sugerował, że był podsłuchiwany (29.08.2007)
 7. "Byłaby to czysta hucpa, awanturnictwo i chuligaństwo polityczne. [...] Przecież to widać, że to jest hucpa i nonsens" - Jacek Kurski w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad RMF FM" na temat zapowiedzianych wniosków PO o odwołanie kilku ministrów najlepszego rządu w dziejach Wolski (06.09.2007)
 8. "Nie było możliwości, żeby pani Fotyga złożyła przysięgę wcześniej. Cała hucpa opozycji dopadła ją, gdy negocjowała w Portugalii bardzo ważny traktat, traktat europejski i musieliśmy działać dla dobra państwa" - rzecznik najlepszego rządu w dziejach Wolski, Jan Dziedziczak na antenie TVN 24 (10.09.2007)
 9. "Nie, nie. Tu jest jedna oczywistość i hucpa z drugiej strony" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad RMF FM" na temat zapowiedzianych wniosków PO o odwołanie kilku ministrów najlepszego rządu w dziejach Wolski (10.09.2007)
 10. "Konferencja Jana Rokity to wielka hucpa, która miała zagłuszyć konwencję PiS" - minister koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann o konferencji prasowej, na której Rokita pytał, czy przeciwko działaczom PO prowadzone są jakieś śledztwa, o których sami zainteresowani nie wiedzą (17.09.2006)
 11. "I dzisiaj mamy do czynienia z takim frontalnym atakiem na "Nasz Dziennik", Radio Maryja i Telewizję Trwam, bo są to jedyne media, które nie ulegają tej tuskowej histerii, czy plo, proplatformerskiej hucpie, z którą mamy do czynienia w mediach i dlatego mówię ironicznie, że za chwilę będziemy mieli 110 procent poparcia dla Platformy" - Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjnjy: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (19.12.2007)
 12. "Proszę państwa, ja nie chcę używać przed świętami słów poważnych, ale jest to swego rodzaju polityczna hucpa, przypominająca sprawiedliwość w rozumieniu Józefa Stalina, gdzie obwiniony musiał udowadniać swoją niewinność, a w dodatku często nie pytano go w sprawie o zdanie" - prezydencki minister Michał Kamiński do dziennikarzy, o zapowiedzi sformułowania zarzutów przeciwko szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu (23.12.2007)
 13. "PO nie ma żadnej koncepcji rządzenia i wymyśla zastępcze tematy. [...] To, co się wyprawia, to jest hucpa, to kolejny atak na rząd PiS" - Jolanta Szczypińska w TVN 24 o doniesieniach, że Jarosław Kaczyński podpisał zgodę na prowadzenie "działań w celu zabezpieczenia budynku w trakcie okupacji pielęgniarek, w tym działań, które zapewnią bezpieczeństwo teleinformatyczne" (11.02.2008)
 14. "Nic z tego, gdyż oprócz braku kwalifikacji do sprawowania władzy, ekipę Donalda Tuska cechuje jeszcze niebywała hucpa wynikająca z przekonania o swojej wyjątkowej misji w społeczeństwie" - jeden z ostatnich niezależnych i patriotycznie zorientowanych dziennikarzy, Janusz Reszczyński na łamach "Naszej Polski" (20.02.2008)
 15. "Bo cała Pana historia, droga życiowa dowodzi, że to, że dał się Panprzepraszam za określeniewmanewrować w tę hucpę polityczną, jaką jest w ogóle sam fakt powołania tej komisji i to, że musiał Pan bronić rzeczy, które dla Pana, wieloletniego opozycjonisty muszą budzić poczucie absmaku, pewnej oczywistej nieprzyzwoitości. [...] I po co było Panu z tak bogatą kartą opozycjonisty wpisywać się w tę hucpę PO, hucpę, którą najprawdopodobniej Trybunał Konstytucyjny za chwilę zakończy i uprawiacie szopkę pod tytułem "Szukamy dowodów na to, ze były naciski"" - Joachim Brudziński w programie "Kwadrans po ósmej" na antenie TVP 1, do posła PO Andrzeja Czumy, przewodniczącego komisji śledczej do spraw nacisków (21.05.2008)
