Półka kulturowa

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Charakterystyka

Półka kulturowa - klasyfikacja ludności ze względu na przynależność do określonych warstw społecznych, w zależności od miejsca urodzenia, wykształcenia, kolegów oraz poglądów politycznych. Pojęcie to wprowadził do repozytorium nowomowy w dniu 01.06.2009 Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wypowiedzi dla TVN 24:

O tym, że Bracia Mniejsi Zjawisko biologiczne znajdują się bez wątpienia na najwyższej półce kulturowej decydują między innymi Lepsze Miejsce, w którym się wychowali oraz patriotyzm genetyczny, który im wpojono w dzieciństwie, a nawet w okresie prenatalnym.

O niskiej półce kulturowej Donaldu Tusku decyduje podwórko, na którym się wychował oraz dziadek w Wehrmachcie. Sam Donaldu Tusku nie ma zresztą co do tego złudzeń:

Podział znanych osobistości na półki kulturowe

Półka 1 Jarosław Kaczyński, Lech Kaczyński
Półka 2 Pan Bóg
Półka 3 Tadeusz Rydzyk
Półka 4 Mariusz Błaszczak, Adam Hofman, Jacek Kurski5), Karol Karski, Przemysław Edgar Gosiewski, Joachim Brudziński, Adam Bielan1), Michał Kamiński1), Marek Suski, Richard Henry Czarnecki, Marek Kuchciński, Zbigniew Ziobro6), Elżbieta Jakubiak1), Ewa Kopacz8)
Półka 5 Ludwik Dorn7), Anna Sobecka, Ryszard Bender
Półka 6 Andrzej Lepper, Renata Beger, Stanisław Łyżwiński, Danuta Hojarska
Półka 7 Roman Giertych, Wojciech Wierzejski
Półka 8 Wojciech Olejniczak, Grzegorz Napieralski, Ryszard Kalisz
Półka 9 Donald Tusk2), Grzegorz Schetyna
Półka 10 Wybrany-Przez-Nieporozumienie agent WSI łże-prezydent Bronisław-Fałszywy Hrabia-Bydle-Komorowski (ros.: Бронислав Коморовский, pseudonim operacyjny: "Gajowy"), Janusz Palikot, Stefan Niesiołowski, Joseph Fritzl, Dziennikarze
Półka 11 Pralka automatyczna
Półka 13 PiSie odchody, Dziennikarze Radia Zet

Komentarz anonimowego Wykształciucha: "Na najwyższej półce zbiera się najwięcej kurzu."

Jest absolutną regułą, że osoby z najwyższych półek nie rozmawiają z osobami z półki 10 i niższych, a nawet nie podają im ręki. Dlatego, kiedy w dniu 10.06.2009 dziennikarze chcieli na konferencji prasowej zadać Jarosławowi Kaczyńskiemu pytania, ten z oczywistych względów odwrócił się od nich i wyszedł [1].

Sprawdź na której jesteś półce

Rozwiązując poniższy test każdy sam może sprawdzić, na której półce kulturowej się znajduje. Odpowiedz uczciwie na zadane pytania i podsumuj punkty.

 1. Czy masz brata bliźniaka?
 2. Czy wychowałeś się na podwórku?
 3. Czy twój dziadek był w Wehrmachcie?
 4. Czy masz konto w banku?
 5. Czy masz prawo jazdy?
 6. Czy wiesz, co to jest polityka montrealna?
 7. Czy uważasz, że Prezydent jest grubym i niskim człowiekiem, i że źle siedzi?
 8. Czy uważasz, że Anna Fotyga jest dobrym kandydatem na ambasadora?
 9. Na kogo głosowałeś w wyborach 2007?
 10. Kto jest największym wrogiem Wolski?
 11. Jaką gazetę codzienną czytasz?
 12. Jaką masz orientację seksualną?
 13. Jakie zwierzę lubisz?
 14. Ile masz wzrostu?
  • <160 cm +2 p.
  • 160-165 cm +5 p.
  • 165-170 cm 0 p.
  • 170-180 cm -5 p.
  • >180 cm -10 p.
 15. Co robiłeś w czasach komuny?

Teraz oblicz wynik. Sumę punktów odejmij od stu i podziel przez 2. Z tak otrzymanej liczby oblicz pierwiastek kwadratowy. Rezultat, zaokrąglony do najbliższej liczby całkowitej, określa numer półki, na której siedzisz.

Inne akcesoria służące do precyzyjnego definiowania poziomu kulturowego wszelkiej maści wrogów narodu

Półka kulturowa nie jest jedynym narzędziem służącym prawdziwym patriotom do oceny zachowań lub - szerzej rzecz ujmując - poziomu reprezentowanego przez wrogów Wolski, a w szczególności członków przestępczej Platformy Obywatelskiej.

Niewątpliwie bardzo pożyteczna jest w tym kontekście kategoria "typu kulturowego", której praktyczne zastosowanie do oceny poziomu okupantów i ich kolaborantów, z błyskotliwym mistrzostwem zaprezentował w dniu 16.12.2009 na antenie Radia Maryja czołowy intelektualista Ruchu Oporu, wybitny specjalista w zakresie wartości (w szczególności wartości chrześcijańskich, sam Przemysław Edgar Gosiewski:

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" z dnia 24.09.2010, podobny zwrot zastosował sam prezes-premier-prawie-prezydent-chwilowo-odmieniony Jarosław Kaczyński [2]:

Przypisy

Patrz też

Linki zewnętrzne