Zbieg okoliczności

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Zbieg okoliczności, inaczej koincydencja - nieoczekiwane i rzadkie wystąpienie dwóch zdarzeń, między którymi nie występuje żaden związek przyczynowo-skutkowy. Dla lepszego zrozumienia definicji, poniżej podano przykłady rzadkich koincydencji, zaobserwowanych w życiu publicznym w ostatnich latach.

Przykłady występowania zwykłych zbiegów okoliczności

Jeden z najbardziej spektakularnych przykładów występowania niespodziewanego, choć niebywale autentycznego zbiegu okoliczności, zaobserwować można analizując uważnie kalendarium wyjazdów prezydenta Kaczyńskiego do Katynia w dniach ważnych dla IV RP rocznic: [1]

Przypadkowe koincydencje w latach 2001 - 2006

 1. 2001 r. – sędzia Andrzej Kryże (zob. też Ojciec Kryże), późniejszy wybitny odnowiciel i patriota, zostaje wbrew obowiązującym procedurom wyznaczony jako sędzia do sprawy FOZZ. Nieprawidłowości związane z wyznaczeniem sędziego Kryże do tej sprawy spoza kolejki sędziów potwierdza Sąd Najwyższy.
 2. 24.11.2004 - posła Jacek Kurski (pseudonim konspiracyjny: Easy Rider) po raz drugi zdaje powtórny egzamin na prawo jazdy, które zostało mu bezprawnie zatrzymane za rzekome wielokrotne przekraczanie dozwolonych prędkości. Jedynie przez zwykły zbieg okoliczności poseł Kurski zdaje egzamin - wbrew powszechnie przyjętym zasadom - sam na sam z egzaminatorem, którym - również dzięki najzwyklejszej koincydencji - okazał się Andrzej Pepliński, przyjaciel Jacka Kurskiego od 25 lat, któremu ten w 1999 r. załatwił pracę na stanowisku zastępcy dyrektora Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
 3. 21.10.2005 – przez zbieg okoliczności na dwa dni przed drugą turą wyborów prezydenckich, w Warszawie podłożono 15 doskonale wykonanych atrap bomb. Akcja ta sparaliżowała na wiele godzin prawie całe miasto. Natychmiast po pozornym zamachu ogłoszono (tak podobno wynikało z treści listów przesłanych do kilku redakcji), że stoją za tym homoseksualiści, którzy nie lubią Lecha Kaczyńskiego, a ten ostatni w wystąpieniu publicznym użył określenia "gejbomber". Ogłoszono, że atrapy podłożyły (nikomu nieznane i prawdopodobnie nieistniejące) organizacje: Brygady GayPower i Silny Pedał.
 4. 18.02.2006 – w radzie nadzorczej Kompanii Węglowej znaleźli się: Maria Andrzejewska-Sroczyńska, Marek Rusakiewicz i Lech Marek Gorywoda, a wiceprezesem zarządu został Jan Dwojewski. Dziwnym zbiegiem okoliczności wszystkie te osoby pochodzą z Gorzowa Wielkopolskiego i wcześniej blisko współpracowały z premierem Marcinkiewiczem w gorzowskim ZChN lub jeszcze w NSZZ Solidarność w latach osiemdziesiątych.
 5. 24.03.2006PiS już w dniu wyboru niespodziewanie wycofał swoją kandydatkę na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, Olgę Johann. Na skutek zbiegu okoliczności stało się to następnego dnia po tym, jak jej mąż, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wiesław Johann, nie sformułował votum separatum od orzeczenia Trybunału w sprawie ustawy medialnej. Orzeczenie to uznało znaczną część ustawy medialnej za niekonstytucyjną.
 6. Na początku 2005 roku Warszawa za 55 mln kupiła wagony Szybkiej Kolei Miejskiej. Za organizację przetargu odpowiadał w warszawskim ratuszu ówczesny wiceprezydent stolicy, Andrzej Urbański.
 7. 08.06.2006 – w czasie dorocznych obrad organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w warszawskim hotelu Novotel miano podsumować ubiegły rok i omówić plany. Wszystkich zaskoczył jednak wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski (LPR), który oświadczył, że ministerstwo postanowiło odwołać dyrektora i przedstawił nową kandydatkę na to stanowisko, Magdalenę Wiechecką, przez zbieg okoliczności małżonkę ministra gospodarki morskiej Rafała Wiecheckiego. Kandydaturę pani Wiecheckiej rekomendował Paweł Sulowski, szef gabinetu politycznego MEN, członek Rady Politycznej LPR, wywodzący się z Młodzieży Wszechpolskiej. W wyniku szumu wrogich mediów (nie wszystkie zostały już odpolitycznione), kandydatura pani Magdaleny została jednak wycofana po interwencji premiera.
 8. 30.06.2006nowym reprezentantem Skarbu Państwa w radzie nadzorczej Orlenu został Ryszard Sowiński. Zbieg okoliczności spowodował, że jest to ten sam osobnik, u którego obecny wicepremier Roman Giertych dwa lata temu szukał protekcji dla swojej żony przed egzaminem, sugerując, że będzie potrzebował ekspertów.
 9. 19.08.2006 – w konkursie Miss Wolonia 2006 zwyciężyła Marzena Cieślik. Dziwnym zbiegiem okoliczności panna Marzenka w swoim kwestionariuszu udostępnionym na stronach TVP, opisała ideał Polaka: "Uczciwy i mądry jak bracia Kaczyńscy, charyzmatyczny jak Marcinkiewicz, sprawiedliwy jak Ziobro, odważny jak Wassermann, nieugięty jak Dorn, bezkompromisowy jak Wildstein, opiekuńczy jak Religa, przystojny jak Olejniczak". Stwierdziła też, że według niej Polską rządzą odpowiednie osoby. Co ciekawe, analizując kilka dni przed wyborem kwestionariusze kandydatek, tygodnik "Nie" bezbłędnie przewidział jej zwycięstwo, co sugeruje, że wynik wyborów był ustawiony przez wrogów narodu, a treść kwestionariusza to cyniczna fałszywka (jak lojalka w teczce Wielkiego Brata).
 10. 20.09.2006 – do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. desygnowano nowego członkajest nim Kazimierz Drzazga. Kwalifikacji ani doświadczenia w zarządzaniu biznesem nie ma żadnych - wcześniej odpowiedzialny był za wydawanie przepustek w dziale zajmującym się obroną cywilną. W wyniku niezwykłego zbiegu okoliczności pan Drzazga jest szefem PiS w pobliskich Policach.
 11. 10.10.2006do kancelarii Małego Księcia po trzymiesięcznej banicji wrócił były jej szef Andrzej Urbański, obejmując stanowisko doradcy. Jak powiedział mediom obecny szef kancelarii Aleksander Szczygło, "Urbański już zapłacił za swoje błędy 3-miesięcznym rozstaniem z pałacem".
 12. 04.11.2006dziwnym zbiegiem okoliczności w tygodniu przedwyborczym, policja ogłosiła wspaniały sukces: zatrzymano osobę rzekomo zamieszaną w podłożenie przed ponad rokiem (21.10.2005) w Warszawie piętnastu atrap bomb. Okazało się, że zatrzymany Roman W. to dyrektor artystyczny jednego z gejowskich klubów, który wykupił prawo do umieszczenia swojego logo na opakowaniu napoju energetyzującego o nazwie... GayPower. Trop jest więc wyjątkowo wyraźny, a dowody porażające. Niestety, opanowany przez wrogów narodu sąd nie zdecydował się – wbrew miażdżącym przecież dowodom – na aresztowanie podejrzanego i polecił go zwolnić.
 13. 09.11.2006dziwnym zbiegiem okoliczności na trzy dni przed wyborami samorządowymi, odbyła się pompastyczna uroczystość, podczas której Pierwsza Dama - jako matka chrzestna - pierwszemu samolotowi F-16 nadała imię "Jastrząb" (fon.: jaszczomp) (zobacz też Marcin Dubieniecki).
 14. 10.11.2006 – przez zbieg okoliczności na 2 dni przed wyborami samorządowymi, wiceminister zdrowia Piecha z dumą oświadczył przed kamerami TVP, że właśnie dotarła do Polski awaryjna dostawa corhydronu z zagranicy ("...przed chwilą podpisałem dokumenty dostawy".), więc lek ten będzie natychmiast dostępny dla wszystkich potrzebujących. Tymczasem 13.11.2006, również przez zbieg okoliczności tuż po wyborach, minister Religa spokojnie poinformował, że lek jest już zamówiony w Czechach i dotrze do Polski w ciągu najbliższej doby. Jak widać, kiedy ma się czyste intencje, to i tragedie ludzkie można wykorzystywać do celów kampanii wyborczej.
 15. 10.11.2006zbiegiem okoliczności dopiero na 2 dni przed wyborami, prokuratura umorzyła (wbrew porażającym dowodom) dochodzenie o nadużycia przeciwko Ryszardowi Grobelnemu, prezydentowi Poznania i niezależnemu kandydatowi do fotela prezydenta w kolejnej kadencji.
 16. 20.11.2006nowy minister budownictwa, Andrzej Aumiller wysłał na przymusowy urlop dyrektora swojego sekretariatu Andrzeja Grabowskiego, wieloletniego urzędnika służby cywilnej. Na jego miejsce minister mianował panią Sylwię Wiśniowską, dziwnym zbiegiem okoliczności córkę wicemarszałek sejmu z Samoobrony, Genowefy Wiśniowskiej.
 17. 22.11.2006dziwnym zbiegiem okoliczności na 4 dni przed II turą wyborów na prezydenta Warszawy, władze stolicy i Zarząd Dróg Miejskich ogłosiły przetarg na budowę Trasy Krasińskiego wraz z mostem przez Wisłę, który w 2010 r. ma połączyć Bródno i Żoliborz. Ogłosił to na konferencji prasowej - również przez zwykłą koincydencję - komisarz i kandydat na prezydenta Warszawy Marcinkiewicz. Planowany koszt mostu to 225 mln , co oczywiście jest dużo mniejszą kwotą, niż 200 mln, za które Układ, PO oraz inne szare sieci wszelkiej maści wybudowały w Warszawie Most Siekierkowski, robiąc przy okazji (wg PiS) gigantyczne przekręty. Most Północny miał powstać w 2008 roku, ale trwający dwa lata konkurs na koncepcję mostu ostatecznie został przez pisowskie władze miasta unieważniony.
 18. 01.12.2006komisarz Marcinkiewicz zlecił przelać na konta burmistrzów, wiceburmistrzów, dyrektorów i wicedyrektorów biur od 7 do 10 tys. brutto. Przez zbieg okoliczności było to w ostatnim dniu jego urzędowania w ratuszu.