 16. "Przykro tylko dzisiaj stwierdzać, że osoby pokroju pana posła Czumy uwiarygodniają tego typu działania i tak naprawdę uwiarygodniają i tę hucpę, jaką jest sam fakt powołania tej komisji. [...] A w ogółem pojawia się problem natury politycznej: dlaczego PO zdecydowała się bronić pana Stachowicza jak niepodległości i dlaczego PO zdecydowała się na powołanie tej komisji, która jest szopką i hucpą, bo żadnych nacisków na służby nie było" - Joachim Brudziński w programie "Kwadrans po ósmej" na antenie TVP 1 (21.05.2008)
 17. "Ciągle mamy do czynienia z hucpą medialną ministra Ćwiąkalskiego" - poseł PiS Paweł Kowal w "Magazynie 24 godziny", uzasadniając konieczność złożenia wniosku o wotum nieufności w stosunku do ministra sprawiedliwości inaczej, Zbigniewa Ćwiąkalskiego (06.07.2008)
 18. "To hucpa polityczna i klasyczny przykład polityki PO"Joachim Brudziński, komentując podpisanie przez prokuratora Marka Staszaka wniosku o uchylenie immunitetu byłemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze (08.07.2008)
 19. "Jak na razie jest to typowa nagonka polityczna, typowa hucpa robiona przed wyborami do Parlamentu Europejskiego" - Piotr Kownacki w związku z zarzutami o narażenie Banku Ochrony Środowiska na straty rzędu 100 mln złotych (02.06.2009)
 20. "Cieszymy się, że mamy takiego polityka [ Zbigniewa Ziobrę ] w naszych szeregach. Cała reszta, ta kampania w mediach, to jest hucpa" - Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej (10.06.2009)
 21. "Natomiast to, co czytamy na stronach tygodnika Wprost, no to właściwie można powiedzieć, że w sprawie stoczni, jeżeli czytamy te materiały, jeżeli cokolwiek można by komentować odnośnie tych materiałów prasowych, no to można powiedzieć jedno: wielka hucpa. [...] To jakaś naprawdę, no, po prostu wielka hucpa, no to coś strasznego. [...] Jak powiadam, jeżeli jest tak, że inwestora katarskiego w ogóle nie było, a jakieś podejrzane fundusze, no to przepraszam, ale taką hucpę po prostu, po prostu wszyscy odpowiedzialni politycy w Polsce powinni chcieć jak najszybciej wyjaśnić" - szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (12.10.2009)
 22. "Tu nie ma żadnego problemu, problem jest w czym innym. Problem jest w tym, że na potrzeby właśnie takiej wizerunkowej szopki, takiej propagandowej hucpy tworzy się obraz" - Joachim Brudziński w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (18.02.2010)
 23. "Trybunał Stanu [ dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry ] to gigantyczna hucpa"Zbigniew Kuźmiuk w programie "Fakty po faktach" na antenie TVN 24 (15.03.2012)
 24. "Jednak gdy [ premiera Kopacz ] zabiera ze sobą w taki objazd po kraju cały rząd, a konstytucyjni ministrowie zaczynają uczestniczyć w tej przedwyborczej – bo wybory nie zostały rozpisanehucpie wizerunkowej i propagandowej, to wydaje się, że miarka się przebrała" - Joachim Brudziński w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (16.07.2015)
 25. "Po pierwsze to dla nas dziwne, że pan prezydent Karnowski rozmawia o tym pomniku w mediach, a nie z radnymi. To wygląda na hucpę polityczną i podsycanie konfliktu." - skomentował debatę poświęconą osobie Władysława Bartoszewskiego, która odbyła się 23.06.2016 w sopockiej (niem. Zoppot) Sopotece Piotr Meler, sopocki radny klubu PiS (30.06.2016)

