Dziadowski styl

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Dziadowski styl - zwięzły i trafiający w sedno w swej wymowie termin określający styl sprawowania władzy ancien regime 'u, wyrażający się w lataniu samolotami rejsowymi, zamiast rządowymi, przez rząd okupacyjny IV RP, próbujący nieudolnie, jak jej osławieni francuscy poprzednicy, restaurować skompromitowaną III RP.

Po raz pierwszy zwrot "dziadowski styl" został wprowadzony do repozytorium nowomowy przez wybitnego odnowiciela Krzysztofa Putrę w dniu 19.05.2008 w programie "Teraz My" na antenie TVN:

Kłamliwy ranking internetowy

  1. Według Centrum Badania Opinii Społecznej, 52 % ankietowanych nie ma nic przeciwko temu, żeby politycy wysokiego szczebla, tacy jak premier, na oficjalne wizyty zagraniczne latali zwykłymi samolotami rejsowymi, a nie rządowymi. Niemal co piąty respondent (19 %) jest wręcz zdecydowanym zwolennikiem takich rozwiązań. Sprzeciw wobec nich wyraża nieco ponad jedna trzecia badanych (37 %), w tym tylko 12 % bezwzględnie ich nie aprobuje. Co dziewiąty Wolak (11 %) nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.
  2. Blisko połowa respondentów (47 %) uważa, że sytuacje takie nie wpływają na obniżenie prestiżu naszego kraju za granicą, ale tylko nieznacznie mniejsza liczebnie grupa badanych (42 %) jest przeciwnego zdania. Co dziewiąty ankietowany (11 %) nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.

Prapremiera

Dziadowski styl zaobserwowano po raz pierwszy na arenie międzynarodowej w 2007 roku, podczas kompromitującej podróży późniejszego ministra spraw zagranicznych restaurowanej III RP - Radosław Sikorskiego - do USA. Jak zauważył wówczas celnie Geniusz Mazowsza, owa podróż, w której czynownikowi PO towarzyszył odszczepieniec Kazimierz Marcinkiewicz, była nie tylko "Mount Everestem braku profesjonalizmu", ale także nadała Wolsce "status żebraczy" w stosunkach międzynarodowych.

Przykład właściwego podejścia do kwestii taniego państwa

W dniu 28.09.2007 słowo 'dziad' a ściśle mówiąc 'dziadostwo', zostało użyte przez Geniusza Mazowsza jako określenie polityki zagranicznej prowadzonej przez poprzedników najlepszej minister spraw zagranicznych w dziejach Wolski, Anny Fotygi. Jarosław Kaczyński zamierza poprawić wizerunek Wolski za granicą, sypiając podczas podróży zagranicznych w najdroższych hotelach:

Dziad na respekt nie zasługuje

Jest oczywistą oczywistością, że "dziadowski styl" prowadzi do konieczności ciągłego przepraszania wszystkich za wszystko. Jak błyskotliwie zauważył Wielki Antyszwab IV RP podczas specjalnego seminarium zorganizowanego 17.05.2008 przez Wolskie Państwo Podziemne w Sejmie, przepraszanie było immanentnym zachowaniem polityków reprezentujących III RP i pozostało nim w restaurowanej III RP:

Prezes PiS podkreślił również, że nie wie, co kryło się za tą polityką, ale:

Oczekiwane skutki dziadostwa

Patrz też

Linki zewnętrzne