Teatr polityczny

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Teatr polityczny - niespotykanie użyteczny, uniwersalny związek frazeologiczny z repozytorium nowomowy, wykorzystywany do precyzyjnego opisywania dowolnych szkodliwych dla Wolski i IV RP działań wszelkiej maści krojowych i zagranicznych wrogów narodu, a w szczególności haniebnych poczynań funkcjonariuszy i siepaczy reżimu okupacyjnego z Donaldu Tusku na czele.

Historyczne zastosowania zwrotu "Teatr polityczny" i wyrażeń bliskoznacznych

Wyrażenie T. p., jak również pochodzące od niego derywaty językowe, stosowane były przez środowiska patriotyczne, a zwłaszcza reprezentantów jedynie i głęboko słusznej partii, już od niepamiętnych czasów, jakkolwiek nigdy wcześniej nie doczekało się ono szerszego rozpropagowania i nie weszło na stałe do obiegu oralnego IV RP.

Dotychczasowe modelowe zastosowania omawianego zwrotu ilustrują poniższe cytaty:

  1. "Drodzy państwo, czy państwo nie dostrzegają teatru naszej polityki? Apelujmy o samorozwiązanie dobrze widząc, że go nie będzie. PO przedstawia projekt PiS-u..." - Michał Kamiński w programie Tomasza Lisa "Co z tą Polską?" (24.03.2003)
  2. "My nie zgadzamy się na teatr polityczny, na scenariusz kopenhaski, na taki typ kompromisu, który jest właściwy przy projektowaniu spółki prawa handlowego" - Kazimierz Ujazdowski podczas debaty sejmowej nad projektem konstytucji europejskiej (18.09.2003)
  3. "Opozycja od początku stosowała teatr polityczny i paraliżowała prace nad zmianami w ordynacji wyborczej" - posłanka PiS Izabela Kloc podczas sejmowej debaty nad zmianami w samorządowej ordynacji wyborczej (06.09.2006)
  4. "Krótko mówiąc, aby Polska się doskonale rozwijała, ale bez tych wszystkich wstrząsów, bez tego całego niedobrego politycznego teatru, który się tutaj odbywał" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (19.12.2006)
  5. "W tej chwili to, co się dzieje wokół CBA, odbieram ewidentnie jako próbę wywołania teatru politycznego" - poseł Andrzej Dera w wypowiedzi dla PAP (16.08.2007)
  6. "W działaniach opozycji więcej jest teatru i kalkulacji politycznych niż rzeczywistych działań" - Krzysztof Jurgiel w wywiadzie na łamach "Naszego Dziennika" (27.08.2007)
  7. "Czyli w realnych zjawiskach dzieją się rzeczy straszne, natomiast Polacy cały czas dają się nabierać na takie tego rodzaju medialne i PR-owskie spektakle i stąd być może to, [...] że 81 proc. Polaków akceptuje" - Jacek Kurski w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu I Polskiego Radia (11.02.2008)
  8. "Aby odwrócić uwagę od niepowodzeń, robi się szopkę, fajerwerki i teatrzyk" - Zbigniew Ziobro do dziennikarzy (20.02.2008)
  9. "Rosyjski teatrzyk wyborczy [...] Trzeba mieć świadomość - dopóki będziemy grzeczną publicznością w tym tandetnym teatrze, dopóty będziemy oglądać takie przedstawienia" - Hanna Foltyn-Kubicka w artykule na stronie www.pis.pl (06.03.2008)
  10. "I okazuje się, że nie trzeba wielu kostiumów historycznych, aby w politycznym teatrze stworzyć dla młodzieży poglądową lekcję historii ruchu "zjednoczeniowego" - z niepodpisanego artykułu na stronie www.pis.pl (18.07.2008)
  11. "Jest to więc ze strony obecnego rządu swoisty teatr cieni. A takiego teatru Polska nie potrzebuje" - Richard Henry Czarnecki na łamach "Gazety Finansowej" (27.02.2009)

Wielki come back "Teatru politycznego"

Niedoceniany dotychczas oraz niewykorzystywany w zadowalającym stopniu zwrot, doczekał się jednak właściwego zaprezentowania w pełnej krasie oraz w sposób znakomicie eksponujący jego zalety i pełnię możliwości wynikających z jego prawidłowego stosowania.

Do takiej zapierającej dech w piersiach brawurowej prezentacji, doszło w dniu 02.11.2010, w rozmowie jednego z najtęższych umysłów współczesności, wybitnego intelektualisty i bojownika Ruchu Oporu Mariusza Błaszczaka z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Gość Radia Zet":

[...]

[...]

[...]

[...]

[...]

