Język pojednania

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Kongrespo.jpg

Wprowadzenie

W mrocznych czasach okupacji Wolski przez kolaborujących z wrogimi mocarstwami liberałów, a w szczególności w sytuacji, gdy doprowadzili oni do całkowitej utraty niepodległości Wolski i utworzenia na wolskiej ziemi kondominium rosyjsko-niemieckiego, niespotykanie ważne jest systematyczne uświadamianie Narodu i otwieranie mu oszczu na niezliczone klamstwa i manipulacje okupantów, z pomocą których usiłują oni wywoływać w społeczeństwie nienawiść do reprezentantów Ruchu Oporu i wspierających ich kilkudziesięciu milionów Prawych Wolaków.

Tajna akcja eksterminacyjna "Zabijanie Opozycji"

Takie patriotyczne działania nabierają szczególnego znaczenia w kontekście precyzyjnie zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej od jesieni 2010 roku kampanii fizycznej eksterminacji Ruchu Oporu i jego sympatyków, która - jak ujawnił wybitny bojownik Państwa Podziemnego, Witold Waszczykowski - prowadzona jest pod kryptonimem "Zabijanie opozycji".

Haniebna rola przemysłu pogardy i stosowanego przez wrogów narodu języka nienawiści

Jednym z najważniejszych czynników wywołujących i podsycających atmosferę nienawiści, jest niewątpliwie oburzający i haniebny język, jakim czołowi funkcjonariusze reżimu okupacyjnego i wierni im pretorianie z kolaborujących z liberałami wrogich mediów zagrzewają do czynu zbrodnicze kohorty płatnych morderców, przeczesujących ziemię wolską z zadaniem wymordowania Najlepszych Synów Narodu, bohatersko broniących najważniejszych wartości, z niepodległością umęczonej Ojczyzny na czele.

Metody walki obronnej z przemysłem pogardy

Panoszący się w określonych środowiskach brutalny język zorganizowanego do perfekcji przemysłu pogardy, należy niewątpliwie zwalczać poprzez ukazywanie jego najbardziej porażających przykładów i publiczne piętnowanie autorów i propagatorów szczególnie bulwersujących i brutalnych wypowiedzi kierowanych do bojowników Ruchu Oporu i innych Prawych Wolaków.

Z drugiej strony, nie mniej ważne jest rozpowszechnianie pozytywnych wzorców wypowiedzi, inspirowanych niewątpliwie przez cudownie ocalonego prezesa-premiera-prawie-prezydenta Jarosława Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, który niejednokrotnie deklarował, że "zgoda buduje", formułowanych zarówno przez wybitnych działaczy Ruchu Oporu, jak i wiernych im bohaterskich reprezentantów mediów przyjaznych Narodowi.

Ze względu na fakt, że druga z wymienionych metod nie znajduje dotychczas szerszego zastosowania w walce o niepodległość umęczonej przez okupantów i kondominantów Ojczyzny, Dyrekcja Muzeum IV RP podjęła decyzję o udostępnieniu zwiedzającym najbardziej spektakularnych przykładów zastosowania niespotykanie koncyliacyjnego języka pojednania i zgody w dialogu z okupantami brutalizującymi na zlecenie Moskwy i osobiście Putina życie społeczne i debatę publiczną w Wolsce.

Zastosowanie KOD-u pojednania do walki z okupantami

Przykłady klasycznego języka pojednania w wykonaniu najwybitniejszych bojowników Ruchu Oporu oraz reprezentantów Biało-Czerwonego Obozu

