Odrolnienie

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Odrolnienie - zmiana przeznaczenia gruntu, dokonywana w ramach zmiany planu przestrzennego zagospodarowania. Grunty klasy V i VI może odrolnić gmina. O odrolnieniu żyźniejszych gruntów – klasy IV o powierzchni większej niż jeden hektar, decyduje wojewoda. Grunty klasy od I do III, zwłaszcza gdy jest ich więcej niż pół hektara, może odrolnić tylko Minister Rolnictwa. O taką zgodę urząd gminy występuje tylko na etapie pracy nad nowym planem zagospodarowania.

W ostatnich miesiącach przed przedterminowymi wyborami pojęcie odrolnienia stało się bardzo popularne w kręgach koalicyjnych w Wolsce.

W dniu 24.08.2007 - premier Jarosław Geniusz-Kaczyński po powrocie z urlopu przedstawił nowego ministra budownictwa. Obaj zapowiedzieli nowy projekt rządowy, mający przyspieszyć budownictwo mieszkaniowe.

Tajemnica sukcesu ma tkwić w odrolnieniu gruntów na terenie miast. Zakłada ona automatyczne odrolnienie wszystkich gruntów w miastach oraz gruntów poza miastami w klasie od IV do VI.

Ustawa jest zgłoszona jako inicjatywa poselska, tak aby już 5 września 2007 mogło się odbyć drugie i trzecie czytanie, zakończone głosowaniem.

Ułatwień w odrolnieniu domagała się wcześniej Samoobrona, dlatego także na jej głosy może liczyć minister budownictwa Mirosław Barszcz:

Patrz też

Linki zewnętrzne