Próba przewrotu

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Próba przewrotu - jeden z podstawowych związków frazeologicznych charakterystycznych dla nowomowy IV Rzeczypospolitej. Oznacza opublikowanie przez wrogie media (w szczególności przez TVN, TVN24, Polsat, "Gazetę Wyborczą", "Przekrój", "Życie Warszawy", "Fakt", itp.), jakiejkolwiek informacji, która przez przedstawicieli koalicji Samo-Ligo-PiS oceniana jest jako nieprzychylna lub kompromitująca dla niej.

Po klęsce październikowej, kiedy to na skutek działań potężnego frontu, a szczególnie gówniażerii i naskórkowego elektoratu, Odnowiciele musieli przejść do opozycji, P. p. oznacza jakąkolwiek informację nieprzychylną dla PiS

W sensie bardziej ogólnym, wyrażenie P. p. oznaczać także może jakiekolwiek działania lub dowolne wypowiedzi, które do 21 października nie uzyskały akceptacji rządzących, a po tej dacie - merytorycznej opozycji.

Synonimy i terminy bliskoznaczne

W literaturze przedmiotu dość często funkcjonują i stosowane są wymiennie z p. p. takie określenia, jak próba obalenia rządu (bardziej opisowo: próba obalenia obecnej koalicji rządowej), próba zamachu stanu oraz określenie o zdecydowanie bardziej ogólnym charakterze – prowokacja.

P. p. jest niekiedy nieprawidłowo utożsamiana z wściekłym atakiem lub jego synonimami (np. bezprecedensowy atak, niesłychana agresja itp.), jakkolwiek należy wyraźnie stwierdzić, że fraza p. p. ma nieporównanie większy ładunek emocjonalny i dużo cięższy kaliber – jej inspiratorzy zazwyczaj kwalifikują się do postawienia co najmniej przed prokuratorem, a nawet przed Trybunałem Stanu.

Inspiracje

P. p. inspirowana jest zawsze przez określone siły i wrogów narodu, a w szczególności przez WSI, agentów bezpieki, członków Układu, szarej sieci, łże-elit, PO oraz wrogie Wolsce zagraniczne ośrodki dywersyjne. Dla notorycznego podejmowania p. p. wszystkie te siły porozumiały się pod auspicjami sowieckich agentów oraz innych tajnych współpracowników przy Zielonym stoliku.

