Traumatyczna porażka

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Traumatyczna porażka - nowoczesny związek frazeologiczny służący do opisu wyniku uzyskanego przez Platformę Obywatelską w każdych wyborach, przeprowadzanych do dowolnego ciała lub organu władzy ustawodawczej bądź samorządowej, na poziomie krajowym lub międzynarodowym.

Geneza

To błyskotliwe wyrażenie wprowadzone zostało do repozytorium nowomowy, a tym samym do obrotu oralnego w dniu 09.06.2009, po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, przez wybitną intelektualistkę Ruchu Oporu, Elżbietę Jakubiak, która w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet", brawurowo oznajmiła:

Pilna obserwacja dotychczasowej działalności Platformy Obywatelskiej, a w szczególności firmowanego przez nią samozwańczego Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, który objął władzę w Wolsce w wyniku zmanipulowanych do cna wyborów z 21.10.2007, pozwala na stwierdzenie ponad wszelką wątpliwość, iż wszelkie przedsięwzięcia realizowane z udziałem tej partii kończą się spektakularnymi i kompromitującymi porażkami.

Oczywiście oczywiste więc jest, że porażkami PO muszą kończyć się również wszelkie wybory i głosowania z jej udziałem, gdyż społeczeństwo doskonale orientuje się w prawdziwej sytuacji gospodarczej i zna obiektywną prawdę o katastrofalnych skutkach spowodowanego przez PO kryzysu, dzięki czemu nie daje się zwodzić najróżniejszym sztuczkom pijarowym i innym manipulacjom okupantów.

Taką właśnie spektakularną porażką Platformy Obywatelskiej stały się wybory do Europarlamentu z 07.06.2009, co okazało się bezpośrednim impulsem dla pani Elżbiety Jakubiak do wprowadzenia zwrotu do powszechnego użycia.

Swą błyskotliwą diagnozę wybitna intelektualistka powtórzyła również po obradach komitetu politycznego PiS, który klarownie wykazał miażdżący sukces tej partii w wyborach, potwierdzając tym samym kompromitującą porażkę Platformy Obywatelskiej. Elżbieta Jakubiak poinformowała o tym w dniu 17.06.2009 w rozmowie z Dominiką Wielowieyską na antenie TOK FM:

Parametry Traumatycznej porażki

Choć autorka wyrażenia nie określiła wprost jakie parametry pozwalają na odróżnienie porażki zwykłej, od porażki traumatycznej, jak również nie sprecyzowała żadnych wartości referencyjnych lub układu odniesienia, to jednak stosując wyrafinowany aparat naukowy oraz głęboką wiedzę ekspercką, Kustosze Muzeum IV RP podjęli próbę określenia parametrów Traumatycznej porażki oraz ich wartości.

Przyjęto założenie, że oczywiście oczywistymi obiektywnymi miarami traumatyczności porażki z pewnością musi być zmiana wyniku osiągniętego przez Platformę Obywatelską w wyborach z dnia 07.06.2009, w stosunku do wartości uzyskanych przez PO w wyborach wcześniejszych, którymi były:

Jednocześnie przyjęto, że faktyczną miarą wyniku wyborczego mogą być trzy następujące parametry:

Zestawienie poszczególnych parametrów z porównywanych wyborów, wraz z wynikami odpowiednich obliczeń, zestawiono w tabeli poniżej.

Parametry traumatyczności porażki PO i ich wartości
Lp.
Porównywane wybory
Liczba głosów oddanych na PO
Poparcie procentowe dla PO
Liczba mandatów zdobytych przez PO
1
Wybory 2004 do Europarlamentu
1 467 775
24,10
15
2
Wybory 2007 do Sejmu IV RP
-1)
41,51
-1)
3
Wybory 2009 do Europarlamentu
3 271 852
44,43
25
-
Parametry
-
-
-
4
Zmiana 2009 do 2004 (3 - 1)
1 804 077
20,33
10
5
Zmiana 2009 do 2004 [%] (4/1*100)
122,9
84,4
66.7
6
Zmiana 2009 do 2007 (3 - 2)
-
2,92
-
7
Zmiana 2009 do 2007 [%] (6/2*100)
-
7,0
-


