Sprawiedliwość społeczna

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Sprawiedliwość społeczna (także: Sprawiedliwość dziejowa) - termin określający bezdyskusyjne uzasadnienie jakichkolwiek działań niemających podstaw merytorycznych, lub niezgodnych z obowiązującym prawem, jeżeli takie działania podejmowane są przez PiS lub - za jego przyzwoleniem - przez partie koalicyjne.

Stwierdzenie: "Tego wymaga sprawiedliwość społeczna", tłumaczy np. potrzebę odbierania emerytur, stopni wojskowych, odznaczeń czy innych przywilejów członkom Układu, wyprowadzanie przed obiektywami kamer lekarzy skutych kajdankami przez CBA, rewizje dokonywane nad ranem w domach polityków opozycji, bądź też nadawanie różnych przywilejów osobom zasłużonym.

Godne uwagi jest wyjaśnienie pojęcia "sprawiedliwości społecznej" przez znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi polityka i brydżystę Janusza Korwin-Mikkego, według którego "sprawiedliwość społeczna" to albo to samo, co "sprawiedliwość", więc nie ma sensu używać określenia "społeczna", albo to co innego, a wtedy jest na to inne określenie, mianowicie: "niesprawiedliwość".

Przykłady perfekcyjnego użycia frazy

  1. "Wymienić trzeba także system wartości charakteryzujący ideologię socjalistyczną, wśród których kluczową rolę odgrywa idea sprawiedliwości społecznej i idea równości, czyli egalitaryzmu" - Lech Kaczyński w swej odkrywczej i epokowej pracy doktorskiej, str. 51-52 (1979)
  2. "Naruszenie zasad socjalistycznego egalitaryzmu może dać podstawę do uznania odpowiedniej klauzuli umownej za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego" - Lech Kaczyński w swej odkrywczej i epokowej pracy doktorskiej, str. 197 (1979)
  3. "Ani planowość, ani dwie pozostałe przesłanki [ zasada socjalistycznej sprawiedliwości społecznej i socjalistyczny egalitaryzm ] nie stoją w bezpośredniej sprzeczności z zasadą swobody umów" - Lech Kaczyński w swej odkrywczej i epokowej pracy doktorskiej, str. 262 (1979)
  4. "[...] weryfikacja rent w wykonaniu tego rządu zmieniłaby się pewnie w kolejny akt wielkiej niesprawiedliwości społecznej, tzn. ci, którzy powinni być tych rent pozbawieni, by je zachowywali, a ci, którzy powinni je mieć, by je stracili" - Wielki Brat w "Sygnałach Dnia" (03.02.2004)
  5. "Nie ma nic złego w demokratycznym państwie, jeśli ktoś mówi, że chce sprawiedliwości społecznej, a ktoś inny mówi, że jest liberałem" - wybitny europoseł PiS Michał Kamiński w rozmowie z Dorotą Gawryluk w "Poranku Radia TOK FM" (12.10.2005)
  6. "Ustawa dekomunizacyjna to akt sprawiedliwości dziejowej" - senator PiS Piotr Andrzejewski (09.09.2006)
  7. "Gospodarka rynkowa to wolny rynek, społeczna... może o jakiś element sprawiedliwości społecznej chodzi" (o społecznej gospodarce rynkowej) - szef CBA Mariusz Kamiński w "Poranku Radia TOK FM" (23.09.2006)
  8. "Ja jednak głęboko liczę na to, że w świadomości społecznej najważniejszą i najistotniejszą kwestią jest poczucie sprawiedliwości społecznej, w myśl której to jednak nie ubecy, a ich ofiary powinny dostawać godne emerytury, a dzisiaj jest odwrotnie" - wybitny ignorant i poseł PiS Zbigniew Girzyński w "Kontrwywiadzie" RMF FM (30.03.2007)
  9. "Ale oni też dostaną emeryturę. Tylko będzie stosownie niższa – taka, jaką dostaje ogromna większość emerytów. Tego wymaga sprawiedliwość społeczna" - ibidem
  10. "Nie. To wyłącznie kwestia sprawiedliwości dziejowej. Nie ulega wątpliwości, że funkcjonariusze SB i UB mieli za zadanie zwalczanie wszelkich ruchów niepodległościowych, walki o demokrację, prawa człowieka" - senator PiS Zbigniew Romaszewski w "Słowie Polskim - Gazecie Wrocławskiej (09.05.2007)
  11. "Niewątpliwie w wymiarze społecznym PiS wyparło postkomunistyczną lewicę z obszaru zainteresowań pewnego elektoratu, który można by nazwać elektoratem troski o sprawiedliwość i odpowiedni balans społeczny w procesie reform" - wybitny europoseł PiS Michał Kamiński w "Dzienniku" (11.06.2007)
  12. "Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej w artykule 2 stanowi: "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej". Charakterystyczne, że gdy ten artykuł jest cytowany, również w sądach, to te cytaty kończą się na fragmencie: "Rzeczpospolita Polska jest państwem prawnym". I kropka. W ogóle zapomina się o tym, że to państwo prawne ma urzeczywistniać zasady sprawiedliwości społecznej" - Zbigniew Romaszewski, senator PiS, na łamach "Faktu" (17.07.2007)
  13. "Rzecz nie polega bowiem tylko na tym, by te emerytury obniżać, ale w jaki sposób to robić. Sprawiedliwość społeczna zderzona tu zostaje z normami prawnymi" - wybitny intelektualista Partii, Tadeusz Cymański, w "Super Expressie" o obniżaniu byłym ubekom i esbekom emerytur (04.07.2008)
  14. "Nastąpiła zbieżność poglądów, że w Polsce musimy zachować najbardziej elementarne zasady sprawiedliwości społecznej, jeśli chodzi o ochronę zdrowia" - Michał Kamiński po spotkaniu prezydenta z Grzegorzem Napieralskim (17.07.2008)
  15. "Wyobraźmy sobie, że ubogi zwraca się do nas z następującą propozycją: ponieważ jestem uboższy od ciebie, to oddaj mi tu zaraz 10 procent twoich dochodów, bo jak nie, to pozbawię cię wolności. Uznalibyśmy to za próbę kradzieży zuchwałej, a może nawet rozboju, bo przecież groził nam użyciem przemocy. Jeśli jednak nasz ubogi zrobi to samo, tyle że za pośrednictwem urzędnika państwowego, zaraz przestajemy uważać to za próbę rabunku, tylko za "sprawiedliwość społeczną". A przecież kradzież nie przestaje być kradzieżą, jeśli w celu przywłaszczenia np. części cudzego dochodu sprawca wynajmie sobie pośrednika. Wydaje się zatem, że określenie "sprawiedliwość społeczna" to po prostu inna nazwa kradzieży" - Stanisław Michalkiewicz, "Nasz Dziennik", (06.01.2007) [1]
  16. "W Polsce trzeba realizować zasadę sprawiedliwości społecznej, odbudować państwo polskie i demokrację" - Piotr Gliński (pseudonim konspiracyjny: "Profesor Tablet") podczas konwencji programowej Ruchu Oporu oraz zjednoczonej prawicy w Katowicach (04.07.2015)
  17. "Niezależne mają być sądy, niezawiśli sędziowie - ale nie prokuratura. prokuratura jest jedynym instrumentem, za pośrednictwem którego rząd może wpływać na orzecznictwo sądów, aby urzeczywistniać zasady sprawiedliwości społecznej" - Stanisław Piotrowicz w Sejmie (13.01.2016)

Patrz też

Linki zewnętrzne