Wybitny działacz PiS Waldemar Bonkowski świętuje XXIV zjazd ZSZZ "Solidarność" (30.08.2010)
"Pisowiec" Waldemar Bonkowski używa języka pojednania (28.10.2010)
Prawi Polacy w delikatnych słowach dają do zrozumienia co sądzą o katastrofie
 1. "Nas się czepiają, bo walczymy z korupcją. A ci, którzy zarzucają nam takie ohydne rzeczy stoczyli się na dno. Donald Tusk stoczył się na dno [...] Tuskowi pomylił się honor z honorarium [...] Donald Tusk to jedno wielkie kłamstwo" - Jarosław Kaczyński w programie "Teraz My" na antenie TVN (15.10.2007)
 2. "Rządy Donalda Tuska to nie jest polityka wyzbyta ambicji. Przeciwnie, ambicje są, i to wielkie: zdezintegrować społeczeństwo, podważając solidarność międzygrupową, międzypokoleniową i międzyregionalną. Zdezintegrować naród, rozbijając system edukacji, politykę kulturalną, w tym historyczną, media publiczne, wreszcie zdezintegrować państwo, likwidując de facto jego unitarny charakter i poddając je na różnych płaszczyznach wpływowi sieci zewnętrznych ośrodków decyzyjnych. Jest to, rzecz jasna, plan kamuflowany, odwołujący się do zmistyfikowanych wartości i interesów partykularnych lub zgoła do indywidualistycznie rozumianego utylitaryzmu, ale w istocie całkiem jasny i godzący zarówno w interesy całej wspólnoty, jak i indywidualne interesy ogromnej większości Polaków" - Jarosław Kaczyński w artykule na łamach "Dziennika" (19.09.2008)
 3. "Polska stacza się po równi pochyłej, jest rozgrabiana ekonomicznie, uzależniona od innych krajów. By to zmienić potrzebny jest zryw narodu" - Tadeusz Rydzyk w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (19.05.2010)
 4. "Trzeba nam dziś gorąco się modlić, bo grozi nam rozbiór Polski, tylko w innym stylu niż przed laty. Trzeba więc upaść na kolana i prosić Pana Boga i jego Matkę o zmiłowanie dla Polaków" - Tadeusz Rydzyk w wywiadzie na łamach "Naszego Dziennika" (25.06.2010)
 5. "Jakbym go [ Palikota ] spotkał na korytarzu sejmowym, to dostałby po gębie [...] Jego trzeba wyrzucić z Sejmu. Ten facet zachowuje się jak dresiarz, który w bramie dźga brudnym nożem. To jest chwast, jego trzeba wyrwać" - Adam Hofman w programie "Rozmowy Rymanowskiego" na antenie TVN 24, o wypowiedzi Janusza Palikota, że Lech Kaczyński ma na rękach krew 95 osób poległych w katastrofie smoleńskiej (08.07.2010) [1]
 6. "Palikot przekroczył granicę, za którą już nie ma polityki, tylko trzeba tego faceta powiesić na najbliższej gałęzi. Wszyscy musimy do tego doprowadzić. Po czymś takim trzeba mu wybrać gałąź" - Adam Hofman w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", o wypowiedzi Janusza Palikota, że Lech Kaczyński ma na rękach krew 95 osób poległych w katastrofie smoleńskiej (01.08.2010)
 7. "[...] nadal prowadzona jest polityka serwilizmu wobec Rosji. Jeśli połączymy to z innymi elementami obecnej polityki zagranicznej, np. jaskrawo widocznym klientyzmem wobec Niemiec, to jeszcze raz trzeba podkreślić, że sprawa Smoleńska w ostatecznym rozrachunku dotyczy statusu naszego kraju jako państwa niepodległego, odgrywającego podmiotową rolę w stosunkach z innymi państwami, w tym także z potężnymi sąsiadami" - prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, w liście do członków PiS (06.09.2010)
 8. "I w każdym normalnym demokratycznym kraju po tym, co się stało – polityce antyprezydenckiej, tanim populizmie, i tym, co się stało po wyborach, czyli lokajstwie wobec Moskwy, jak to celnie określił Ryszard Legutkorząd musiałby upaść. A ci ludzie zniknąć ze sceny politycznej. Powiedziałem rzecz oczywistą w imię tego, aby Polska kiedyś była wreszcie demokratycznym krajem, a nie postkomunistyczną oligarchią" - prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (25.09.2010)
 9. "Tym bardziej że śledztwo jest prowadzone skandalicznie, postawę polskich władz można nazwać już nie serwilizmem, tylko najbardziej żałosnym lokajstwem" - ibidem
 10. "Natomiast w żadnym razie nie podam mu [ prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu ] ręki [...] Mam niewielkie zaufanie do intelektu pana Komorowskiego, więc nie bardzo wiem, co chciał w ten sposób zrobić [ przenosząc krzyż ]" - prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wywiadzie dla "Newsweeka" (25.09.2010)
 11. "Jeśli to [ fakt, że jeden z "obrońcow krzyża" zmarł w wyniku pobicia ] jest prawda, to ludzie odpowiedzialni za rządzenie Polską mają krew na rękach" - prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński na konferencji prasowej w Sejmie (05.10.2010)
 12. "Po tragedii smoleńskiej doszło do fizycznej agresji wobec ludzi zgromadzonych pod krzyżem. Na oczach policji krzyż profanowano, a ludzi bito. Premier Tusk był tym zachwycony" - cudownie ocalony prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie (19.10.2010)
 13. "To, co się stało, to owoc nagonki prowadzonej od lat. Podchodzę do tego osobiście, bo ja również wielokrotnie krytykowałem ten rząd, a od niedawna to łódzkie biuro jest też moją siedzibą. 10 kwietnia nie było mnie w samolocie do Smoleńska. Teraz przypadkiem pojechałem do Warszawy coś załatwić. Zastanawiam się: do trzech razy sztuka? Apeluję, by rząd nie zachowywał się w ten sposób. Spierajmy się na siłę argumentów, a nie argumenty siły. Zaczyna się zabijanie opozycji. Nie chcemy umierać, mamy rodziny" - Witold Waszczykowski w wystąpieniu przed siedzibą Ruchu Oporu w Łodzi (niem.: Litzmannstadt) (19.10.2010)
 14. "Od samego początku działalności "partii miłości" obserwuję nienawiść w wystąpieniach publicznych jej przedstawicieli. Wydaje się, iż ci ludzie, nie mając do zaoferowania Narodowi pięknej i silnej Ojczyzny, prawdziwej demokracji, cały czas konfliktują, wzniecają nienawiść. Mając władzę, bezkarnie to realizują. Jest to jedna z form nowej, oby nie, wojny Polaków przeciw Polakom. Jest to też metoda na odwrócenie naszej uwagi od systematycznej akcji likwidowania Polski" - jego eminencja Ojciec Dyrektor Doktor Rektor Tadeusz Rydzyk w wywiadzie na łamach "Naszego Dziennika" (22.10.2010)
 15. "Nie możemy dać się zastraszyć, nie możemy ulec przemocy. Musimy się spotykać. Ale musimy też pamiętać, kto doprowadził do takiej skali agresji, aprobaty dla przemocy w polityce, przemocy słownej, od której już krok do przemocy fizycznej. Nie damy się zakrzyczeć i nie pozwolimy tego zakłamać, kto zginął i dlaczego" - Zbigniew "Zero" Ziobro na konwencji PiS w Krakowie (24.10.2010) [2]
 16. "Nie chodzi tylko o fakty, które są powszechnie znane, te wypowiedzi są, i inne jego [ Bronisława Komorowskiego (ros.: Бронислава Коморовсково, pseudonim operacyjny: "Gajowy") ] decyzje, które były naprawdę bardzo kosztowne, jeżeli chodzi o ludzkie życie, i on powinien wyjść przed kamerę, może powinien stanąć przed Najwyższą Izbą sejmową i powiedzieć o tym, i przeprosić. My będziemy się o to upominali z całym zdecydowaniem" - cudownie ocalony prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński na spotkaniu przedwyborczym z mieszkańcami Łap (26.10.2010)
 17. "My oceniamy ten gest nie jako płynący z potrzeby serca, a jako gest koniunkturalny. [...] Publiczne zapowiedzi Bronisława Komorowskiego uczestnictwa w pogrzebie są próbą budowania wizerunku politycznego na ludzkim nieszczęściu i przejawem hipokryzji" - wybitny poseł i bojownik Ruchu Oporu Maks Kraczkowski w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (27.10.2010)
 18. "Socjotechnika nienawiści zaczęła być stosowana jako socjotechnika władzy. I jeśli można dziś o coś apelować, prosić, to o to, by ta socjotechnika, by ten sposób rządzenia został odrzucony, z całym zdecydowaniem, jednoznacznie, bez żadnych uników" - cudownie ocalony prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wystąpieniu podczas uroczystości pogrzebowych Marka Rosiaka, zamordowanego w dniu 19.10.2010 łódzkiego działacza PiS (28.10.2010)
 19. "Nie możemy się pogodzić z tym, żeby Polska stała się krajem, w którym kontynuowana jest nienawiść przeciwko demokracji i jej obecności w życiu politycznym ugrupowania niepodległościowego, żeby nasz prezes był zagrożony śmiercią, żeby propagowano morderstwa polityczne jako sposób rozwiązywania konfliktów. Obawiam się, że mamy do czynienia ze świadomą falą zastraszania politycznego przeciwników, a na to się nigdy nie zgodzimy, będziemy przeciwko temu protestowali" - Antoni "Instytucja" Macierewicz w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" (29.10.2010)
 20. "Panie Łukaszu mówię publiczniejest Pan szmatą i tchórzem, podobnie jak Pana kolega manipulant [...]. Ale jesteś głupi i tępy, a twoje zęby mogą niedługo w ogóle nie wyglądać, i do tego tak brzydki jesteś, że ta Twoja Ania to chyba jak pływasz, to się puszcza z każdym sierściuchem w Gdańsku" - "nieznany [ jak się niespodziewanie okazało po 14.01.2019 ] autor manipulacji i fałszerstwa zdjęcia" wpisu desygnata z listy PiS na radnego na warszawskim Żoliborzu, do oponenta we wpisie na profilu na facebooku, zrzeszającym przeciwników PiS (06.11.2010)