Próba przewrotu w tył, SP nr 1, Pińczów

Ważniejsze próby przewrotu

 1. Próba przewrotu w tył podjęta w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie (maj 2006 r.)
 2. Wypieczenie i zaprezentowanie przez Kazimierza Czekaja, od sierpnia 2006 r. do stycznia 2007 r. prezesa Małopolskiej (według obecnie obowiązującego nazewnictwaWielkopolskiej) Rady Produktów Regionalnych, dwóch chlebowych kaczorów na festiwalu produktów regionalnych w Krakowie (08.09.2006)
 3. Cyniczne sfabrykowanie i opublikowanie taśm prawdy (afera Renaty Beger (27.09.2006)
 4. Demonstracja Platformy Obywatelskiej w Warszawie (07.10.2006)
 5. Cyniczne sfabrykowanie i opublikowanie nagrań wideo oraz zdjęć z niewinnej patriotycznej majówki Wszechpolaków (afera Leokadii Wiącek zamawiającej piwa, inaczej afera "Sieg heil") (28.11.2007)
 6. Podrobienie i opublikowanie zdjęcia znajdującego się w stanie patriotycznego uniesienia Wojciecha Wierzejskiego, biorącego żarliwy udział w galowym koncercie pieśni narodowych i patriotycznych (01.12.2006)
 7. Nagłośnienie sprytnie zmontowanej przez "Gazetę Wybiórczą" oraz innych wrogów narodu sprawy molestowania seksualnego współpracownic przez działaczy Samoobrony (afera Anety K.(Krawczyk) (05.12.2006), próba potwierdzona złożeniem w dniu 11.12.2006 przez Andrzeja Leppera doniesienia do prokuratury o "próbie zamachu stanu", śledztwo prowadzi ABW. Warszawska prokuratura okręgowa oddaliła wniosek, stwierdzając, że "brak jakichkolwiek dowodów, że miał to być zamach na władze" (14.02.2007)
 8. Doprowadzenie przez agenta Dubienieckiego córki prezydenta, Marty Kaczyńskiej, do rozstania z jej mężem (związek uświęcony oczywiście mocą Kościoła), Piotrem Smuniewskim (grudzień 2006 r.)
 9. Rozmowa telefoniczna herszta Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska z Angelą Merkel, co charakterystyczne - na koszt pani kanclerz (15.01.2007)
 10. Próba odizolowania Wolski od krajów bałtyckich i wystawienia Jej na pastwę Niemiec i Rosji, pod pretekstem obrony doliny Rospudy, podjęta przez liberałów przebranych za ekologów. Ten wrogi akt został obnażony przez Krzysztofa Putrę, wicemarszałka Senatu, szefa PiS na Podlasiu, który w rozmowie z "Gazetą Wybiórczą" otworzył Wolakom oczy na ten podły spisek określonych sił:
 11. "To raczej próba zmiany systemu politycznego w Polsce, a nie protest społeczny" - tak prezydent Lech Kaczyński ocenił sytuację związaną z protestem pielęgniarek przed Kancelarią Premiera w czerwcu 2007 r. "Dziwnym zbiegiem okoliczności jest, że w tym samym czasie, w którym zaczął się protest, partia, która była i jest zdecydowanie antyzwiązkowa, udzieliła mu poparcia" - mówił prezydent w rozmowie z dziennikarzami po uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Muzeum Historii Żydów Polskich, w której uczestniczył. "Wszystko mi tu raczej pachnie próbą zmiany systemu politycznego w Polsce, a nie protestem społecznym" - podkreślił prezydent (26.06.2007)
 12. "Donald Tusk dopuścił się wypowiedzi, które ocierają się o próbę zamachu stanu" - wybitny odnowiciel, poseł Partii Karol Karski, o wypowiedzi Tuska, który ogłosił kilka godzin wcześniej apel do urzędników państwowych, aby ci "nie uczestniczyli w ponurych intrygach władzy Jarosława Kaczyńskiego" i zadeklarował, że Platforma będzie "pilnować rządzących, precyzyjnie monitorować nadużycia urzędników państwowych średniego i wyższego szczebla" a [...] "Żadna decyzja łamiąca literę lub ducha prawa podjęta przez prokuratora, funkcjonariusza policji, sędziego, czy ministra nie będzie puszczona płazem" (30.08.2007)
 13. "Ci, którzy to mówią, ci, którzy szerzą tego rodzaju bardzo niedobre i bardzo głupie żarty, podnoszą rękę na was, ale podnoszą też rękę na cały naród polski." - Jarosław Kaczyński o inspirowanej przez Platformę Obywatelską cynicznej próbie przewrotu, znanej pod kryptonimem "Schowaj babci dowód" (03.10.2007)
 14. Podjęta przez określone siły, łże elity, wykształciuchów i innych czynnych szatanów akcja w obronie TW "Bolka" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa"), będąca w istocie bezprecedensowym zamachem na Instytut Pamięci Narodowej. Na szczęście w obronie IPN stanął Bulterier Kaczyńskich, występując 23.06.2008 na wiecu w Gdańsku i dając do zrozumienia narodowi że ręka podniesiona na IPN będzie odrąbana:
 15. "Wobec powyższego działania podejmowane w ostatnich dniach przez Premiera Donalda Tuska i członków jego gabinetu, jak również formułowane przez nich agresywne, często aroganckie wypowiedzi, świadczą jednoznacznie nie tylko o usiłowaniu wyeliminowania Prezydenta RP z bieżącej polityki Państwa Polskiego ale w szczególności o próbie zamachu na konstytucyjną pozycję Głowy Państwa, a tym samym niewątpliwym naruszeniu norm ustawy zasadniczej" - "anonimowa" opinia z niepodpisanej "Analizy prawnej" zamieszczonej na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta, w rzeczywistości autorstwa prezydenckiego ministra, Andrzeja Dudy (13.10.2008)
 16. 23.07.2009 - należący do niemieckiego koncernu Axel Springer brukowiec "Fakt" zaatakował Miłościwie Nam Nieobecnego i Niepoinformowanego twierdzeniem jakoby koszta jego lotów prywatnych na Hel były 4,6 raza wyższe, niż podobne wyprawy turystyczne herszta Tymczasowego Rządu Okupacyjnego:
 17. 02.03.2016 - niegdysiejsza wybitna PiSsocjolożka Jadwiga Staniszkis dopuściła się działając wspólnie i w porozumieniu z niejaką redaktorzyną Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka"), w jej osławionym programie "Kropka nad "i", kolejnej próby przewrotu w najszerszym tego słowa znaczeniu:

Próba podprogowego przygotowania do próby obalenia megamocnego rządu, wiary, kościoła i uderzenie w świętość Jana Pawła II

W dniu 24.11.2020 r. skrzydłowy członek Partii innego formatu Beata Kempa zdemaskowała w Radiu Maryja podprogowe przygotowania do próby obalenia megamocnego rządu, wiary, kościoła i uderzenie w świętość Jana Pawła II, której przyczyną jest wyrok dobrze zmienionego Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej ogłoszony 22 października, w którym jedynie słusznie uznano, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Bezpośrednim efektem wyroku TK są rzekomo masowe protesty, organizowane między innymi przez tak zwany "Strajk kobiet" na ulicach wielu wolskich miast. Największa do tej pory demonstracja odbyła się pod koniec października w Warszawie (manifestujący pojawiali się m.in. przed kościołami czy budynkami partii politycznych):

Patrz też