Zjawisko biologiczne

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Nowoczesna alternatywna forma zjawiska biologicznego - zjawisko elektroniczne (w związku z zakończonym 05.11.2007 terminem ważności, oferowane wyłącznie na wyprzedażach w wersji multipak)
Wersja czteropak (Fot.: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)
Raczkowski.jpg
Doom4.jpg

Definicja

Zjawisko biologiczne - prawidłowa forma zwracania się do Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Wszystkie inne formyniepoprawne i niezgodne z duchem oraz prawidłami współczesnej wolskiej lingwistyki stosowanej.

Formy nieprawidłowe

Szczególnie nieprawidłoweformą stosowaną alternatywnie, której użycie świadczy zresztą o niespotykanym chamstwie wypowiadającego je osobnika, jest wyrażenie "Bracia Kaczyńscy". Poinformował o tym w dniu 24.10.2007 na konferencji prasowej w Warszawie sam Najwybitniejszy Lingwista, który odważnie napiętnował ponurego herszta przestępczej Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska:

Pomimo jednak niespotykanie jednoznacznego sformułowania tego oczywiście oczywistego zalecenia, wrogowie narodu nie ustają w swojej bezczelności i w dalszym ciągu w sposób całkowicie nieuprawniony używają obraźliwego dla majestatu Zjawiska biologicznego sformułowania "bracia".

Najlepszą ilustracją takiej cynicznej bezczelności może być zdanie sformułowane przez ponurego herszta przestępczej PO, gubernatora Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, Donaldu Tusku, który w dniu 01.09.2008 w w wywiadzie dla "Newsweeka" stwierdził:

Ta haniebna deklaracja jest szczególnie porażająca w dniu, kiedy cały Naród, w obliczu najwyższego zagrożenia ze strony Rosji, z powagą obchodzi kolejną rocznicę brutalnej napaści Niemiec na Polskę. Ukrytym celem tej podłej zagrywki jest oczywiście odwrócenie uwagi społeczeństwa od bolesnych zdarzeń okresu 1939 - 1945, a w szczególności od mrocznej roli, jaką w napaści na Polską odegrał znany żołdak Wehrmachtu, gefreiter Josef Tusk.

Niestety, pomimo jasno określonego stanowiska Braci Kaczyńskich Zjawiska biologicznego wobec stosowania zwrotu "Bracia Kaczyńscy", niepoprawny Donaldu Tusku, w pełnej zgodzie ze swoimi knajackimi zasadami podwórkowego wychowania, notorycznie wykorzystuje kwestionowane wyrażenie do wściekłych ataków na Zjawisko biologiczne. Przykładem takiej oburzającej praktyki może być jego wypowiedź z dnia 17.12.2008, pochodząca z wywiadu na antenie radia TOK FM:

Nic więc dziwnego, że ten przykład rażącego chamstwa na tyle zbulwersował wychowanego w lepszym miejscu niż podwórko Jarosława Kaczyńskiego, że poczuł się on zmuszony do wygłoszenia jeszcze tego samego dnia dobrotliwej połajanki:

Dopuszczalne jedynie słuszne wyjątki

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że zgodnie z najnowszymi osiągnięciami teorii względności oraz zasadami dialektyki stosowanej, wyrażenie "Bracia Kaczyńscy" w niektórych przypadkach jest formą odpowiednią i godną najwyższego uznania. Poniżej przedstawiono modelowe przykłady takiego właśnie jedynie słusznego użycia omawianego zwrotu lub jego form derywatywnych, które nie wywołują negatywnych reakcji ze strony najwybitniejszych językoznawców:

