Wolska lingwistyka stosowana

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Język wolski wg Mleczki

Wolska lingwistyka stosowana (zwana także PiSjańszczyzną) - przedmiot cynicznych drwin wykształciuchów i innych elementów antyPiSjanistycznych. Prezentuje nowoczesne i twórcze podejście do zatęchłych zasad np.: gramatyki, ortografii i słowotwórstwa języka polskiego, od 2005 r. skutecznie wypieranych ze zdrowego krwiobiegu komunikacji wzajemnej Wolaków.

Szeroko stosowana przez Media Przyjazne Narodowi oraz Wielkich Wolaków, nawet po rozpoczęciu okupacji Kaczystowskiej Republiki Socjalnej, do której doszło w wyniku zmanipulowanych przez czołową siłę okupacyjną et consortes przedterminowych wyborów, znanych powszechnie jako "Czarny Październik". Po miażdżącym wrogów IV RP zwycięstwie w wyborach parlamantarnych w 2015 r., w wyniku których powstał biało-czerwony obóz oraz megamocny rząd asystentki Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego nastąpiła pełna odnowa intelektualna narodu, zapewniająca nieskrępowany rozwój PiSjańszczyzny.

W połączeniu z wybitnymi osiągnięciami Odnowicieli w zakresie nowomowy oraz dialektyki stosowanej pozwoliła stworzyć spójny aparat komunikacyjny IV RP.

Uwaga metodologiczna

Ponieważ obowiązuje nas odwoływanie się do udokumentowanych źródeł, za twórcę danego związku frazeologicznego lub słowa, czy też odkrywcę nowych zasad gramatyki, uznajemy tę osobę, która zaprezentowała nowy dorobek Wolskiej lingwistyki stosowanej w mediach. Takie podejście może być krzywdzące dla faktycznych twórców i odkrywców, uczciwych Wolaków, którzy nie mieli szczęścia dotrzeć do mediów. Chcielibyśmy niniejszym serdecznie przeprosić wszystkich, w wyniku zastosowania tej metodologii, pominiętych.

Przykłady wypowiedzi w pełni korzystających z osiągnięć nowomowy i wolskiej lingwistyki stosowanej

Daniel "Szejk" Obajtek vel Daniel "Wszystko Mogę" Obajtek

W dniu 4 marca 2023 r. najwybitniejszy menadżer IV RP Daniel "Szejk" Obajtek vel Daniel "Wszystko Mogę" Obajtek w "Gościu Wydarzeń" Polsat News zaprezentował swoje mistrzostwo w opanowaniu zasad nowomowy i wolskiej lingwistyki stosowanej:

Przykład porównawczy tego samego przesłania wyrażony w języku wolskim z czasów III RP:

Prosta analiza statystyczna obu tekstów jest dowodem miażdżącej przewagi wolskiej lingwistyki stosowanej lingwistyką III RP:

Wnioski wyciągnięte przy zastosowaniu paradygmatu patriotycznego numerologii IV RP:

Dudozwańcza prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej

W dniu 27 kwietnia 2023 r. dudozwańcza prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w "Trójkowym komentarzu dnia" PR3 zaprezentowała swoje mistrzostwo w opanowaniu zasad nowomowy i wolskiej lingwistyki stosowanej:

Ta sama myśl zawarta w urzędowym apelu (autor tekstu nieznany) Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej - 8 sędziów TK – w tym Julia Przyłębskazaapelowało do 6 sędziów o:

Wielki Prawacki Biały Donator Przemysław Czarnek

W dniu 25 maja 2023 Wielki Prawacki Biały Donator Przemysław Czarnek w rozmowie z Michałem Rachoniem w programie "Jedziemy" TVP Info zaprezentował swoje mistrzostwo w opanowaniu zasad nowomowy i wolskiej lingwistyki stosowanej:

Najciekawsze związki frazeologiczne użyte przez Wielkiego Prawackiego Białego Donatora Przemysława Czarnka:

Ułaskawiony przez drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcy dobrej zmiany, ludźia pierwszej kategorii,tworzącego poczucie namacalności głowy państwa Andrzeja Dudę (pseudonim sceniczny: "Maliniak") przed uprawomocnieniem się wyroku Maciej Wąsik

W dniu 28 czerwca 2023 ułaskawiony przez drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcy dobrej zmiany, ludźia pierwszej kategorii,tworzącego poczucie namacalności głowy państwa Andrzeja Dudę (pseudonim sceniczny: "Maliniak") przed uprawomocnieniem się wyroku Maciej Wąsik w "Graffiti" Polsat News zaprezentował swoje mistrzostwo w opanowaniu zasad nowomowy i wolskiej lingwistyki stosowanej:

Najciekawsze związki frazeologiczne użyte przez ułaskawionego przez drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcy dobrej zmiany, ludźia pierwszej kategorii,tworzącego poczucie namacalności głowy państwa Andrzeja Dudę (pseudonim sceniczny: "Maliniak") przed uprawomocnieniem się wyroku Macieja Wąsika:

