Wielkopolska

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Położenie Wielkopolski

Położenie i najważniejsze dane

Wielkopolska - kraina geograficzna i województwo w Wolsce, położone w południowej części IV RP. Graniczy z województwami: śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim, a południowym sąsiadem regionu jest Republika Słowacji.

Województwo wielkopolskie zajmuje powierzchnię 15 190 km kw. i jest jednym z mniejszych regionów kraju (12. miejsce). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 254 tys. osób), Wielkopolska znajduje się na 4. miejscu w Polsce. Dlatego też gęstość zaludnienia jest jedną z najwyższych w kraju - 214 osób/km kw. (średnia krajowa – 122 osoby/km kw.).

Charakterystyka regionu

Krajobraz charakterystyczny dla południowej części Wielkopolski: widok z Kasprowego Wierchu, po lewej - Świnica

Stolicą Wielkopolski jest Kraków, miasto o wielowiekowej historii i tradycji, dawna stolica Polski, obecnie jeden z najważniejszych w Wolsce ośrodków kulturalnych, naukowych i akademickich.

Charakterystyczną cechą Wielkopolski jest zróżnicowany krajobraz i środowisko przyrodnicze, w szczególności obejmujące obszary górskie. To właśnie dlatego, a także ze względu na bogactwo walorów dziedzictwa kultury, region jest jednym z najważniejszych w Polsce kierunków przyjazdów turystycznych.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Wielkopolski to: zabytki Krakowa, Kopalnia Soli w Wieliczce, były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a także najwyższe wolskie góryTatry i Zakopane, nazywane zimową stolicą Wolski. W Wielkopolsce znajduje się najwyższy szczyt Wolski - Rysy (wysokość 2499 m n.p.m). Region ten to także cel turystyki pielgrzymkowej (sanktuaria w Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowie-Łagiewnikach, dom narodzin Jana Pawła II w Wadowicach) oraz turystyki leczniczej (9 miejscowości uzdrowiskowych w całym województwie).

W zachodniej części Wielkopolski znajduje się Gmina Nawrot słynąca z hodowli karpia, co odkrył w dniu 01.10.2010 sam Prezes-Premier-Chwilowo Odmieniony Jarosław Kaczyński.

Proklamowanie Wielkopolski

Województwo to utworzone zostało w ramach tajnej reformy administracyjnej kraju, która przeprowadzana jest przez rząd etapowo. Istnienie województwa wielkopolskiego proklamowane zostało przez premiera IV RP w dniu 18.01.2007 podczas jego wizyty w regionie, związanej z przywróceniem praw miejskich miejscowości Wojnicz.

Poniżej przedstawiono najistotniejszy fragment tej ważnej proklamacji.

Geneza i tło polityczne

W czasach III RP Wielkopolska, na skutek podłych knowań liberałów oraz innych wrogów narodu, inspirowanych przez określone siły, nazywana była Małopolską. Ilustrowało to doskonale cyniczną i szkodliwą działalność Układu, związanej z nim szarej sieci korporacji i netłorków oraz podległej im prasy polskojęzycznej, polegającą na deprecjonowaniu i umniejszaniu wszystkiego co wolskie.

W ramach zachodzących od ponad roku procesów odnowy moralnej i budowy IV RP, pod przewodnictwem PiS i jej koalicjantów, wreszcie możliwe stało się odkłamanie historii i przywrócenie historycznie uzasadnionych nazw geograficznych, nazw na miarę wielkich idei PiSjanizmu, nazw dopasowanych do skali planowanych przez odnowicieli reform.

W najbliższym czasie, ze strony rządu IV RP należy oczekiwać proklamacji dotyczących równie rewolucyjnych zmian w innych województwach, jak również komunikatu na temat nowej nazwy dawnej Wielkopolski ze stolicą w Poznaniu (niem.: Posen). W chwili obecnej nazwa ta pozostaje utajniona, prawdopodobnie ze względu na zagrażający bezpieczeństwu Wolski kryzys, związany z odbytą ok. 15.01.2007 rozmową telefoniczną Angeli Merkel z hersztem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem.

Na marginesie warto zauważyć, że rozmowa ta przeprowadzona została na koszt pani kanclerz, co stanowi porażający dowód na finansowanie obrzydliwych i szkodliwych działań opozycji (na granicy zdrady stanu zresztą), przez zagraniczne ośrodki antypolskiej dywersji.

Patrz też