 21. Starachowice - 19.11.2010
Przykład klasycznego języka pojednania ze Starachowic - wybory samorządowe 2010
"Prawdę napisali, przecież dużo [ Bernatowicz ] zrobił dla Starachowic" - Krzysztof Lipiec, poseł PiS ze Starachowic
 1. "Tusk jest dziadowskim premierem, dlatego państwo polskie jest zarządzane dziadowsko" - Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (14.12.2010)
 2. "Premier polskiego rządu okazał się tchórzem, a PO nakręca przemysł nienawiści. On doprowadził do śmierci 100 osób. Ostatnią ofiarą był Marek Rosiak. [...] Tusk zasłużył sobie na każdą obrazę" - Beata Kempa w wywiadzie dla portalu onet.pl (21.01.2011)
 3. "Przypomnę o tym, że przed katastrofą smoleńską poprosiliśmy marszałka Komorowskiego, żeby nie skracał posiedzenia Sejmu, tylko żeby przeniósł głosowanie na wieczór dnia poprzedniego, by pewna grupa naszych posłów mogła pojechać na uroczystości do Katynia pociągiem. Komorowski odmówił. Nie dał żadnej odpowiedzi i głosowanie się odbyło. W związku z tym trzy osoby poleciały samolotem do Smoleńska i dzisiaj nie żyją [ Grażyna Gęsicka, Aleksandra Natalli-Świat i Stanisław Zając ]. Gdyby marszałek Komorowski nie był taki małostkowy – bo marszałkowanie Komorowskiego było strasznie małostkowe, w czym Schetyna szczęśliwie jest od niego dużo lepszy - to te trzy osoby by dzisiaj żyły" - Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wywiadzie dla portalu onet.pl (28.01.2011)
 4. "Polityka Palikotów, Niesiołowskich, Tusków, Halickich, Kutzów i wielu innych - była polityką zbrodniczą. Oni niszczyli tkankę demokracji. PO wprowadziła degradację życia politycznego, która jest zbrodnią wobec własnego społeczeństwa, demokracji i własnego narodu" - Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wywiadzie dla portalu onet.pl (31.01.2011)
 5. "Dzisiaj Donald Tusk plądruje już nie tylko walizki, ale i portfele, i schowki Polaków, szuka wszędzie tam, gdzie jeszcze mamy pieniądze" - poseł PiS Dawid Jackiewicz w wystąpieniu podczas konferencji "O gospodarce, o Polsce, o nas" w Warszawie (31.01.2011)
 6. "Od 2005 roku obserwujemy wyjątkowe zjawisko. Polska elita, polskie media, polska kultura masowa, polska hołota kulturalna kibicuje Platformie w jej chamstwie. Profesorowie otwarcie lub w swoich gabinetach zacierają ręce, rechoczą ze śmiechu z kolejnych przejawów knajactwa, a w wolnych chwilach plują nienawistną żółcią na samo wspomnienie o PiS-ie. To samo robią artyści i pisarze, nobliści i grafomani, muzycy i muzyczni brzdąkacze. Profesorowie przybrali twarz Palikota i telewizyjnych przygłupów, a Palikot i telewizyjne przygłupy wyrażają głębokie uczucia profesorów. Ta część profesury, dziennikarzy, artystów, która od tego odrażającego widowiska się dystansuje traktowana jest jak niespełna rozumu, lub jak bydło, które nie wpuszcza się za próg." - prof. Ryszard Legutko w wywiadzie dla portalu www.wpolityce.pl (13.02.2011) [3]
 7. "Powiedziałem kiedyś w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że głównym czynnikiem odmóżdżenia w dzisiejszej Polsce jest antykaczyzm. [...] To antykaczyzm sprawił, że runęły wszelkie racjonalne kryteria dyskutowania o Polsce. Jak inaczej nazwać przedziwną sympatię dla tej rządzącej dzisiejszą Polską mieszaniny chamstwa, mistyfikacji, korupcji i niedołęstwa." - ibidem
 8. "Sprawa krzyża i tego co się tam wyprawiało: profanacji, poniżania ludzi, obrażania kobiet, fizycznych ataków na kobiety, to jest odpowiedzialność prezydenta. To są rzeczy absolutnie niedopuszczalne. Prezydent mógł jedną decyzją to skończyć" - sam Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wywiadzie dla radia RFN FM (26.03.2011) [4]
 9. "Nie zauważyłem żadnych zaczepnych działań ze strony tych pań, bo to w większości były kobiety, które tam stały. Wiem, że potrafiono nawet przypalać je papierosami. To były rzeczy skandaliczne i to wszystko się działo obok stojących policjantów, funkcjonariuszy i innych służb. To był wielki skandal i ja liczę, że któregoś dnia on stanie się przedmiotem odpowiednich działań, że ludzie, którzy za to odpowiadają poniosą konsekwencje" - ibidem
 10. "Ale jakby tak wyrzucać za głupotę, to by dużo ich [ członków PO ] nie zostało. Niesiołowski w kolejce, trzeba by go odstrzelić" - rzecznik Ruchu Oporu Adam Hofman na antenie TVN 24 (29.03.2011) [5]
 11. "Czasami trzeba uderzać Tuska maczugą, a czasami dźgnąć sztyletem albo ironią" - ibidem (29.03.2011) [6]
 12. "W życiu ludzi, narodów i państw tylko jedno jest bezcenne - honor. Tak zaciskano pętlę wokół człowieka, który naszego honoru broniłdo zatrzaśnięcia drzwi Tu-154M w ostatnim locie do Smoleńska - śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po jego śmierci wydarzenia potoczyły się jak kula śnieżna. Niemal na drugi dzień przyspieszono budowę Gazociągu Północnego, Rosja w oficjalnych pismach nie ustąpiła ani na milimetr w sprawach Katynia, Donald Tusk oddał jej całe śledztwo smoleńskie, podpisano umowę gazową, Bronisław Komorowski przejął władzę, zanim odnaleziono ciało prezydenta, a szef jego kancelarii nie czekał na stwierdzenie zgonu swojego poprzednika. [...] Donald Tusk i Bronisław Komorowski po 10 kwietnia 2010 roku wpisali się we wszystkie rosyjskie scenariusze, nie obronili żadnego polskiego. Nie sądzę, żeby im na tym zależało" - Anna "Legendarna" Fotyga na łamach "Naszego Dziennika" (08.04.2011)
 13. "Jeszcze by się przydało jakieś MPi po ojcu, jakaś stara pepesza [...] Byśmy tutaj obronili sprawę" - poseł PiS Stanisław Pięta podczas rocznicowych zamieszek pod Pałacem Prezydenckim (10.04.2011) [7]
 14. "Kim pan jest i dla kogo pan działa? Na pewno nie dla Polski [...] Jeśli nie przekonuje pana, że Lech Kaczyński był najlepszym prezydentem kraju, to niech pan z Polski wyjedzie!" - radny PiS Jacek Cieślikowski do lidera PO w Radzie Warszawy Jarosława Szostakowskiego (14.04.2011) [8]
 15. "Dzisiaj tym pajacom, którzy mają amnezję i mówią, że PiS trzyma sztamę z kibicami, przypominam, że jeszcze 4 lata temu kibice skandowali "Kaczyński, gdzie są stadiony". Miał je w miesiąc wybudować?" - Richard Henry Czarnecki na swoim blogu w onet.pl (13.05.2011)
 16. "Musimy działać razem, organizować się, bo żyjemy w stanie permanentnej, choć niewypowiedzianej wojny." - Jan Pospieszalski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (08.07.2011) [9]
 17. "Ja p..., Palikot trzeci w Polsce. Polacy zwariowali [...] Pora szykować się na ostrą wojnę światopoglądową. Nie odpuszczę - przynajmniej ja - temu sk... i jego poplecznikom. I powiem krótko: wstyd mi za tych, którzy zagłosowali na mendę w przebraniu trefnisia" - Tomasz Terlikowski, znany Prawy Wolak i bojownik Ruchu Oporu, działacz katolicki i redaktor naczelny portalu fronda.pl, na swoim profilu na Facebook'u (09.10.2011)
 18. "W dniu dzisiejszym portal Konserwatyzm.pl wypowiada wojnę Januszowi Palikotowi, Annom Grodzkim, Robertom Biedroniom i całej tej bandzie wyszłej z piekielnej czeluści. To już nie jest spór partyjny czy polityczny. To wojna o być lub nie być Katolicyzmu Rzymskiego, który jest jedyną prawdziwą Ojczyzną konserwatysty. Ogłaszamy tedy "totalną mobilizację" w znaczeniu Ernsta Jüngera [10]. Idziemy na wojnę totalną w obronie resztek naszej Cywilizacji" - Adam Wielomski, redaktor naczelny portalu Konserwatyzm.pl na tym portalu (12.10.2011)
 19. "Dyskurs musi się zaostrzyć. Przecież my chcemy zrobić rewolucję. My nie chcemy reformować gównianego systemu, jak nie chcieliśmy reformować komunizmu. [...] Z tym systemem też nie dyskutujemy, czekamy, żeby go obalić, albo na moment, w którym sam się rozsypie" - Wojciech Cejrowski dla portalu fronda.pl (12.10.2011)
 20. "Czekamy więc na Kościuszkę. Jarosław Kaczyński musi stać się Kościuszką, musi wszystkich ludzi zebrać, złożyć im pewną polityczną ofertę i razem z nimi robić insurekcję" - ibidem
 21. "Ta zbrodnia nie była wynikiem przypadku, była wynikiem atmosfery, która została zaplanowana w sposób celowy, stworzona dla celów politycznych." - Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w Łodzi przy okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej w pierwszą rocznicę zamordowania Marka Rosiaka (19.10.2011) [11]
 22. "W wielu obszarach nasze państwo pod rządami Platformy Obywatelskiej zaczyna przypominać afrykański bantustan, a nie demokratyczne państwo w środku Europy. [...] Tymi, którzy mają największą uciechę z obecnych rządów popaprańców, są rosyjskie służby" - Joachim Brudziński na antenie TVN 24 (28.03.2012)
  (Fot.: PAP)
  28-30.03.2012 - Przykłady wzorcowej perfekcyjnie merytorycznej debaty publicznej, prowadzonej z użyciem standardowego dla Prawych Wolaków języka pojednania (Fot.: Darek Zalewski)