Kolejny perfekcyjny przykład zastosowania omawianego wyrażenia w jedynie słusznej sprawie, pan Błaszczak dał w dniu 04.07.2011 po spotkaniu u Wybranego-Przez-Nieporozumienie agenta WSI łże-prezydenta Bronisława-Fałszywego Hrabiego-Bydle-Komorowskiego (ros.: Брониславa Коморовсково, pseudonim operacyjny: "Gajowy"), brawurowo demaskując jego haniebne zakłamanie i cynizm w sprawie sprawozdania opanowanej przez kolaborującej z reżimem okupacyjnym i skrajnie upolitycznionej przez liberałów KRRiT:

jedynie słuszną diagnozę Mariusz Błaszczak potwierdził w kolejnym wystąpieniu w dniu 12.07.2011, w którym błyskotliwie wskazał prawdziwe motywy akceptacji przez Wybranego-Przez-Nieporozumienie agenta WSI łże-prezydenta Bronisława-Fałszywego Hrabiego-Bydle-Komorowskiego (ros.: Брониславa Коморовсково, pseudonim operacyjny: "Gajowy") odrzuconego przez Ruch Oporu i z gruntu kłamliwego sprawozdania KRRiT [1]:

Znaczenie ujednoujednoznaczniające wyrażenia

Ponieważ PiS jest organizacją samouczącą się, restauracja wyrażenia T. p. stała się możliwa w chwili, gdy dostrzeżono, że stosowane od 2009 r. wyrażenia bliskoznaczne: "polityka pajacowania" i "polityka iluzjonistów" mogą prowadzić do pomylenia wrogich Prawym Wolakom działań z mistrzowskim osiągnięciami trupy kabaretowej "Bracia Mniejsi" "Zjawisko biologiczne", co mogłoby zwieść na manowce mniej wyrobionych politycznie, ukrytych zwolenników Partii.

Alternatywne zastosowania wyrażenia

Oprócz omówionej już wyżej funkcji demaskatorskiej wyrażenia T. p. w stosunku do wrogich poczynań okupantów i ich kolaborantów, zaprezentowany w brawurowej interpretacji posła Błaszczaka zwrot, ma również inne niespotykanie spektakularne zastosowania, do których zaliczyć można w szczególności:

  1. Zastosowanie do popularnej dziecięcej gry towarzyskiej, zwanej dawniej grą "w pomidora", w której jedna z osób (zwana dotychczas "pomidorem") musiała na wszystkie pytania pozostałych grających odpowiadać "pomidor". Zastąpienie wyświechtanego i skompromitowanego w czasach PRL i III RP, a przede wszystkim czerwonego "pomidora", jedynie słusznym patriotycznym "teatrem politycznym", niewątpliwie przyczyni się w znaczący sposób do właściwego wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży, wyrabiając w młodych ludziach odpowiednie odruchy, co z pewnością przygotuje ich do zwalczania w przyszłości wszelkiej maści liberałów, a w szczególności członków zbrodniczej Platformy Obywatelskiej.
  2. Wykorzystanie jako jednej z podstawowych mantr PiSjanizmu o bardzo wysokim współczynniku działania prawdotwórczego. Oparta na zwrocie T. p. mantra powinna znaleźć szerokie zastosowanie w szczególności podczas wywiadów dla wrogich mediów, w odpowiedziach na agresywne pytania prowadzących je medialnych karłów.

Kolejne spektakle "Teatru politycznego"