Przypadkowe koincydencje w roku 2007

 1. 10.01.2007Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, dziwnym zbiegiem okoliczności na kilka minut przed przesuwanym zresztą wielokrotnie głosowaniem w sprawie wyboru Sławomira Skrzypka na prezesa Narodowego Banku Polskiego, uzupełniła skład rady nadzorczej TVP w taki sposób, że Liga Polskich Rodzin i Samoobrona uzyskały w nich większość. "Sądzę [...], że istniał tutaj ten element czasowej koincydencji. A poza tym, wszystkie informacjetutaj znane, jawne. Każdy może je przeanalizować i wyciągnąć wnioski. Ja bym to zaliczył do czasowej zbieżności." - oświadczył 11.01.2007 w rozmowie z Michałem Karnowskim na antenie PR Ludwik Dorn.
 2. 10.01.2007 – przez zbieg okoliczności w dniu głosowania nad powołaniem Skrzypka, Senat przyjął poprawki zwiększające o dodatkowe 500 mln środki na podwyżki dla nauczycieli oraz podniósł tzw. kwotę bazową, służącą do wyliczania ich średniego wynagrodzenia do 1 885,59 (o 5% więcej niż było w projekcie budżetu państwa). Poprawek tych żądał Roman Giertych, szantażując premiera podaniem się do dymisji.
 3. 11.01.2007poseł LPR Daniel Pawłowiec, były już członek Młodzieży Wszechpolskiej, otrzymał z rąk pani minister spraw zagranicznych Anny Fotygi nominację na stanowisko podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, którym będzie współkierować. Tylko przez zbieg okoliczności stało się to dzień po poparciu przez sceptycznie wcześniej nastawioną Ligę, kandydatury pana Skrzypka na stanowisko prezesa NBP.
 4. 22.01.2007 - w materiałach udostępnionych na stronie internetowej sejmu przez zbieg okoliczności nie zdążono przez dwa tygodnie opublikować biuletynu ze szczegółowym sprawozdaniem z posiedzenia Komisji Finansów Publicznych z dnia 08.01.2007, na którym swoje wyjątkowe kompetencje oraz porażającą orientację w sektorze bankowości i finansów zaprezentował kandydat na prezesa NBP Sławomir Skrzypek. W zasobach umieszczono jedynie skróconą ogólną informację o tym posiedzeniu (poz. nr 176), pomimo, iż z późniejszych posiedzeń różnych komisji biuletyny zostały już opublikowane. Dotyczy to między innymi np. biuletynu z posiedzenia Komisji Finansów Publicznych z 11.01.2007, poświęconego ustaleniu jej planu pracy (biuletyn nr 1482/V).
 5. 23.01.2007 - na specjalnej konferencji prasowej, wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski poinformował o złożeniu do prokuratury doniesienia dotyczącego faktury za szkolenia BHP i PPoż. dla pracowników Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, którzy podobno w takich szkoleniach nie uczestniczyli. Chodzi o fakturę na kwotę 105 zł., wystawioną za przeszkolenie pięciu osób przez Ośrodek Usług Pedagogicznych i Socjalnych, działający przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi. Przez zwykły zbieg okoliczności, konferencja ministra Orzechowskiego odbyła się dzień po złożeniu przez Związek Nauczycielstwa Polskiego u premiera wniosku o odwołanie ministra Romana Giertycha za wprowadzenie niezgodnej z konstytucją amnestii maturalnej.
 6. 23.07.2003 około godz. 21 do szpitala przy ul. Cegłowskiej trafiła przyjaciółka ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego Ewa Junczyk-Ziomecka, dziś podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Niedługo potem na oddziale pojawił się sam pan prezydent. Zdenerwowany pokrzykiwał na personel, domagał się szybkiej interwencji lekarzy. Jedna z pielęgniarek, Maria Machera, zwróciła mu uwagę mówiąc: "Dziwię się, iż taki człowiek jak pan zachowuje się w ten sposób." W reakcji na to Mały Książę wykrzyknął: "Praca się pani znudziła. Do końca życia pani ten dzień zapamięta".
 7. 30 października 2006, przez dziwny zbieg okoliczności na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi, w Kutach pod Pozezdrzem na Mazurach pojawił się premier Jarosław Kaczyński i z wielką pompą przekazał w darze miejscowemu Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowemu autobus internetowy. Okazało się, że do końca stycznia 2007 r. nikt nie skorzystał jednak z autobusu nawet przez minutę, ponieważ nie pomyślano o tym, że konieczne jest opłacenie łącza internetowego (ok. 100 miesięcznie). Obecnie (29.01.2007) autobus stoi zamknięty w stodole, a indagowani przez dziennikarzy miejscowi działacze PiS i SKO Robert Nowacki i Paweł Roch informują, że "Autobus był, jest i będzie. Nie tu. Gdzieś." i odmawiają komentarzy.
 8. 29.01.2007 - Małgorzata Więch-Konrad, pracownica gabinetu politycznego minister Kalaty, czołowej odnowicielki IV RP, dostała nagrodę za rok 2006 w wysokości 10 tys. . Tylko przez zbieg okoliczności pani Więch jest właścicielką sieci sklepów Polka, która sponsorowała kampanię wyborczą Samoobrony podczas ostatnich wyborów samorządowych.
 9. 01.02.2007 - kancelaria prezydenta ogłosiła przetarg na roboty budowlane na jej terenie. W części dotyczącej wymiany ciągów pieszych, specyfikacja istotnych warunków zamówienia obejmuje między innymi "[...] demontaż istniejącej nawierzchni i krawężników wraz z podbudową, wykonanie nowych warstw podkładowych wraz z izolacją termiczną, wykonanie systemu grzejnego z zastosowaniem kabli samoregulujących w części centralnej (podcienie) oraz wykonanie nowej nawierzchni z płyt granitowych wraz z krawężnikami". Tylko przez nieoczekiwany zbieg okoliczności stało się to cztery dni po złamaniu ręki na dziedzińcu kancelarii przez premiera (28.01.2007).
 10. 22.01.2007 PiS zadeklarował, że w przypadku niewybrania Jacka Saryusza-Wolskiego na przewodniczącego komisji spraw zagranicznych parlamentu europejskiego, jako wybitnego i kompetentnego polityka chętnie zaprosi go do rządu. Po odmowie ze strony Wolskiego, dziwnym zbiegiem okoliczności po niecałych dwóch tygodniach (07.02.2007), do Centralnego Biura Antykorupcyjnego trafiły wnioski z kontroli NIK w fundacji Centrum Europejskie "Natolin". NIK zarzuca w nich Saryuszowi-Wolskiemu, że przyznawał środki finansowe fundacji, będąc jednocześnie jej prezesem. Według opinii Sławomira Grzelaka z NIK-u, "[kontrolerzy] wprawdzie przyznają, że nie wykazali złamania prawa wprost, ale działania Saryusza-Wolskiego muszą zostać prześwietlone.", a w ogóle to "[...] nie mają wątpliwości, że sprawą musi się zająć Centralne Biuro Antykorupcyjne".
 11. 22.01.2007 ministerstwo obrony narodowej złożyło do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza, który podobno nie zwrócił do ministerstwa tajnych lub poufnych dokumentów, wypożyczonych dla komisji likwidacyjnej WSI. Przez zwykły zbieg okoliczności, już 24.01.2007 minister obrony narodowej zasygnalizował premierowi "zamiar dymisji", a 06.02.2007, po rozmowach z premierem, Sikorski podał się do dymisji, która została błyskawicznie przyjęta.
 12. W ostatnich dniach stycznia 2007 r., w kierowanym przez prof. Romana Kuźniara Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM), sporządzono poufną ekspertyzę przestrzegającą przed zgodą na umieszczenie w Polsce części systemu tzw. "Tarczy antyrakietowej". Opracowanie, w którym między innymi zasygnalizowano związane z tym projektem zagrożenia dla Polski, przekazane zostało prezydentowi, premierowi, ministrowi spraw zagranicznych i sejmowi. Przez dziwny zbieg okoliczności, w dniu 08.02.2007 prof. Kuźniar został odwołany ze stanowiska dyrektora PISM. Rzecznik rządu Dziedziczak powiedział, że profesora odwołano "w związku z nową koncepcją funkcjonowania PISM".
 13. 10.02.2007 Kazimierz Marcinkiewicz w wywiadzie dla "Dziennika" zadeklarował zamiar wycofania się z ubiegania się o prezesurę PKO BP i poinformował, że otrzymał propozycję pracy jako jeden z dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Dziwnym zbiegiem okoliczności, 12.02.2007 z funkcji dyrektora reprezentującego Polskę, Bułgarię i Albanię w EBOiR ze skutkiem na 28 lutego 2007, złożył Tadeusz Syryjczyk. Jak powiedział na antenie RMF FM Syryjczyk, "Nie ma ani potrzeby, ani konieczności rozwijania dlaczego i po co złożyłem rezygnację z funkcji dyrektora w EBOiR". [...] nie czuję się powołany do dalszych komentarzy w tej sprawie. [...] Cała sprawa obsady polskiego stanowiska w EBOiR leży w gestii gubernatora EBOiR-u dla Polski, którym jest każdorazowy prezes NBP. Także o dalsze komentarze proszę się zwrócić do NBP".
 14. W latach 2005 - 2006 Zbigniew Piekarski, działacz łódzkiego PiS i dyrektor wydziału spraw społecznych Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, absolwent teologii i ceniony odnowiciel, wysłał w godzinach pracy kilkanaście sprośnych sms-ów do swoich dwóch urzędniczek, m. in. . "Witaj. Czy niezobowiązujący seks zadowoli cię?", "Chcę wylizać twoją muszelkę". 17.01.2007 - po burzy medialnej na okoliczność sms-ów, zapowiedziano wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i zwolnienie pan Piekarskiego z Urzędu oraz wydalenie go z PiS. 14.02.2007, dziwnym zbiegiem okoliczności, jednej z molestowanych urzędniczek wręczono wypowiedzenie z pracy z powodu "oszczędności kadrowych i likwidacji stanowiska pracy". Okazało się też, że przez zwykłą koincydencję "dyscyplinarki" nie wszczęto, a były dyrektor nadal pracuje w urzędzie jako starszy inspektor wojewódzki.