 23. Perfekcyjna głęboko merytoryczna i całkowicie zgodna z obowiązującymi w środowiskach Prawych Wolaków i innych patriotów standardami dyskursu politycznego debata przed siedzibą kolaboranckiego i do cna skorumpowanego przez okupantów wolskiego Sejmu, poświęcona problemowi podwyższenia wieku emerytalnego. Debata ta zorganizowana została przez bohaterskich pionierów osadnictwa, mozolnie wcielających w życie nowatorską koncepcję urbanistyczną mobilnego Miasteczka Emerytalnego (28.03.2012).
 24. "Świnie, tak zwyczajne świnie poprzebierane w garnitury i fraki z cygarami w zębach zmuszają swoich braci zwierzęta do pracy ponad siły" - Janusz Śniadek podczas debaty sejmowej na temat podwyższenia wieku emerytalnego (30.03.2012)
 25. "Ten poziom nieprawdopodobnego grubiaństwa to jest pańska zasługa, jeśli chodzi o polskie życie publiczne. Tego nieprawdopodobnego wręcz chamstwa, na poziomie marzeń Adolfa Hitlera o losie Polaków. To jesteście wy" - podczas sejmowej debaty nad podwyższeniem wieku emerytalnego (11.05.2012)
 26. "To ci ludzie, z tego rządu telewizyjnego, jak mówi Jarosław Marek Rymkiewiczwspółodpowiedzialni za zbrodnię smoleńską. I jeśli nawet nie brali udziału w jej planowaniu i przeprowadzeniu, to wzięli udział w zacieraniu śladów. Wzięli udział w utrudnianiu śledztwa, to są przestępstwa kryminalne. A jeśli jako ludzie niesamodzielni prowadzą na jakąś wojnę, która ma kosztować życie Polaków i jeśli jako ludzie niesamodzielni zgadzają się na roszczenia finansowe nie oparte na jakimkolwiek prawietworzą jakieś precedensy prawne po to, żeby Polacy zostali znowu na wielką skalę ograbieni, no to są na dodatek jeszcze zdrajcami stanu. I w związku z tym powinni szybko trafić do więzienia, a niektórzy – co daj Boże – pod ścianę" - Grzegorz Braun na antenie Radia Maryja (19.05.2012)
 27. "Przesądem polskiej inteligencji jest pacyfizm, wiara w to, że można cokolwiek załatwić, jak nie zostaną wyprawieni na tamten świat w sposób nagły, drastyczny i nieprzyjemny. [...] No powiedzmy, wziąłbym tak z tuzin redaktorów "Gazety Wyborczej", ze dwa tuziny pracowników drugiej gwiazdy śmierci, centralnej dzisiaj, TVN-u, nie wspominam oczywiście o etatowych zdrajcach i sprzedawczykach, którzy zawsze nimi byli. [...] No jeżeli się tego nie rozstrzela, co dziesiątego, to znaczy, że hulaj dusza piekła nie ma" - Grzegorz Braun na spotkaniu z prawdziwymi patriotami w warszawskim "Klubie Ronina" (10.09.2012)
 28. "Spierdalaj!" - posłanka PiS, prof. Krystyna Pawłowicz do posła SLD Marka Balta podczas sejmowej debaty nad projektem ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne (24.10.2012)
 29. "Zamordowanie 96 osób, w tym prezydenta RP, innych wybitnych przedstawicieli życia publicznego, to jest po prostu niesłychana zbrodnia. Każdy, kto choćby tylko poprzez matactwo, czy poplecznictwo miał z nią cokolwiek wspólnego, musi ponieść tego konsekwencje, w tym kierunku będziemy działali" - Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej (30.10.2012)
 30. "Czy można w Polsce zrobić referendum nad projektem zastrzelenia Tuska i zbierać pod takim projektem podpisy? Żeby zastrzelenie go jak psa było legalne" - Artur Nicpoń, członek zarządu wojewódzkiego PiS we Wrocławiu (niem.: Breslau), wiceprezes Klubu Gazety Polskiej w Oleśnicy na swoim blogu (20.11.2012)
 31. "Myślę sobie, że mówiąc "co dziesiątego" [ dziennikarza "Gazety Wyborczej" i TVN rozstrzelać ] chyba nie doszacowałem, sądząc po rozmiarach tego, co się teraz rozpętało. Ja jestem państwowcem, fanem państwa polskiego - chciałbym, żeby istniało. Śmiertelnie zagraża państwu bezkarne obnoszenie się z zaprzaństwem i zdradą. Jest to praktyką w obu tych gwiazdach śmierci [...] i w gwieździe śmierci na Czerskiej i w tej drugiej, o której mówiłem" - Grzegorz Braun na antenie "Polsat News" (26.11.2012)
 32. "Niech następna projekcja premierowa odbędzie się na strzelnicy. Proszę patrzeć na strzelnicę jako na ośrodek życia duchowego i kulturalnego, miejsce spotkań wielopokoleniowych. Babcia z wnuczkiem, ciocia z pociotkiem w niedzielę po sumie idą nie do galerii, tylko na strzelnicę. [...] Ja nie wypycham nikogo na ulicę. Nie jestem człowiekiem, który by reklamował prowizorkę. Co nagle, to po diable. Wszystko ma być profesjonalnie. [...] Paczka amunicji dla wnuczka jako prezent urodzinowy. Nie powiem "pierwszokomunijny", bo bym przegiął. Na pierwszą komunię powinien być sztucer" - Grzegorz Braun podczas spotkania po premierowej projekcji drugiej części filmu "Transformacja - od Lenina do Putina" w Łodzi (12.04.2013)
 33. "Staram się zawsze ważyć słowa. Powiem z pełną odpowiedzialnością: premier polskiego rządu to tchórz i kłamca!" - Piotr Duda na Kongresie Ruchu Oporu w Sosnowcu (29.06.2013)
 34. "Niedługo będzie pan mógł zameldować ministrowi spraw zagranicznych Rosji Ławrowowi: "Terminala gazowego nie ma, gazu z łupków nie ma, Białoruś jest wasza, Ukraina odchodzi. Zadanie wykonano"" - Witold Waszczykowski do Radosława Sikorskiego podczas debaty sejmowej (12.12.2013)
 35. "Gdy porównuję politykę twitterową ministra Sikorskiego z polityką Lecha Kaczyńskiego, to dedykuję Sikorskiemu arię "Ridi, pagliaccio"' - Krzysztof Szczerski podczas debaty sejmowej (12.12.2013)
 36. "Jazgot WOŚP sprzyja przykryciu kłopotliwej prestiżowo dla naszych Umiłowanych Przywódców sesji, jaką izraelski Kneset wyznaczył sobie w chwilowo nieczynnym obozie zagłady w Oświęcimiu" - Stanisław Michalkiewicz na łamach portalu fronda.pl (15.01.2014)
  Kneset.jpg
 37. "Mieliśmy kiedyś dyktaturę ciemniaków, teraz mamy rządy głupców" - Adam Hofman do dziennikarzy w Sejmie (18.02.2014)
  Maciejowskifb.jpg
 38. "Powiem krótko: gdyby Putin w 2010 nie zamordował Lecha Kaczyńskiego, dziś nie mógłby zająć Krymu. A pożal się Boże prezydęt Komoruski nawet nie postawił armii w stan gotowości bojowej mimi manewrów w obwodzie Kalingradzkim" - Maciej Maciejowski we wpisie na facebooku (pisownia oryginalna) (04.03.2014)
 39. "Apelujemy o podpisywanie się pod stwierdzeniem o utracie przez Donalda Tuska polskich praw honorowych. Ludziom bez honoru nie podaje się ręki, milczy się w ich towarzystwie, wolno im splunąć pod nogi. Są nieobecni w naszych sercach i umysłach, jako ludzie zachowujący się niegodnie. Osobnicy bez honoru i godności niezapraszani do domów ludzi uczciwych, podobnie jak w opinii publicznej przestępcy, którym prawo stanowione nie potrafiło sprostać" - Jan i Małgorzata Żarynowie w dokumencie "Apel Małgorzaty i Jana Żarynów, obywateli Rzeczypospolitej", opublikowanym na portalu solidarni2010.pl (19.06.2014)
 40. "Wystarczy popatrzeć na panią Ewę Kopacz, żeby stwierdzić, że jej wartość jest zerowa" - Joachim Brudziński (pseudonim konspiracyjny: "Jojo") na antenie TVN 24 (29.10.2014)
 41. "Ja chcę tym posłom ze Śląska powiedzieć jedno: my wiemy, znamy wasze nazwiska i imiona i wiemy gdzie mieszkacie. I immunitet wam nie pomoże" - Piotr Duda na konferencji prasowej (14.01.2015)
 42. "Prosi się jednego Dudę, czyli prezydenta, żeby ją zaprosił na Radę Gabinetową. Drugiego Dudę prosi, żeby ją zaprosił na obchody. Ona [ Ewa Kopacz ] ma jakieś problemy, niech się uda do psychologa, naprawdę" - Piotr Duda na antenie TVN 24 (31.08.2015)
 43. "Są już przecież objawy pojawienia się chorób bardzo niebezpiecznych i dawno niewidzianych w Europie: cholera na wyspach greckich, dezynteria w Wiedniu, różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które niegroźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne. To nie oznacza, żeby kogoś dyskryminować... Ale sprawdzić trzeba" - Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński o uchodźcach podczas wizyty w Makowie Mazowieckim (13.10.2015)
 44. "Na 25 stycznia, na dzień kolejnego posiedzenia Sejmu, w uniwersyteckich miastach, część wykładowców dla obrony swoich niezlustrowanych interesów, zainspirowała do antyrządowych protestów niezorientowanych politycznie w sprawach swego kraju studentów kłamstwami i szczuciem na LEGALNE, DEMOKRATYCZNIE wybrane polskie władze, środowisko to będzie próbowało niby studenckimi rękami władzę "dla dobra i obrony Polski" podważać, delegitymizować i obalać. Taka przemocowa po-peerelowska mentalność "w obronie demokracji"" - Krystyna Pawłowicz na Facebooku (06.01.2017)
 45. "Ci ,którzy po ostatnich wyborach utracili różne nienależne przywileje i możliwości, za plecami studentów chowają swe niegodziwe, antypolskie intencje i siebie samych. Wcześniejszymi uchwałami rad niektórych wydziałów, głównie prawa, mobilizują studentów do atakowania i wyszydzania własnego państwa. Na wschodzie i na zachodzie cieszą się z takich wewnętrznych pomocników" - ibidem