Hucpy fałszywe (rzekome)

Zasadniczymi cechami wszystkich hucp fałszywych, zwanych także wirtualnymi, są:

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku hucp fałszywych (rzekomych), będących wynikiem zawłaszczenia przez wrogą nowomowę głęboko słusznego pojęcia z repozytorium nowomowy klasycznej, pomimo zachowania pełni właściwości semantycznych obiektu, obserwuje się jego całkowitą inwersję znaczeniową: termin pierwotnie opisujący głęboko negatywne cechy lub zachowania, takie jak tupet, arogancja, bezczelność itp., a w szczególności działania wyczerpujące wszelkie znamiona zamachu na demokrację (hucpa prawdziwa), w zawłaszczonym przez uzurpatorów rozumieniu, służy opisowi głęboko słusznych działań lub czynności wykonywanych dla dobra Ojczyzny i jej obywateli, a więc ex definitione godnych najwyższego uznania działań w obronie zagrożonej przez określone siły demokracji.

Przykłady hucp rzekomych

 1. "Rządy PiS, Samoobrony i LPR to propagandowa hucpa, niszczenie autorytetów, pomiatanie ludźmi, sekowanie ludzi o odmiennych poglądach, chaos organizacyjny, szastanie publicznymi pieniędzmi, powoływanie na stanowiska ludzi niekompetentnych o niejasnych powiązaniach" - Marek Borowski podczas przemówienia z okazji podpisania porozumienia wyborczego między SLD, SdPl, UP i PD (03.09.2006)
 2. "Wystąpienie to było niczym innym jak tylko propagandową hucpą [...] Treści nie było w tym żadnej. Czysta propaganda: >jest bardzo dobrze, rządzimy wspaniale, jesteśmy najlepsi na świecie<. Powtarzam propagandowa hucpa, nic więcej" - Stefan Niesiołowski, komentując w rozmowie z portalem wp.pl konwencję programową PiS (19.03.2007)
 3. "To hucpa!" - szef klubu PO Bogdan Zdrojewski, komentując na konferencji prasowej decyzję Andrzeja Leppera, by jego partia "warunkowo" pozostała w koalicji rządowej (10.07.2007)
 4. "Dlatego mamy do czynienia, po prostu, z polityczną hucpą. I aż trochę przykro, że w sposób tak jawny nadużywa się instytucji komisji śledczej" - Marek Borowski, komentując na swoim blogu zamiar skierowania do prokuratury doniesienia o popełnieniu przestępstwa przez Borowskiego, Kołodkę i Balcerowicza przy prywatyzacji wolskich banków (10.10.2007)
 5. "Oczywiście są tam nazwiska, które od razu wzbudzają podejrzenia, że będzie tam jakaś hucpa polityczna" - cyniczny odszczepieniec, poseł PO Antoni Mężydło, w programie "Kwadrans po ósmej" na antenie TVP 1, na temat komisji śledczej do sprawy śmierci Barbary Blidy (09.01.2008)
 6. "Wniosek przygotowywany przez PiS to hucpa, która ma odwrócić uwagę od zarzutów wiszących nad Ziobrą" - poseł PO Sebastian Karpiniuk w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej", o zapowiedzi wystąpienia przez PiS z wnioskiem o wotum nieufności dla Zbigniewa Ćwiąkalskiego (05.07.2008)
 7. "Powinni prowadzić debatę, głosować, to hucpa. PiS robi kabaret z parlamentu" - Zbigniew Chlebowski na antenie TVN 24 o opuszczeniu przez klub PiS sali obrad Sejmu po tym, gdy przepadł w głosowaniu wniosek PiS (11.07.2008)
 8. "Sala sejmowa powinna być miejscem poważnej, merytorycznej debaty. Nie ma mowy o tym, żeby na sali sejmowej dochodziło do tego typu zachowań. To polityczna hucpa, nic więcej" - Zbigniew Chlebowski, komentując na konferencji prasowej w Sejmie słowa Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział: "Mamy do czynienia z sytuacją, która zaczyna przypominać Białoruś" (11.07.2008)
 9. "Ja bym zaapelował do prezydenta: nie róbmy sobie ze spraw gospodarczych hucpy politycznej" - Zbigniew Chlebowski w audycji "Siódmy Dzień Tygodnia" na antenie "Radia Zet" (12.10.2008)
 10. "Znaczy jestem zażenowany taką hucpą jaką była ta wizyta" - Janusz Palikot w programie "Fakty po faktach" w TVN24 komentując niesłychany sukces jakim było wystąpienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na szczycie ONZ, a także otwarcie giełdy na Wall Street w Nowym Jorku przez prezydenta IV RP. (24.09.2009)
 11. "Jeżeli nie ma informacji, nie ma pełnej wiedzy, to są zespoły i robimy miejsce takim ludziom jak [ Antoni ] Macierewicz, którzy robią z tego polityczną hucpę i tę sprawę tak naprawdę kompromitują, nie wyjaśniają jej" - suflował Grzegorz Schetyna po tym jak Prokurator Generalny, Andrzej Seremet powiedzialł, że być może będą postawione niektórym osobom zarzuty w sprawie przygotowania wizyty Lecha Kaczynskiego w Katyniu i katastrofy Smoleńskiej (29.07.2010) [1].
 12. "Wanda Nowicka wyjaśniała niejednokrotnie w mediach swoją sytuację. Nie można jej absolutnie nic zarzucić. To jest próba robienia hucpy politycznej" - Anna Grodzka, posłanka Ruchu Poparcia Palikota w programie "Fullkontakt" na antenie Radia TOK FM (15.11.2011)

Zalecenia praktyczne

Modelowy przykład użycia wyrażenia synonimowego

O ile w komunikatach oralnych zastosowanie omawianego wyrażenia nie powinno sprawiać większych trudności (ważne jest jedynie odpowiednie wzmocnienie tego słowa poprzez nadanie mu w zdaniu wyraźnego akcentu), o tyle w wypowiedziach na piśmie mogą tu się pojawić pewne problemy, związane z faktem, że w niektórych postępowych środowiskach mogą występować drobne kontrowersje dotyczące pisowni słowa "hucpa" (przez h lub przez ch, przez u lub ó).

W sytuacjach takiego właśnie braku pewności co do właściwej pisowni słowa, dla zapewnienia czystości językowej oraz ochrony przed potencjalną kompromitacją, zaleca się wykorzystywanie przedstawionych już wcześniej słów lub wyrażeń synonimowych. Taki właśnie przypadek umiejętnego zastąpienia w wypowiedzi na piśmie terminu "hucpa" jego niebudzącym ortograficznych wątpliwości synonimem, przedstawiono na ilustracji obok.

Patrz też