 15. Dwa dni po opublikowaniu "raportu" Macierewicza z weryfikacji WSI, okazało się, że przed publikacją usunięto z niego nazwiska dwóch osób, z których co najmniej jedna była mocno związana z PiS. 19.02.2007 Ojciec Narodu na briefingu prasowym w Dublinie poinformował, że zostały one usunięte ze względu na bezpieczeństwo państwa, a związki jednej z nich z PiS to zwykły zbieg okoliczności: "[...] nie miałem pojęcia o tym, że jedna z tych osób jest związana z PiS".
 16. 21.02.2007 ministerstwo środowiska przekazało opinię dotyczącą przebiegu wschodniej obwodnicy Warszawy, którą pojadą samochody od strony Lublina i Siedlec. W dokumencie tym do realizacji wskazano najgorszy z czterech analizowanych wariantów przebiegu drogi, o 50% dłuższy od pozostałych i wymagający wycinki dodatkowych 50 hektarów lasu. Przez zwykły zbieg okoliczności tylko w tym wariancie obwodnica omija dzielnicę Warszawy Wesoła, w której swój dom ma minister środowiska Szyszko. Przeciwko wybranemu przez ministra przebiegowi trasy jest między innymi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w piśmie do ministra wyliczyła 23 powody przemawiające za obwodnicą przebiegającą przez Wesołą. Analizy wykazały między innymi, że trasa będzie bardziej ingerować w środowisko, wymaga trzykrotnie dłuższej kanalizacji, koliduje też z rzekami i korytarzami, którymi wędrują zwierzęta. Negatywną opinię wydał też Państwowy Inspektor Sanitarny.
 17. 22.02.2007 wyszło na jaw, że były premier Kazimierz Marcinkiewicz jako komisarz Warszawy wydzierżawił na niekorzystnych warunkach korty Legii stowarzyszeniu, któremu szefuje Jerzy Hertel, jeden z bohaterów tzw. afery mostowej. Okazało się się, że ratusz wydzierżawił stowarzyszeniu Hertla bez przetargu 12,4 tys. m kw. kortów Legii na 12 lat za 4,7 tys. miesięcznie (0,38 za m kw). Teren obejmuje 8 kortów z trybunami w centrum Warszawy. Umowa daje stowarzyszeniu prawo do pobierania opłat z biletów, reklam, wynajmu kortów i szkoleń.
 18. 02.03.2007 rano, prezes KRUS Dariusz Rohde poinformował premiera o naciskach ze strony Małgorzaty Gut, doradcy w gabinecie politycznym Leppera i znanej odnowicielki, która - powołując się na Leppera - domagała się od prezesa rozstrzygnięcia przetargu na obsługę prawną KRUS na korzyść swojej prywatnej firmy prawniczej, mimo że wcześniej nie brała w nim udziału. Zadziwiającym zbiegiem okoliczności tego samego dnia około godz. 15:00, Dariusz Rohde został przez premiera odwołany ze stanowiska.
 19. 13.03.2007, Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją wygaszenia mandatów samorządowców, którzy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych. Przez zwykły zbieg okoliczności, jeszcze tego samego dnia marszałek Sejmu Marek Jurek zainteqresował się leżącym od jesieni projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa ... SLD i zapowiedział, że Sejm w najbliższym czasie rozstrzygnie o ewentualnym wprowadzeniu SLD-owskiej propozycji zmian do porządku dziennego.
 20. 08.03.2007 Ojciec Rydzyk, komentując spotkanie Pierwszej Damy z grupą dziennikarek, określił to gremium jako szambo. Dziwnym zbiegiem okoliczności 15.03.2007 poseł PiS Arkadiusz Mularczyk oświadczył, że - zupełnie nietykalny dotychczas - Ojciec Tadeusz powinien złożyć oświadczenie lustracyjne. Poseł wyjaśnił, że dyrektor Radia Maryja jest dziennikarzem i jako taki podlega nowemu prawu. Jak podkreślił, ustawa lustracyjna obejmuje wszystkie media i wszystkich dziennikarzy, nie można więc w tej sprawie dzielić ich ze względu na poglądy.
 21. 17.03.2007 odbyła się 10-tysięczna manifestacja Związku Nauczycielstwa Polskiego przeciwko ministrowi Giertychowi. Przez zbieg okoliczności, jeszcze tego samego dnia, LPR złożył do laski marszałka Jurka projekt ustawy, zgodnie z którą majątek Związku Nauczycielstwa Polskiego, siedliska liberałów, wykształciuchów, wszelkiej maści tajniaków, agentów SB, WSI, KGB, GRU i innych wrogów narodu, miałby być skonfiskowany i przekazany na wsparcie nauczycieli-emerytów.
 22. 04.04.2007 Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę doktoratów i habilitacji z ostatnich dwóch lat w Uniwersytecie Gdańskim. Tylko przez zwykły zbieg okoliczności kontrola rozpoczęła się kilka dni po opublikowaniu stanowiskia Senatu UG, który ustawę lustracyjną uznał za ingerującą w autonomię wyższych uczelni i szkodliwą. Kontrole mają dotyczyć łącznie 28 uczelni, w tym wszystkich tych, które wyraziły krytyczne opinie wobec ustawy. Również tylko zbiegiem okoliczności jest fakt, że dotychczas NIK kontrolował tylko finanse wyższych uczelni, a nie zajmował się pracami naukowymi i ich poziomem: "Za moich czasów Izba nigdy nie badała doktoratów na uczelniach. NIK powinien kontrolować finanse uczelni państwowych, ale badanie prac naukowych uważałem zawsze za nie do pogodzenia z autonomią wyższych uczelni. Zresztą kontrolerzy NIK nie mieliby kwalifikacji do merytorycznej oceny prac naukowych" - deklaruje Piotr Kownacki, przez 13 lat wiceprezes NIK, obecnie z namaszczenia PiS szef PKN Orlen.
 23. 09.12.2006 w związku z seksaferą w Samoobronie, do prokuratury zgłasza się Honorata Lesiak ze swoją siostrą Magdaleną Jędrzejczak. Obie panie w swoich zeznaniach wybielają Łyżwińskiego i próbują podważać wiarygodność Anety Krawczyk. Występują też przed kamerami TVP na tę okoliczność.
 24. 12.04.2007 - przez zwykłą koincydencję Antoni Macierewicz dowiedział się z prasy o miejscu zatrudnienia swojego bratanka, Tomasza Macierewicza:
 25. 15.04.2007 - po deklaracji o rezygnacji z członkostwa w PiS przez marszałka Jurka, grupka związanych z nim posłów tej partii również deklaruje jej opuszczenie.
 26. 24.04.2007 - w programie "Misja specjalna" w TVP przedstawiono materiał poświęcony śląskiej "mafii węglowej" z lat 90-tych. Jedynie przez zwykły zbieg okoliczności, następnego dnia o 6:00 rano ABW przeprowadza rewizję w domu byłej posłanki SLD Barbary Blidy, której zamierza postawić zarzuty związane z korupcją i współpracą z "mafią węglową".
 27. 24.04.2007 - na plenum KC PiS zapada decyzja, że Zbynio Wassermann zostanie wybrany przez maszynkę do głosowania (czyt.: wolski Sejm), na marszałka tego Sejmu. Również tylko przez zwykły zbieg okoliczności, dzieje się to w przeddzień przeprowadzenia przez ABW rewizji w domu Barbary Blidy. Złośliwe łże-elity, wykształciuchy, lumpeninteligencja i inni wrogowie narodu, stosując nadużycie semantyczne twierdzą, że ABW chcąc zrobić dobrą kampanię koordynatorowi służb specjalnych, Zbyniowi W., wkroczyła w kominiarkach, o 6:00 rano, do domu niewinnej osoby. Zbyszek W. zaprzeczył oczywistym insynuacjom łże-elit, jakoby on o wszystkim wiedział i sterował własną kampanią wyborczą na marszałka Sejmu.
 28. 29.03.2007 - Łukasz Borowiec, powiatowy radny i były szef Forum Młodych PiS w Biłgoraju odchodzi z PiS, pociągając za sobą kilkadziesiąt osób. Obecnie tworzy lokalne struktury Prawicy RP na Lubelszczyźnie.
 29. 09.05.2007 - rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy lustracyjnej
 30. 17.05.2007 - dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Zdzisław Szkiruć został odwołany ze stanowiska. Tylko przez zwykły zbieg okoliczności dyrektora odwołano kilka dni po tym, jak wyraził swoją negatywną opinię o najnowszym projekcie ministerstwa środowiska, zakładającym podporządkowanie 23 parków narodowych przedsiębiorstwu Lasy Państwowe i włączenie ich w jego strukturę.
 31. 21.05.2007 - rozpoczął się strajk lekarzy
 32. 02.06.2007 - prezes PZU Jaromir Netzel odsunął od pełnienia obowiązków wiceprezes Jolantę Strzelecką. Przez zwykły zbieg okoliczności zrobił to akurat w momencie, gdy Strzelecka zainteresowała się ogromnymi premiami, które wypłacił m.in. swojej bliskiej znajomej Dorocie Jakowlew-Zajder, trener-psycholog. Jakowlew zarabia co miesiąc ponad 40 tys. , dorabia także w kilku radach nadzorczych. Decyzją Netzla dostała za pół roku pracy w PZU premię w wysokości ok. 150 tys. zł. Prezes wynajął też dla niej 90-metrowy apartament w atrakcyjnej dzielnicy Warszawy i oddał do dyspozycji audi A4 - wszystko na koszt PZU. Przyczyną konfliktu z wiceprezes Jolantą Strzelecką było to, że Netzel obciął pensje pracownikom po to, by nagrodzić znajomych, innych swoich osobistych doradców. W tej chwili Netzel zabiega u ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego o jej odwołanie. Wyrzuca też dyrektorów z pionu Strzeleckiej. Rzecznik Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Michał Witkowski tłumaczy w wypowiedzi dla tygodnika, że premie zostały przyznane na podstawie regulaminu uchwalonego przez poprzedni zarząd firmy. Z kolei wiceprezes Strzelecka jest na urlopie i nie komentuje sprawy. [2], [3]
 33. 14.02.2007 - minister Zbigniew Ziobro wypowiada słynne zdanie, że "Mirosław G. już nigdy nikogo nie pozbawi życia".