Frazeologia

 1. Akademicki brak profesjonalizmu - wbrew pozorom w tej błyskotliwej i pozornie wewnętrznie sprzecznej zbitce nie chodzi o krytykę jakości kadry naukowej IV RP, ale o bliżej nieokreślone, negatywne zachowanie na arenie międzynarodowej - twórca: Anna "Legendarna" Fotyga.
 2. Aksamitna deprywatyzacja - zjawisko "toczące się w Rosji" - odkrywca: Anna "Legendarna" Fotyga.
 3. Aksamitny przeciek - złożony z elementów układających się w całość przeciek, który istnieje w wyobraźni odnowicieli i/lub ich aktualnych sojuszników, ale nie daje się go udowodnić, nawet przed komisją śledczą - odkrywca: Bartosz Arłukowicz, wybitna propagatorka: Beata Kempa:
 4. Akurat - ten pospolity przysłówek obcego pochodzenia nabiera w ustach Ziobry nowego, specjalnego znaczenia. Odpowiadając na zarzuty dotyczące rzekomej interwencji w sprawie Dochnala, pan eksminister stwierdził kategorycznie - "akurat w sprawie Dochnala nie interweniowałem". W nowym rozszerzonym kontekście oznacza to, że każdą podejrzaną sprawę można prosto wyjaśnić, używając tego magicznego słówka.
 5. Alergia do - nowoczesne wyrażenie, podkreślające - w odróżnieniu od wyświechtanej "alergii na" - bardziej osobisty stosunek osoby uczulonej do alergenu, w szczególności jeżeli jest nim komuna, postkomuna lewica i (najprawdopodobniej) Platforma Obywatelska - twórca: Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (28.09.2009):
 6. Bardzo musieć - błyskotliwe wzmocnienie słowa "musieć", niewystarczająco adekwatnego do dramatycznych okoliczności bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Wolski przez reżim Putina, który realizuje wymierzony w IV RP projekt Rurociągu Północnego - twórca: Władysław Stasiak w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (06.11.2009):
 7. Bardzo ogromna dynamika - nowatorskie wyrażenie podkreślające wyjątkowy impet, z jakim prowadzona była wspaniała kampania prezydencka, zakończona oczywiście oczywistym miażdżącym sukcesem całego Ruchu Oporu, a prezesa-premiera-prawie-prezydenta Jarosława Odmienionego-Kaczyńskiego w szczególności - twórca: Zbigniew Girzyński w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (07.07.2010):
 8. Bardzo wkrótce - brawurowo wprowadzony do użycia zwrot, w którym mówca - powołując się na autorytet oraz niebywale niespotykaną wiarygodność samego prezydenta - przekazuje wiadomość, że zapowiadane wydarzenie nie będzie miało miejsca "wkrótce", lecz w niedającej się w chwili obecnej przewidzieć przyszłości - twórca: Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, na briefingu dla dziennikarzy w Kancelarii Prezydenta (15.10.2009):
 9. Bardzo zakrojona akcja - błyskotliwe odświeżenie starej i zużytej frazy "szeroko zakrojona akcja" - twórca: Przemysław Edgar Gosiewski.
 10. Bezpieczeństwo zabezpieczone - nowoczesne wyrażenie nowomowy dające wyraz przekonaniu, że reżim okupacyjny pozornie zapewniając obywatelom bezpieczeństwo, faktycznie tego bezpieczeństwa bynajmniej nie zabezpiecza, co skutkuje tym, że bezpieczeństwo pozostaje niezabezpieczone - twórca: Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (26.04.2012):
 11. Będzie cena kosztowała - wzmocnienie komunikatu o rosnącej cenie, co w połączeniu z niebanalnym szykiem zdania daje znakomity efekt dramatyczny wypowiedzi i ułatwia słuchaczowi uświadomienie sobie, jak drogo będzie musiał zapłacić za cenę w przyszłości - twórca: Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (05.06.2008)
 12. Bić wielokrotnie na głowę - błyskotliwe wyrażenie plastycznie opisujące co Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński zrobi z cynicznym zdrajcą, Zbigniewem Ziobrą, jeżeli ten ośmieli się być desygnatem w wyborach prezydenckich 2015 roku. Warto zwrócić uwagę na dużą uniwersalność zwrotu, który może być z powodzenienim stosowany nie tylko wobec Zbigniewa Ziobry, ale również w odniesieniu do dowolnego innego desygnata, który miałby czelność występować przeciwko Naszemu Umiłowanemu Przywódcy, Nowemu Zbawicielowi Wolski, niezłomnemu i charyzmatycznemu, przypadkowo niedointernowanemu, Cudownie Ocalonemu Prezesowi-Premierowi-prawie Prezydentowi Jarosławowi (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionemu-Kaczyńskiemu w wyborach prezydenckich - twórca: Mariusz Kamiński w rozmowie z Agnieszką Burzyńską w audycji "Przesłuchanie" na antenie RFN FM (10.03.2012):
 13. Bić w respekt - dawniej: bić w dzwony - błyskotliwe określenie charakteryzujące działanie przemysłu pogardy - twórca: sam prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (25.09.2010):
 14. Biegunka polizbońska - nowa choroba IV RP, której objawem obserwowanym wśród chorych należących do PO et consortes (co jest argumentem na rzecz rozpoznania nerwicowego podłoża zachorowań) jest dopytywanie się co chwila, kiedy prezydent podpisze Traktat Lizboński - odkrywcy: wybitni medycy IV RP Adam Hofman i Paweł Kowal (05.10.2009)
 15. Boleśnie płacić - sugestywny związek frazeologiczny, będący błyskotliwie odkrywczym połączeniem fraz: "boleśnie odczuwać" i "słono płacić", określający dotykające wszystkich obywateli skutki działania najgorszego w dziejach Wolski rządu Donaldu Tusku - twórca: prezes-premier Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Koniecpola (29.04.2009):
 16. Bo ponieważ - synergistyczne wzmocnienie niedostatecznie wyrazistych przestarzałych słów "bo" i "ponieważ", które nie są dostosowane do stojących obecnie przed Ruchem Oporu wyzwań polityki historycznej, a w szczególności nie oddają ogromu hańby narodowej, związanej z niedopuszczeniem przez Donaldu Tusku do instalacji w Wolsce i Czechach elementów tarczy antyrakietowej - twórca: Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (18.09.2009):
 17. Budować gramotnie - błyskotliwe wyrażenie sugerujące, że określona budowla lub struktura zbudowana została przez osoby, które opanowały trudną sztukę pisania, w szczególności - jak wynika z kontekstu pełnej wypowiedzi - dotyczy to posiadania umiejętności pisania przez prezesa, wiceprezesów i przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS - twórca: Joachim Brudziński w rozmowie z Konradem Piaseckim w auducji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM. Należy zwrócić uwagę na ważny fakt, że wyrażenie to w najmniejszym stopniu nie przesądza posiadania przez prezesa, wiceprezesów i przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS umiejętności czytania (19.10.2009):
 18. Być aktywem - dawniej: "być aktywistą", "być aktywnym" - błyskotliwe ujednoznacznienie i personifikacja wiodącej roli osoby podejmującej decyzje jednogłośne - twórca: Paweł Poncyljusz w rozmowie z Dominiką Wielowiejską w audycji "Poranek Radia TOK FM" (17.03.2010):
 19. Być jednym z poglądów - nowatorskie skrócenie dawnej frazy: "był jednym z wyrazicieli poglądu", pozwalające na szybsze i skuteczniejsze komunikowanie się aparatu partyjnego PiS z wolskim ludem - twórca: Panzeredgar zwany Pingwinem, w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (25.03.2008):
 20. Być kolonialną - dawniej: "być kolonią", "być skolonizowaną" - użycie przymiotnika odprzedmiotowego zamiast rzeczownika znakomicie ułatwia porozumiewanie się Prawych Wolaków - twórca: anonimowy Prawy Wolak do reportera programu "Tomasz Lis na żywo" podczas konwencji wyborcza Jarosława Geniusza-Kaczyńskiego na placu Teatralnym w Warszawie (22.05.2010)
 21. Być oblepiony - dawniej: "być oblepionym" - efektywna oszczędność atramentu poprzez eliminację jednej litery - twórca: Tomasz Sakiewicz zawieszony na czas kampanii prezydenckiej wypowiedział się w radiowej "Trójce" (29.06.2010):
 22. Być odporny - dawniej: "być odpornym", błyskotliwe skrócenie przymiotnika służące ekonomii wypowiedzi, oszczędzającej czas słuchacza - autor: Genialny Językoznawca w wywiadzie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości Wolski na antenie TVP 1 (10.11.2009):
 23. Być postawionym w sprowokowanej sytuacji - wyrafinowana intelektualnie zbitka pojęciowa łącząca frazę z komunistycznej nowomowy: "postawić problem na egzekutywie" z dawnym pojęciem "prowokacji" pozwalająca błyskawicznie zrozumieć, że chodzi o kolejny wściekły atak na IV RP, zaprezentowana w programie TVN24 "Kropka nad i" - twórca: Jacek Kurski (09.06.2009)
 24. Być powodem bycia - błyskotliwa, udwójniona adaptacja teorii filozoficznej Martina Heideggera, przyjmującej pojecie Dasein jako podstawę analizy ontologicznej - twórca: Poseł PiS Mariusz Błaszczak na antenie Radia Zet (02.11.2010) [1]
 25. Być przemawiający - błyskotliwe i świadczące o niespotykanej erudycji autora zastąpienie imiesłowem mało wyrazistego słowa "przemawiać", zupełnie niedostosowanego do aktualnych wymogów prowadzonej przez Ruch Oporu uporczywej i bohaterskiej walki o niepodległość Wolski - twórca: Zbigniew Ziobro w liście do Michała Kamińskiego po jego haniebnym odejściu z Ruchu Oporu i skumaniu się z grupą chcącą przejąć władzę, cynicznie ukrywającą się pod niewinną nazwą Polska Jest Najważniejsza:
 26. Być sprawniejszym w szukanie - dawniej: "być sprawniejszym w szukaniu"; nowoczesny związek udobitniający clou czynności, czyli szukanie samo w sobie i dla siebie - twórca Pierwsza Klempa Rzplitej (04.12.2009):
 27. Być winnym za - nowoczesny związek frazeologiczny, stanowiący błyskotliwą syntezę dwóch archaicznych wyrażeń: "być winnym czegoś" i "być odpowiedzialnym za coś", wykorzystywany w szczególności do podkreślania niesłychanie oczywiście oczywistych prawd historycznych - twórca: Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem i Jakubem Urlichem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (04.09.2009):
 28. Być winowajcą relikwii - nowoczesny związek frazeologiczny wskazujący kto postarał się o relikwie, twórczyni: posłanka Partii Maria Kurowska, członkini Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu w wywiadzie dla "Gazety Wybiórczej" (14.01.2022):
 29. Być w stałej obecności - dawniej: być obecnym - błyskotliwe podkreślenie trwałości zjawiska obecności zjawiska w czasie - twórca: Tomasz Poręba w "Graffiti" Polsat News (29.03.2023):
 30. Być w trakcie kontrowersji - dawniej: być w trakcie konwersji - błyskotliwe uwypuklenie kontrowersyjności konwersji - twórca: Nasz Umiłowany Przywódca, Jego Ekscelencja Naczelnik Państwa Wolskiego, Skromny Pracownik Winnicy Pańskiej, Dobry Pasterz i Nowy Zbawiciel Wolski, Obrońca Europy przed islamem, Wielki Higienista, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 (16.02.2022):
 31. Być wybitnym intelektem - błyskotliwe skrócenie wytartej frazy "być wybitnym intelektualistą", nota bene za długiej do wymówienia, nie tylko dla przeciętnego Wolaka, ale także dla przeciętnego PiSteligenta - twórca: Jacek Kurski w rozmowie z Sejmowym Klałnem w programie "Teraz My" na antenie wrogiej telewizji TVN:
 32. Być zależnym na - nowoczesne wyrażenie, zastępujące używany dawniej zwrot "być zależnym od", błyskotliwie podkreślające aktywny charakter zależności, bardziej kolokwialnie określany jako "włażenie w dupę" - twórca: Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Sejmie (10.09.2009):
 33. Cała rzesza zbrodni - nowoczesny związek frazeologiczny, w którym wyświechtanemu i kojarzonemu najczęściej z hitlerowskimi Niemcami słowu "rzesza", nadano nowy błyskotliwy sens kwantyfikatora, określającego mnogość popełnionych zbrodni (dawniej słowo to było również synonimem tłumu lub gromady ludzi) - twórca: Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem i Jakubem Urlichem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (04.09.2009):
 34. Cena zdrożała - dawniej cena wzrosła - nowoczesny związek frazeologiczny usprawiedliwiający drożyznę panującą w IV RP - twórca: główny technolog Waldemar Buda w "Gościu Wydarzeń" Polsat News (15.03.2023):
 35. Ceremoniał polskości - dawniej pogrzeb państwowy z honorami - twórca: wybitny PP Jan Maria Rokita:
 36. Chaotyczne antypaństwo - określenie uporczywie utrzymywanych przez Układ pozostałości III RP - twórca: Lech Kaczyński.
 37. Chorować zespołowo - doniosłe odkrycie medyczne pozwalające zrozumieć, że zwykła epidemia, to żadne zagrożenie - twórca: Janusz Kochanowski w rozmowie z PAP (26.12.2009):
 38. Chronić ineteresów' - dawniej: chronić interesy - błyskotliwe upodmiotowienie interesów, niezbędne, bo przecież zawsze ktoś za nimi stoi - twórca: Robert Telus w spocie opublikowanym w mediach społecznościowych Naszej Partii (13.09.2023):
 39. Chwycić pełną piersią - nowoczesne wyrażenie z repozytorium nowomowy, w którym autor - skądinąd powszechnie znany z niespotykanego wyczucia, charakterystycznej dla osób urodzonych w lepszych miejscach, niesłychanej kultury osobistej, niebywałej elegancji oraz szarmanckości wobec dam - przekazuje w niezwykle subtelny i błyskotliwy sposób, bardzo istotne dla przyszłości IV RP informacje, że kobiety należące do Ruchu Oporu: (a) posiadają pełne piersi, (b) piersi te są dostatecznie długie aby chwytać nimi różne rzeczy, (c) są na wyższym poziomie ewolucji niż normalne ssaki naczelne, gdyż posiadają więcej kończyn chwytnych - twórca: Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w pretendującym do literackiej nagrody Nobla za rok 2011 arcydziele "Polska naszych marzeń" (wrzesień 2011):
 40. Chyba raczej na pewno - błyskotliwe wyrażenie, w którym rozmyślne wykorzystanie sprzeczności wewnętrznej pozwala na niepotykanie precyzyjne zaprezentowanie społeczeństwu ogromu kłamstw, obłudy i dwulicowości, charakterystycznych dla wszystkich aparatczyków reżimu okupacyjnego, a posła Mirosława Sekuły, szefa sejmowej komisji do spraw afery hazardowej w szczególności - twórczyni: posłanka Beata Kempa w wypowiedzi na antenie TVN 24 (22.07.2010):
 41. Cofać wstecz - niespotykanie błyskotliwe wzmocnienie pospolitego "cofać", w sposób dobitny unaoczniające prawdziwe zamiary Tymczasowego Rządu Okupacyjnego wobec Wolski - twórca: sam Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński:
 42. Coraz bardziej rozmijać się z prawdą - dawniej mówiono zwyczajnie "kłamać", niemniej zastosowanie tego zmiękczającego zwrotu pozwala uniknąć oskarżenia o zniesławienie i jest bardzo nośne w sferze siania "smrodku" politycznego wokół atakowanej osoby - twórca: posłanka Kempa, sPiSek.
 43. Cyrk medialny - dawniej: "debata" - celne określenie debaty politycznej, prowadzonej przez Donaldu Tusku z rzekomo reprezentatywnymi związkami zawodowymi w sprawie Stoczni Gdańskiej; warto podkreślić, że ta błyskotliwa antycypacja nastąpiła już 17.05.2009, czyli na dzień przed debatą, w trakcie programu "Kawa na ławę" emitowanego przez TVN - twórca: mała dziewczynka.
 44. Czuć się bardziej bezpieczniej - nowoczesne wyrażenie określające stan wyższego bezpieczeństwa, w jakim znaleźć się musi każdy uczciwy obywatel, będąc w ścisłym kontakcie osobistym z prezydentem, który powszechnie znany jest z nieprawdopodobnych aktów niespotykanego bohaterstwa w obronie innych - twórca: Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (26.10.2009) (warto nadmienić, że niespopularyzowane jeszcze przez językoznawców wyrażenie "jeszcze bardziej bezpieczniej", określa stan absolutnie najwyższego bezpieczeństwa, który osiąga się w ścisłym kontakcie osobistym z samym Jarosławem Kaczyńskim):
 45. Dać przeciek - dawniej: "spowodować przeciek", "doprowadzić do przecieku" - modyfikacja znanego zwrotu mająca najprawdopodobniej dobitnie podkreślić niespotykaną bezczelność sprawcy przecieku, który starał się niewątpliwie zdezawuować prezydenta - twórca: Jarosław Kaczyński na spotkaniu z działaczami PiS i mieszkańcami Nowego Duninowa pod Płockiem (21.07.2008):
 46. Dalej kontynuować - błyskotliwe wzmocnienie wyświechtanego przez wykształciuchów słowa "kontynuować", jednoznacznie akcentujące złą wolę i niecne intencje osoby kontynuującej dowolną czynność, zmierzającą do podważenia wiarygodności lub skompromitowania dowolnego członka Ruchu Oporu, a w szczególności wiceprzewodniczącego Zespołu parlamentarnego ds. zbadania katastrofy smoleńskiej - twórca: Stanisław Piotrowicz w wywiadzie dla portalu niezalezna.pl (05.12.2013):
 47. Dbane zdrowie - nowoczesne wyrażenie nowomowy, jednoznacznie wskazujące, że po praktycznie pewnym już miażdżącym zwycięstwie Ruchu Oporu w wyborach parlamentarnych 2011 roku, całemu społeczeństwu Ruch Oporu zapewni opiekę lekarską, w przeciwieństwie do słusznie mijającego okresu kondominium rosyjsko-niemieckiego, w którym zdrowie pacjenta nie jest dbane - twórca: desygnat na posła z podlaskiej listy Ruchu Oporu, Grzegorz Kucharewicz, na antenie Radia Maryja (07.09.2011:
 48. Decydować o kimś - dawniej: decydować o czymś, twórcą wybitnego rozszerzenia personalizującego jest minister Handzlik, czego dokonał w rozmowie telefonicznej z IAR (30.01.2010):
 49. Decyzja na - dawniej: "decyzja o" - jedynie słuszne skonwertowanie wyrażenia sugerującego zdolność decyzyjną ("ja decyduję o") na właściwą członkowi PiS postawę realizacji decyzji jednogłośnych ("za mnie zdecydowano na"):
 50. Decyzja jest zastanawiająca się - błyskotliwe upodmiotowienie "decyzji" umożliwia w każdej chwili przerzucenie na nią jakiejkolwiek odpowiedzialności, w jakichkolwiek okolicznościach, o ile służy to dobru Partii - twórca: Lingwoedgar.
 51. Decyzja jednogłośna - określenie dowolnej decyzji dowolnego organu lub gremium decyzyjnego Prawa i Sprawiedliwości, która podejmowana jest jednym głosem, oddanym - co jest oczywiście oczywiste - przez prezesa-premiera Jarosława Kaczyńskiego, jedyną w Wolsce osobę posiadającą naturalne i niepodważalne kompetencje i immanentne prawo do podejmowania wszelkich decyzji - twórca: Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w dniu 09.04.2009:
 52. Decyzje związane co do - nowoczesne wyrażenie wskazujące, że najważniejsze dla bezpieczeństwa Wolski decyzje podejmowanebez udziału samozwańczego reżimu okupacyjnego, któremu Putin związał ręce - twórca: Joachim Brudziński w audycji "Kontrwywiad" na antenie RFN FM (14.11.2013):
 53. Demokratyzacja bez nadmiernej przesady - nowoczesny związek frazeologiczny nowomowy, w którym - z wykorzystaniem błyskotliwego pleonazmu, świadczącym zresztą o niespotykanej erudycji autora wypowiedzi - przekazywana jest ważka myśl, że w Ruchu Oporu nie powinno się domagać zmiany prezesa, co byłoby porażająco nadmierną przesadą - twórca: Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (24.10.2011):
 54. Deprecjonować - dawniej - obniżać wartość - dobrze zmienione słowo lekceważyć pozwalające używającemu w tym znaczeniu udawać intelektualistę - twórca: Michał Dworczyk w "Porannej rozmowie" RFN FM (06.02.2024):
 55. Dobrodziejstwo inwentarza - ogół technik operacyjnych (w szczególności podsłuch, śledzenie oraz pełna inwigilacja), stosowanych w czasach IV RP dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa politykom - twórca: poseł PiS Paweł Poncyljusz w audycji "Ranni politycy" na antenie Radia TOK FM (24.05.2008)
 56. Dochodzące kondominium - błyskotliwy skrót myślowy zastępujący zbędną i długą frazę: dochodzi do wprowadzenia kondominium - twórczyni: Anna "Legendarna" Fotyga na antenie TVN 24 (30.05.2011):
 57. Dogonić niemal całkowicie - nowoczesne, niebywale błyskotliwe wyrażenie, znakomicie opisujące jedną z bardzo wielu niespotykanie unikatowych zdolności Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, którą brawurowo potwierdził on już kilkukrotnie po roku 2005 - twórczyni: Jadwiga Staniszkis na łamach "Faktu" (06.07.2010):
 58. Dojść do refleksji - dawniej: dojść do wniosku - błyskotliwe udobitnienie hipotetycznego faktu gigantycznego wysiłku intelektualnego wkładanego przez wybitnych PiSjonarzy w próby pojmowania świata - twórca: Beata Kempa w programie "A teraz na poważnie" w TOK FM (07.09.2016):
 59. Dokonać kłamstwa - błyskotliwe udobitnienie faktu hipotetycznego, który, jak sama nazwa wskazuje takowego udobitnienia wymaga - twórca: Antoni "Instytucja' Macierewicz podczas konferencji prasowej w Sejmie na temat "Raportu Opracowania Millera" (29.07.2011) [3]:
 60. Dokonać rabunek w - dawniej: "dopuścić się rabunku w" - błyskotliwe wyrażenie wskazujące wyraźnie, że chodzi o wielopoziomowe uproszczenie frazy celem jej łatwiejszego zapamiętania i zapisywania przez każdego PiSjonarza - twórca: Mateusz "Miękiszon" Morawiecki w trakcie wizyty w Zakładach Mechanicznych "Bumar-ŁabędyS.A. w Gliwicach (niem. Gleiwitz) - 26.04.2023:
 61. Dokonać spektakli (dawniej): "wystąpić w spektaklach" lub "wziąć udział w spektaklach") - błyskotliwe wyrażenie wskazujące wyraźnie, że przedmiotowe spektakle miały charakter przestępczy, a wystąpienie w nich było jedynie bezczelną i cyniczną sztuczką kampanijną dokonaną przez miernego aktorzynę - twórca: Zbigniew Girzyński w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN 24 (25.09.2011)
 62. Dokonywać decyzję - dawniej "podejmować decyzję" - błyskotliwe udobitnienie odpowiedzialnego procesu dokonywanego ku chwale restaurowanej IV RP - twórca: Jacek Sasin w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times" (18.04.2017)
 63. Dokonywać przecieków - błyskotliwa zamiana wytartego słowa "powodować" pozwoliła stworzyć związek frazeologiczny dobitnie pokazujący aktywną stronę kreciej roboty czynowników Tymczasowego Rządu Okupacyjnego et consortes, którzy nieustannie wywlekają na światło dzienne niedociągnięcia i przestępstwa Odnowicieli i prawowitych funckcjonariuszy władz IV RP - twórca: Beata Kempa.
 64. Dokonywać się na oddziaływanie - dawniej: "dziać się dzięki oddziaływaniu" - udobitnienie frazy poprzez nadanie jej wydźwięku dokonanego - twórca: Tadeusz Rydzyk na antenie Radia Maryja (24.05.2010)
 65. Dokumentne wyjaśnienie - dawniej: "dokładne wyjaśnienie" - błyskotliwe użycie słowa dokument (rozumianego jako niepodważalny dowód) wzmacnia ciężar gatunkowy i perswazyjny wyrażenia, twórca: Bolesław Piecha w programie "Onet Opinie" (02.04.2021):
 66. Dokumenty antydatowane - dokumenty, które zostały przygotowane dawniej, w szczególności w celu skompromitowania najwybitniejszych przedstawicieli ogólnonarodowego Ruchu Oporu, na przykład byłego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego (w słusznie minionych czasach III RP, wyrażeniem "dokument antydatowany" kłamliwie określano dokument, na którym umieszczono datę wcześniejszą, niż właściwa, odpowiadająca chwili jego sporządzenia lub wyemitowania) - twórca: Jarosława Kaczyńskiego w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (22.10.2009):
 67. Donaldyzacja prawa - ten, jakże istotny dla wolskiej lingwistyki stosowanej termin nowomowy, wprowadził do jej repozytorium w dniu 14.10.2009 na antenie "radia Zet" wybitny wolski uczony i działacz Partii Zbigniew Wassermann, który tym samym ma szansę awansować na kolejnego wybitnego analityka wolskiej sceny politycznej:
 68. Doprowadzać na światło dzienne - nowoczesny związek frazeologiczny zastępujący używane dotychczas zwroty "wyciągnąć na światło dzienne" lub "wywlec na światło dzienne", w którym - dzięki użyciu słowa "doprowadzić" - podkreślono oczywiście oczywisty fakt, że w ponurych czasach okupacji IV RP przez liberałów, kluczową rolę w procesie wyciągania na światło dzienne ich afer, odgrywać muszą służby - twórca: szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (12.10.2009):
 69. Dopuszczać do zdania (dawniej: "dopuszczać do głosu") - nowoczesny związek frazeologiczny, w którym - dzięki brawurowemu użyciu wyrazu "zdanie" - mówca błyskotliwie daje do zrozumienia co bardziej oświeconym odbiorcom, że niektórzy bojownicy Ruchu Oporu opanowali już trudną przecież umiejętność formułowania zdań - twórczyni: Beata Kempa w wywiadzie dla onet.pl (02.09.2011):
