Andrzej Kryże

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Człowiek każdej władzy
Motto:

"Moim zdaniem wykonywałem swoje obowiązki z wielkim zaangażowaniem, czasem nawet z poświęceniem, mając na względzie walkę z przestępcami i bezpieczeństwo obywateli. Nie stałem po stronie reżimu, tylko wykonywałem swoje obowiązki, bo musiał istnieć system sądowniczy. [...] Miałem rodzinę i musiałem pracować" - Andrzej Kryże na antenie TV "Republika" (13.07.2018)


Andrzej Kryże - syn Romana Kryże, polski prawnik, sędzia dyspozycyjny, komunista, członek PZPR do jej końca. Znany obrońca porządku prawnego w czasach PRL-u.

Od 04.11.2005 w Ministerstwie Sprawiedliwości, ostatnio jako podsekretarz stanu. Przed swoim odejściem z rządu, Zbigniew Ziobro nominował w dniu 10.11.2007 Kryżego na prokuratora Prokuratury Krajowej.

Andrzej Kryże przez całe życie zawodowe był sędzią, nie ma prokuratorskiego doświadczenia. Prokurator Prokuratury Krajowej jest nieusuwalny, funkcja jest dożywotnia i związana z wynagrodzeniem około 12 tysięcy złotych na miesiąc.

Wyroki sędziego Kryżego

Uzasadnienie przydatności

W wywiadzie, jakiego udzielił Jarosław Kaczyński serwisowi salon24.pl znalazło się przełomowe uzasadnienie funkcji sędziego Kryżego w budowie IV RP (07.02.2008):

Patrz też

Linki zewnętrzne