 34. 23.03.2007 – prokuratura okręgowa w Warszawie "wobec braku znamion czynu zabronionego obietnicy uzyskania korzyści majątkowej", umorzyła śledztwo w sprawie rozmów, które ministrowie w kancelarii premiera - Adam Lipiński i Wojciech Mojzesowicz - prowadzili w 2006 r. z posłanką Samoobrony Renatą Beger. Dziwnym zbiegiem okoliczności informacja o tym fakcie ogłoszona została dopiero po zapytaniu PAP w dniu 14.06.2007, co tylko przez zwykłą koincydencję uniemożliwiło wszelkiej maści liberałom i innym wrogom narodu stosowanie cynicznych i perfidnych sztuczek z zaskarżaniem postanowienia, dzięki czemu jest ono już prawomocne i niezaskarżalne.
 35. 06.07.2007 – z zeznań prokuratorów zaangażowanych w śledztwo w sprawie tak zwanej mafii węglowej wynika, że na 25.04.2007 (dzień zatrzymania i tragicznej śmierci Barbary Blidy), przez zwykły zbieg okoliczności zaplanowany był przyjazd na Śląsk ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i konferencja prasowa z jego udziałem. Minister Ziobro nie potwierdza tej koincydencji.
 36. 23.06.2007 - "Nic nie może zdjąć z prokuratorów obowiązku pracy rzetelnej, obiektywnej i opierającej się wyłącznie na przepisach ustawowych, bezstronnej i wolnej od spełniania politycznych czy partyjnych oczekiwań. Takiej też prokuratury oczekuje społeczeństwo. Stąd krytyczne oceny wszelkich działań lub zaniechań, które sytuują polską prokuraturę w roli wykonawcy partyjnych programów i politycznych decyzji. [...] Pragniemy podkreślić, że jesteśmy prokuratorami Rzeczypospolitej Polskiej, a nie partii, rządów czy ministrów." - z apelu uchwalonego na dorocznej konferencji Stowarzyszenia Prokuratorów RP.
 37. Początek czerwca 2007 - po doniesieniu zarządu Radia Opole, opolska prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie wezwania na zebranie rady regionalnej PiS dwóch członków rady nadzorczej Radia Opole desygnowanych przez PiS. Na zebraniu opowiadali oni ze szczegółami o sytuacji w radiu, co stanowi ujawnienie informacji będących tajemnicą handlową spółki i jest przestępstwem.
 38. 10.07.2007, tylko przez zwykły zbieg okoliczności następnego dnia po odwołaniu wicepremiera Leppera, do ministerstwa sprawiedliwości wpływa wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu posłowi Samoobrony, Stanisławowi Łyżwińskiemu. Prokurator chce postawić posłowi siedem zarzutów między inymi dotyczących gwałtu.
 39. 04.07.2007 - Komenda Główna Policji podpisała z PKN Orlen umowę o wartości około 447 mln na zakupy przez najbliższe trzy lata paliwa do policyjnych samochodów w stacjach tego koncernu. Tylko zwykły zbieg okoliczności sprawia, że już 10.07.2007 prezesem Orlen Ochrona Sp. z o.o., wielkiej ochroniarskiej firmy, dbającej o bezpieczeństwo nie tylko płockiej rafinerii, ale i ok. 700 innych obiektów w kraju (jej jedynym właścicielem jest PKN Orlen), zostaje były komendant główny policji, Marek Bieńkowski, absolwent wydziału prawa kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej.
 40. 11.07.2007 - na konferencji prasowej w sprawie afery związanej z dymisją Leppera, szef CBA Mariusz Kamiński poinformował, że czystym przypadkiem było, że na posiedzeniu kierownictwa resortu 06.07.2007, na którym miała być podjęta decyzja o odrolnieniu i po którym planowano aresztowanie Leppera, nie było żadnego z trzech wiceministrów - członków PiS. Fakt, że był to tylko zwykły zbieg okoliczności potwierdza w sposób bezdyskusyjny między innymi rozmowa Krystyny Naszkowskiej z "Gazety Wyborczej" z wiceministrem Markiem Chrapkiem (13.07.2007):
 41. 13.07.2007 - okazało się, że Andrzej Kryszyński, jeden z bohaterów błyskotliwej operacji CBA, która miała skompromitować Andrzeja Leppera, tylko zwykłym zbiegiem okoliczności skończył elitarną szkołę wywiadu w Kiejkutach i na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pracował w Urzędzie Ochrony Państwa w randze podporucznika.
 42. 13.07.2007 - przez równie niespodziewany zbieg okoliczności, za prezydentury w Warszawie Lecha Kaczyńskiego, na wniosek ówczesnego wiceprezydenta miasta Andrzeja Urbańskiego (obecnie prezesa TVP), pan Kryszyński zatrudniony został w 2003 r. jako radca prawny w biurze edukacji ratusza, między innymi reprezentując miasto w sądach. W czasie pracy w urzędzie miasta (2003 - 2006) pan mecenas dostał siedem nagród. W dniu 01.05.2006 PiSowski komisarz Warszawy Mirosław Kochalski dał mu bezpłatny urlop, na którym jest do dziś.
 43. 14.07.2007 - zwolniony po nocnym przesłuchaniu przez prokuratora poseł Samoobrony Jacek Woszczerowicz dziwnym zbiegiem okoliczności znalazł w swoim samochodzie kaburę od pistoletu, co jego zdaniem sugeruje, że auto było przeszukiwane.
 44. Dyrektor z Centralnego Ośrodka Sportu Tadeusz M., który po przyjęciu kontrolowanej łapówki został pod koniec czerwca 2007 r. zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA przed wejściem do ministerstwa sportu, podczas przesłuchania zeznał, że szedł do ministra sportu Tomasza Lipca.
 45. 27.07.2007 – do sejmu wpływają dwa wnioski o uchylenie immunitetu Andrzejowi Lepperowi, oba dotyczące spraw o zniesławienie: Anety Krawczyk (którą Lepper nazwał członkinią "partii zboczonych kobiet") oraz Zbigniewa Komorowskiego, współwłaściciela Bakomy. To, że zostały one złożone dwa tygodnie po dymisji Leppera ze stanowiska wicepremiera jest jedynie zwykłym zbiegiem okoliczności.
 46. 02.08.2007 - jak poinformował w audycji "Sygnały Dnia" minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz, w ministerstwie rolnictwa oraz agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa zatrudniono ludzi niekompetentnych, między innymi trafiło tam 300 osób z Samoobrony. Minister poinformował też, że zostały również zatrudnione osoby z rodziny wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, ale - przez zwykły zbieg okoliczności - osoby te jako nieliczne mają kompetencje do pracy w resorcie.
 47. 03.08.2007 - Państwowa Komisja Wyborcza dokonuje bezczelnej i cynicznej prowokacji, bezpodstawnie kwestionując sprawozdanie z działalności bieżącej Partii, pod pretekstem stwierdzenia rzekomego przyjmowania środków pochodzących od cudzoziemców oraz od osób prawnych.
 48. 17.05.2007 - prezydent Lech Kaczyński na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego ogłasza wizję reformy sądownictwa:
 49. 30.08.2007 - Agencja Bezpieczeństwa Wewnetrznego zatrzymała byłego szefa MSWiA, zdrajcę i kłamcę Janusza Kaczmarka oraz byłego komendanta głównego policji, znanego odnowiciela, Konrada Kornatowskiego. Jedynie zwyczajny zbieg okoliczności sprawił, że do zatrzymania doszło w przeddzień ich przesłuchania przez sejmową komisję do spraw służb specjalnych na okoliczność afery podsłuchowej. [6]
 50. październik 2006 - w prokuraturze warszawskiej złożono doniesienie o podejrzeniu wyprowadzania pieniędzy przez pracowników Klubu Parlamentarnego PO podczas kampanii prezydenckiej
 51. 13.07.2007 - funkcjonariusze ABW wchodzą do biura znanego biznesmena Ryszarda Krauzego z zamiarem przesłuchania go, Krauze telefonuje na prywatną komórkę prezydenta Lecha Kaczyńskiego i rozmawia z nim ok. 15 minut. Po kilkunastu minutach dowodzący akcją oficer ABW dostaje telefon, w wyniku którego poleca swoim ludziom najpierw zawiesić czynności, a potem się wycofać.
 52. 03.09.2007 - Policja podczas akcji przeciw pedofilom zatrzymuje Piotra Tymochowicza, specjalistę od kreacji wizerunku. Po zabezpieczeniu sprzętu komputerowego i nośników, Tymochowicz zostaje przesłuchany i zwolniony bez postawienia zarzutów. [12]
 53. 05.09.2007 - W drugiej, jeszcze bardziej porażającej części raportu o WSI ma być pokazane jak rodziła się mafia i jacy politycy w jej powstaniu uczestniczyli. Jej głównym źródłem był majątek FOZZ i prywatyzacje. Mają się w nim też znaleźć osoby wymieniane przy sprawie Janusza Kaczmarka - informuje pogromca agentów Antoni Macierewicz. Wyraźnym i całkowitym zbiegiem okoliczności, druga część raportu zostanie opublikowana najprawdopodobniej przed wyborami parlamentarnymi. [14]
 54. Fundacja PZU na specjalną prośbę Jaromira Netzla kupiła naczelnikom Centralnego Biura Śledczego dziewięć luksusowych aut. Jednym z nich miał jeździć szef Biura Jarosław Marzec. Umowę na przekazanie aut (Skody o wartości prawie 80 tys. każda) oraz komputerów i laptopów wartości 1,3 mln , podpisano w maju.
 55. Prokuratura wezwała Romana Giertycha na 12.09.2007 na przesłuchanie w charakterze świadka w sprawie przecieku z akcji CBA w ministerstwie rolnictwa. Jedynie wyraźny i całkowity zbieg okoliczności spowodował, że tygodnik "Wprost" napisał o tym na swojej stronie internetowej już w godzinę po tym, jak termin przesłuchania został telefonicznie uzgodniony z Giertychem przez prokuraturę.