 46. "Czy nagrodą dla tej młodzieży będą dodatkowe unijne stypendia i uściski dłoni wojskowego "drużynowego", reprezentanta "kultury" stanu wojennegoMazguły, SB-eckich emerytów, kolegów zbrodniarzy Jaruzelskiego i Kiszczaka, aktorki Jandy, uczciwego społecznika Kijowskiego czy wiernego Petru, nowych idoli walczących z regułami demokracji w powyborczej Polsce?" - ibidem
 47. "Część uczelnianej antypolskiej naukowej targowicy, haniebnie sprzeniewierza się akademickim i naukowym ideałom, wykorzystując cynicznie w swych biznesach powierzonych sobie młodych Polaków, których wcześniej pozbawiono w liceach wiedzy o współczesnej historii własnej ojczyzny. I którymi można dziś więc łatwo manipulować" - ibidem
 48. "Oto haniebna lekcja pogardy dla demokracji i własnego państwa ze strony ciągle żywej targowicy wśród części akademickich wykładowców i skutki wynaradawiania młodzieży przez lata antypolskich rządów PO, której zawołaniem było kredo jej lidera: "polskość to nienormalność". Takich obrońców doczekała Rzeczpospolita" - ibidem
 49. "Tusk podważał legalnośc budżetu, w którym jest program 500 Plus, wsparcie finansowe dla polskich rodzin. [...] Poparł narzucenie liczby islamskich emigrantów państwom Unii, w wyniku czego wezbrała fala zamachów terrorystycznych. Ginęli w nich również Polacy" - w spocie PiS z okazji wyznaczenia przez Naszego Umiłowanego Przywódcę, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcę Europy przed islamem, Wielkiego Higienistę, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady europejskiej (08.03.2017)
 50. "o, co ci ludzie robią, to co ci ludzie wykrzykują, to jak zakłócają modlitwę, jak nie pozwalają rodzinie zbliżyć się do grobu, to jest po prostu coś potwornego [...] Problemem są politycy, dziennikarze, czy pseudodziennikarze, którzy popierają to bydło, przepraszam bardzo, tą swołocz, która w ten sposób się zachowuje" - posłanka Partii Małgorzata Gosiewska w patriotycznej rozmowie z Telewizją Republika o uczestnikach comiesięcznych kontrmanifestacji smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (11.04.2017)
 51. "Szanowni państwo, właśnie jesteśmy w takiej sytuacji, że to jest smutne, ale ta garstka zwyrodnialców, bo inaczej ich nie potrafię nazwać, sprawiła, iż musimy chronić nasz rząd, chronić naszego prezydenta, czyli robić to czego nie robiło państwo polskie, doprowadzając do chociażby tego, co stało się w Smoleńsku" - ibidem
 52. "Totalna opozycja nie ma żadnych argumentów, to tylko słowa, słowa, słowa. Myślę, że to ostatni ruch rozdeptanego robaka, który jeszcze rusza czułkami" - Katarzyna Łaniewska w wywiadzie na antenie TV Republika (16.07.2017)
 53. "Poroniona manifestacja; zwykła dzicz, która chce robić awantury; jestem pełna najwyższej pogardy dla tych niedojd!" - Ewa Kochanowska w programie TVP Info "Bez Retuszu" (18.07.2017 r. podczas)
 54. "Panie marszałku przepraszam, ale ja bez żadnego trybu. Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie sobie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojej świętej pamięci brata. Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami!" - sam Nasz Umiłowany Przywódca, Naczelnik Państwa Wolskiego, Dobry Pasterz i Nowy Zbawiciel Wolski, Obrońca Europy przed islamem, Wielki Higienista, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński z mównicy sejmowej (18.07.2017 r., godz. 23:47)
 55. "Zamknijcie mordy, tak jak prezes powiedział, zdradzieckie mordy. Nawet teraz nie potraficie się grzecznie zachować" - Krystyna Pawłowicz podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości (19.07.2017)
 56. 18.08.2017 -
  Wreszcie.jpg
 57. "Sorry, ale jak słyszę, że taka szlampa, jak I prezes SN robi za wzór cnót, to mi się miesiączka cofa" - korespondent "Wiadomości" TVP Cezary Gmyz na twitterze (11.07.2018)
 58. 08.10.2018 -
  Haratanie.jpg
 59. "Trynkiewicz na prezydenta ! Wielbiciele zboków,złodziejstwa,zalotnych chamów i zaprzańców wybiorą go już w pierwszej turze ... Polsce na złość" - Krystyna Pawłowicz na twitterze (25.10.2018)
 60. "Im bardziej odrażający zbrodzień, tym większe zaufanie wielu Polaków" - ibidem
 61. "Idiota czy ruski troll? Skąd się biorą te imbecyle z biało-czerwonymi i bogoojczyżnianymi awatarami? Judzą i obrzydliwymi atakami na PIS utrwalają, ku uciesze naszych wrogów, stereotyp Polaków jako wrogów, USA, UE, Izreala, demokracji, a na końcu nawet prostackich antysemitów" - Joachim Brudziński na twitterze do komentatora jego wpisu (01.12.2018)
 62. 13.01.2019 -
  Pawlowiczowsiak.jpg
 63. 17.01.2019 -
  Dwajdewianci.jpg
 64. 22.01.2019 -
  Wildstein jezykuje pojednawczo.png
  Bronisław Wildstein podczas gali tygodnika "Sieci" Człowiek Wolności 2018:
 65. "Wy, totaliści, nie pogodziliście się z wynikami wyborów i wasza postawa jest po prostu postawą faszystów, którzy nie uznają demokratycznych wyborów. Ja mam pytanie do pani prezes [ Julii Przyłębskiej ], jak ocenia ona politykę pogardy, szczucia, nienawiści stosowaną wobec sędziów trybunału i pani prezes?" - Krystyna Pawłowicz w wystąpieniu sejmowym (13.03.2019)
 66. 09.06.2019 -
  TuskHitler.jpg
 67. "Pani prezes Gersdorf opowiada - w szczególności za granicą - o Polsce takie rzeczy, że powiem tak: wstyd mnie ogarnia, kiedy słyszę, że ktoś, kto mieni się I prezesem Sądu Najwyższego, może o polskim państwie poza granicami kraju opowiadać takie rzeczy. Nawet jeżeli to się dzieje tylko w środowisku sędziowskim - po prostu wstyd. Wstyd za to, kto w ogóle został na urząd tego I prezesa Sądu Najwyższego wybrany" - Andrzej Duda w wywiadzie na antenie TVP Info (22.12.2019
 68. 22.12.2019 -
  PawlowiczKidawa.jpg
 69. 13.02.2020 -
 1. "Sądzę, że to, co dzieje się na tej sali, pokazuje jaki jest wasz poziom kultury politycznej i można powiedzieć państwowej. Wy w tej chwili, w imię własnych interesów, małych, brudnych interesów, interesów Nowaka, wy w imię tych interesów rozwalacie Polskę. Narażacie na śmierć mnóstwo ludzi. Jesteście przestępcami. Jesteście przestępcami. Jest w Polsce przestępstwo spowodowania niebezpieczeństwa powszechnego. Wy wzywając do demonstracji, powodujecie tego rodzaju niebezpieczeństwa i odpowiecie za to" - Nasz Umiłowany Przywódca, Naczelnik Państwa Wolskiego, Skromny Pracownik Winnicy Pańskiej, Dobry Pasterz i Nowy Zbawiciel Wolski, Obrońca Europy przed islamem, Wielki Higienista, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, komentując w Sejmie strajk kobiet na ulicach Wolski po wyroku Trybunału Konstytucyjnego magistry Julii Przyłębskiej z dania 22.10.2020 (28.10.2020)
 2. 05.11.2021 - Błyskawiczna diagnoza
 3. 16.11.2022 - "A pan to jeszcze modli się po polsku czy już po rosyjsku? I największy cham Rzeczypospolitej, ruska onuca. [...] To nie poseł, to cham" - wicemarszałka Sejmu Małgorzata Gosiewska do posła Grzegorza Brauna podczas sejmowej debaty na temat finansów publicznych
 4. "Rzucanie kamieniami, przepraszam, że tak mówię, ale zwykłe chamstwo, żeby sprowadzać nasze społeczeństwo do poziomu lumpenproletariatu, to jest cel tych ludzi. 8 gwiazdek, to słowo na “w”, które było tak słyszane w pewnym momencie i ciągle jest słyszane. Otóż to jest właśnie tego rodzaju akcja, Polska nie może być silnym narodem, nie może mieć silnego państwa, bo to się nie podoba naszym sąsiadom. Otóż nie! Będziemy mieli silne, państwo i zniszczymy tych ludzi." - metoda ujawniona przez Naszego Umiłowanego Przywódcę, Jego Ekscelencję Naczelnika Państwa Wolskiego, Skromnego Pracownika Winnicy Pańskiej, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcę Europy przed islamem, Wielkiego Higienistę, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego w dniu 8 grudnia 2022 r. podczas spotkania z PiSjonarzami w Chojnicach (niem.: Konitz, wym.: konic)
 5. "Donald Tusk wykorzystuje każdą okazję, żeby budzić nienawiść. To może być tragedia jakiejś kobiety, pożar, za który oni odpowiadają, to śmietnisko na zachodzie Polski, to jest wynik ich rządów. To są niemieckie śmieci i tak będzie Polska wyglądała, gdyby oni przyszli do władzy. Tusk to prawdziwy wróg naszego narodu. Ten człowiek nie może rządzić Polską, niech idzie do swoich Niemiec i niech tam szkodzi, a nie tu. Na Białoruś też, tam też by się przydał. Ale on woli Niemcy. [...] Pamiętajcie o tym ryżym. To jest dziś największe zagrożenie dla Polski" - Jarosław Kaczyński w wystąpieniu na "Pikniku Rodzinnym" w Stawiskach (23.07.2023)
 6. "Nie pozwólmy na to, żeby ta banda nierobów, partaczy, dyletantów, patałachów z powrotem wróciła do władzy i znowu kradła wasze pieniądze, drodzy rodacy, nie pozwólcie na to, gdziekolwiek jesteście" - Mateusz Morawiecki w czasie spotkania z wyborcami w Tomaszowie Lubelskim (08.09.2023)
 7. 26.10.2023 -
  RudaSalome.jpg
 8. 09.11.2023 -
  Tusksiewca.jpg
 9. 21.12.2023 - "Mimo pogody pod zdechłym Tuskiem życzę miłego dnia" - Marek Suski w wywiadzie dla Radia Plus

