Akty J. Kaczyńskiego

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Akty J. Kaczyńskiego - naukowe określenie aktów Jarosława Kaczyńskiego ujawnionych wraz z teczką, sformułowane przez samego zainteresowanego.

Rys historyczny

W dniu 02.06.2006 Jarosław Kaczyński ujawnił zawartość swoich teczek. Podczas konferencji prasowej mówił, że znajdują się w niej "akty" oraz, że jest pewien co do sfałszowania tych "aktów" w zakresie kilku podpisanych "lojalek" wobec PRL. Gdy tylko zaprezentował owe "akty", wszyscy wstydliwie odwrócili wzrok. Tylko niektórzy reporterzy odważyli się spojrzeć na akty Prezesa PiS.

Publikacja aktów

Muzeum od dawna podejmowało intensywne starania o pozyskanie aktów Jarosława Kaczyńskiego, choćby w postaci ekspozycji czasowej. Starania te pozostawały i pozostają jednak utrudnione z uwagi na fakt, iż model jest uznawany za jedną z najbardziej pożądanych osób IV RP i zajmuje czołowe pozycje w większości rankingów najseksowniejszych postaci Wolski, ustępując bodajże jedynie posłance Annie Sobeckiej. W związku z powyższym o prawa do publikacji aktów starają się liczne czasopisma (np. "Playgirl") oraz programy telewizyjne (np. "Teresa Orlowsky show"), dysponujące znacznie większym budżetem niż Muzeum IV RP.

Dyrekcja Muzeum jest więc tym bardziej dumna z możliwości poinformowania wszystkich Wolaków, że w wyniku wytężonych działań i rozległych poszukiwań, nie szczędząc sił i środków, zespół kustoszy działu Pozyskiwania Zbiorów Prawdziwie Rzadkich (PZPR) naszego Muzeum, zdobył najbardziej reprezentatywne akty Wielkiego Brata z tzw. "serii warzywnej". W literaturze przedmiotu i międzynarodowych katalogach arcydzieła te znane są jako Big Brother - Carrot Act, Big Brother - Potato Act oraz Big Brother - Tomato Act oraz, niezwykła rzadkość, Big Brother - Potato Group Act.

Po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorskich i zabezpieczających, arcydzieła zostały natychmiast udostępnione zwiedzającym w ramach ekspozycji stałej, co stało się wydarzeniem artystycznym i historycznym na skalę światową. Ten doniosły event wpłynął znacząco na podniesienie rangi oraz prestiżu wolskiej sztuki i muzealnictwa w światowych kręgach marchandów i koneserów sztuki.

Obecnie dział PZPR kontynuuje działania zmierzające do pozyskania do ekspozycji kolejnych arcydzieł z teki prezesa.

Analiza artystyczna arcydzieł

Pierwsze z wystawionych dzieł stanowi przykład tradycyjnego podejścia do aktu, jako tej formy działalności artystycznej, w której twórca dąży do wyeksponowania klasycznego piękna ciała podmiotowego obiektu. Dla osiągnięcia zamierzonych efektów artysta bardzo umiejętnie operował światłem, wydobywając doskonale subtelną fakturę skóry modela oraz występujące na niej gdzieniegdzie pozostałości owłosienia.

W drugim z eksponatów pojawiają się dość śmiałe elementy erotyczne, nawiązujące do niestandardowych i powszechnie nieakceptowanych form Ars Amandi, jednocześnie stanowiące wyraźną przestrogę przed skutkami niestosowania się do klasycznych wzorców pożycia (nieestetyczne brodawki i owrzodzenie oraz zniszczona skóra modela). Wszystko to nadało arcydziełu nieco skandalizujący, ale także zmuszający do głębszej refleksji charakter.

W trzecim z wystawionych aktów uwagę zwraca intensywna czerwień sportretowanego modela, która w połączeniu z silnie wyeksponowaną pozycją bojową jednego z jego elementów oraz towarzyszącym mu osobnikiem (najprawdopodobniej płci przeciwnej), nadaje arcydziełu również silnie erotyzujący, skandalizujący podtekst i silnie oddziaływuje na zmysły obserwatorów.

Wyjątkowo rzadki eksponat czwarty emanuje łagodnym ciepłem intymnego zbliżenia dokonującego się w pełnej harmonii, której nie jest w stanie zakłócić szum świata zewnętrznego. Zwracają uwagę idealne proporcje ukazanej pary. Elementem nasuwającym skandalizujące skojarzenia jest identyczność obu postaci, co sugerowałby akt homoseksualny.

Eksponat piąty to bardzo śmiałe ukazanie samej istoty aktu posadowionej na wydatnej podstawie intelektualnej, co w połączeniu z kontrastową kolorystyką wyraźnie inspirowaną kapizmem wzbudza u widza nieodpartą chęć pogłaskania. Dzięki wyrazistości istoty aktu mamy wrażenie, że za chwile wyjdzie on do nas i zaprezentuje się w pełnej trzystosześćdziesięciostopniowej krasie roztaczając jednocześnie oszałamiającą feerię feromonów erotycznych.

Znając pełną otwartość, tolerancję, szerokość horyzontów oraz tendencję do popierania śmiałych nurtów w kulturze i sztuce, którymi charakteryzuje się zarówno rządząca koalicja Samo-Ligo-PiS, jak i jej młodzieżówki oraz wyborcy, Dyrekcja Muzeum nie zawahała się wyeksponować wszystkich pozyskanych aktów.

Galeria aktów J.Kaczyńskiego

Linki zewnętrzne

Patrz też