 56. 13.09.2007 - Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swój nowy spot wyborczy według scenariusza pt. "Układy", autorstwa Michała Kamińskiego. Spot zrealizowany jest w konwencji filmu kryminalnego i mówi między innymi o gangsterskich układach i korupcji, które miały miejsce "niedawno temu w Polsce". Jedynie przez zwykłą koincydencję, w dniu premiery filmiku bohaterscy funkcjonariusze wrocławskiego CBA zatrzymali siedmiu dolnośląskich biznesmenów, którzy "podejrzani są" o wręczanie łapówek dwóm dyrektorom operatora Telefonii Dialog.
 57. 19.09.2007 - telewizja Polsat od kilku miesięcy starała się o przeprowadzenie łącza światłowodowego z siedziby stacji do Sejmu, co pozwoliłoby na nadawanie relacji z Sejmu bezpośrednio na antenę, bez konieczności stawiania wozu transmisyjnego. Po wielu wcześniejszych odmowach, Kancelaria Sejmu wydała wreszcie zgodę na zainstalowanie łącza, tylko przez oczywisty zbieg okoliczności dokładnie w dniu, w którym zarząd Polsatu ogłosił decyzję o odsunięciu Tomasza Lisa od kierowania programem "Wydarzenia".
 58. 20.09.2007 - "Masz internet? Zgoogluj sobie "Dojenie Platformy". - powiedział starszy aspirant. "Gazeta Wyborcza" podaje, że policja w całym kraju przesłuchuje działaczy PO. Jest to oczywiście zbieg okoliczności, niemający nic wspólnego ze zbliżającymi się wyborami. [16]
 59. W lipcu 2007, po dwóch latach od wybudowania płockiego mostu "Solidarności", największego mostu podwieszanego w Wolsce, zakończono budowę dróg dojazdowych. Choć obiekt można było już od tego czasu eksploatować, termin jego uroczystego otwarcia prezydent Płocka Mirosław Milewski (PiS) wyznaczył dopiero na 13 października, a więc - przez wyraźny i całkowity zbieg okoliczności - na tydzień przed wyborami.
 60. 21.09.2007 - prezydęt Lech Kaczyński i minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska postanowili zadziałać i ogłosili program pod hasłem "Powrót". Jak zapewniła pani minister, przedwyborczy termin akcji to wyłącznie zwykły zbieg okoliczności:
 61. 21.09.2007 - "Podwyżki dla policjantów zwyczajnie zbiegły się z kampanią wyborczą." - poseł PiS Zbigniew Girzyński w programie "24 Godziny" na antenie TVN 24, komentując rozporządzenie premiera o przyznaniu policjantom podwyżek w wysokości 500 miesięcznie.
 62. 21.09.2007 - po 17 latach szef MON znowu będzie uczestniczył w obchodach bitwy pod Lenino. 12 października pan minister Szczygło spotka się z byłymi żołnierzami na obchodach 64. rocznicy bitwy. Od 1989 r. w rocznicę bitwy odbywały się jedynie skromne uroczystości, organizowane we własnym gronie przez kombatantów. Jak oznajmił rzecznik MON Jarosław Rybak, "minister Szczygło chce uszanować zwykłych żołnierzy". Tylko oczywisty zbieg okoliczności sprawił, że o uszanowaniu kombatantów I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, MON przypomniał sobie akurat w tym roku, tuż przed wyborami. Poza tym na fakt, że rocznica przypada na 9 dni przed wyborami, nic przecież poradzić nie można, bo to nie PiS wybierał termin bitwy.
 63. 22.09.2007 - sekretarz generalny Partii Joachim Brudziński, jako szef jej biura organizacyjnego ogłosił konkurs na najlepszą stronę internetową parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości. Nagrodą w konkursie jest dwutygodniowa promocja zwycięskiej witryny na portalu PiS. Jedynie wyraźny i całkowity zbieg okoliczności sprawił, że w rankingu zwyciężyła strona pana posła Brudzińskiego.
 64. Na 01.10.2007 przygotowywana jest akcja protestacyjna lekarzy, znaczna liczba personelu złożyła wymówienia 3 miesiące temu i na jesieni przestaje pracować. W Radomiu wymówienia złożyło prawie 300 lekarzy, ich odejście za kilka dni kompletnie sparaliżuje pracę trzech największych ośrodków medycznych w mieście. To oznacza konieczność ewakuacji 2 tys. pacjentów.
 65. 26.09.2007 - Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał rozporządzenie w sprawie obniżenia opłat notarialnych, związanych m.in. z nabyciem mieszkania czy nieruchomości oraz poświadczeniem własnoręczności podpisu. "Dokona się historyczny zwrot, jeśli chodzi o wysokość taksy notarialnej i obciążeń obywateli, każdego kto nabywa, zbywa nieruchomość, lokal, dom, mieszkanie, działkę" - powiedział minister. Dodał, że w niektórych przypadkach obniżka sięgnie ok. 50 proc. wysokości dotychczasowej stawki. Dzięki korzystnej koincydencji, historyczny zwrot ma miejsce niecały miesiąc przed wyborami. [19]
 66. 26.09.2007 - w Chicago odbył się uroczysty koncert dla Polonii z udziałem Lecha Kaczyńskiego. Głównym sponsorem imprezy była państwowa spółka KGHM Polska Miedź S.A.
 67. 29.09.2007 - Ceremonia awansowania oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu była zaplanowana na kwiecień 2008. W patriotycznym zrywie Ministerstwo Obrony Narodowej przesunęło ceremonię awansowania na pierwszy tydzień października 2007, co dziwnym zbiegiem okoliczności wypada dwa tygodnie przed wyborami. Przez trzy dni na Placu Piłsudskiego odczytywane będą nazwiska 15 tysięcy zamordowanych Polaków. "Do tego czasu niemożliwe będzie skonsultowanie się z wszystkimi członkami rodzin katyńskich i zaproszenie ich na uroczystość. Dla nas szczególną datą jest 14 kwiecień, kiedy w 1943 roku rodziny tam pomordowanych dowiedziały się o zbrodni" - mówi Andrzej Skąpski z Federacji Rodzin Katyńskich w Krakowie. [21]
 68. 12.10.2007 - Podczas przedwyborczej debaty, Donald Tusk przestrzegał Jarosława Kaczyńskiego przed gniewem ludzi:
 69. 15.10.2007 - wyemitowany zostaje spot wyborczy PiS, w którym "sprywatyzowane" przez Platformę Obywatelską pogotowie ratunkowe uzależnia swój przyjazd do umierającego chorego od dokonania płatności. Jedynie przez zwykły zbieg okoliczności następnego dnia na konferencji prasowej Mariusz Kamiński prezentuje materiały operacyjne CBA, na których słychać, jak to politycy PO będą na prywatyzacji służby zdrowia "kręcić lody".
 70. 07.09.2007 - skrócenie kadencji Sejmu, Przedterminowe wybory zarządzone przez prezydenta na dzień 21.10.2007, a więc na 2 dni po zakończeniu konferencji w Lizbonie, na której państwa członkowskie mają przyjąć ostateczną wersję Traktatu Reformującego Unię Europejską. Jakakolwiek zbieżność dat jest całkowicie wykluczona i stanowi zwykły zbieg okoliczności.
 71. 24.10.2007 - pomimo, że wiedza o nadużyciach ówczesnego ministra sportu Tomasza Lipca znana była już wiosną 2006 r., a jego uwikłanie w korupcję w Centralnym Ośrodku Sportu wyszło na jaw w czerwcu 2007 r., prokuratura zadecydowała o jego zatrzymaniu dopiero po wyborach, gdyż - przez oczywisty zbieg okoliczności - "Materiał dowodowy, który jest zbierany przez prokuratorów nie zawsze pozwala na to, aby zatrzymania czy stawianie zarzutów były możliwe przed wyborami. Czasami prokurator może dokonać analizy materiału dowodowego już po wyborach" (Zbigniew Ziobro w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia", 26.10.2007)
 72. 23.10.2007 - premier wydał zarządzenie w sprawie "zasad i trybu postępowania z materiałami archiwalnymi i inną dokumentacją w ABW", w którym między innymi określono procedurę niszczenia "nieprzydatnej dokumentacji". Jedynie zwykły zbieg okoliczności sprawił, że stało się to bezpośrednio po przegranych wyborach, kiedy jasne stało się, że nastąpi zmiana ekipy. Również zwykłą koincydencją jest wejście w życie zarządzenia w dniu dymisji rządu, w sytuacji, kiedy będzie on pełnił swoje obowiązki jeszcze przez co najmniej tydzień.
 73. 07.11.2007był to niewątpliwie prosty zbieg okoliczności, który uniemożliwiał postawienie zarzutów Lepperowi, gdy ten był ministrem rządu PiS-u - "Gdy Lepper był w rządzie, nie było wniosku o "ściganie" go ze strony Anety Krawczyk. Dopiero wtedy, w takich sprawach następuje postępowanie karne [...] nie było bezpośredniej przesłanki, aby tę sprawę finalizować dymisją." - powiedział Wielki Prawnik, komentując postawienie zarzutów Lepperowi przez prokuraturę w Łodzi. [25]
 74. 05.11.2007 – w nocy ostatniego dnia urzędowania prezes NFZ Andrzej Sośnierz, mianowany na to stanowisko w nagrodę za opuszczenie szeregów Pltaformy Obywatelskiej, podjął decyzję, że rozpoczynać terapię reumatoidalnego zapalenia stawów można tylko jednym lekiem - infliximabem, który - jedynie przez zwykły zbieg okoliczności - produkowany jest przez firmę Schering, sponsora fundacji Sośnierza "Zamek Chudów". Użycie innych leków inicjujących terapię nie będzie przez fundusz refundowane, co ustawia firmę Schering praktycznie na pozycji monopolisty. Wcześniej merykański wymiar sprawiedliwości zajmował się operacjami finansowymi Scheringa i jego wpłatami na fundację pana prezesa, skazując firmę na karę grzywny w wysokości pół miliona dolarów.
 75. 09.11.2007 - rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski ogłosił, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepis zobowiązujący budżet państwa do finansowania składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników (KRUS) bez względu na wysokość ich dochodów, gdyż jest on niekonstytucyjny. Tylko zwyczajnym zbiegiem okoliczności rzecznikowi przez dwa lata rządów PiS ta niekonstytucyjność nie wadziła, a niepopularny wniosek złoży dopiero po objęciu rządów przez Platformę Obywatelską