 70. Dowiedzieć się o konkretne dane - dawniej: poznać konkretne dane - ponieważ poznanie jest z gruntu obce ludowi Wolski, zostało twórczo zastąpione przyswajalnym czasownikiem "dowiedzieć się" - związek frazeologiczny wprowadzony w programie "Fakty po faktach" na antenie TVN24 - twórca: Mała Dziewczynka (02.06.2009)
 71. Drobne wydarzenia - wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce, w odróżnieniu od tych wyssanych z palca, zarówno jedne jak i drugie bezlitośnie wykorzystywane przez przeciwników - twórca: Jarosław Kaczyński w programie "Rozmowy niedokończone" na antenie Telewizji Trwam (08.05.2008):
 72. Drwić prawdzie w żywe oczy - nowoczesny związek frazeologiczny, stanowiący błyskotliwą syntezę lekko zmodyfikowanego wyświechtanego już wyrażenia "kpić z prawdy" oraz skompromitowanego zwrotu "kłamać (łgać) w żywe oczy", precyzyjnie określający to, co wyczyniają Ruskie aby ukryć porażające i niespotykanie twarde dowody dokonanego przez nich na zlecenie Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego (który już wcześniej wiedział, że wszyscy Polegli Męczennicy zginęli na miejscu) - twórca: Janusz Wojciechowski na swoim blogu (29.03.2012):
 73. Duchowy detoks - dawniej: "egzorcyzm" - błyskotliwe uwspółcześnienie nieco zapomnianej czynności oczyszczającej stosowne miejsce z wpływów szatana - twórca: portal fronda.pl (07.11.2015):
 74. Duży honor - nowoczesny związek frazeologiczny, precyzyjnie opisujący najwyższe, nieosiągalne dla zwykłych śmiertelników standardy honoru, właściwe jedynie członkom Zespołu Macierewicza oraz najwybitniejszym bojownikom Ruchu Oporu i Prawym Wolakom, w szczególności przejawiające się w niespotykanie perfekcyjnej umiejętności blefowania w słusznej, głęboko patriotycznej sprawie - twórca: Małgorzata Wasserman w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN 24 (22.10.2013):
 75. Dyferencjacja uprawnień obywatelskich - bezczelne kierowanie się literą prawa zamiast zdrowym rozsądkiem - twórca: Jarosław Kaczyński podczas sejmowego kontrexpose (23.11.2007):
 76. Dyskusja przedmiotowa - inaczej dyskusja bezcelowa, której nie warto podejmować, gdyż do niczego nie prowadzi, w czasach III RP i obecnie w środowiskach wrogów narodu, które opierają swe działania na negacji, nieprawidłowo zwana "dyskusją bezprzedmiotową" - twórca: Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (18.09.2009):
 77. Dyskwalifikacja do - nowoczesne wyrażenie precyzyjnie dostosowane do potrzeb wynikających z konieczności z odbudowy Wolski z ruin i zgliszcz, wykorzystywane do zwalczania tych wrogów narodu, którzy bezczelnie wszczynając nic niewnoszące i prowokacyjne dyskusje, próbują przeszkadzać Biało-Czerwonemu Obozowi we wdrażaniu dobrej zmiany - twórczyni: rzeczniczka klubu parlamentarnego PiS Beata Mazurek na antenie RFN FM (04.10.2016):
 78. Ekipa tak zwana czysta - nowoczesne wyrażenie określające reprezentację olimpijską Wolski, która byłaby formowana przez Ruch Oporu (w odróżnieniu od sformowanej przez okupantów reprezentacji olimpijskiej w Vancouver, która znana jest jako "ekipa tak zwana nieczysta", gdyż składała się wyłącznie ze "sportowców" szprycujących się anabolikami i erytropoetyną) - twórczyni: Elżbieta Jakubiak w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (18.03.2010):
 79. Ekshumacja wraku - dawniej: wydobycie zwłok lub szczątków ludzkich z grobu lub miejsca tymczasowego pochówku - błyskotliwe rozszerzenie zakresu znaczeniowego nie tylko o artefakty leżące w ziemi, ale w szczególności o te, które znajdują się na powierzchni - twórca: Kazimierz Nowaczyk członek podkomisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RFN FM (17.09.2016):
 80. Eksplozja politycznej małostkowości - próby zwracania uwagi na bezprawne działania w okresie rządów Partii - twórca: były wybitny minister edukacji Ryszard Legutko, w wypowiedzi dla "Faktu" (28.12.2007)
 81. Elementarna przyzwoitość obiektywizmu dziennikarskiego - wyrafinowany zwrot z repozytorium nowomowy, dzięki któremu - w kontraście od wyświechtanego przez wszelkiej maści wrogów narodu "obiektywizmu dziennikarskiego", polegającego na udzielaniu głosu na łamach prasy, każdemu politykowi wyrażającemu na to chęć - mówca zwraca uwagę na oczywiście oczywisty fakt, że haniebną bezczelnością i elementarną nieprzyzwoitością jest oczekiwanie, że nawiększy myśliciel wszech czasów, niezłomny i charyzmatyczny przywódca Ruchu Oporu, Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, sam będzie się zwracał do któregokolwiek z mediów z sugestią napisania artykułu - twórca: Joachim Brudziński w wystąpieniu na antenie programu 3 Polskiego Radia (16.03.2011):
 82. Europeizacja holocaustu - nowoczesna podkategoria badawcza, kategorii odniemczanie historii, odkryta przez wolskich dziejopisów, umożliwiająca demaskowanie podstępnych, długofalowych knowań niemieckich rewizjonistów - twórca: Beata Kempa w programie "24 godziny" emitowanym przez TVN24 (27.05.2009).
 83. Ewidentny dowód - błyskotliwe zestawienie nieudolnego, bo fonetycznego przyswojenia, angielskiego słowa "evidence" oznaczającego "dowód", celem uzyskania "dowodu do kwadratu" - twórca: poseł Girzyński sPiSek.
 84. Fakt autentyczny - twórcze udobitnienie prozaicznego i wytartego słowa "fakt", powszechnie stosowane przez Wolaków, wg dyplomiuchów: to oczywisty błąd logiczno-językowy, a konkretniej - pleonazm. Według słownika PWN, jest to "wyrażenie składające się z wyrazów to samo lub prawie to samo znaczących"; twórca - nieznany.
 85. Fakt hipotetyczny - dowolny fakt, którego istnienie może być zakwestionowane, jeżeli jest to zgodne z interesem IV RP - twórca: Maciej Łopiński.
 86. Fakt twardy - błyskotliwe udobitnienie wytartego słowa "fakt", analogiczne podejście, jak w przypadku twardego dowodu - twórca: nieznany.
 87. Formułować oceny z perspektywy czasu do tyłu - dawniej: z perspektywy czasu formułować oceny - błyskotliwe udobitnienie dzięki zmianie szyku zdania oraz upodwójnienie dzięki użyciu frazy "do tyłu" - twórca: Henryk Kowalczyk w "Graffiti" w Polsat News (04.04.2023):
 88. Fundować na charyźmie / autorytecie / projekcie politycznym / Kaczyńskim etc. - niespotykanie błyskotliwy zwrot z repozytorium nowomowy, stosowany w konotacjach z największymi dziełami prezesa-premiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym - dzięki zastąpieniu wyświechtanego i prymitywnego słowa "budować" odkrywczym "fundowaniem" - mówca dyskretnie daje do zrozumienia inteligentnemu odbiorcy, że na charyzmie / autorytecie / projekcie politycznym Jarosława Kaczyńskiego nic nigdy nie udało się zbudować - twórca i wybitny propagator: Jacek Kurski:
 89. Funkcjonowanie warunków - wyrażenie błyskotliwie uaktywniające warunki, które w mrocznych czasach III RP (także III RP odrestaurowanej przez liberałów po 21.10.2007), pozbawione były i są elementarnego prawa do jakichkolwiek działań, a w szczególności do funkcjonowania - twórca: szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (18.12.2009):
 90. Funta kłaka warte - dawniej: funta kłaków warte - błyskotliwe i ożywcze wprowadzenie liczby pojedynczej do zatęchłego zwrotu - twórca: Krzysztof Sobolewski w Radiu Plus (27.03.2023):
 91. Gwóźdź do politycznej zgadywanka - dyktafon. To zaskakujące określenie wprowadził do języka wolskiego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, mówiąc na konferencji prasowej: "oto gwóźdź do politycznej zgadywanka Andrzeja Leppera" i pokazując dyktafon, którego użył do nagrania rozmowy z ministrem rolnictwa. Pozornie niegramatyczne zdanie (laik albo wykształciuch spodziewałby się bowiem wyrażenia "gwóźdź do politycznej zgadywanki"), wprowadza pewien element niedomówienia, niepokoju. Narzucające się skojarzenie z popularnym powiedzeniem "gwóźdź do trumny" sprawia, że słuchacz domyśla się, iż minister Ziobro wie więcej, ale nie może powiedzieć, bo ktoś mógłby się przyczepić. Stąd "zgadywanka". Prawdziwy Wolak wie jednak doskonale o co się rozchodzi.
 92. Indywidualna osoba - błyskotliwe i głęboko humanitarne odróżnienie pojedynczej osoby, która - jak powszechnie wiadomo - znajduje się w centrum zainteresowania demokracji PiSjanistycznej, od "zbiorowych" lub "drużynowych osób", charakterystycznych dla słusznie minionych czasów III RP - twórca: szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (25.09.2009):
 93. Inne przyczyny - niezwykle elegancki zwrot używany w celu wytłumaczenia niepodlegających wątpliwości, niezwykle kompromitujących zdarzeń albo kłamstw. Użycie innych przyczyn oznacza, co prawda, przyznanie się do winy, ale w innym, często zaskakującym kontekście.
 94. Jak najbardziej odpowiadający - dawniej: jak najbardziej odpowiedni - błyskotliwe podkreślenie, że chodzi o coś nie tylko odpowiedniego, ale i odpowiadającego np. na pytania, twórca: asystentka Naszego Umiłowanego Przywódcy, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego podczas spotkania z kanclerz Angelą Merkel w Warszawie (07.02.2017):
 95. Jak ręką uciął - dawniej: "jak ręką odjął" - jedynie słuszna i naukowa modyfikacja dokonana poprzez wprowadzenie na miejsce niejednoznacznego "odejmowania" dobitnego "ucinania", słowa charakterystycznego dla standardowej dla Ruchu Oporu retoryki walki z okupantem - twórca: Lech Kaczyński w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" w programie I Polskiego Radia (05.06.2009):
 96. Jarmark (niem.: Jahrmarkt) - to pospolite słowo pochodzenia niemieckiego nabrało nowego kolorytu w związku z ostatnimi rewelacyjnymi wypowiedziami ekspremiera dotyczącymi internautów. Wielki Geniusz Medialny stwierdził, że:
 97. Jechać podróżą - dawniej: podróżować lub jechać, np. pociągiem - każdy doświadczony konspirator wie, że podczas podróży może być schwytany przez okupanta, a więc nie zdradza jakim środkiem lokomocji będzie się poruszał - twórca: Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński o godz. 05:37 06.10.2011 w "Pociągu wolności" [4]:
 98. Jeśli ponieważ - jedno z wyrażeń opracowanych na użytek brawurowego obnażenia całkowitej bezsensowności tendencyjnego pytania dziennikarki, która usiłuje manipulować rozmówcą - twórca: Zbigniew Wassermann w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (14.10.2009):
 99. Każda z nich jest związany - dawniej: "każda z nich jest związana" - jakże potrzebne PiSjaniszczyźnie ujednoznacznienie wybitnej roli pierwiastka męskiego w kształtowaniu historii Wolski, bo Maria Curie-Skłodowska była mężczyzną - twórca: Krzysztof Szczerski w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w radiu ZET (02.03.2016):
 100. Każdy, kto jest otrzymuje - dawniej: "każdy, kto je otrzymuje" - błyskotliwe wskazanie, że poufne dokumenty może otrzymać tylko osoba istniejąca w nierzeczywistości - twórca: Krzysztof Szczerski w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w radiu ZET (02.03.2016):
 101. Kij od tyczki - podkreślenie niespotykanej elastyczności kija znajdującego się w układzie pokarmowym Radosława Sikorskiego, która pozwala mu na głębokie kłanianie się na salonach; twórca - Joachim Brudziński o Radosławie Sikorskim w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (23.09.2008)
 102. Kłopoty przebiegają w sposób łagodny - miękkie i błyskotliwe ożywienie upodmiotowionych kłopotów - twórca: Zbigniew Girzyński, poseł PiS.
 103. Komunikacja się z kimś - nowoczesne wyrażenie z repozytorium nowomowy, znacznie lepiej oddające niebywały dynamizm działań PiS w kontaktach ze społeczeństwem, niż przestarzały i wyświechtany zwrot "komunikowanie się" - twórca: Marek Migalski w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "kontrwywiad" na antenie RMF FM (15.03.2010):
 104. Konkret ogólny - badania nad odkryciem znaczenia tego błyskotliwego pojęcia trwają:
 105. Konsensus i zgoda - błyskotliwe wzmocnienie i wzbogacenie wyświechtanego słowa "zgoda" wyrażeniem pochodzącym z języka łacińskiego, co niewątpliwie oddaje niesłychaną powagę mówcy oraz podkreśla niebywałą wagę objawianej konstatacji - twórca: Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (05.11.2009):
 106. Skonstruować rząd - dawniej: formować rząd, błyskotliwe unaoszcznienie, jak trudnym procesem jest sformowanie rządu - twórca Waldemar Buda w "Salonie Politycznym Trójki" (19.10.2023):
 107. Kontynuować nadal - błyskotliwe wyrażenie nowomowy, w którym z rozmysłem wykorzystano cynicznie i bezpodstawnie potępianą przez wszelkiej maści wykształciuchów figurę pleonazmu, dla podkreślenia grozy sytuacji i uświadomienia zmanipulowanym przez liberałów Wolakom porażających konsekwencji zwycięstwa wyborczego PO dla umęczonej pod rządami reżimu okupacyjnego Ojczyzny - twórca: Joachim Brudziński na antenie Radia Maryja (22.09.2011):
 108. Krew ziarnem, które odbuduje - nowoczesny związek frazeologiczny, który w udramatyzowanej dzięki dodatkowi krwi formie, przekazuje oczywiście oczywistą prawdę, że nawet w przypadku, gdyby z ziarna mordu smoleńskiego nic nie wyrosło (na co się niestety zanosi), to i tak da się z niego zbudować IV RP - twórca: ojciec kapucyn Jerzy Pająk podczas ceremonii zapalenia zniczy i złożenia kwiatów przed Krzyżem Katyńskim w Krakowie (10.08.2010):
 109. Kręcenie beretki - nowoczesny związek frazeologiczny nowomowy, określający sposób, w jaki ponury herszt przestępczej Platformy Obywatelskiej i Generalny Gubernator tymczasowego rządu okupacyjnego liberałów, Donaldu Tusku, prowadzi politykę zagraniczną - twórca: Joachim Brudziński.
 110. Kręcić lody na czymś - dawniej kręcić lody czymś - innowacyjna zbitka pojęciowa łącząca "kręcenie lodów" z "zarabianiem na czymś", co pozwala błyskawicznie zrozumieć, że:
 111. Krusząca się erozja - dawniej: erozja, wybitny przykład dualizmu semantycznego, zwanego także kwadratyzmem znaczeniowym, twórca: Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (26.04.2012):
 112. Krytykować krytycznie - nowoczesne wyrażenie wykorzystywane dla podkreślenia szczególnej niestosowności oburzających faktów oczywiście oczywiście bezprawnego krytykowania osób lub środowisk sprzyjających Ruchowi Oporu oraz popierających desygnaturę prezesa-premiera-przyszłego-prezydenta Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 2010 roku - twórca: Paweł Poncyljusz w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (24.05.2010):
 113. Kuglować wokół czegoś - dawniej: "kuglować czymś" - błyskotliwe rozszerzenie starego związku frazeologicznego, zgodne z paradygmatem kręgu podejrzeń, pozwalające w lot zrozumieć, że w kuglowanie zamieszani są nie tylko ci, których widać, ale i ci, którzy są w cieniu - twórca: Joachim Brudziński w programie "Tomasz Lis na żywo" na antenie TVP 2 (05.10.2009):
 114. Kulać się wspólnie - o piłce w kontekście Euro 2012, twórca - poseł Adam Hofman w rozmowie z Pawłem Wojewódką w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (19.03.2009):
 115. Leczenie ospy tyfusem - nowoczesny skrót myślowy określający sposób poprawy wizerunku PiS - twórca: jeden z posłów PiS w wypowiedzi dla "Gazecie Wybiórczej":
 116. Lombardowa wyprzedaż - dawniej: "prywatyzacja" - niezwykle użyteczny termin wprowadzony do repozytorium nowomowy w trakcie wywiadu dla "Polska. The Times" przez świeżo upieczonego szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka, opisujący skandaliczne próby wyprzedaży majątku narodowego przez Tymczasowy Rząd Okupacyjny III RP, restaurowanej na gruzach IV RP (28.07.2009):
 117. Lżyć na - nowoczesna modyfikacja wyświechtanego zwrotu "lżyć kogoś", niosąca ważki element pozwalający co domyślniejszym i bardziej błyskotliwym słuchaczom zorientować się, że w swym cynizmie i bezczelności osoby lżące Poległych Męczenników, a w szczególności czołowy agent Rosji i okupantów Stefan Niesiołowski, w istocie dopuszczają się innej, znacznie bardziej obrzydliwej czynności, którą liberałowie zwykli byli robić na Prawych Wolaków - twórca: wybitny poseł Ruchu Oporu Marek Matuszewski, w wypowiedzi podczas debaty sejmowej na temat katastrofy smoleńskiej (19.01.2011):
 118. Makiaweliczny hipokrytyzm - związek frazeologiczny określający postawę tych wrogów narodu, którzy ośmielają się kłamliwie nazywać poczynania Ojca Narodu lub jego rządu tchórzostwem - twórca: Joachim Brudziński w rozmowie z Wiesławem Molakiem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (25.08.2007):
 119. Materiały, które były uprzednie - dawniej: uprzednio znane materiały - ten błyskotliwy związek frazeologiczny jest zgodny z ogólnonarodową tendencją rozwoju języka wolskiego, w którym większość czasowników zostanie zastąpiona mutacjami czasownika "być", twórca: Antoni "Instytucja Macierewicz w wywiadzie w TVP Info (09.04.2016):
 120. Mechaniczne podkradanie puzzli - nowoczesny związek oznaczający próby przeciągnięcia przez PO na swoją stronę oponentów politycznych - twórca: Bulterier Kaczyńskich - w wywiadzie dla "Der Dziennik" (12.01.2010):
 121. Medal ma dwa końce - błyskotliwe przekazanie ludowi pracującemu miast i wsi, że nieprawdą jest, jakoby Nasza Partia i Biało-Czerwony Obóz rządziły z pomocą marchewki i kija, bo ten, dzięki dobrej zmianie rzecz jasna, stał się medalem - twórca: Jan Maria Jackowski na antenie TVN 24 (23.12.2019)
 122. Medialna deteflonizacja - zdumiewająco błyskotliwy związek frazeologiczny nowomowy, nawiązujący wprost do dwójmyślenia, krótko i zwięźle określający pobożne życzenia prezesa PiS i odnowicieli, aby poparcie sondażowe dla PO wreszcie jakikolwiek szlag trafił - twórca: Bulterier Kaczyńskich w wywiadzie dla "Der Dziennik" (12.01.2010):
 123. Miażdżący sukces - jedyna dopuszczalna ocena wszelkich wydarzeń z udziałem wodza partii - twórca: Krzysztof Putra
 124. Mieć szeroki smak do ludzi - nowoczesny zwrot wyrażający z kanibalistyczną sugestywnością fakt lubienia kogoś - twórca: Tadeusz Cymański w wywiadzie na łamach "Dziennika Bałtyckiego" (23.04.2009):
 125. Międzypaństwowe obowiązki - bliżej nieokreślone bardzo męczące obowiązki Miłościwie Nam Nieobecnego i Niepoinformowanego, które pełni za granicą - twórca: mała dziewczynka - Tok FM (17.02.2008)
 126. Miejsca niemiażdżone - dawniej uniwersytety. Prawdopodobnie chodzi o swobodę wyrażania poglądów zgodnych z poglądem Partii - twórca: Naczelny Demokrata
 127. Miejsce usłane krwią - dawniej: miejsce uświęcone krwią - twórca: Mieczysław Jurek, przewodniczący zachodniopomorskiej "Solidarności" [5]:
 128. Mieć preferencję - dawniej: mieć przewagę błyskotliwe "unaukowienie" pospolitej frazy - twórczyni: Jadwiga Emilewicz w "Gościu Wydarzeń" Polsat News (23.05.2023):
 129. Minuta ciszy - ultranowoczesna, uniwersalna miara czasu, wykorzystywana w szczególności do pomiaru czasu trwania czynności wykonywanych przez prezydenta - twórca: Aleksander Szczygło podczas rozmowy z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24:
 130. Mleko zostało rozlane - błyskotliwa asocjacja wyświechtanych zwrotów, brawurowo charakteryzująca wszelkie działania Platformy Obywatelskiej i Rządu Okupacyjnego, który nie dość, że coś nieodwracalnie i głęboko szkodliwie przesądza ("karty zostały rozdane"), to w dodatku przynosi to oczywiście negatywne, a nawet opłakane skutki ("mleko się rozlało") - twórca: Karol Karski w programie "Fakty po faktach" na antenie TVN 24 (19.06.2009)
 131. Moim zdaniem indywidualnym - związek frazeologiczny stanowiący wzmocnienie prymitywnego i wyświechtanego zwrotu "moim zdaniem", stosowany prawdopodobnie także dla podkreślenia i przekonania odbiorcy, że "moje zdanie" jest rzeczywiście "moim zdaniem", a nie "moim zdaniem" wynikającym z ideologii lub narzuconym przez Partię - twórca: zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (25.05.2009):
 132. Może być może - błyskotliwe wzmocnienie miałkiego wyrażenia "być może", służące podkreśleniu wielkiego prawdapodobieństwa, a właściwie pewności zaistnienia danego faktu - twórca: Zbigniew Girzyński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (18.11.2009):
 133. Możliwość na wydawanie - dawniej "możliwość wydawania" - błyskotliwe wzmocnienie opcji wydawania w kontekście jej ograniczenia - twórczyni: Joanna Lichocka w dobrze zmienionej radiowej Trójce (12.01.2021):
 134. Mówić błędnie - dawniej: mówić z błędami - niezbędne ujednoznacznienie wyjaśniejące, że mówienie razem z błędami tworzy kakofonię, a człowiek popełniający błędy przy mówieniu "mówi błędnie" - twórczyni: wybitna PiSocjolożka, prof. Jadwiga Staniszkis w "Faktach po faktach" na antenie TVN24 (01.10.2010) [6]:
 135. Mózg intelektualny - tytuł nadany Jarosławowi Kaczyńskiemu - twórca: Zbigniew Wassermann w wypowiedzi dla portalu dziennik.pl (08.01.2009):
 136. Musieć się liczyć na coś - nowoczesne wyrażenie twórczo ożywiające wyświechtany w czasach III RP związek frazeologiczny "musieć się liczyć z czymś", przekazujące jednocześnie ważną informację, że dana osoba z pewnością liczy na sowite wynagrodzenie za swoje bezczelne wystąpienie, skierowane przeciwko prezesowi-premierowi-prawie-prezydentowi Jarosławowi Odmienionemu-Kaczyńskiemu - twórczyni: Elżbieta Jakubiak w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (02.09.2010):
 137. Mylić od - błyskotliwe wzmocnienie wyświechtanego zwrotu "mylić z", jednoznacznie wskazujące, że wzmiankowane "mylenie" ma charakter nieprzypadkowy i stanowi oczywiście oczywistą podłą manipulację wymierzoną w najwybitniejszych przedstawicieli Ruch Oporu - twórca: Beata Kempa w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (07.12.2009):
 138. Nabić w bambuko - dawniej: nabić w butelkę - błyskotliwe połączenie dwóch starych związków frazeologicznych: nabić w butelkę i zrobić w bambuko - twórca: Artur Soboń w programie "Sedno sprawy" Radia Plus (03.11.2023):
 139. Na funkcji - krótki i niespotykanie wyrazisty zwrot, stosowany zamiast wyświechtanego terminu "pełnić funkcję" lub przestarzałego wyrażenia "na stanowisku", wykorzystywany dla podkreślenia, że osoby desygnowane "na funkcję" są najbardziej godne jej piastowania - twórca: Mariusz Kamiński w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (08.07.2010):
 140. Najniższa linia oporu - prawidłowe brzmienie związku frazeologicznego oznaczającego "pójście na łatwiznę", w imię burżuazyjnych, a tym samym wrogich IV RP i Narodowi Wolskiemu rzekomych zasad logiki, formułowanego dotychczas przez wszelkiej maści łże-elity i wykształciuchów jako "linia najmniejszego oporu" - twórca: Witold Waszczykowski na antenie Polskiego Radia (09.03.2017):
 141. Najoczywistsza oczywistość - znacznie wzmocniona w reakcji na rosnącą agresję PO forma wyrażenia "oczywista oczywistość" - twórca: Wielki Brat podczas rozmowy z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (08.02.2008):
 142. Najszersza ilość - nowoczesny i głęboko patriotyczny związek frazeologiczny, stanowiący błyskotliwą syntezę stosowanych dotychczas bezczelnie i nachalnie przez wrogów narodu i wysługujące im się haniebnie menstringowe media w celu ogłupienia Narodu takich sformułowań, jak "najszerszy krąg" i "największa ilość" - twórca: Stanisław Piotrowicz podczas spotkania przedwyborczego w Koziegłowach (29.04.2018):
 143. Naocznie zobaczyć - zwrot podkreślający, że w środowiskach zbliżonych do PiS, do patrzenia wykorzystywany jest narząd wzroku - twórca: wybitny odnowiciel i poseł Partii Krzysztof Putra w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (21.11.2007):
 144. Naoczny dowód - termin stanowiący błyskotliwą sytezę wprowadzonych już wcześniej do tezaurusa patriotycznej nowomowy wyrażeń "porażający dowód" i "twardy dowód", służący jako ostatecznie miażdżący i niepodlegający żadnej dyskusji argument jednoznacznie potwierdzający fakt, że zamach i mord smoleński był efektem haniebnego spisku Donalda Tuska i Władimira Putina - twórczyni: mecenas Maria Szonert-Binienda w rozmowie z tygodnikiem "wSieci" (04.11.2013):