Przykłady klasycznego języka pojednania na jedynej prawdziwie wolnej i demokratycznej platformie blogowej Salon 24

 1. Piotr Balkus, bloger (11.02.2011):
Powieszenie.jpg

Przykłady klasycznej postawy pojednania w wykonaniu najwybitniejszego medium przyjaznego narodowi - "Gazety Polskiej"1)

Próbka sympatycznej, wzbudzającej szczery uśmiech i życzliwej władzy twórczości satyrycznej "Gazety Polskiej"

Redaktorzy tej niebywale poczytnej i niespotykanie opiniotwórczej gazety, wyspecjalizowali się w najwyższej próby karykaturze politycznej, która wnosi do debaty publicznej tak pożądany dziś pierwiastek dobrodusznego, a miejscami nieco pikantnego humoru z najwyższej półki intelektualnej, który przeciwstawiany jest ordynarnemu i brutalnemu językowi agresji, systematycznie wykorzystywanemu przez okupantów.

 1. Oprócz zaprezentowanej powyżej próbki rysunków satyrycznych "Gazety Polskiej", poniżej przedstawiono opisy ponad trzydziestu arcydzieł sztuki rysowniczej, które znalazły się na łamach "Gazety" w ostatnich kilku miesiącach:
  1. Bronisław Komorowski ujeżdża świnię ciągniętą przez psy o wykrzywionych twarzach Janusza Palikota, Władysława Bartoszewskiego, Andrzeja Wajdy i Stefana Niesiołowskiego
  2. Tomasz Lis z tubą wazeliny; portret pary prezydenckiej. Na ścianie dwugłowy orzeł, polskie godło zrzucane na ziemię, obok kociołek z napisem "grochówka z WSI". Podpis cyrylicą: "hazjajka i hazjain" (gospodarz i gospodyni)
  3. Donald Tusk z Komorowskim skaczą przez szpicrutę, którą dzierży Putin
  4. logo PO na klozecie, na którym siedzi Marek Majewski (do podcierania się na haku nabity egzemplarz "Gazety Wyborczej")
  5. penis z głową Palikota uderza Komorowskiego w głowę
  6. Kuba Wojewódzki i Michał Figurski jako nosiciele "chorób W"
  7. Janina Paradowska jako zielony z wściekłości potwór z czerwonymi szponami
  8. dwa psy z głowami Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Morozowskiego z TVN tarzają się przy misce z napisem "Teraz WSI"
  9. Monika Olejnik na furze gnoju
  10. Tusk i Komorowski z ustami zaszytymi nicią, na której końcu wisi sierp i młot (podpis: "ukrywają prawdę"
  11. Tusk, Komorowski, Radosław Sikorski na kolanach przed carem-Putinem (mówią: "spasaj nas gosudariu, ocal platformę"). U stóp Putina spoczywa czarny pies z napisem "FSB"
  12. Tusk, Komorowski, Sikorski zaprzęgnięci w rydwanie powożonym przez Putina w mundurze kagiebisty (Putin pogania ich batem, w tle dymi wrak prezydenckiego tupolewa)
  13. Tusk w objęciach Putina przebranego w czapkę-budionnówkę z czerwoną gwiazdą (podpis po rosyjsku: "urze na wsiegda wmiestie" - już zawsze razem)
  14. Tusk i Komorowski jako kukiełki w rękach Putina i Angeli Merkel (Tusk trzyma rurę gazową, Komorowski model tupolewa)
  15. Komorowski w carskim mundurze stąpa po kościach i czaszkach. Podpis: "Książe Konstanty, namiestnik Nowosilcow, marszałko-prezydent Bronisław
  16. Pawian z wielkim czerwonym zadem i zaplutą twarzą Jacka Żakowskiego. Na podłodze kupa. Do podtarcia "Gazeta Wyborcza", w klatce pawiana logo TOK FM
  17. Komorowski w sowieckim mundurze. Wykrzywiona twarz. Krzyczy: "Jestem z Układu Warszawskiego!"
  18. Komorowski na kolanach przed Kremlem. W ręku rosyjska flaga. Bojar z murów pyta: "Czego?". "Eto ja Bronek z WSI, pozwolite w gorod wojti" - odpowiada Komorowski
  19. Wajda pod murami Kremla. Pyta: "Gdzie moje srebrniki?". Sowiecki sołdat odpowiada: "Paszoł won!"
  20. Komorowski ze sztucznym penisem przy ustach, rosyjski orzeł z głowami Komorowskiego i Palikota oraz z logo PO. Podpis: orzeł dwugłowy komoropalikot
  21. Palikot jako świnia. Na zadzie napis: "Wszystko dla Bronka"
  22. Grzegorz Miecugow jako sowiecki sołdat. Z diabolicznym uśmiechem, pilnuje pociągu z transportem (jeńców?)
  23. Komorowski z urwaną połową twarzy (pod skórą metalowe części jak u Terminatora)
  24. logo "Gazety Wyborczej" z podpisem "g...wno z mózgu"
  25. Komorowski triumfuje po rosyjsku: urra, urra, urrra! (tak uczczono jego wybór na prezydenta). Podpis: pożegnanie z honorem
  26. Jacek Żakowski, Tomasz Wołek i Monika Olejnik jako wampiry
  27. Komorowski z Tuskiem piłujący krzyż z polską flagą
  28. Komorowski z Tuskiem jako klauni nakręcani przez Putina
  29. Aleksander Kwaśniewski żłopiący wódkę z butelki
  30. Komorowski jako diabeł. Płoną mu rogi i ogon, na którego końcu jest napis "WSI"
  31. Komorowski w czapce sowieckiego żołnierza trzymający czerwone baloniki
 2. "Na nocnych zdjęciach z 10 kwietnia widzimy przerażonego człowieczka, a nie premiera rządu. Widzimy tchórza, który myśli tylko o ucieczce. Od tamtej pory strach nie schodzi mu z twarzy" - Katarzyna Gójska-Hejke na łamach "Gazety Polskiej" (06.04.2011)
 3. "Jest szansa na pozbycie się dokuczliwych Owsiaków i innych glist ludzkich" - Marcin Wolski na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" (05.01.2016)
 4. 11.03.2019 -
  Broniiarzzkalachem.jpg
 5. 20.07.2022 -
  Gottmituns.jpg

Przykłady klasycznej postawy pojednania w wykonaniu innych patriotycznych mediów

Perfekcyjny choć subtelny język pojednania w wykonaniu związkowców z "Solidarności"
 1. Z wielką zręcznością i niespotykanym wyczuciem, klasycznym językiem pojednania posługują się wybitni patrioci z bohaterskiego związku zawodowego "Solidarność 80″, którzy na okładce tygodnika społecznego Komisji Krojowej Związku ("Kurier Związkowy" nr 374 z 07.11.2012), umieścili całostronicowe zdjęcie Adolfa Hitlera w towarzystwie dzieci, z dużym tytułem "Jego państwo", odsyłającym do artykułu obnażającego całą prawdę o roli Donalda Tuska w demontażu Państwa Wolskiego i destrukcji jego najpoważniejszych organów.
 2. Perfekcyjnie wyważona krytyka wiernopoddańczej wobec Berlina polityki Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, a w szczególności gubernatorki Ewy Kopacz wywołała bulgotanie nienawiścią wśród pachołków reżimu. [12]
 3. 20.11.2017
  Tuskzapisałsie.jpg
 4. 20.01.2019 - "Panowie, mówiąc o śmierci mówimy też o życiu, co niektórzy powiedzieli, że jakie życie, taka śmierć, jaka śmierć, takie życie. Być może to jest odważna teza" - Adrian Klarenbach w programie "Woronicza 17" na antenie TVP
 5. 08.07.2022 - "Jestem Polakiem, a ty jesteś skurwysynem Sowietem albo Niemcem chyba jebanym. [...] Idź wal konia tam pod TVN-em" - operator TVP do rowerzysty, który go zaczepił