Przypadkowe koincydencje w roku 2008

 1. 09.01.2008 - rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Szeska oświadczyła, że nagranie rozmowy Zbigniewa Ziobry z Andrzejem Lepperem "na nośniku przedstawionym prokuraturze jest najprawdopodobniej nieoryginalne". Na zwołanej tego samego dnia konferencji prasowej pan Ziobro poinformował, że nagranie jego rozmowy z Lepperem zostało skopiowane na komputer, później z komputera na płytę CD i - jedynie przez zwykły zbieg okoliczności - skasowane z dyktafonu. przy okazji były minister autorytatywnie stwierdził, że "nie można dokonać manipulacji nagrania w formie cyfrowej."
 2. 11.01.2008 - na jaw wyszło, że na pierwszym miejscu listy wykładowców na nowych studiach podyplomowych w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej Jego Magnificencji Tadeusza Rydzyka (kierunek polityka ochrony środowiska - kompensacja przyrodnicza), ze stawką 600 /godz., znalazł się - jedynie przez zwyczajny zbieg okoliczności oczywiście - były PiSowski minister ochrony środowiska Jana Szyszko, który wcześniej usilnie rekomendował wniosek o dotację w wysokości 1,2 mln na to przedsięwzięcie, doprowadzając do jej przyznania uczelni przez Fundusz Ochrony Środowiska w ekspresowym trybie tuż po wyborach.
 3. 30.01.2008 - na jaw wychodzi, że laptop byłego ministra Zbigniewa Ziobry zwrócony został z poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi obudowy i ekranu, powstałymi w wyniku działania dużych sił (klawiatura odciśnięta na ekranie), rozpłataną obudową i uszkodzoną płytą główną. Oczywiście oczywiste jest, że do uszkodzeń doszło w wyniku zwykłego zbiegu okoliczności przy przeprowadzce ministra w 2006 r. Zwykłą koincydencją jest również to, że komputer ten był dowodem rzeczowym w sprawie nagrania rozmowy Ziobry z Lepperem.
 4. 31.01.2008 - okazuje się, że - również przez najzwyczajniejszy zbieg okoliczności - laptop byłego członka Gabinetu Politycznego ministra Ziobry, Marcina Romanowskiego ma podobne poważne uszkodzenia.
 5. 05.02.2008 - na jaw wychodzi, że standardowy zbieg okoliczności nie ominął komputera prokuratora Krzysztofa Błacha, szefa katowickiej prokuratury, nadzorującego śledztwo w sprawie Barbary Blidy - w przeddzień odwołania pana Błacha przez ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego, podczas codziennego rutynowego wieczornego mycia maszyny, laptop wpadł panu prokuratorowi do wanny (prawdopodobnie była to Wasserwanna). W dniu 05.12.2007 pan prokurator zapłacił za niego resortowi 3240 i komputera nie zwrócił.
 6. 16.02.2008 - na jaw wychodzi, że spółka Polkomtel, właściciel sieci telefonii Plus GSM, poskarżyła się 22.06.2007 do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, że tysiące abonentów Plusa nie mogło rozmawiać przez komórki z powodu zagłuszania pielęgniarek okupujących kancelarię premiera. Po trzech godzinach operator niespodziewanie zwrócił się do UKE z prośbą o nierozpatrywanie skargi. Jedynie zwykły zbieg okoliczności sprawił, że prezesem Polkomtela jest były prominentny działacz Porozumienia Centrum, dawnej partii braci Kaczyńskich Zjawiska biologicznego, Adam Glapiński.
 7. 18.02.2008 - na jaw wychodzą okoliczności towarzyszące powołaniu na stanowisko prezesa PZU wybitnego odnowiciela Jaromira Netzela: 19.12.2006 roku Komisja Nadzoru Finansowego zadecydowała, że pan Netzel będzie nadal zasiadał w fotelu prezesa, a o pozytywnym wyniku głosowania przesądził głos innej czołowej odnowicielki IV RP, pani minister Anny Kalaty (głosowanie zakończyło się wynikiem 4:3 za Netzelem). Jedynie przez zwykły zbieg okoliczności kilka miesięcy po powołaniu Netzela, PZU po ponad 10 latach procesowania się o odszkodowanie za wypadek samochodowy męża i dzieci Anny Kalaty, niespodziewanie zdecydował się na ugodę i wypłacił rodzinie pani Kalaty 1.300.000 . Według relacji ówczesnej wiceprezes PZU Jolanty Strzeleckiej, sprawa została zarekomendowana zarządowi przez pana Netzela, co oczywiście stanowiło również najzwyklejszą koincydencję.
 8. 18.02.2008 - Jarosław Kaczyński przyznaje oficjalnie, że w czerwcu ub. roku telefony komórkowe w okolicach kancelarii premiera były zagłuszane. Ponieważ ekspremier wyjaśnił w swoim oświadczeniu, że nie miało to związku z protestem pielęgniarek lecz związane było z tzw. bezpieczeństwem państwa, przypuszcza się, że i tutaj doszło do kolejnego zbiegu okoliczności.
 9. 24.02.2008 - Jarosław Kaczyński komentując zaloty Marcinkiewicza do PO wyjaśnił przy tej okazji prawdziwe okoliczności nominacji Marcinkiewicza na premiera mówiąc, że - pewne zbiegi okoliczności spowodowały, iż premierem nie został któryś z jego "bliskich współpracowników". Godne odnotowanie jest użycie liczby mnogiej, dla podkreślenia, że okoliczności i zbiegów mogło być więcej.
 10. 27.02.2008 - "Były liczne dosyć przypadki zagłuszania telefonów związane z różnymi wydarzeniami, o których nie mogę tutaj mówić, bo są objęte tajemnicą państwową. Nie jest wykluczone, że któreś z tych wydarzeń miało miejsce równolegle z tymi wydarzeniami, które państwa interesują." - Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w sejmie, odpowiadając na pytania dotyczące zagłuszania pielęgniarek w czerwcu 2007 r.
 11. 14.03.2008 - "Panie redaktorze, w kultowym filmie "Miś" jest taka scena, jak taka wiejska kobieta krzyczy: "Olaboga! Olaboga! Będzie wojna! – A dlaczego wojna? – Bo węgiel przywieźli, a przed wojną też węgiel przywieźli!". No to jest koincydencja czasowa." - Jacek Kurski komentując w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" fakt zmiany stanowiska Partii w sprawie Traktatu Lizbońskiego bezpośrednio po spotkaniu prezesa Kaczyńskiego z jednym z biskupów z Zachodniej Polski, sympatyzującym z Ojcem Rydzykiem
 12. 21.04.2008 - w wyborach przewodniczącego rady regionalnej Partii w województwie wielkopolskim (w zakłamanej, postkomunistycznej geografii III RP zwanym deprecjonująco "małopolskim"), wymaganej większości nie uzyskał jedyny kandydat na przewodniczącego, wskazany osobiście przez samego Ojca Narodu, wybitny myśliciel i ideolog PiSjanistyczny, Zbigniew Wassermann.
 13. 30.05.2008 - "Co do córki byłem bardzo wyrozumiały, co do syna zdarzało mi się karcić go przy pomocy klapsa i wstydzę się tego" - stwierdził premieru Tusku podczas konferencji prasowej po spotkaniu poświęconym przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Wypowiedź tę zacytowały w pełnym brzmieniu dzienniki telewizyjne wszystkich stacji oprócz "Wiadomości" TVP, w których - przez najzwyklejszy zbieg okoliczności - pominięto ostatni fragment "i wstydzę się tego".
 14. Maj 2008 - ciekawe zbiegi okoliczności ujawnione podczas prac sejmowej komisji śledczej ds. nacisków:
 15. 09.06.2008 - w godzinach rannych Lech Wałęsa zapowiedział, że pozwie Lecha Kaczyńskiego do sądu, o ile ten go nie przeprosi za słowa, iż Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek". Jedynie przez zwykły zbieg okoliczności, tego samego dnia wieczorem u prezydenta pojawił się prezes IPN Janusz Kurtyka, który poczuł się zmuszony do pilnego przedstawienia Lechowi Kaczyńskiemu propozycji obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20-lecia upadku komunizmu, przewidywanych na 2009 r.
 16. Czerwiec 2008 - prezydent Lech Kaczyński specjalnym rozporządzeniem podnosi pensję prezesa IPN, która - według wyjaśnienia Jarosława Kaczyńskiego - "biorąc pod uwagę ogromną wagę tego instytutu i ogromne zasługi dla Polski", była "zbyt niska". W wyniku tej oczekiwanej przez społeczeństwo decyzji, prezes IPN Janusz Kurtyka będzie zarabiał o 1000 więcej. Jedynie przez zwykły zbieg okoliczności prezydent podjął decyzję o podwyżce parę dni po ukazaniu się książki dla młodzieży pod tytułem "Przygody Bolka", napisanej przez wybitnych historyków śledczych IPN-u i wydanej jego nakładem.
 17. 04.07.2008 - jak poinformowało Radio RFM FM, w dniu 07.07.2008 do Sejmu trafi wniosek płockiej prokuratury o pozbawienie immunitetu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, któremu śledczy chcą postawić zarzut przekroczenia uprawnień w związku z nielegalnym udostępnieniem Jarosławowi Kaczyńskiemu akt dotyczących afery paliwowej. Jedynie przez najzwyklejszy zbieg okoliczności, również 04.07.2008 władze PiS poinformowały, że poleciły Zbigniewowi Ziobrze przygotowanie wniosku o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości inaczej w Tymczasowym Rządzie Okupacyjnym, Zbigniewa Ćwiąkalskiego
 18. 25.08.2008 - w publikowanym na stronach internetowych IPN katalogu osób rozpracowywanych przez komunistyczne służby specjalne, wśród 2129 wymienionych nazwisk nie ma nazwiska byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Jak zapewnił rzecznik IPN Andrzej Arseniuk, fakt ten ma charakter przypadkowy i wynika wyłącznie ze zwyczajnego zbiegu okoliczności. Również zwykłą koincydencją jest to, że za przygotowanie danych do zbioru w Gdańsku odpowiada Sławomir Cenckiewicz (szef biura udostępniania archiwów IPN), a w Warszawie - Piotr Gontarczyk (wiceszef pionu lustracyjnego), autorzy książki demaskującej całą i jedyną obiektywną prawdę o TW Bolku
 19. 02.10.2008 - PiS wycofuje złożony wcześniej wniosek o odwołanie Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, oskarżonego przez Partię o niepowiadomienie organów ścigania o korupcji przy weryfikacji WSI. Jak uzasadnia dziennikarzom prezes Jarosław Kaczyński - jest to "gest dobrej woli mający skłonić PO, PSL i SLD do rozmów w sprawie kryzysu finansowego" oraz próba "wyciszenia konfliktu politycznego". Jedynie przez zupełnie naturalny zbieg okoliczności wycofanie wniosku nastąpiło w tym samym dniu, w którym rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska poinformowała, że o korupcji poinformowany był również prezydent Lech Kaczyński
 20. 10.10.2008 - jak poinformował szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki, na dzień 23.10.2008 prezydent zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej, dotyczące bieżącej sytuacji gospodarczej. Jedynie zwykły zbieg okoliczności sprawił, że w dniach 21-25.10.2008 premier Tusk ma odbyć dawno zaplanowaną wizytę w Chinach, podczas której weźmie udział w europejsko-azjatyckim szczycie w Pekinie
 21. 03.11.2008 - na antenie TVP 1 po wieczornych "Wiadomościach" nie wyemitowano zwiastuna programu Dwójki "Tomasz Lis na żywo", pomimo iż cotygodniową emisję zwiastuna w autopromocyjnym bloku po "Wiadomościach" Lis zastrzegł sobie w aneksie do kontraktu z TVP. Jak poinformowała pani dyrektor TVP 1 Dorota Macieja, powodem niewyemitowania zwiastuna była niepewność co do efektów stosowanej "cross promocji" (programy Jedynki zapowiada się w Dwójce i odwrotnie), a jedynie najzwyczajniejszy zbieg okoliczności sprawił, że w dniu 03.11.2008 gościem Lisa był Adam Michnik, jeden z największych zdrajców i wrogów narodu, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", która - jak powszechnie wiadomo - jest kluczowym ogniwem żydo-masońsko-liberal-postkomunistycznego spisku wymierzonego w IV RP.
 22. 02.12.2008 - w odtajnionym i całkowicie kompromitującym dla Rządu Okupacyjnego raporcie o CBA autorstwa Julii Pitery można przeczytać, że:
 23. 05.12.2008 - przedstawiciel dworu cesarskiego w Tokio poinformował, że Cesarz Japonii "powrócił do wykonywania niewymagających dużego wysiłku obowiązków". Jedynie przez zwykły zbieg okoliczności okres niedyspozycji zdrowotnej Cesarza (03-04.12.2008), dokładnie pokrywał się z pobytem w Japonii Lecha Kaczyńskiego, a Cesarz powrócił do obowiązków w kilka zaledwie godzin po opuszczeniu przez prezydenta Japonii