 145. Naoczny problem - dawniej: jaskrawy problem - zwrot podkreślający, że w środowiskach zbliżonych do PiS panuje kultura obrazkowa, do czego język musi się dostosować - twórczyni: asystentka Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego w jedynie słusznym programie "Dziś wieczorem" na antenie TVP Info (13.04.2016):
 146. Napór krzyżacki - zwrot będący perfekcyjnym wzmocnieniem słowa "napór", stosowany w odniesieniu do działań Tymczasowego Rządu Okupacyjnego lub jego czynowników, przy okazji dyskretnie podkreślający zdradziecki charakter rządu i jego ewidentne powiązania z odwiecznymi największymi wrogami Wolski, Niemcami oraz widoczne nieuzbrojonym okiem działania w ich interesie - twórca: Władysław Stasiak w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Siódmy dzień tygodnia" na antenie Radia Zet (29.05.2009):
 147. Na programie - twórcze zastąpienie w dawnym wyrażeniu "w programie", skromnego przyimka "w" dużo bardziej odpowiednim przyimkiem "na", który uwypukla oczywiście oczywistą prawdę, że program "Teraz My" jest audycją niespotykanie płaską i jednowymiarową, w związku z czym niemożliwe jest, żeby cokolwiek znajdowało się w nim - twórca: Zbigniew Wassermann w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (14.10.2009):
 148. Na statusie - dawniej: "o statusie" - błyskotliwe odróżnienie kogoś na czymś od wołania tego kogoś - dawniej te formy były mylone - twórca: Tomasz Sakiewicz zawieszony na czas kampanii prezydenckiej wypowiedział się w radiowej "Trójce" (29.06.2010):
 149. Nie dać kredytu godzinie - wyrafinowany związek frazeologiczny, wykazujący ponad wszelką wątpliwość, że Najlepszy Rząd W Dziejach Wolski w okresie pełnienia swej dziejowej misji, ani na godzinę nie przestał podlegać brutalnym atakom ze strony wrogich mediów, wysługujących się Układowi i innym określonym siłom - twórca: Lech Kaczyński w programie "Tomasz Lis na żywo" na antenie TVP (05.05.2008):
 150. Niedźwiedzi pocałunek - dawniej: niedźwiedzia przysługa - wyjątkowy okaz języka pojednania, który wprowadza pocałunek na miejsce przysługi, co jak wiadomo jest głębszą formą przyjaźni - twórca: Samuel Pereira na stronie press.pl (18.12.2016, 18:10):
 151. Nierzetelne światło - nowoczesne wyrażenie stanowiące błyskotliwą syntezę dwóch wyświechtanych w czasach III RP zwrotów - "nierzetelny sposób" i "niekorzystne światło", szczególnie precyzyjnie opisujące działania prowadzone przez wszelkiej maści wrogów narodu, a przede wszystkim wściekłe ataki zaplutych medialnych karłów z "Gazety Wyborczej" (jidisz: Fołksztyme) - twórca: Tomasz Kaczmarek (pseudonim konspiracyjny: "Czuły Tomek") na antenie Polsat News (04.12.2012):
 152. Niezrozumiałe - pozornie prosta sprawa, tym niemniej niezrozumiałość nabiera nowego znaczenia w ramach dyskusji na temat Traktatu Lizbońskiego. Wielki Lingwista próbuje wytłumaczyć dlaczego niezrozumiałe powinno być zrozumiałe (16.03.2008):
 153. Niezrozumiałe nieporozumienie - kolejny przykład błyskotliwego zastosowania kwadratyzmu znaczeniowego aby dobitnie wskazać źródła hucpy medialnej tworzonej przez wszelkiej maści wrogów narodu wokół jedynie słusznego demontażu systemu demokratycznego III RP - twórczyni: Beata Szydło w liście do europarlamentarzystów (19.01.2016):
 154. Nurek delficki - unowocześniona wersja wyrażenia użytego przez Sokratesa dla podkreślenia niejasności stylu i niezrozumiałego sposobu wypowiadania myśli przez Heraklita z Efezu (dawniej: "nurek delfijski") - twórca: Jarosław Urbaniak podczas przesłuchania przed hazardową komisją śledczą Grzegorza Maja z Totalizatora Sportowego (09.02.2010):
 155. Oczy państwa - kryptonim operacyjny specjalnych jednostek w służbach specjalnych IV RP, których zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa politykom, poprzez ich podsłuchiwanie oraz inwigilację - twórca: poseł PiS Paweł Poncyljusz w audycji "Ranni politycy" na antenie Radia TOK FM (24.05.2008)
 156. Oczywista oczywistość - udobitnienie wytartego słowa "oczywistość" i zaakcentowanie, że oczywistości innych ugrupowań politycznych (w szczególności PO) wcale nie muszą być oczywiste, wg dyplomiuchów to oczywisty błąd logiczno-językowy, a konkretniej - pleonazm. Według słownika PWN, jest to "wyrażenie składające się z wyrazów to samo lub prawie to samo znaczących" - twórca: Jarosław Kaczyński.
 157. Odebrać lekcję - dawniej: dostać lekcję lub odebrać dziecko ze szkoły - wybitne przemodelowanie stosunków społeczno-politycznych wynikające z dobrej zmiany, twórca: szef gabinetu drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - ludzia pierwszej kategorii, Andrzeja Dudy (pseudonim sceniczny: "Maliniak") - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcy dobrej zmiany Krzysztof Szczerski w audycji "Śniadanie w Trójce" (03.03.2018):
 158. Odniemczanie historii - nowoczesna kategoria badawcza odkryta przez wolskich dziejopisów, umożliwiająca demaskowanie podstępnych, długofalowych knowań niemieckich rewizjonistów - twórca: Beata Kempa w wywiadzie udzielonym TOK FM (27.05.2009).
 159. Odnieść wynik - błyskotliwa forma, łącząca wyświechtane wyrażenia "odnieść sukces" oraz "osiągnąć wynik". W ten prosty sposób, w zwięzłej wypowiedzi przekazywana jest informacja, że osiągnięty wynik jest sukcesem, w szczególności jeżeli wypowiedź ta dotyczy wyborów do Parlamentu Europejskiego - twórca: Michał Kamiński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (08.06.2009):
 160. Odpersonalizować osobę - pochodzący z repertuaru wrogiej IV RP erystyki chwyt ad personam polegający na atakowaniu koloru stroju odnowicielki z braku argumentów merytorycznych - odkrywczyni: posłanka PiS Marzena Wróbel w "Kropce nad i" na antenie TVN 24 (25.11.2010)
 161. Osiąść na laurach - dawniej: spocząć na laurach lub osiąść na mieliźnie - ta wybitna zbitka pozwala dualnie kaczologicznie odwrócić znaczenie słowa laur i tym samym wybitnej uczulić odnowicieli na problem rewolucyjnej czujności wiecznie żywej - twórca: wybitny niegramotny niepokorny dziennikarz TVP Marek Pyza w "Salonie dziennikarskim" w TVP Info. (02.07.2017):
 162. Otorbiać państwowe synekury - dawniej: nepotyzm - błyskotliwe ujednoznacznienie wyświechtanego i zużytego terminu, który nic nie mówi ciemnemu ludowi, twórca: Joachim "Gensek" Brudziński w TVN24, w programie "Jeden na jeden (28.03. 2012):
 163. Oznajmiać fakty, które powinny zostać wykonane - nowoczesny termin wykorzystywany do zakomunikowania społeczeństwu skądinąd oczywiście oczywistych dla każdego Prawego Wolaka i prawdziwego patrioty prawd, że:
  1. wszelkie fakty składające się na przeszłą, aktualną i przyszłą rzeczywistość, nie wynikają z jakiegoś abstrakcyjnego i pozbawionego kontroli "dziania się", ale są oznajmiane ludowi przez Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego
  2. tak oznajmione przez Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego fakty muszą być szybko wykonane, gdyż w przeciwnym wypadku przestaną być faktami, co bez wątpienia będzie wysoce niekorzystne dla Wolski i jej emanacji państwowej - IV RP
 164. Parlamentarna banda czworga - wroga organizacja składająca się z 4 partii (PO, PSL, SLD i PiS) zasiadających w Sejmie I kadencji restaurowanej III RP, której celem jest przeszkadzanie jedynie słusznej partii Libertas w zdobyciu władzy - twórca: Artur Zawisza w wystąpieniu w TVP Info (23.05.2009).
 165. Partia dietetyczna - błyskotliwy synonim nazwy partii "Polska jest najważniejsza", oddający, zdaniem twórcy Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego jej sprzedajny charakter (w wywiadzie dla MyPiS.pl. - 17.06.2011) [7]:
 166. Patriotyzm genetyczny - związek frazeologiczny określający charakterystyczny typ mutacji genetycznej, która wystąpiła w bliżej nieokreślonej przeszłości u przodków członków PiS oraz partii koalicyjnych; wynik tej mutacji, a więc zestaw genów odpowiedzialnych za P. g., jest przekazywany potomstwu zgodnie z prawami ogłoszonymi w 1865 r. przez czeskiego mnicha, Gregora Johanna Mendla, na podstawie badań nad krzyżowaniem grochu siewnego (łac.: Pisum sativum) - odkrywca: Marek Suski.
 167. Permanentny impossybilizm prawny - błyskotliwy w swej prostocie związek frazeologiczny oceniający wysoką szkodliwość społeczną koncepcji i praktyki państwa prawa - twórca: Jarosław Kaczyński.
 168. Pieczenie partykularnej politycznej pieczeni na młodym ognisku - nowoczesne i niebywale uniwersalne wyrażenie z repozytorium nowomowy, które może być wykorzystywane w dowolnych sytuacjach jako dobrotliwa przestroga dla wszystkich osobników bądź sił, mogących podjąć żałosną próbę zawłaszczenia dowolnego dobra lub idei, które w sposób oczywiście oczywisty i z mocy prawa oraz jedynie słusznej tradycji, mogą być zawłaszczone jedynie przez Ruch Oporu. W wyrażeniu tym uwagę zwraca porażająca synteza dwóch niespotykanie błyskotliwych drobniejszych związków frazeologicznych: "partykularna pieczeń" oraz "młode ognisko", które - w zależności od indywidualnych potrzeb i erudycji członka Ruchu Oporu - mogą być wykorzystywane również oddzielnie w dowolnych kontekstach, w dowolnych wypowiedziach na tematy różne - twórca: Richard Henry Czarnecki na swoim blogu (15.10.2011):
 169. Pisać kijem na wodzie - błyskotliwe unowocześnienie i dostosowanie do aktualnych warunków wyświechtanego i całkowicie skompromitowanego w czasach III RP wyrażenia "pisać palcem na wodzie". Intencją twórczej modyfikacji było niewątpliwie zastąpienie budzącego oczywiście oczywiste obrzydzenie, utytłanego w kręconych lodach brudnego palucha liberałów, prostolinijnym i bezpośrednim kijem, a więc artefaktem charakterystycznym dla filozofii PiSjanizmu - twórca: Jarosław Kaczyński na briefingu prasowym (07.05.2011):
 170. Płynna kapituła - prekursorska metoda dostosowywania kapituły do wymagań Naszej Partii - twórca: Rafał Lisicki
 171. Pobierać źródła - dawniej: pobierać ze źródeł, czerpać ze źródeł - błyskotliwy związek frazeologiczny ergonomicznie skracjący starą frazę, co pozwala zaoszczędzić czas w trakcie wypowiedzi na dowolny temat - twórca: Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej w Sejmie (24.10.2022):
 172. Poczuć się w odpowiedzialności - błyskotliwy związek frazeologiczny uświadamiający ludowi pracującemu miast i wsi z jednej strony ogrom odpowiedzialności spoczywającej na bohaterskich barkach Zrodzonego Przez Błogosławione Łono i Wykarmionego Przez Błogosławione Piersi, drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcy dobrej zmiany Andrzeja Dudy (pseudonim sceniczny: "Maliniak"), a z drugiej potwierdzający jego wspaniale rozwinięty zmysł węchu, dzięki któremu może on z łatwością w tę odpowiedzialność wniknąć - twórca: Zbigniew Ziobro w programie "Rozmowy Niedokończone" w TV Trwam (08.012020)
 173. Poddać się do dymisji - błyskotliwa i nowoczesna modyfikacja wyświechtanego przez wrogów narodu zwrotu "podać się do dymisji", dzięki której adresat wypowiedzi musi jednoznacznie zdać sobie sprawę, że poddanie się przez niego do dymisji jest bezwarunkowo obligatoryjne, gdyż taka jest jednogłośna decyzja charyzmatycznego Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego - twórca: Zbigniew Ziobro w liście do Michała Kamińskiego po jego haniebnym odejściu z Ruchu Oporu i skumaniu się z grupą chcącą przejąć władzę, cynicznie ukrywającą się pod niewinną nazwą Polska Jest Najważniejsza:
 174. Podjąć instrumenty - dawniej: podjąć decyzję lub podjąć działania - błyskotliwy skrót myślowy wskazujący na natychmiastowe przejście od decyzji do jej realizacji, podkreślający determinację megamocnego rządu w walce z koronawirusem - twórca: Zrodzony Przez Błogosławione Łono i Wykarmiony przez Błogosławione Piersi, drugi najlepszy w dziejach Wolski prezydent - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomny, dlatego dobrze stojący, obrońca dobrej zmiany Andrzej Duda (pseudonim sceniczny "Maliniak"), w programie "Sprawdzam" na antenie TVN 24 (22.01.2021):