Inne przykłady perfekcyjnych zastosowań języka pojednania

 1. "Mamy rząd prawdziwej hańby narodowej. Sięgnęliśmy dna. Ale Tusk, Sikorski i tylu innych, piętna ludzi, którzy haniebnie poniżyli Polskę, nigdy nie zmyją. Pozostanie im do końca życia. Na razie okładam ich infamią. Prywatną, osobistą. A cała prawda znajdzie się kiedyś w pełnym świetle reflektorów. Przyzwoitości i polskiego sumienia. Ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami. Natomiast każda kolejna elita nie może być bardziej plugawa od wyzutych z elementarnej godności narodowej, uczciwości, dzisiejszych neptków, kołtunów, oszołomów, którzy się nią mianowali. Tak plugawego samozadowolenia nie sposób przewyższyć" - publicysta "Gazety Polskiej" Jacek Kwieciński (20.10.2010)
 2. "Co Ryszard C. mógł w takim razie robić w biurze Stefana Niesiołowskiego? Być może chciał się podzielić "radosną" nowiną, że za chwilę unicestwi Jarosława Kaczyńskiego?" - z artykułu na łamach "Naszego Dziennika" (26.10.2010)
 3. "My, Solidarni 2010, nie odejdziemy stamtąd. Uważamy, że rządzą nami zdrajcy stanu i my się na to nie godzimy. Nie odejdziemy z Krakowskiego Przedmieścia dopóki ten rząd nie poda się do dymisji. [...] Rząd polski, premier Donald Tusk dopuścił się zdrady stanu, oddając śledztwo w sprawie śmierci naszego prezydenta w ręce Rosjan" - Ewa Stankiewicz podczas demonstracji pod ambasadą Rosji w Warszawie (09.04.2011)
 4. "Zadaniem Polaków jest podjąć działania społeczne i polityczne w celu odsunięcia od władzy złoczyńców. Rosja po 27 latach wraca na drogę imperialnej agresji, która dotyczy także nas Polaków. Szczególnym tego wyrazem była zbrodnia drugiego Katynia z 10 kwietnia 2010 roku. O ile pierwszy Katyń wraz z kłamstwem katyńskim jest aktem założycielskim PRL-u, o tyle morderstwa na kapłanach w latach 1984 i 1989aktem założycielskim III RP, która nie chce ich wyjaśnienia ani ujawnienia prawdy o drugim Katyniu. Utopijny projekt komunistyczny nie widział miejsca dla wolnej niepodległej i suwerennej Polski. Nowa globalistyczna utopia również Polski suwerennej nie przewiduje. Widzi Polskę jako generalne gubernatorstwo, judeokolonię lub priwislianskij kraj. Dlatego służalcze i zdradzieckie władze III RP dążą do prędkiej destrukcji państwa, narodu, rodziny, kultury, religii i wspólnego dobra w Polsce." - PP - ksiądz Stanisław Małkowski w wygłaszonej dnia 10.04.2011 jedynie słusznej homilii do motocyklistów zebranych na Jasnej Górze [13]
 5. "Pierwsza osoba w państwie, Mister Ga Ga (Gajowy Gamoń), całkowicie niezawisły od powagi swego urzędu i od kindersztuby, robiący sobie jaja ze wszystkiego i wszystkich, nawet z szefów mocarstw. Angela musiała grzecznie stać, kiedy siedział, Mulat musiał grzecznie wysłuchać anegdotki o cnocie swej białogłowy gdy mężczyźni polują, a kurdupel Sarko musiał grzecznie tkwić w strugach deszczu. Tak demonstrować mocarstwowość RP wobec sojuszników umiał ostatnio inny 'Ciołek', Stanisław August" - Waldemar Łysiak na łamach "Uważam Rze" (18.04.2011
 6. "Wzywam wszystkich chętnych na wyjazd 11.11 abyśmy hasło tegorocznego marszu "odzyskajmy Polskę" potraktowali dosłownie. Szykujmy się na przewrót i zamieszki w tym dniu a w ich konsekwencji na zajęcie budynków rządowych. Nie ma już odwrotu. [...] Oczywiście, nie podpalajmy przypadkowych samochodów. Nie możemy być tak nieodpowiedzialni. Szkoda paliwa. Podpalajmy jedynie wozy transmisyjne reżimowych mediów. Przynajmniej do chwili, gdy nasi siepacze nie opanują gmachu telewizji" - Tomasz Mędrzak, radny PiS z Sosnowca, Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta we wpisie i komentarzu na Facebook'u (31.10.2012
  Radnymedrzak.jpg
 7. "Jakaś Kopacz zostaje premierem mojego kraju. Rządziły tu już takie kreatury jak Bierut czy Gomułka, więc i Kopacz się zmieści. [...] taka sama - gminna - maniera, takie same przaśne, ubogie słownictwo, taki sam kurzy móżdżek. Taki sam też tępy, folwarczny pęd do pieniędzy i kariery. To, że taka Kopacz zostaje premierem, świadczy jedynie o stanie państwa i fatalnej, acz wstydliwej, chorobie, która toczy jego samozwańcze elity. [...] Pospólstwo i czerń istniały zawsze i zawsze też korzystały z nich reżimy, które usiłowały Polakom odebrać wolność. Jest ich wielu. Aktorzy, artyści i wszelakiego płazu sprostytuowani myśliciele gotowizjadać własne języki byle tylko nie spojrzeć na 'zjawisko Kopacz' w jego właściwych proporcjach" - Witold Gadowski na łamach portalu stefczyk.info (14.12.2014)
 8. "Czy nasza premier jest sexy? Nie wiadomo, ale o zewnętrzne walory stara się jak może. W końcu jest szczupła, wcięta w talii, a teraz jeszcze ten lifting. I te wybałuszone oczy, a za uszami poorana czacha" - Stefan Truszczyński na łamach portalu wPolityce.pl (23.12.2014)
 9. "W przypadku szefowej polskiego rządu elegancja mnie nie obowiązuje. Czuję się z niej zwolniony przez samą Ewę Kopacz. [...] Ewa Kopacz jest już tak naciągnięta za uszami, że z powodu skośnych oczu zaczyna przypominać Japonkę. [...] Kopacz jest dramatycznie niewydolna intelektualnie. To mniej więcej podobny poziom co zarządzanie szpitalem. Tusk wystawił na premiera Kopacz, całkowicie świadomie biorąc pod uwagę jej zdolności umysłowe, a właściwie ich brak. Kopacz na ten szacunek zasługuje w takim samym albo nawet mniejszym stopniu co wiejski głupek aspirujący do roli prezydenta" - Łukasz Warzecha na łamach portalu fronda.pl (24.12.2014)
 10. "Aroganckie sukinsyny z WOŚP spowodowały paraliż centrum miasta. Dziękujemy" - Łukasz Warzecha we wpisie na Tweeterze (11.01.2015)
 11. "POszukiwane 1000 ha na innowacyjny projekt (myślę, będzie 100 proc. dofinansowania z UE) na wykup gruntów w terenie zalesionym + kawałek nasypu kolejowego (mirabelki) i budowę ogrodzenia pod napięciem z przeznaczeniem na zielony park dla członków i sympatyków odchodzących w mroki historii" - radny PiS, przewodniczący rady powiatu cieszyńskiego Andrzej Bacza na Facebooku (28.08.2015)
 12. "Po wyborach w październiku będą mieli [ obecny rząd ] do gadania tyle co żyd w getcie" - Zenon Żynda, członek zarządu powiatu tczewskiego na Facebooku (30.08.2015)
 13. Prawdziwi chrześcijanie bronią wiary i Ojczyzny przed zbrodniczym islamem
  Marsz "w obronie chrześcijańskiej Europy" - Wrocław, 27.09.2015 (Fot.: Magdalena Kozioł)
 14. "Prezydent [ Bronisław Komorowski ] nie był diabłem, ale zachowywał się jak uczeń szatana. [...] Dopuszczał się wszelkiego zła - kłamstwa, morderstwa, popierane, aprobowane, ale niekoniecznie przez niego wykonane. [...] Choćby zbrodnia smoleńska. I ostatnio doszło jeszcze do kradzieży, bo wyniósł, co się dało z pałacu" - kapelan "Solidarności" ksiądz Stanisław Małkowski w rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim na łamach "Super Expressu" (07.10.2015)
 15. "To jest błazen. Pajac, który kompromituje się do cna i przy tym ośmiela się świętokradczo przyjmować komunię świętą. I co gorsza, znajduje duchownych, którzy go w tej schizofrenii utwierdzają" - ibidem
 16. "Wyszykujemy Tuskowi celę ze stalowymi kratami i pedofilem do towarzystwa" - doktor teologii i Sekretarz Generalny Polskiego Związku Katolicko-Społecznego Paweł Janowski we wpisie na Tweeterze (24.10.2015)