 1. "PC było partią Jarosława Kaczyńskiego. Dopiero PiS jest partią braci Kaczyńskich" - Lech Kaczyński w rozmowie z Jerzym Dudałą, "Nowy Przemysł" (21.02.2002)
 2. "Miernikiem i weryfikatorem są bracia Kaczyńscy" - Jacek Kurski
 3. "PiS nikt nie ma wątpliwości, jest partią braci Kaczyńskich" - Maciej Płażyński
 4. "Jeśli już nie bracia Kaczyńscy" ... - Zbigniew Wassermann
 5. "Bracia Kaczyńscy poszukują tymczasem modelu demokracji nieliberalnej, w którym wybrana demokratycznie władza podejrzana z definicji nie jest. Ma więc prawo do nadzwyczajnych interwencji w różne dziedziny" - Artur Zawisza w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" (18.03.2006)
 6. "W tej chwili podejmujemy to ryzyko, bo to jest ryzyko, żeby prezydent i premier byli braćmi" - Jarosław Kaczyński na posiedzeniu rady politycznej Naszej Partii (08.07.2006)
 7. "Z całą pewnością można za to stwierdzić, że służby angażowały się w akcje dyskredytowania polityków, czego ofiarą byli bracia Kaczyńscy" - Zbigniew Wassermann w wywiadzie dla "Dziennika" (08.08.2006)
 8. "Nie wiem czy nie chcieli bracia Kaczyńscy" - Tadeusz Cymański w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") na antenie Radia Zet (28.02.2007)
 9. "Obaj bracia Kaczyńscy ... " - Antoni Macierewicz
 10. "Bo teraz pojawia się prawdziwy i realny anty-PiS, który różni się od partii braci Kaczyńskich wszystkim" [...] - Maciej Płażyński w "Gazecie Lubuskiej" (18.05.2007)
 11. "Natomiast ci politycy, których znam osobiście mają bardzo często poczucie humoru, bracia Kaczyńscy w szczególności" - Adam Bielan w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim w programie "Kwadrans po ósmej" w TVP1 (21.05.2007)
 12. "Nie sądzę żeby bracia Kaczyńscy byli z niej zadowoleni" - Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (18.06.2007)
 13. "Uczciwy i mądry jak bracia Kaczyńscy" - Miss Wolonia Marzena Cieślik, w wywiadzie przed finałem konkursu na Miss Wolonia. Nie trzeba dodawać, że Marzena wygrała (18.06.2007)
 14. "Bracia Kaczyńscy także mają epizod aktorski w swoich życiorysach, a Anna Fotyga przyznała nawet ostatnio prezydentowi Oskara za występ w Brukseli" - Ludwik Dorn w wywiadzie dla "Życia Warszawy" (02.07.2007)
 15. "Nie byłem, nie jestem i nigdy nie będę marionetką w ręku braci Kaczyńskich" - Kazimierz Marcinkiewicz w rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski (24.07.2007)
 16. "Wierzę w przywództwo braci Kaczyńskich. Twierdzę, że przez długie lata nie ma alternatywy dla ich przywództwa" - Michał Kamiński w wywiadzie dla "Dziennika" (27.07.2007)
 17. "Ja się przed rokiem 2005 obracałem wśród ludzi, także dawnych członków PC, którzy byli o braciach Kaczyńskich złego zdania" - Zbigniew Religa w "Dzienniku" (14.09.2007)
 18. "W Polsce media są nastawione na dokopywanie braciom Kaczyńskim [...]" - Michał Kamiński do dziennikarzy (25.10.2007)
 19. "Do tych ludzi w moim przekonaniu można dotrzeć, bo można dotrzeć do ludzi, a znam takie przypadki, którzy byli przekonani, że jak jakiś tam program kabaretowy w jakiejś lokalnej telewizji został zniesiony, to to jest dzieło braci Kaczyńskich [...]" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (19.12.2007)
 20. "Cała ta opowieść, narracja o braciach Kaczyńskich, z których jeden jest podporządkowany drugiemu, jest po prostu jednym wielkim kłamstwem, częścią syndromu propagandowego, skierowanego przeciwko nam" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (03.04.2008)
 21. "I tutaj (ale to już jest kwestia naszych indywidualnych stosunków, wiadomo, że jesteśmy braćmi) był rzeczywiście wielki nacisk ze strony prezydenta i jestem mu za to bardzo, ale to bardzo wdzięczny, bo uważam, że zrobiłem dobrze, że zostałem premierem, z różnych względów zrobiłem dobrze" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (29.05.2008)
 22. "Więc zmiana sytuacji i doprowadzenia do tego, że szef partii (no, co tu dużo mówić – także jej twórca i twórca całej tej politycznej ofensywy tutaj wraz z bratem, która doprowadziła do sukcesu) został także premierem" - ibidem
 23. "Bracia Kaczyńscy byli słabo informowani o tym, co się dzieje w rządzie Marcinkiewicza, a prezes w szczególności" - wybitny spin doktor Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") i Agnieszką Kublik na łamach "Gazety Wyborczej" (30.05.2008)
 24. "Domyślam się, że [ Hubert H. ] była to osoba pod wpływem alkoholu, z którą policjanci nie mogli dać sobie rady, naubliżała także braciom Kaczyńskim i dzięki temu mieli lepszą podstawę, aby ją zatrzymać" - Lech Kaczyński w wywiadzie dla "Dziennika" (01.07.2008)
 25. "Tak się przypadkiem składa, że Jarosław Kaczyński jest moim bratem" - Lech Kaczyński w wypowiedzi w "Faktach" TVN (29.08.2008)
 26. "To pytanie raczej do pewnego obrazu Lecha Kaczyńskiego, czy raczej braci Kaczyńskich w Europie, niż do prawdziwych braci Kaczyńskich" - Lech Kaczyński na konferencji prasowej w słoweńskiej Lublanie (06.11.2008)
