Wyjście z koalicji

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Wyjście z koalicji - argument o umiarkowanej sile przekonywania, używany podczas negocjacji z silniejszymi partnerami koalicyjnymi. Podobnie jak sformułowania "Bo nie będę się już z wami bawić" lub "Bo zabiorę łopatkę i pójdę do innej piaskownicy", również "Bo wyjdziemy z koalicji" pozwala czasem wywrzeć pożądany wpływ przystawek na główne danie, w zależności od aktualnie używanego nakrycia stołu.

Sposób działania

Istotą używania argumentów strasząco-grożących nie jest ich wykonanie, ale sama perspektywa użycia. Oczywistą oczywistością jest, że dobro Wolski wymaga wytężonej wspólnej pracy, uchwalania - na przekór opozycji - resztkami głosów przełomowych ustaw i wykorzystywania fachowej wiedzy ekspertów w budowie lepszego jutra. W kupie siła, dlatego też mniejsi partnerzy koalicyjni wolą ostrożnie wymachiwać wyjściem z koalicji nad głową, uważając jednak, aby nikogo wokół nie trafić.

Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy najważniejsze urzędy zostały już odzyskane, decyzje kadrowe podjęte, a kluczowe ustawy zatwierdzone. Wówczas wartość głosów koalicjantów gwałtownie maleje, a ich koalicyjność nie jest już warunkiem niezbędnym w budowie IV RP.

Przykład praktyczny wychodzenia z koalicji

Patrz też