 17. "Życzę Wam zmartwychwstania naszej ukochanej Ojczyzny, bez KOD-ów, fałszywych autorytetów, płatnych zdrajców. Zmartwychwstania chrześcijaństwa w Europie, która idzie ku samozagładzie. Europy bez multi-kulti, islamistów, lewaków i poprawności politycznej. [...] Życzę nam wszystkim, żebyśmy wyszli z tego zwycięzcy. Z Chrystusem Zmartwychwstałym i Maryją na sztandarach, jak pod Lepanto, Wiedniem i w czasie Bitwy Warszawskiej. Zwycięskiego Alleluja!" - ksiądz Jarosław Wąsowicz na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" (26.03.2016)
 18. "Nowa Targowica się pojawiła. Oskarżają Polskę. Mobilizują obce narody na forach międzynarodowych do nienawiści wobec Polaków, którzy mieli odwagę wybrać innych, a nie ich samych. Zdumiewające spojrzenie. To już się dawno nie powtarzało. Ale to nie jest chwałą tych ludzi, że zaufanie, którym zostali obdarzeni przez część narodu, wykorzystują przeciw ojczyźnie" - arcybiskup Józef Michalik podczas mszy rezurekcyjnej w Przemyślu (27.03.2016)
 19. 08.05.2016 - "KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice - dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice"
  Szubienice.jpg
 20. "Tym, którzy dziś tak ochoczo chcą obalenia legalnego - polskiego rządu i obcej pomocy, a nawet i interwencji się dopraszają [...] warto przypomnieć lekcję polskiej historii. I dzień 9 maja 1794, kiedy to równo 222 lata temu na Rynku Starego Miasta w Warszawie stanęły szubienice dla zdrajców i sprzedajnych posłów. Taki był haniebny koniec Targowickiej Zdrady i jej autorów. Baczcie, więc Panowie Nowocześni, by historia nie zatoczyła koła i by polski lud ponownie nie musiał wymierzać historycznej sprawiedliwości. Zdrajcy, którzy zawiśli na Rynku Starego Miasta też byli majętni, ustosunkowani, pełni zaszczytów i poparcia na obcych dworach, ważniejszych nawet od Brukseli - dziś" - poseł Janusz Szewczak na portalu stefczyk.info (10.05.2016)
 21. 24.05.2016
  To cos ogolic.jpg
 22. 29.01.2017 - "Wielu z nas zapamięta tych pseudobojowników, powstańców walczących, jak mówili, o wolność, o demokrację, o Polskę, wielu z nas zapamięta tych ludzi - przepraszam za określenie - jako bandę przygłupów. Dla takich ludzi nie może być i nie ma miejsca w polityce. Ich właściwym miejscem aktywności powinny być kabarety, ale najlepiej takie, które byłyby zakładane za więziennym murem" - ksiądz prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz z prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju na antenie Telewizji Trwam
 23. 15.04.2017 - Beata Nowosielska, była radna PiS w Warszawie, od stycznia 2017 Dyrektorka Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministertwa Środowiska na facebooku:
  Powitanietuska.jpg
 24. 25.11.2017, Katowice
  Szubienice1.jpg
 25. 15.07.2017 - "Słuchajcie, ostatni numer. O tym czerwonym, rudym skurwysynie, jebanym zdrajcy, pomietle kurwy Merkelowej. Tusk! Zajebać go kurwa nożem prosto w serce!" - wokalistka szczecińskiego zespołu "Gan" ze sceny do uczestników festiwalu "Orle Gniazdo"
 26. 08.05.2018 - "Jako matka dziecka niepełnosprawnego, osoby dorosłej, może to będzie brutalne, znalazłabym paragraf na tych rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie w takich warunkach niegodnych" - wybitna posłanka Partii Bernadeta Krynicka
 27. 08.05.2018 - "Po tym, jak oni się zachowują opiekunowie w Sejmie, jestem przekonany, że nie można dać im tej gotówki. Bo jeżeli jako żywe tarcze traktują swoje dzieci, to cóż dopiero dzieje się w domu, a mogą zdarzyć się niestety zwyrodniali rodzice. Dzieci te czasami nie mają głosu. Bo są zamknięte, bo nie chodzą do szkoły. Jeżeli na oczach całej Polski można traktować dzieci jak zakładnika do swoich interesów, to boję się, że w zaciszu domów może być niestety tak samo" - wybitny poseł Naszej Partii Jacek Żalek w radiu TOK FM
 28. Wiesław Bruzgo, kandydat Naszej Partii na burmistrza Suchowoli na facebooku:
 29. 09.11.2018 - "Taki bydlak powiedział, że Polska to jest taka brzydka panna, która nie bardzo może sobie znaleźć męża. Ja mówiłem o Bartoszewskim akurat." - Paweł Piekarczyk muzyk związany ze środowiskami "Gazety Polskiej" i Radia Maryja w programie "Trojka na poważnie"
 30. 14.01.2019 - "Ja już wypiłem [ za to, żeby było więcej takich Adamowiczów ], ale muszę ostrożnie gdyż 12 dni temu miałem w nocy drugi zawał. Wkurza mnie to wchodzenie w odbyt przez niektórych czołowych polityków. [...] Jak widzisz Kamil wstałem o drugiej żeby ponownie wypić gdyż po zawale od razu za dużo nie mogę" - radny Biało-Czerwonego Obozu z Kościerzyny Dariusz Janta na facebooku
 31. O ostatniej puszce Pawła Adamowicza:
  Trumnazkasa.jpg
 32. "No! Jednak. A już się bałem, że skończy się na łajdaku Adamowiczu"Ks. Jacek Dunin-Borkowski na Twitterze (08.02.2019)
 33. "Wypuście naród z kwarantanny. Czas najwyższy. Jeśli to teraz uczynicie być może wykręcicie się jakoś sianem, być może nie wszyscy staną przed Trybunałem Stanu, być może pan minister Szumowski nie zostanie powieszony na latarni przy Placu Trzech Krzyży przez lud Warszawy" - Grzegorz Braun w wystąpieniu w Sejmie (06.05.2020)
 34. "Brudny i głupi to jest Tusk. Brudny i głupi. Obrzydliwy facet. Istotą jego poglądów jest nienawiść do Polski. Przyjeżdża tutaj po epizodzie brukselskim po to, żeby Polsce szkodzić. Nienormalne w tej sytuacji jest to, że jednak spory procent Polaków mu ufa. Nienormalni są ci ludzie, którzy głosują na Tuska. Tak bym powiedział. [...] To są kompletnie nienormalni ludzie. Jak można na kogoś z takimi poglądami głosować?"Jan Pietrzak w programie "Jedziemy" w TVP (11.11.2022)
 35. "Kto w tej chwili o tych sprawach zaczyna rozmawiać? Lewactwo ma to do siebie, że zaczyna zapominać o tych mrocznych czasach [ PRL - przyp. Muzeum IV RP ], kiedy to właśnie lewactwo próbowało zniszczyć polski Kościół, zniszczyć to wszystko, co polskie, co święte, a dzisiaj stroi się w demokratycznie piórka. [...] Lewactwo w Polsce ma za dobrze. Bo panie! Za tamtych czasów, dostałbyś pan pałą po grzbiecie, po łydach. Ta pała zostałaby rozbita na pana głowie. Jeszcze byś się pan "obliznął", podziękowałbyś pan. A dzisiaj żyjecie w demokratycznym kraju i macie czelność obrażać naszą świętość. Nie będziecie w ten sposób rozmawiać, bo po prostu jesteście za ciency w uszach. [...] My mamy za wszystko nadstawiać jakiś policzek, bo lewactwo będzie obrażało naszą świętość. Nie ma czegoś takiego. My w tej chwili musimy podjąć takie metody, demokratyczne metody, żeby ludzi takich jak pan, formację jak pana, jak w "Chłopach" Reymonta, gdzie się brało Jagnę na wóz gnoju i wywieźć poza miasto, czyli po prostu wywalić was z życia publicznego. [...] Ale zamknij się człowieku, bo ja teraz rozmawiam, słuchaj mnie!" - Piotr Kaleta do Macieja Gduli z Lewicy w TVP Info (13.03.2023)
 36. Poemat o Mariuszu Szczygle by Tomasz Gdula - wydawca, publicysta i reporter w TVP3 Opole (12.05.2023):
 1. Senator Naszej Partii Jacek Bogucki na portalu X (dawniej: Twitter) (07.08.2023):
  HitleriTusk.jpg
 2. Modelowy przykład zastosowania języka pojednania na spotkaniu z PiSjonarzami w Katowicach (niem. Kattowitz) by Mateusz Bambik vel Miękiszon Narodowy Moradziecki (pseudonim sceniczny: Krokodylek Tirek) (27.01.2024):

Przypisy

1) W tym fragmencie eksponatu wykorzystano obszerny cytat z artykułu Wojciecha Czuchnowskiego pod tytułem "Oto mowa nienawiści", który ukazał się na portalu wyborcza.pl w dniu 23.10.2010 i stał się bezpośrednią inspiracją do stworzenia niniejszego eksponatu

Patrz też

Linki zewnętrzne