Polityczny Matrix

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Próba generalna przed wielką galą Oscarów
Tylko oni uwolnią Cię od Matrixa - charakterystyczny kadr z filmu
Wstępny projekt postaci filmu

Polityczny Matrix - wspaniałe epickie arcydzieło wolskiej sztuki filmowej, reprezentujące przejmujący nurt PiSjanistycznego kina zaangażowanego, charakterystycznego dla okresu IV RP.

Premiera tego wybitnego obrazu w dniu 22.02.2008 stała się bez wątpienia największym filmowym wydarzeniem XXI wieku, według zgodnej opinii krytyków przyćmiewającym wszystkie inne iwenty kulturalne w kraju i na świecie.

Geneza filmu

Zgodnie z zadeklarowanymi planami Partii poszukiwania poparcia nie tylko w środowisku ciemnego ludu, jak również próbami zmiany jej wizerunku, wybitni stratedzy tej partii postanowili zdystansować się od dokonań IV RP. Ta niewątpliwie jedynie słuszna koncepcja bytu państwowego Wolski, przez wielu niechętnych przemianom wrogów narodu postrzegana była niestety jako wszechwładna struktura, dążąca do kontrolowania wszystkiego i sterowania wszystkimi obszarami życia społecznego w Wolsce.1) W tym kontekście IV RP i jej podstawowe organy wykonawcze określane były przez określone siły - przez analogię do tytułu kultowego filmu - jako Matrix.

Stąd też w omawianym arcydziele znalazły się elementy potępienia dla wszechwładnego Matrixu, które stanowić mają sygnał pewnej odwilży w PiS i prawdopodobnie kontestacji niektórych dokonań IV RP.

Autorzy filmu

Początkowo do realizacji tego wybitnego filmu planowano zatrudnić producentów i autorów wcześniejszych filmów opisujących Matrix, braci Larry'ego i Andy'ego Wachowskich. Na szczęście odkrycie przez CBA, ABW i BOR głęboko zakamuflowanych przestępczych powiązań tych panów z cynicznym członkiem Układu i jednym z głównych promotorów szarej sieci, byłym szefem byłej kancelarii byłego prezydenta Lecha Wałęsy, Mieczysławem Wachowskim, pozwoliło na uniknięcie przemyślnej prowokacji.

W zaistniałej sytuacji podjęto decyzję o powierzeniu realizacji filmu ekipie innego, nie mniej sławnego rodzinnego tandemu producencko-reżyserskiego - braciom Kaczyńskim Zjawisku biologicznemu. Jak się dowodnie okazało, decyzja ta była ze wszech miar słuszna, a efekt pracy ekipy Kaczyńskich przerósł najśmielsze oczekiwania i bezapelacyjnie pozostawił w cieniu przeceniane dzieło Wachowskich.

Wymowa arcydzieła

Precyzyjnie konstruując dokładnie zaplanowaną główną myśl scenariusza, autorzy po mistrzowsku wyciągnęli wnioski z dotychczasowego przebiegu zdarzeń w Wolsce. Stwierdzili oni, że stosowane dotychczas precyzyjne piętnowanie porażek rządu okupacyjnego Donaldu Tusku i wykazywanie oczywiście oczywistej niekompetencji jego ministrów, dzięki cynicznym manipulacjom wrogich mediów, eksploatujących wyłącznie tematy zastępcze, prowadzi jedynie do wzrostu poparcia dla tych wrogów narodu. Z drugiej strony, jakakolwiek pochwała ze strony Partii dla dowolnej osoby, natychmiast generowała spadek jej notowań.

W tym kontekście filmowcy postanowili uciec się do podstępu i przedstawić dotychczasowych czołowych wrogów narodu w korzystnym świetle, co - w zamyśle twórców - powinno ich skompromitować w oczach ich dotychczasowych popleczników.

Dlatego też - oprócz zawoalowanej, ale wyraźnej krytyki Matrixu jako uosobienia nierealnych haseł, dążeń i zamierzeń - w filmie wyraźnie wskazane są osoby, które z nim aktywnie walczą i jako jedyne są w stanie uratować Syjon przed całkowitym triumfem tego wszechwładnego systemu.

Bohaterowie filmu

Główne postaci filmu - przez analogię do pierwowzoru - obdarzone zostały nadprzyrodzonymi zdolnościami, pozwalającymi na skuteczne przeciwstawienie się Agentowi Smith'owi. Dla zachowania bezpośredniej kontynuacji z wcześniejszymi filmami serii, bohaterowie są odpowiednikami występujących tam zbawców Syjonu:

Ponadto wśród odtwórców głównych ról znaleźli się sami bracia Kaczyńscy Zjawisko biologiczne, którzy stworzyli wybitne kreacje w kluczowych rolach Mop-Klonów oraz Władysław Bartoszewski jako kontynuacja postaci Wyroczni. Wątki związane z tymi postaciami mają pojawić się dopiero w sequelu (wym. ang.: sikłelu) arcydzieła.

Sposób przedstawienia głównych postaci, scenografia oraz wybitne efekty specjalne powodują, że każdy widz z łatwością daje się przekonać, że jedynie trójka głównych bohaterów wraz z ich współpracownikami, jest w stanie pokonać nieistniejącą rzeczywistość Agenta Smitha, faktycznie chcącego podporządkować sobie i kontrolować wszystkie elementy życia w Syjonie.

Patrz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

1)  "Dlatego Polska potrzebuje dzisiaj: [...] 7. jasnej koncepcji kontroli państwowej, która obejmuje wszystkie dziedziny życia publicznego nie pozostawiając sfer niczyich." - Jarosław Kaczyński w przedmowie do PiSjanistycznego projektu konstytucji