Jak wynika z powyższego zestawienia, wszystkie wakaźniki traumatyzacji porażki przyjmują wartości dodatnie, niezależnie od rodzaju parametru oraz przyjętego punktu odniesienia. W sensie ogólnym oznacza to, że uznanie porażki za traumatyczną wymaga osiągnięcia przez Platformę Obywatelską w stosunku do poprzednich wyborów do Europarlamentu przyrostu:

W odniesieniu do ostatnich krajowych wyborów parlamentarnych, porównywalna jest praktycznie jedynie wartość poparcia procentowego, które - dla uznania porażki za traumatyczną - osiągnąć musi wartość większą o co najmniej 2,92 punktu procentowego, co odpowiada przyrostowi o 7,0 % w stosunku do wartości referencyjnej.

W kontekście wyznaczonych wyżej wartości podstawowych parametrów traumatyzacji porażki, należy z całą mocą podkreślić oczywiście oczywistą prawdę, że - wbrew bezczelnym i cynicznym rachubom wrogów narodu - porażka traumatyczna z całą pewnością nie grozi w żadnych przyszłych wyborach kandydatom Ruchu Oporu.

Prawdziwi zwycięzcy wyborów

W sytuacji wyjątkowo traumatycznej i spektakularnej, a nawet - nie wahajmy się użyć tego słowa - kompromitującej porażki Platformy Obywatelskiej, jedynym faktycznym zwycięzcą wyborów 07.06.2009, okazał się oczywiście Ruch Oporu, który odniósł w nich prawdziwie miażdżący sukces.

Poniżej przedstawiono przykłady niesłychanie porażających i niepodważalnie twardych dowodów, potwierdzających ten bardzo niewygodny dla funkcjonariuszy reżimu okupacyjnego fakt:

 1. "Jeżeli się potwierdzą [ wyniki sondaży Exit poll ], to oznacza, że PiS ma o 9 mandatów więcej niż w poprzednich wyborach do europarlamentu i to jest miarą sukcesu PiS" - Richard Henry Czarnecki w wypowiedzi po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów (07.06.2009)
 2. "Jestem przekonany, że zrobiliśmy dziś pierwszy krok, by odbić Warszawę dla PiS" - Michał Kamiński w wypowiedzi po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów (07.06.2009)
 3. "Ja myślę, że Prawo i Sprawiedliwość, jak na formację polityczną, którą, że tak powiem grzebano do grobu to odniósł bardzo dobry wynik" - Michał Kamiński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (08.06.2009)
 4. "Ja na razie nie zastanawiam się kto ma być następcą szefa PiS, ponieważ choćby po mojej wczorajszej rozmowie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim wnioskuję, że jest w bardzo dobrej formie, odniósł sukces w wyborach europejskich" - ibidem
 5. "Absolutnie, prezes tak, to jest sukces prezesa Jarosława Kaczyńskiego te wybory" - ibidem
 6. "Różnica może być bardzo mała – może wynieść ledwie 8–9 mandatów na korzyść PO. Oczywiście ta różnica może być większa, ale i tak jest już pewne, że PiS poprawiło swój wynik wyborczy z poprzednich wyborów do europarlamentu w 2004 r. To znaczy, że trend się odwraca, Platforma zaczyna tracić, PiS zyskiwać. Jeśli te dzisiejsze wybory traktować jako półmetek kadencji parlamentarnej – to następne wybory do sejmu i senatu PO przegra" - Antoni Macierewicz w wypowiedzi dla portalu niezalezna.pl (08.06.2009)
 7. "To dla nas źródło optymizmu. Sukces zapewniła nam rzetelna praca" - Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej o wyniku wyborów (08.06.2009)
 8. "Nie chodziło by było dokładnie 30 proc., ale o utrzymanie bipolarnej rywalizacji PiS-PO. To się udało, my jesteśmy największą opozycją wobec Platformy [...] Jest połowa kadencji, utrzymaliśmy pozycję" - Marek Migalski dla portalu dziennik.pl (09.06.2009)
 9. "Ja jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ po pierwsze nie udało się Platformie zdystansować PiS, a to było pierwsze założenie Platformy, zdystansować na tyle żeby powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest alternatywą do rządzenia – to się nie udało" - Elżbieta Jakubiak w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (09.06.2009)
 10. "Zalecam wszystkim emocje i radość z naszej wygranej, to jest najlepsze lekarstwo" - ibidem
 11. [ Wynik PiS ] "Jest ponad 2 razy lepszy niż podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego i wszystko wskazuje, że będziemy mieli ponad dwa razy więcej mandatów. 14-15 to był cel, który sobie założyliśmy, i udało się go osiągnąć" - Adam Bielan w wywiadzie dla "Faktu" (09.06.2009)
 12. "Te wybory, wbrew naszym "przyjaciołom" nie utopiły PiS, a wręcz dały nam nowy oddech" - Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej (10.06.2009)
 13. "Trochę się dziwię, że po osiągnięciu tych dwóch sukcesów: osobistegoZbigniewa Ziobry i partyjnego – PiS-u, rozmawiamy na temat frakcji [...]" - Marek Migalski na antenie programu III Polskiego Radia (10.06.2009)
 14. "PiS uzyskało dobry wynik wyborczy, przyduszając konkurencję i pokazując Platformie, która partia w Polsce jest najsilniejszą opozycją" - Marek Migalski w rozmowie z Konradem Piaseckim w programie "Piaskiem po oczach" na antenie TVN 24 (12.06.2009)
 15. "Obradujący we wtorek Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości uznał wynik Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego za wysoce zadawalający. [...] Wynik wyborów potwierdził stabilną pozycję Prawa i Sprawiedliwości jako głównej siły organizującej opozycję wobec rządu Platformy Obywatelskiej" - z oświadczenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości (16.06.2009)
 16. "Dziękowaliśmy sobie wzajemnie za udaną kampanię wyborczą. [...] Wynik był znacznie lepszy niż wszyscy wróżyli [...] Można więc powiedzieć, że ta kampania była po prostu udana i cieszymy się z tego sukcesu, choć wszyscy nam próbują wmówić, że jest to przegrana. Jest dobrze" - poseł Marek Suski do dziennikarzy o obradach komitetu politycznego PiS w sprawie oceny wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego (16.06.2009)
 17. "Ja jestem bardzo zadowolona z wyborów i bardzo mnie złości ta debata wiecznie o Prawie i Sprawiedliwości. Dla Warszawy jednak sukces w postaci ... [...] W związku z tym nasz wynik partyjny [ w Warszawie ] jest bardzo dobry" - Elżbieta Jakubiak w rozmowie z Dominiką Wielowieyską na antenie TOK FM (17.06.2009)
 18. "Tymczasem okazało się, że to nie jest 30-procentowa przepaść, że to nie jest nokaut, że trzymamy jakiś kontakt z Platformą, że to jest zaledwie 44 do 27 i niepotrzebnie ten względny sukces jest obracany, był przez ostatni tydzień obracany w rzekomą klęskę. Klęski nie ma, jest względny sukces i to chcieliśmy podkreślić we wczorajszym i przedwczorajszym komunikacie" - Jacek Kurski w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (18.06.2009)
 19. "Zupełnie jakby przed wyborami niektóre media założyły, że PiS musi przegrać, a kiedy okazało się, że wynik jest bardzo dobry, nie mogły się z tym pogodzić" - Adam Lipiński w wywiadzie na łamach "Gazety Wyborczej" (24.06.2009)
 20. "Trudno nie mówić o sukcesie, chociaż ze względu na skomplikowaną mieszaną ordynację wysoki wynik nie przełożył się na miejsce w Parlamencie Europejskim" - Jarosław Kaczyński podczas spotkania z komitetem wyborczym i współpracownikami posła Arkadiusza Mularczyka (07.07.2009)
 21. "Nasz plan okazał się skuteczny. Jasne, że można było zdobyć jeszcze więcej głosów [ w wyborach do Europarlamentu ]. Lecz i tak to, co osiągnęliśmy, zadowala" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" (28.07.2009)
 22. "Poza tym w wyborach europejskich, po których miało nas nie być, moja partia udowodniła, że jest silnym i trwałym elementem sceny politycznej w Polsce oraz naturalnym kandydatem do przejęcia rządów po Platformie" - Jacek Kurski w wywiadzie dla "Polska. The Times" (28.09.2009)
 23. Jacek Kurski w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (15.10.2009):