Przypadkowe koincydencje w roku 2009

 1. Ks. Jerzy Warchoł, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli w 2009 r. postawił nielegalnie krzyż na miejskiej działce i bohatersko odmówił jego usunięcia. [26]
 2. Dwie wypowiedzi Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka na temat wyników odbytego w dniu 01.03.2009 szczytu Unii Europejskiej w Brukseli:
 3. Agent okolicznościowy
 4. 29.04.2009 - w Warszawie rozpoczyna się doroczny kongres Europejskiej Partii Ludowej, której członkiem jest Platforma Obywatelska. Jedynie przez najzwyklejszy i całkowicie nieoczekiwany zbieg okoliczności tego samego dnia NSZZ "Solidarność" zorganizowała w śródmieściu Warszawy dwie manifestacje: kolejarzy w obronie miejsc pracy i stoczniowców - w obronie wolskich stoczni
 5. 18.05.2009 - podczas prezentacji dziennikarzom przez związkowców z "Solidarności" i OPZZ jak "nieuczciwe gry" rząd prowadzi z nimi przy pomocy SMS, w komórce przewodniczącego stoczniowej "Solidarności" Romana Gałęzewskiego znalazły się też sms-y od Macieja Łopińskiego z Kancelarii Prezydenta. Oczywiście korespondencja stanowiła prośbę o kontakt ("proszę zadzwoń") w sprawie nieścisłości zawartych wywiadzie, którego dla "Gazety Wyborczej" udzielił Gałęzewski, a jedynie przez zwykły zbieg okoliczności wysyłana była w przeddzień spotkania związkowców z premierem.
 6. 05.06.2009 - znana aktorka do wynajęcia przez dowolną opcje polityczną, pracująca po pseudonimem "Kotka", została bestialsko pobita przed swoim domem. Doniosła o tym "Rzeczpospolita":
 7. Prezydent się pochyla nad ułaskawieniem wspólnika zięcia
 8. Prezydent opiniuje odwołanie szefa CBA
 9. Draba nie sprawdził listy pasażerów
 10. Rzecznik w bezgranicznej trosce o zdrowie Wolaków

Przypadkowe koincydencje w roku 2010

 1. 14.01.2009 - krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przekazał TW Bolkowi (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa") wydany przez siebie kalendarz ścienny na 2010 rok "30 lat Solidarności", w którym brakowało karty z ... sierpniem. Porażające dowody na to, że był to wyłącznie rzadki i "fatalny" zbieg okoliczności, podał w oświadczeniu skierowanym do TW Bolka (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa"), szef krakowskiego IPN, Marek Lasota:
 2. 16.01.2010 - na jaw wychodzi, że przez niezwykły zbieg okoliczności tuż przed odwołaniem szefa CBA Mariusza Kamińskiego, z zasobów informatycznych CBA zniknęła baza danych z urządzeń GPS, rejestrująca poruszanie się samochodów Biura. Koincydencja była na tyle rzadka, że zniknęły również kopie bezpieczeństwa bazy.
 3. 27.01.2010 - podczas odbywającego się przed gdańskim sądem procesu o ochronę dóbr osobistych, wytoczonego prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu przez Sławomira Julke, biznesmena, który nagrał i oskarżył Karnowskiego o korupcję, na jaw wyszło, że dziennikarz "Rzeczpospolitej" Piotr Kubiak, opisujący w lipcu 2008 roku aferę sopocką, przez najzwyklejszy zbieg okoliczności był bliskim kolegą Sławomira Julke i również jedynie przez zwykłą koincydencję pożyczył od niego wiosną 2008 roku 5 tysięcy na zakup głośników.
 4. Kampania promocyjna przez zwykły zbieg okoliczności
 5. 19.03.2010 - Lech Kaczyński przyznaje odznaczenia byłym zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów z lat osiemdziesiątych. Jedynie przez ciekawy zbieg okoliczności wśród odznaczonych znaleźli się: były szef CBA Mariusz Kamiński (Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski), redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Paweł Lisicki, publicyści tej gazety Igor Janke i Piotr Skwieciński oraz Anita Gargas, autorka programu "Misja Specjalna", emitowanego na antenie TVP (Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski)
 6. 10.06.2010 - na ulicach miast pojawiają się plakaty reklamujące Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Jedynie przez najzwyklejszy zbieg okoliczności, a nawet - jak stwierdził jeden z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie etyki reklamy, Adam Bielan - przez "czysty przypadek", są one łudząco podobne do plakatów wyborczych prezesa-premiera-przyszłego-prezydenta Jarosława Odmienionego-Kaczyńskiego
 7. 16.06.2010 - sztab wyborczy prezesa-premiera-przyszłego-prezydenta Jarosława Odmienionego-Kaczyńskiego wystąpił ze wspaniałą inicjatywą, przygotowując specjalną stronę, na której Polacy z różnych regionów Polski mogą spontanicznie wyrazić poparcie dla kandydata PiS, przysyłając filmy ze swoimi nagraniami. Ta wspaniała akcja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem wielomilionowej rzeszy prawdziwych patriotów. Jedynie zwykłym zbiegiem okoliczności jest, że wszyscy nagrani zwolennicy Ojca Narodu wypowiadają się do tego samego mikrofonu, a część z nich występuje na tym samym tle, mimo że pochodzą z innych miast.
  To zwykły zbieg okoliczności
 8. 06.07.2010 - Zastępy prawych Wolaków, zaniepokojonych dramatyczną sytuacją terenów popowodziowych, nawołują do unieważnienia wyborów prezydenckich [34]:
 9. Sąd koleżeński Platformy Obywatelskiej nad Januszem Palikotem odbędzie się w dniu 06.08.2010. Jak przytomnie zauważa Nasz Dziennik, zupełnie przypadkowo w tym dniu odbędzie się zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego (ros.: Бронислава Коморовсково, pseudonim operacyjny: "Gajowy") na urząd prezydenta
 10. Druga tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył agent WSI - Bronisław Komorowski (ros.: Бронислав Коморовский, pseudonim operacyjny: "Gajowy") - odbyła się 4 lipca 2010 r. Nie ma to najmniejszego związku z terminem wyprowadzki Marty Kaczyńskiej - córki pary prezydenckiej, poległej męczeńską śmiercią pod Smoleńskiem - z Pałacu Prezydenckiego. Kaczyńska wyprowadziła się stamtąd dopiero 5 lipca 2010 r., co zdaniem szefa kancelarii prezydenta - Jacka Michałowskiego, wpłynie na termin zakończenia remontu w Pałacu Prezydenckim, do którego samowolnie (wbrew woli ogólnonarodowej większości) chce się wprowadzić samozwańczy prezydent elekt - Bronisław Komorowski (ros.: Бронислав Коморовский, pseudonim operacyjny: "Gajowy") [35]
 11. 15.08.2010 - Jak informują Media Przyjazne Narodowi (Gazeta Polska, Nasz Dziennik, Niezależna.pl), w miejscowości Ossów mieszkańcy stanowczo zaprotestowali przeciw odsłonięciu pomnika poległych żołnierzy radzieckich:
 12. 27.09.2010 - "Dziś mam podstawy, aby kwestionować strategię wyborczą. Byłem w takim stanie, że — uczciwie mówiąc — to za mnie wymyślanokampanię. Byłem w potwornym szoku po śmierci brata, nic gorszego w życiu nie mogło mnie spotkać. Musiałem brać bardzo silne leki uspokajające, co też miało swoje skutki. Już 10 kwietnia, dosłownie w godzinę po katastrofie, dostałem w szpitalu takie środki. Ja nigdy w życiu przedtem podobnych leków nie brałem, w związku z tym zadziałały na mnie niezwykle silnie" - Jarosław Kaczyński diagnozuje przyczyny porażki wyborczej [38]