  1. "Jest to charakterystyczne również, że pan Roman Giertych próbuje być dzisiaj, jak to ktoś celnie określił, taką kukiełką w teatrze Donalda Tuska, w teatrze lalkowym, i taką pacynką, która będzie realizowała scenariusz pisany przez pana Donalda Tuska" - Joachim Brudziński w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim na antenie programu I Polskiego Radia (18.02.2010)
  2. "Ależ jak najbardziej, jak najbardziej Prawo i Sprawiedliwość jest partią otwartą, nieskrępowana dyskusja, ścierające się poglądy i co najważniejsze - poglądy dotyczące najważniejszych spraw, które czekają na rozstrzygnięcie w naszym kraju, a nie jakieś jałowe teatrum, takie, jakie ma miejsce w PO" - Mariusz Błaszczak w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim na antenie programu I Polskiego Radia (05.03.2010)
  3. "No, to jest tak, że niestety ten jałowy spór w Platformie, ten teatr, ten spektakl powoduje, że podchodzimy, tak jak pan redaktor, z pewnym dystansem do debaty publicznej, politycznej" - ibidem
  4. "To był teatr polityczny. Gdyby podobne spotkanie zostało zorganizowane pół roku temu, wtedy można było mieć nadzieję, że te priorytety zostaną wypracowane wspólnie [...] Wyraźnie widać, że mamy do czynienia z prezydencją koalicji PO-PSL, uzupełnianą od czasu do czasu przez SLD. To działanie wizerunkowe" - Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie (07.06.2011)
  5. "Donald Tusk będzie miał taki propagandowy teatr, że konsultuje, jest czuły i wrażliwy na głos Polaków" - Adam Hofman w audycji "Sygnały dnia" w komentarzu do zaplanowanej na na ten dzień debaty gubernatoru Tusku z internautami o zdradzieckim pakcie ACTA [2] (06.02.2012)
  6. "Znaczy kilka dni temu, kiedy rozmawialiśmy o tej sprawie, jakby ocenialiśmy, co do tej pory robi rząd w sprawie tak zwanych konsultacji społecznych dotyczących pomysłów na zwiększenie wieku emerytalnego i wydaje mi się, że nie mamy do czynienia z żadnymi konsultacjami, ale swego rodzaju teatrem, jaki Donald Tusk uprawia" - Mariusz Kamiński w rozmowie z Monika Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (21.02.2012)
  7. "My tego nie widzimy, widzimy tylko pewien teatr propagandowy, w którym nie chcemy do końca brać udziału. Z obowiązku dla opinii publicznej chcemy jasno i mocno przedstawić swoje stanowisko i w pewnym sensie Donald Tusk, chociaż może to zagra nieładnie, zagra w naszym teatrze" - ibidem
  8. "Mamy teraz w Polsce swego rodzaju teatralne przedstawienie z aktorem Tuskiem w roli głównej. To jest przedstawienie odnoszące się między innymi do emerytur. To wszystko nie jest na poważnie, to niepoważne rozmowy" - Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński na konferencji prasowej w Sejmie (29.02.2012)
  9. "Dlaczego ministrowie zobowiązani do pracy w swoich resortach mają uczestniczyć w tego rodzaju wizerunkowych szopkach?" - Joachim Brudziński w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (16.07.2015)
  10. "Wczoraj była kolejna odsłona tego teatru politycznego [ sześcioro sędziów TK wybranych przez Partię w VIII kadencji Sejmu bojkotuje prace TK - przyp. Muzeum IV RP ] w wykonaniu prezesa Rzeplińskiego. Trybunał, mam wrażenie, już sam się tak zapętlił, że nie bardzo potrafi poradzić sobie z sytuacją, którą wygenerował. Mam nadzieję, że wreszcie uda się poprzez zmiany legislacyjne doprowadzić do uspokojenia sytuacji. Trybunał będzie mógł normalnie funkcjonować." - asystentka Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego na konferencji prasowej po posiedzeniu megamocnego rządu (08.11.2016)
  11. "Pegasus też jest takim przedstawieniem. [...] To jest jeden z tych opozycyjnych teatrzyków, który się odgrywa w Sejmie w różnych sprawach, gdy tylko pojawia się jakiś pretekst do tego, żeby grzmieć z mównicy sejmowej. W Sejmie komisja pewnie nie powstanie, od tego jest komisja ds. służb specjalnych, by się tym zajęła" - Ryszard Terlecki w rozmowie z Polskim Radiem 24 (11.01.2022)
  12. "[...] działania Senatu należy traktować w charakterze teatru politycznego. Takiego troszeczkę bicia piany politycznej, wywierania jakiejś presji na rząd i pokazywania, że opozycja coś robi. Ale w świetle polskiego prawa, konstytucji, ustawy, to są działania zupełnie bezprawne" - Arkadiusz Mularczyk w Programie I Polskiego Radia (14.01.2022)
  13. "To jest teatrzyk, my jesteśmy sceptyczni wobec takich przedsięwzięć [ powołania komisji śledczej do spraw Pegasusa ], ale zobaczymy" - Ryszard Terlecki do dziennikarzy w Sejmie (20.01.2022)
  14. "To są ważne tematy [ walka z pandemią, obrona granic, bardzo trudna sytuacja na Ukrainie ], a to, czym zajmuje się opozycja, niestety też część dziennikarzy, to już my w takim teatrzyku nie będziemy brać udziału" - rzeczniczka Naszej Partii Anita Czerwińska do dziennikarzy w Sejmie (25.01.2022)
  15. "Nie będziemy popierać powstania tej komisji śledczej [ do spraw Pegasusa ], ponieważ uważamy, że to jest teatrzyk i niczemu dobremu nie służy. Służby mają obowiązek strzec bezpieczeństwa państwa, a żeby to robić muszą mieć odpowiednie narzędzia, stosować środki operacyjne, na których użycie oczywiście muszą mieć zgodę sądu" - Ryszard Terlecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl (26.01.2022)

Patrz też

Linki zewnętrzne