 27. "Braciom Kaczyńskim zawdzięczamy, że tak dobrze Polacy się identyfikują się ze Świętem 11 Listopada" - szef Kancelarii Prezydenta, Piotr Kownacki, w programie "Teraz My" na antenie TVN (10.11.2008)
 28. "Bracia mają niezwykle szarmancki, wręcz nabożny stosunek do kobiet" - Jacek Kurski w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times" (29.11.2008)
 29. "Zresztą obydwaj bracia Kaczyńscy potrafią się śmiać z siebie i w bezpośrednim kontakciebardzo sympatyczni" - posłanka PiS Iwona Arent w wywiadzie dla "Dziennika Elbląskiego" (29.12.2008)
 30. "Nie wiem nic o postępach naukowych pana Jarosława, ale za to wiem, że mój mąż urodził się tego samego dnia i miesiąca co bracia Kaczyńscy!" - Nelly Rokita w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times" (02.01.2009)
 31. "Ale wolę nawet przegrać z ludźmi dobrej woli, którzy pomagali mi w tych próbach, to są bracia Kaczyńscy czy biskupi, członkowie Episkopatu, niż wygrać z tym szemranym towarzystwem, które teraz rządzi w mediach publicznych" - odwołany prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański w rozmowie z Agnieszką Kublik na łamach "Gazety Wyborczej" (12.01.2009)
 32. "Jestem zaprzyjaźniony z braćmi Kaczyńskimi. Ale przede wszystkim jestem zwolennikiem koncepcji politycznych wysuwanych przez braci Kaczyńskich od lat. Pisywałem na ten temat jako publicysta, opowiadałem się na rzecz haseł braci Kaczyńskich. I w sensie ideowym niewątpliwie wyznaję poglądy braci Kaczyńskich" - Krzysztof Czabański, ibidem
 33. "Jestem z PiS, jestem z braćmi Kaczyńskimi. [...] To jest powód do dumy, nie obciachu" - Paweł Kowal w wywiadzie na łamach "Głosu Wielkopolski" (11.05.2009)
 34. "Prezes Kaczyński, podobnie jak prezydent Kaczyński, są wręcz rycerscy wobec kobiet. Zwykle z taką rewerencją mężczyźni traktują swoje żony, jeżeli jest to dobre małżeństwo, no i oczywiście matki. Bracia Kaczyńscyniezwykle uprzejmi" - Zyta Gilowska w wywiadzie dla "Polski. The Times" (16.05.2009)
 35. "Mam nadzieję, że bracia Kaczyńscy nie wezmą tego do siebie" - Znakomity Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki w rozmowie z Robertem Mazurkiem w "Dzienniku" (18.07.2009)
 36. "To, że PiS istnieje dzisiaj, to zasługa braci Kaczyńskich" - Michał Kamiński w wywiadzie na łamach "Gazety Polskiej" (05.08.2009)
 37. "Bracia Kaczyńscy chcą nowoczesnej Polski, która będzie wierna swoim tradycjom w dzisiejszej Europie" - Michał Kamiński, ibidem
 38. "Patrząc cynicznie, można powiedzieć, że jest to największa słabość braci Kaczyńskich" - Michał Kamiński, ibidem
 39. "Nie wiem dlaczego pan Marek Kondrat się boi Prawa i Sprawiedliwości, trudno mi to oceniać, zdaje się, że zna braci Kaczyńskich z dzieciństwa, może być może" - poseł Zbigniew Girzyński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (18.11.2009)
 40. "Znaczy wie pani, pani redaktor, no tutaj konsultacje czy rozmowy pana prezydentanie wiem – z bratem, ze swoimi współpracownikami, z ekspertami, z przyjaciółmi, których pan prezydent ma przecież wielu z różnych lat swojej działalności publicznej, z pewnością takie rozmowy będą" - prezydencki minister Paweł Wypych w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (04.01.2010)
 41. "Natomiast to oczywiście byłby element nie tylko dla obu braci Kaczyńskich, ale przede wszystkim dla Polski, bo ja uważam, że ta prezydentura jest najlepsza ze wszystkich, które były i w moim przekonaniu Lech Kaczyński jest najlepszym kandydatem z tych wszystkich, którzy się objawiają na horyzoncie" - Marek Migalski w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (15.03.2010)
 42. "Obaj bracia Kaczyńscy, stąd cała ta agresja wobec nich, byli za radykalnym odcięciem się od PRL-u, za radykalnym rozwiązaniem zaległości postpeerelowskich, czyli za dekomunizacją i lustracją" - Jarosław Sellin na spotkaniu w warszawskim klubie Ronina (31.03.2012)

Bracia Tuskowie

Zjawisko biologiczne rozprzestrzenia się gwałtownie po upadku IV RP. Jak potwierdził Wybitny Naukowiec, dokonał on ostatnio porażającego odkrycia, że Donald Tusk ma również brata bliźniaka. Używając trudno zrozumiałego języka naukowego, w dniu 02.12.2007 powiedział on, że:

 • "Chociaż premier nie ma brata bliźniaka, czasem mam wrażenie, że jest dwóch Tusków. On się zupełnie inaczej zachowuje, kiedy rozmawia ze mną sam na sam, a zupełnie inaczej, gdy jest po spotkaniu ze swoim "komitetem konsultacyjnym"." [1]

Hipotezę tę potwierdza również wybitna znawczyni powiązań rodzinnych na polskiej scenie politycznej, Nelly Rokita. Jej zdaniem bracia Tuskowie ukrywają się pod pseudonimem "Donald Schetyna" [2].

Więcej szczegółów w tym zakresie pani Rokita zaprezentowała w dniu 02.01.2009 w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times":

Rzekomy brat bliźniak Donaldu Tusku został podobno zarejestrowany na wideo, które znajduje się tutaj .

Patrz też

Linki zewnętrzne