 175. Podjąć refleksję - dawniej: przemyśleć, zastanowić się - błyskotliwa fraza sugerująca wielką erudycję mówiącego - twórca: Piotr Zgorzelski w "Gościu Wydarzeń" Polsat News (27.03.2023):
 176. Podjąć wysiłek by podjąć - błyskotliwe wyrażenie, określające bardzo intensywne i skomplikowane działania, zmierzające do udowodnienia trudnych do udowodnienia i zupełnie nieintuicyjnych relacji, na przykład że 3 miliony równa się 1,8 miliona - twórca: Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (30.07.2008):
 177. Podejmować reakcję - prekursorska i błyskotliwa asocjacja dwóch wyświechtanych przez wrogów wyrażeń: "podejmować działania" oraz "reagować", dzięki której mówca podkreśla powagę sytuacji, na którą zareagować musi Ruch Oporu, dyskretnie demonstrując jednocześnie swą wyjątkową erudycję - twórca: Krzysztof Putra w programie "24 godziny" na antenie TVN 24 (02.06.2009)
 178. Podmokły kapiszon - dawniej: mokry kapiszon - błyskotliwe uaktualnienie stęchłego wyrażenia celem dobitnego pokazania, że wroga Wolsce i IV RP PO zaczyna tonąć - twórczyni: posłanka PiS Beata Szydło w wywiadzie dla portalu www.onet.pl (30.03.2011):
 179. Podpisywać się z dwoma rękami - błyskotliwe unowocześnienie anachronicznego związku frazeologicznego przy pomocy przyimka "z", dzięki któremu mówca daje jednoznaczny sygnał, że w swym poparciu dla prezentowanej tezy nie jest osamotniony, lecz reprezentuje większą liczbę osób, najprawdopodobniej beneficjentów popularnej w środowisku Ruchu Oporu Naszej ręki - twórca: Paweł Kowal w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (13.09.2010):
 180. Podskórne badania wewnątrzklubowe - błyskotliwy termin nowomowy potwierdzający jasno i bezapelacyjnie fakt hipotetyczny istnienia w szeregach PO rozbieżnych opinii na temat pozycji któregokolwiek z członków tej wrogiej IV RP organizacji - twórca: Matka Elżbieta od PiSu w wywiadzie dla Radia "Zet" (04.02.2010):
 181. Pojawiać się problemem - nowoczesny związek frazeologiczny, błyskotliwie zastępujący wyświechtane i zawierające niewątpliwie obrzydliwy podtekst erotyczny wyrażenie "stawać się problemem" - twórca: Joachim Brudziński na konferencji prasowej w Sejmie (20.07.2011):
 182. Połamać zasady - dawniej: złamać zasady - nowoczesny związek frazeologiczny, błyskotliwie udobitniającyhaniebną czynność, jaką jest łamanie zasad - twórca: Mateusz Bambik vel Miękiszon Narodowy Moradziecki (pseudonim sceniczny: Krokodylek Tirek) podczas konferencji prasowej (03.04.2024)
 183. Pokazywać o - błyskotliwa i twórcza modyfikacja staroświeckiego wyrażenia "świadczyć o", przekazująca ważną informację, że dane zjawisko można "zobaczyć naocznie" - twórca: Jarosław Kaczyński w wystąpieniu otwierającym prezentację tak zwanego Pakietu Kluski (19.03.2007):
 184. Polak z Europy środkowowschodniej - błyskotliwe odkrycie nowej narodowości, której członkamijedynie najwybitniejsi patrioci, w odróżnieniu od zdradzieckich narodów Polaków z Europy nieco bardziej zachodniej lub - nie daj Boże - wschodniej, którzy reprezentują interesy Niemiec lub, co gorsza, Rosji - odkrywca: Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (26.10.2009):
 185. Politycznie przejść przez Rubikon - wybitnie nietrafna metafora określająca nieodwarcalną kompromitację na arenie międzynarodowej - twórczyni: asystentka Naszego Umiłowanego Przywódcy, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego podczas wywiadu dla "Rzeczpospolitej" (11.05.2017):
 186. Polityka dezinformacyjna - błyskotliwe wyrażenie zastępujące nachalnie wykorzystywany przez okupantów zwrot "polityka informacyjna", który w sposób oczywiście oczywisty jest z założenia kłamliwy, gdyż w rzeczywistości nie informują oni nikogo, a właśnie notorycznie dezinformują - twórca: Joachim Brudziński w wywiadzie dla portalu money.pl (30.05.2012):
 187. Ponieść knock-down - nowoczesne wyrażenie błyskotliwie zastępujące prymitywny zwrot "zostać znokautowanym", podkreślające wyjątkową erudycję mówcy, a w szczególności jego perfekcyjną znajomość języka angielskiego - twórca: Richard Henry Czarnecki do dziennikarzy TVN (23.04.2012):
 188. Popełnić o dwa słowa za dużo - dawniej: powiedzieć o dwa słowa za dużo - błyskotliwy związek frazeologiczny służący do podkreślenia niespotykanej wręcz odpowiedzialności Odnowicieli za własne słowa - twórca: Paweł Poncyljusz w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (13.05.2010)
 189. Popełniać wypełnianie zobowiązań - wyrazisty związek frazeologiczny, służący do podkreślenia niebywale niespotykanej wręcz solidności [[nasza Szkapa|Naszej] Partii, która wszystkie zobowiązania nie tylko wypełniała, ale w dodatku to wypełnianie popełniała, co powodowało, że w efekcie zobowiązania były nie tylko do cna wypełnione, ale nawet przepełnione (inaczej: wypełnione do kwadratu) - twórca: Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (26.10.2009):
 190. Porażający dowód (inaczej "Dowód, który poraża") - nowy instrument prawny IV RP, stosowany przeciwko wrogom narodu w postępowaniach śledczych, prokuratorskich, sądowych, itp. (też w procesach pokazowych), także wykorzystywany w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez odnowicieli (przemówienia, wystąpienia na konferencjach prasowych, wystąpienia sejmowe, wywiady dla mediów, itp.) - twórca: Zbigniew Wassermann.
 191. Posiadać wiedzę (dawniej: "wiedzieć") - błyskotliwe "uprawniczenie" wywodu, służące wzmocnieniu prestiżu osoby posługującej się tym nowoczesnym związkiem frazeologicznym - twórczyni: wybitna omc prawniczka IV RP - Beata Kempa w trakcie prac komisji hazardowej (04.02.2010):
 192. Postkolonialny miękki twór - błyskotliwe w swej prostocie połączenie słowa "postkolonialny" (postkomunistyczny) ze słowem "miękki" (rozlazły), spuentowane rzeczownikiem "twór" (potwór) tworzy w umyśle odbiorcy spójny obraz III RP - twórca: Wielki Językoznawca.
 193. Potężny front - związek frazeologiczny używany do określenia wszelkich wrogich siłom odnowy i postępu, organizacji, mediów, grup społecznych oraz jednostek - twórca: Jarosław Kaczyński w pierwszym komentarzu do wyników wyborów 2007 roku (21.10.2007):
 194. Powiedzieć generalnie szczerze - nowoczesne wyrażenie z repozytorium nowomowy, potwierdzające intuicyjnie dotychczas wyczuwaną przez społeczeństwo prawdę, że w środowiskach Ruchu Oporu występują co najmniej dwie klasy szczerości: "szczerość bezprzymiotnikowa", która nie jest praktycznie prezentowana w wypowiedziach publicznych oraz "szczerość generalna", wykorzystywana w takich wystąpieniach w szczególności do opiewania niespotykanie niebywałych sukcesów oraz nadludzkich przymiotów ciała, ducha i charakteru prezesa-premiera-prawie-prezydenta Jarosława Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego - twórczyni: Beata Kempa w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (05.10.2010):
 195. Powodem spowodowane było - mistrzowskie podkreślenie wagi niemożliwych do przewidzenia przeszkód, które sprawiły, że Jarosław Kaczyński nie mógł wziąć udziału w sejmowym głosowaniu w dniu 11.07.2008 - twórca: Jarosław Kaczyński w piśmie BJK-11/08 do Wicemarszałka Sejmu RP Jarosława Kalinowskiego (28.08.2008):
 196. Poznać kilka razy - nowoczesne wyrażenie wskazujące na doskonałe rozpoznanie określonej osoby, w szczególności odnoszące się do wrogów narodu i ich rodzin - twórca: Paweł Poncyljusz w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (29.03.2010):
 197. Pójść w wojnę - dawniej: pójść na wojnę, od dawna oczekiwana i oczywiście oczywista korekta zatęchłego związku frazeologicznego sugerującego, że wojna ma dach, na który można wejść - twórca: oficer polityczno-oświatowy Ruchu Oporu Adam Hofman w rozmowie z osławioną karlicą medialną Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (20.|01.2012):
 198. Prawda bezkontekstowa - zdumiewająco błyskotliwy termin nowomowy, nawiązujący wprost do dwójmyślenia, wprowadzony do jej tezaurusa przez samego Prezydenta Miłościwie Nam Chwilowo Obecnego i Niepoinformowanego, oznaczający że prawda staje się prawdą tylko i wyłącznie przy braku kontekstu przyjaznego poczynaniom PiS i, w rozumieniu Odnowicieli, całkowicie tłumaczącego dowolne posunięcie Geniusza Mazowsza mające na celu zagarnięcie jak największej władzy; innymi słowy jest to zwyczajna oczywista oczywistość (źródło: "W Polsce połowa premierów była z czapki". "Wprost", 27.12.2009, str. 30)
 199. Prawda kontekstowa - zdumiewająco błyskotliwy termin nowomowy, nawiązujący wprost do dwójmyślenia, oznaczający że prawda staje się prawdą tylko i wyłącznie w kontekście przyjaznym poczynaniom PiS i, w rozumieniu Odnowicieli, całkowicie tłumaczącym dowolne posunięcie Geniusza Mazowsza mające na celu zagarnięcie jak największej władzy - twórca: Prezydent Miłościwie Nam Chwilowo Obecny i Niepoinformowany (źródło: "W Polsce połowa premierów była z czapki". "Wprost", 27.12.2009, str. 30)
 200. Prawda naoczna - nowoczesny zwrot określający prawdę, której nikt nie może zaprzeczyć, w szczególności gdy jest ona pokazywana na Ukrainie - twórca: Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, podczas kolejnej okrągłej comiesięcznej miesięcznicy zamachu i mordu smoleńskiego (10.03.2014):
 201. Prenatalne przyswajanie potencjału intelektualnego - czyli pppi - błyskotliwa fraza nakazująca odruchowo bronić życia napoczętego - twórca: Ewa Sowińska.
 202. Pretendować kogoś (dawniej: "pretendować do") - błyskotliwe unowocześnienie wyświechtanego przez wrogów narodu wyrażenia, które w nowym kształcie stanowi znakomity ekwiwalent zupełnie obcego wolskiej tradycji lingwistycznej zwrotu "predestynować kogoś" - twórca: Marek Migalski w wywiadzie na stronie www.dziennik.pl (02.02.2010):
 203. Problemy się dzieją - (dawniej: "problemy występują, pojawiają się, istnieją"), dobitny zwrot podkreślający wagę "dziejących się" problemów, poprzez uwypuklenie ich dziejowego znaczenia - twórca: Joachim Brudziński w rozmowie z Wiesławem Molakiem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (24.07.2009):
 204. Procentować się - nowoczesne wyrażenie określejące wzrost dowolnego parametru, wynikający z kontynuowania okupacji IV RP - twórczyni: Jadwiga Gosiewska (10.07.2011) [8]:
 205. Prometejsko-herostratesowe zacięcie - błyskotliwa zbitka pojęciowa określająca profil działania "Gazety Wyborczej" i, w ogóle, działania ludzi układu - twórca: Genialny Językoznawca.
 206. Prosty żuczek - błyskotliwe wyrażenie zastępujące archaiczny i zupełnie nieprzystający do rzeczywistości IV RP wyświechtany zwrot "mały żuczek", dzięki któremu mówca dyskretnie podkreśla bezpośredni związek PiS z człowiekiem prostym (o którego - co jest oczywistą oczywistością - zupełnie nie dbają liberałowie z przestępczej Platformy Obywatelskiej), unikając jednocześnie słowa "mały", które bez wątpienia potraktowane mogłoby być jako aluzja do wzrostu prezesa-premiera-prawie prezydenta Jarosława Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego i - co za tym idzie - odebrane jako zniewaga, a nawet wściekły atak na prezesa-premiera - twórca: Jacek Kurski w rozmowie z Agnieszką Burzyńską w audycji "Przesłuchanie" na antenie RMF FM (04.09.2010):
 207. Prywatne drogi oddechowe całego ciała - błyskotliwy związek frazeologiczny, oddający piekną metaforą wyjątkowe bestialstwo najemników tymczasowej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (pseudonim mafijny: "Bufetowa" vel "HGW"), wykorzystanych do spacyfikowania Reduty KDT - jednej z ostatnich placówek Ruchu Oporu w okupowanej przez liberałów Warszawie - twórcy: członkowie zarządu KDT Dariusz Połeć i Agnieszka Koszewska, w liście skierowanym do prezydenta (24.07.2009):