Kolejne traumatyczne porażki okupantów i ich funkcjonariuszy

 1. 20.06.2010 - traumatyczna porażka PO w I turze Wyborów prezydenckich
 2. 04.07.2010 - traumatyczna porażka PO w II turze Wyborów prezydenckich
  Oczywistym dowodem prawdomówności pani posłanki są dane przedstawione przez Państwową Komisję Wyborczą. I tak Lech Kaczyński zdobył w wyborach 2005 roku 8 mln. 257 tys. 468 głosów, zaś Jarosław Kaczyński w roku 2010 zdobył 7 mln 919 tys. 134 głosy, czyli półtora miliona głosów więcej.
 3. 21.11.2010 - traumatyczna porażka PO w wyborach samorządowych
  Spektakularna miara "kończącego się czasu", "tendencji schyłkowej" i "oddechu na plecach", który czuje "najbardziej przegrana w perspektywie przyszłości Platforma" w wyborach do sejmików wojewódzkich (źródło: gazeta.pl)
Parametry traumatycznej porażki PO w wyborach 2010 roku - liczba mandatów zdobytych przez partie w latach 2006 i 2010
Sejmiki wojewódzkie
Partia 2006 2010 Zmiana  %
PO 186 222 +36 +19%
PiS 170 141 -29 -17%
PSL 83 93 +10 +12%
SLD 66 85 +19 +29 %
Rady powiatów
Partia 2006 2010 Zmiana  %
PO 779 1315 +536 +69%
PiS 1242 1086 -146 -12%
PSL 867 999 +132 +15%
SLD 468 493 +25 +5 %
Rady gmin
Partia 2006 2010 Zmiana  %
PO 1784 2906 +1122 +63%
PiS 3079 2885 -194 -6%
PSL 3890 4373 +483 +12%
SLD 1357 1227 -130 -10%
Razem
Partia 2006 2010 Zmiana  %
PO 2749 4443 +1694 +62%
PiS 4491 4112 -369 -8%
PSL 4840 5465 +625 +13%
SLD 1891 1805 -86 -4%
 1. 09.10.2011 - traumatyczna porażka PO w sfałszowanych wyborach parlamentarnych 2011 roku
 2. 14.06.2012 - rozgrywane w Wolsce i na Ukrainie Euro 2012 okazują się dotkliwą porażką Wolski, za którą pełną odpowiedzialność ponosi samozwańczy marionetkowy "premier" Donald Tusk wraz ze swoimi pomagierami:
 3. 23.08.2013 - traumatyczna porażka Donaldu Tusku i całej PO w wyborach przedowniczącego partii
 4. 13.10.2013 - traumatyczna porażka Hanny Gronkiewicz-Waltz i całej PO w referendum w Warszawie
 5. 25.05.2014 - traumatyczna porażka PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego
 6. 06.03.2016 - traumatyczna porażka PO w I turze wyborów burmistrza (niem. "Bürgermeister") Chrzanowa Robert Maciaszek, byly poseł PO zajal zaledwie II miejce, podczas, gdy jedynie sluszna kandydatka PiS Beata Majkrzak zajęła zaszczytne III miejsce uzyskujac zalediwe 1006 glosow mniej niz uzurpator z bylej rujnujacej Wolske kliki.

Przypisy

1) W przypadku wartości referencyjnych opartych na wynikach wyborów parlamentarnych z roku 2007, ze względu na ich specyfikę (kilkukrotnie wyższa frekwencja oraz ponad dziewięciokrotnie większa liczba mandatów do obsadzenia), porównywalnejedynie wartości wskaźnika poparcia procentowego. Z tego powodu w tabeli nie podano danych dotyczących liczby osób popierających PO w tych wyborach oraz liczby zdobytych przez tę partię mandatów.

Patrz też