 208. Przebiegły temat - błyskotliwe upodmiotowienie zużytego wyrazu "temat", nadające mu zupełnie nowy kontekst polityczny: "przebiegły temat abonamentu" - twórca: Tadeusz Cymański w programie TVN "Kawa na ławę" (02.03.2008).
 209. Przelewać się na organie - wyjątkowo użyteczne nowoczesne wyrażenie służące do opisu zadań i czynności dowolnych organów i ciał kolegialnych, sformowanych z inicjatywy lub przy udziale samozwańczego prezydenta Komorowskiego, Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, bądź - ogólnie - dowolnych osób lub instytucji związanych z Platformą Obywatelską lub jej koalicjantami - twórca: prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w wystąpieniu na antenie Radia Maryja (01.10.2010):
 210. Przemysł pogardy - nowoczesne określenie permanentnych i bezpodstawnych wściekłych ataków na najwybitniejszego prezydenta IV RP i wszechczasów, za które nikt nie chce, pomimo męczeńskiej śmierci Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem, przeprosić - wybitny propagator: poseł PiS Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla TVN24 o nieobecności prezesa-premiera-prawie-prezydenta Jarosława Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego na zaprzysiężeniu osławionego agenta WSI - Bronisława Komorowskiego (ros.: Бронислава Коморовсково, pseudonim operacyjny: "Gajowy"). (06.08.2010) [9]
 211. Przeprawa snajperska - zapasowy most, którego zbrodnicze władze Warszawy, z samozwańczą "prezydent" Hanną Gronkiewicz-Waltz (pseudonim mafijny: "Bufetowa" vel "HGW") na czele, nie zechciały zakupić i zainstalować, aby ulżyć niedoli umęczonego ludu Warszawy, bezczelnie pozbawionego możliwości korzystania z Mostu Łazienkowskiego pod pretekstem rzekomego remontu po rzekomo "przypadkowym" pożarze - twórczyni: radna PiS Agnieszka Soin w interpelacji "W sprawie posiadania przez m.st. Warszawa mostu zapasowego", skierowanej do Prezydent Warszawy (17.06.2015):
 212. Przepuścić przez refleks własnych przemyśleń - typowy dla prawomyślnych pisteligentów napuszony zwrot, zastępujący dawne pojęcie "refleksja" - twórca: senator PiS prof. dr hab. Ryszard Bender w programie Moniki Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") "Kropka nad i" we wrogiej telewizji TVN 24 (02.04.2008)
 213. Przyjmować do świadomości - dawniej: przyjmować do wiadomości - błyskotliwa modyfikacja zużytego związku frazeologicznego wskazująca na pogłębione w stosunku do wrogów narodu procesy przyjmowania u PiSjonarzy - twórca: Mariusz Kłamiński w programie "Gość Wydarzeń" Polsat News (06.02.2024):
 214. Publikacja ciał - nowoczesny skrót myślowy wyraźnie zbyt długiego, a tym samym niedostatecznie dosadnego wyrażenia "publikacja zdjęć (lub wizerunków) ciał", mający uświadamiać w całej pełni ogrom dokonanej zbrodni - twórca: Antoni Macierewicz w uzasadnieniu do zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa znieważenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego rodziny oraz zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, przekazanym do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta (20.10.2012):
 215. Pytać jedno zdanie - jedno z wyrażeń opracowanych na użytek brawurowego obnażenia całkowitej bezsensowności tendencyjnego pytania dziennikarki, która usiłuje manipulować rozmówcą - twórca: Zbigniew Wassermann w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (14.10.2009):
 216. Relacja manipulatorska - błyskotliwe wyrażenie z repozytorium nowoczesnej nowomowy, opisujące w syntetycznej formie stosunki społeczne, a w szczególności bezczelnie-pogardliwe relacje władza - społeczeństwo, panujące w Wolsce administrowanej tymczasowo przez rząd okupacyjny - twórca: Jarosław Geniusz-Kaczyński podczas spotkania prezesa-premiera z przedstawicielami mediów regionalnych w Krakowie (01.02.2010):
 217. Robić Rejtana - błyskotliwe wyrażenie precyzyjnie opisujące ogół bohaterskich działań, mających na celu przeciwdziałanie oburzającym antywolskim liberalnym pociągnięciom władzy, w szczególności sprzyjającym przestępczemu bogaceniu się wszelkiej maści oligarchów i innych krezusów kosztem szarych, biednych i uczciwych obywateli oraz próbom zwojewódczenia Wolski i wydania jej na pastwę przestępczej i totalitarnej Unii Europejskiej. Choć zwrot ten w sposób oczywiście oczywisty jednoznacznie charakteryzuje jedynie słuszne działania prowadzone przez Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego i kierowany przez niego patriotyczny Ruchu Oporu, to jednak bezprawnie zawłaszczony został przez rozbijacką Bandę Trojga, która bezczelnie i niespotykanie klamliwie używa go do haniebnego zwalczania Państwa Podziemnego i jego Wielkiego Przywódcy, co jednoznacznie przesądza o zakwalifikowaniu wyrażenia do klasy nowomowy wrogiej - twórca: Jacek Bulterier Kaczyńskich Kurski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" (24.03.2012):
 218. Rocznica miesięczna - zgodne z potrzebami ludu i przez jego przedstawiciela zasugerowane rozszerzenie okazji do świętowania także na poszczególne miesiące roku - twórca: jeden z anonimowych obrońców reduty KDT na antenie radia TOK FM (21.08.2009):
 219. Rozmowa o czym zrobiliśmy - błyskotliwy i dobitny zwrot określający uczciwą i merytoryczną rozmowę, w której rzetelnie i z należytym szacunkiem przedstawianeniebywałe dokonania najlepszego w dziejach Wolski rządu prezesa-premiera Jarosława Kaczyńskiego - twórczyni: Elżbieta Jakubiak w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (27.11.2009):
 220. Rozwlekać sytuację - błyskotliwe połączenie odświeżające przekaz; co prawda istnieje wątpliwość, czy chodzi o fizyczne rozwlekanie kawałków sytuacji w przestrzeni, czy o przedłużanie debaty, ale to nie umniejsza komunikatywności tej frazy - twórca: Krzysztof Putra w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (05.12.2007):
 221. Również też - błyskotliwe wzmocnienie wyświechtanych w słów "również" oraz "też", które - występując rozłącznie - są daleko niewystarczające do opisania tak wspaniałego zjawiska, jakim jest niespotykana i wręcz legendarna charyzma Jarosława Kaczyńskiego - twórca: Paweł Poncyljusz w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (10.05.2010):
 222. Runąć w gruzach - dawniej: lec w gruzach - błyskotliwe udobitnienie skali zniszczeń - twórca: Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP (09.01.2023):
 223. Ruszyć głowę - dawniej: "ruszyć głową" - wybitne połączenie ruszania głową i głowy, czyli osoby - twórca: ojciec Tadeusz Rydzyk w czasie homilii w Sanktuarium św. Trójcy i św. Anny w Prostyni (30.05.2010)
 224. Ryba psuje się od góry - dawniej: "Ryba psuje się od głowy" - ponieważ człowiek jest panem stworzenia, a głowę ma na górze, ergo Ryba psuje się od góry (cnd) - twórca: Tadeusz Rydzyk podczas wystąpienia po mszy inaugurującej 16. pielgrzymkę słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę (12.07.2008):
 225. Rysować się w zakresie całokształtu - błyskotliwy związek frazeologiczny o niespotykanej wysokiej uniwersalności, służący do opisywania traumatycznych porażek rządu Tuska, a więc w praktyce do opisu wszystkich jego działań - twórca: Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie (23.11.2012):
 226. Semantyczne nadużycie - jakiekolwiek uzasadnione oskarżenie o cokolwiek dowolnej osoby lub osób reprezentujących Partię lub - w pewnym okresie - śp. koalicję Samo-Ligo-PiS - twórca: Lech Kaczyński
 227. Semantyczno-polityczny związek - coś, co dostrzega twórczyni: Anna "Legendarna" Fotyga, która podzieliła się obserwacją w ludem na portalu www.pis.org.pl (14.01.2011) [10]
 228. Siadać na miejsca - dawniej: "siadać na miejscach" - inteligentna modyfikacja starego związku frazeologicznego polegająca na zbiciu w jedno wyrażeń: "siadać na miejscach" i rozkazu "Na miejsce!", niezbędnego w partii. w której decyzje podejmuje się jednogłośnie - twórczyni: Beata Kempa w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (07.07.2010)
 229. Się przywyknąć - nowoczesny i bardzo popularny wśród najwybitniejszych intelektualistów zwrot, stanowiący błyskotliwą syntezę wyświechtanych do cna w III RP wyrażeń "przyzwyczaić się" i "przywyknąć" - twórca: Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Wiesławem Molakiem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (30.07.2009):
 230. Silna partia załatwia do wewnątrz mimo - błyskotliwe udobitnienie staromodnego "silna partia załatwia swoje sprawy wewnątrz", wzbogacone wiele mówiącym określeniem "mimo" - twórca: Adam Hofman:
 231. Skrót myślowy - dawniej: kłamstwo, oszczerstwo, potwarz, niesłuszne oskarżenie - twórca: Antoni Macierewicz
 232. Skutkować na - dawniej: "mieć wpływ na coś", "oddziaływać na coś" - błyskotliwy skrót semantyczny przyspieszający wzajemną komunikację Wolaków - twórca: Richard Henry Czarnecki na swoim blogu (14.11.2011):
 233. Słusznie sprzeczne - dawniej: sprzeczne - nowoczesne ubogacenie słowa sprzeczne o jedynie słuszny przysłówek słusznie pozwalające udobitnić sprzeczność samą w sobie i dla siebie - twórca: Przemysław Czarnek programie "Jedziemy" TVP Info (09.11.2023):
 234. Sportretyzować kogoś - dawniej: sportretować kogoś - błyskotliwe udobitnienie przez wydłużenie - twórca: Mariusz Błaszczak w "Graffiti" Polsat News (09.02.2024):
 235. Sprawy impoderabilne - dawniej: imponderabilia - nowoczesne uprzymiotnikowienie pozwalające dostrzec wielowymiarowość spraw - twórca: Joachim "Gensek" Brudziński na antenie radia TOK FM [11] (04.04.2011):
 236. Sprostować się - twórcza modyfikacja wyświechtanych w III RP wyrażeń "sprostować kogoś" lub "sprostować coś", w szczególności użytych w stosunku do Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, podkreślająca podstawowy dogmat PiSjanizmu, iż Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, jest w zasadzie nieomylny, a jeżeli już się pomyli, to sprostować może się tylko sam - twórca: Adam Hofman w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RFN FM (18.10.2012):
 237. Stawiać sprzeciw - dawniej: sprzeciwiać się - błyskotliwe nawiązanie do kanonów nowomowy, udobitniające zużyte sprzeciwianie się przez stawianie - twórca: Piotr Müller w programie "Gość Wiadomości" TVP Info (28.03.2023):
 238. Stąpające po ziemi przewidywania - błyskotliwy związek frazeologiczny, służący do podkreślenia, że zwycięstwo prezesa-premiera-przyszłego-prezydenta Jarosława Odmienionego-Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich jest praktycznie pewne i oczywiście oczywiste - twórczyni: Nelly Rokita w wywiadzie dla "Polska. The Times" (15.06.2010):
 239. Stoi rozpędzony - błyskotliwy związek frazeologiczny, niesłychanie plastycznie oddający całą prawdę o działaniach Rządu Okupacyjnego, który hamuje wszelkie jedynie słuszne projekty, rozpoczęte przez Najlepszy Rząd W Dziejach Wolski - twórczyni: posłanka PiS Grażyna Gęsicka w rozmowie z Jackiem Karnowskim i Henrykim Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (16.03.2009):
 240. Stosunek nawzajem degradujący - dawniej: brak odpowiedniego związku frazeologicznego, co tylko świadczy wymownie o ubóstwie języka III RP; nowatorska próba naukowego określenia walki wyborczej PO i PiS, podjęta w programie "Fakty po faktach" na antenie TVN 24 - twórca: Marek Jurek (02.06.2009)
 241. Strącać w odbyt - dawniej: strącać w niebyt - twórca: Joachim "Gensek" Brudziński w "Kontrwywiadzie" RFN FM (29.02.2012):
 242. Straszny strach - supernowoczesny i precyzyjnie dostosowany do bieżących potrzeb frazeologizm, uświadamiający Wolakom, że strach ogarniający powszechnie znienawidzone lewactwo w obliczu miażdżących sukcesów Biało-Czerwonego Obozu i procesów dobrej zmiany, jest wyższym stopniem strachu standardowego, stanowiącym miarę gigantycznie wspaniałych osiągnięć Naszej Partii - twórca: Przemysław Czarnek w audycji Rozmowy Dnia Radia Wrocław (27.02.