Przypadkowe koincydencje w roku 2011

 1. 20.03.2011 - Anna "Legendarna" Fotyga na portalu www.wpolityce.pl wskazuje na jednoznaczny zbieg okoliczności demaskujący zależność Donaldu Tusku (właść: Donaldu Rusku) od Rosji [40]:
 2. 11.08.2011 - kandydujący z listy merytorycznej opozycji do Sejmu w terminowych wyborach 2011, Karol Guzikiewicz (pseudonim konspiracyjny: Ślusarz, w legalu wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej), co jest efektem oczywiście oczywistego zbiegu okoliczności, udaremnia wrażą prowokację maskującego się dotąd skutecznie wroga narodu Piotra Dudy (pseudonim operacyjny: Judasz, w legalu przewodniczy NSZZ "Solidarność"), który ośmielił się nie zaprosić Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego na obchody 31 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i nie tylko zaprasza najwybitniejszego i najbardziej zasłużonego w dziejach członka NSZZ "Solidarność" Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego na te obchody, ale jednocześnie wzywa zdemaskowanego wroga narodu do karnego raportu: "Będzie się musiał wytłumaczyć nie tylko komisji krajowej, która 23 sierpnia będzie obradować w Gdańsku, ale także wielu członkom związku", ponieważ "Piotr Duda zaangażował się politycznie, ale po niewłaściwej stronie."
 3. 26.09.2011 - w spocie wyborczym PiS pod tytułem "Portret Polaków", w grupie przypadkowych wyborców, na tle których pojawia się Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, przez zwykły zbieg okoliczności znalazł się aktor znany z występu w reklamie jednego z leków oraz modelka Anna Kondraciuk, która w 1999 roku była półfinalistką konkursu Miss Polonia, zaś w roku 2003 wzięła udział w - apage satanas! - rozbieranej sesji dla miesięcznika "Playboy"
 4. 27.09.2011 - na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi rozpoczęto promocję książki Jarosława Kaczyńskiego "Polska naszych marzeń", do której dołączony jest film "Lider", podkreślający zalety Kaczyńskiego. Obiektywnie i rzeczowo wypowiadają się tam m.in. Jadwiga Staniszkis, Antoni Macierewicz, Bronisław Wildstein, Zdzisław Krasnodębski, Marta Kaczyńska, Adam Lipiński i Sławomir Cenckiewicz. Film nie zawiera elementów programu PiS i nie został oznaczony jako spot wyborczy.
 5. 27.09.2011 - "Tajniacy próbowali na Placu Zamkowym nie tyle rozpędzić tłum, co atakowali, szarpali, a później się wycofali. I później zrobiono proces trzem osobom, w tym Komorowskiemu, który znalazł się tam dosyć przypadkowo"Jarosław Kaczyński w książce "Polska naszych marzeń" (wyd. Drukarnia Akapit Sp. z o.o., wrzesień 2011)
  Donos anonimowego patrioty o "przewymiarowaniu w jednym z aspektów Stadionu"
 6. 01.10.2011 - na zakończenie debaty wyborczej z cynicznym wrogiem narodu Sławomirem Nowakiem, najlepsza w dziejach Wolski minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, ostro skrytykowała "niemieckich architektów", którzy zaprojektowali Stadion Narodowy i przekazała pendrive, na którym - jak stwierdziła - jest omówienie "przewymiarowania w jednym z aspektów Stadionu Narodowego". Na pendrive'ie zapisany był dokument stanowiący opis sugerowanych modyfikacji w systemie grzewczym Stadionu, z zaciemnioną datą oraz podpisem "XXXXXXX". Jedynie przez niespotykanie rzadki zbieg okoliczności, wręczony przez Annę Fotygę Sławomirowi Nowakowi anonimowy dokument jest jedynie lekko zmodyfikowaną ofertą, jaka w marcu 2010 roku wpłynęła do JSK Architekci oraz Narodowego Centrum Sportu, zawierającą projekt modyfikacji węzłów cieplnych wokół Stadionu. Oferta podpisana została przez Ryszarda Fotygę, który - według informacji NCS - wycenił projekt na 100 tysięcy . Propozycja została odrzucona, bo instalacja była już częściowo gotowa. Kolejny niesłychany zbieg okoliczności sprawił, że Pan instalator Ryszard Fotyga jest mężem najlepszej minister spraw zagranicznych wszech czasów.
 7. 07.10.2011 - Krzysztof Zalewski, wybitny desygnat Ruchu Oporu na posła z nadchodzących sfałszowanych wyborach parlamentarnych 2011 roku, wysyła do wyborców mejla o treści:
 8. Listopad 2011 - dzięki rzadkiemu ale i ciekawemu zbiegowi okoliczności można się przekonać, że myśli ludzi wielkich podążają podobnymi torami:
 9. Na początku grudnia 2011 prokuratura apelacyjna w Warszawie przesłała do Prokuratora Generalnego wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Antoniemu "Instytucji" Macierewiczowi, w którym bezpodstawnie zarzuca byłemu likwidatorowi WSI rzekome niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Za ujawnienie tajemnicy państwowej, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy grozi horrendalna kara do 8 lat więzienia.

Przypadkowe koincydencje w roku 2013

 1. Sprzątaczka z TVN o inteligencji prezesa

Przypadkowe koincydencje w roku 2015

 1. 23.10.2015 - w efekcie ciekawego, choć niebywale rzadkiego zbiegu okoliczności, na perfekcyjnie apolitycznym wiecu w Pszczynie, perfekcyjnie bezpartyjnego drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcy dobrej zmiany Andrzeja Dudy (pseudonim sceniczny: "Maliniak"), na scenie towarzyszą mu kandydaci Ruchu Oporu w zbliżających się wyborach - Izabela Kloc i Stanisław Pięta

Przypadkowe koincydencje w roku 2016

 1. Instrukcja PiS dla samorządów: syreny alarmowe i wstrzymanie ruchu ulicznego 10.04.2016. #zachodniopomorskie
  29.03.2016 - 10 kwietnia o godzinie 8.41 w województwie zachodniopomorskim usłyszymy wycie syren alarmowych. Wojewoda Piotr Jania wysłał do wszystkich samorządowców list, w którym prosi o przeprowadzenie treningu uruchamiania systemów alarmowych". Jego celem ma być "wyrażenie pamięci i uhonorowanie ofiar katastrofy Smoleńskiej". Oprócz informacji technicznych, wojewoda poświęcił cały akapit wyjaśnieniu "wagi" katastrofy. I prosi, "aby na wszystkich budynkach administracji publicznej wywieszone zostały flagi państwowe":
 2. W dniu 18.09.2016 rozpętana została przez wrogią dobrej zmianie opozycję spod szemranego znaku PO i Nowoczesnej kierowanej przez byłego bankstera niejakiego Ryszarda Petru bezprecedensowa nagonka na oddanych sprawie PiSjanizmu i własnym dążeniom do kasy ludzi pod hasłem #Misiewicze, sugerująca jakoby kolesiostwo i nepotyzm były jedynym kryterium przy obsadzeniu wszystkich synekur w przedsiębiorstwach, administracji państwowej i innych organizacjach nadzorowanych przez jedynie słuszną opcję polityczną IV RP:
 3. Prokuratura zajmuje się sprawą Misiewicza, a postępowanie nadzoruje inna rzekomo "Misiewiczowa", czyli pani prokurator Witko:

Przypadkowe koincydencje w roku 2018

 1. 16.02.2018 - "Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze mogą być wykorzystywane wyłącznie w sytuacji rzeczywistego zagrożenia [...]. W dniu 1 sierpnia o godz. 17.00 nadawany jest akustyczny sygnał alarmowy (syrena) [...] [ przy okazji ] treningu i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania" - w odpowiedzi biura prasowego wojewody mazowieckiego na wniosek, by 19 kwietnia, w 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, zawyły syreny
 2. 20.05.2018 - Radni przypadkowo przechodzili z tragarzami
  Kielbasajakiego.jpg
 3. 22.09.2018 - "...nie cenzura a nadgorliwość i głupota." - Jacek Kurski
  Kler - mem.jpg
 4. 07.10.2018 - w ramach Upowszechniania czytelnictwa studyjnego Patryk Jaki opublikował na Facebooku swoją fotografię na tle regału z książkami

Przypadkowe koincydencje w roku 2019

 1. Minuitabezjaroslawa.jpg
  16.01.2019 - w efekcie bardzo ciekawego zbiegu okoliczności i przez oczywiście oczywisty "czysty przypadek", najwybitniejsi reprezentanci Biało-Czerwonego Obozu - Nasz Umiłowany Przywódca, Naczelnik Państwa Wolskiego, Skromny Pracownik Winnicy Pańskiej, Dobry Pasterz i Nowy Zbawiciel Wolski, Obrońca Europy przed islamem, Wielki Higienista, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński oraz wicemarszałkowie Sejmu - Ryszard Terlecki i Beata Mazurek, nie biorą udziału w symbolicznej minucie ciszy w Sejmie, którą posłowie uczcili pamięć o zamordowanym przez nożownika prezydencie Gdańska, Pawle Adamowiczu, pojawiając się w sali sejmowej bezpośrednio po jej zakończeniu
 2. 16.01.2019 - jeszcze tego samego dnia, przez ciekawy zbieg okoliczności, ma miejsce kolejny, jeszcze ciekawszy, bo tym razem nieszczęśliwy zbieg okoliczności, w efekcie którego siedmiu z ośmiu radnych Biało-Czerwonego Obozu w bezprawnie zarządzanej przez osławioną zbrodniarkę i samozwańczą "prezydent" Hannę Zdanowską Łodzi, przybywa na posiedzenie Rady Miasta pół godziny po rozpoczęciu obrad oraz 15 minut po minucie ciszy, jaką radni uczcili pamięć prezydenta Adamowicza:
 3. W dniu 18.01.2019 r. TVP Info pokazywało mszę żałobną w intencji prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Gdy w kadrze pojawił się szef Rady Europejskiej [ osławiony samozwańczy tak zwany "prezydent" Unii Europejskiej i kadrowy agent Angeli Merkel, były marionetkowy "premier" przestępczego Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, zbiegły w niesławie z Wolski obywatel znienawidzonych Niemiec, Donald Tusk (pseudonim operacyjny: "Herr Donald") ], natychmiast pokazano widzom jedną z gdańskich ulic. Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zaprzeczył, by dochodziło do cenzury:
 4. 24.04.2019 - Ciekawy zbieg okoliczności podczas strajku nauczycieli we Wrocławiu (niem.: Breslau) i Krakowie (niem.: Krakau):
  Nauczycielkinakawce.jpg
 5. 15.05.2019 - Podczas emisji powtórki pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2019, z powodu "wymogów czasu antenowego" TVP pokazała jego nieznacznie skróconą wersję. Przez ciekawy, choć rzadki zbieg okoliczności, z materiału wycięto cały występ transseksualnej wokalistki Dany International, a także wszystkie przebitki z publiczności, pokazujące całujące się pary, w tym homoseksualne.
 6. 13.11.2019 - na jaw wychodzi, że porażającemu sukcesowi Biało-Czerwonego Obozu, jakim była pierwsza w dziejach świata bezwizowa wizyta obywatela IV RP, bohaterskiego Marcina Bakalarskiego w USA, przy ewidentnym udziale wspierającej Naszą Partię Opatrzności, towarzyszył zestaw czterech bardzo ciekawych zbiegów okoliczności, gdyż przez zwykłą koincydencję historyczny Pierwszy Turysta był w przeszłości oddanym - o czym świadczą jego brawurowe dokonania - członkiem i działaczem Naszej Partii oraz asystentem jej posła i senatora, również całkiem przypadkowo jest on obecnie pracownikiem redakcji publicystyki Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w dobrze zmienionej TVP, która zresztą sfinansowała mu podróż, a jego wniosek został w amerykańskim systemie informatycznym ESTA przez czysty przypadek rozpatrzony w 3 godziny, choć standardowa procedura przewiduje na to 72 godziny; przez równie ciekawy zbieg okoliczności, po wylądowaniu pana Bakalarskiego w Los Angeles, obok lotniska akurat przypadkiem przechodził (bez tragarzy niestety!) znany koszykarz Marcin Gortat, który tyleż spontanicznie, co radośnie powitał bohaterskiego turystę i z tej radości przegadał z nim przed lotniskiem całą noc, aż do białego rana! Przy okazji na jaw wyszło, że ten historyczny fakt autentyczny miał miejsce jedynie dzięki wspaniałemu podstępowi perfekcyjnie odnowionej i zatrudniającej samych superinteligentnych dyrektorów i najwybitniejszych młodych fachowców perfekcyjnie zreformowanej Telewizji Narodowej, którzy błyskotliwie ominęli absurdalne i bezsensowne biurokratyczne ograniczenia prymitywnych amerykańskich urzędasów!:

Przypadkowe koincydencje w roku 2020

 1. 20.06.2020 - jedynie przez perfekcyjnie czysty, choć bardzo interesujący zbieg okoliczności, wspaniała, ratująca życie i dobytek tysięcy obywateli inicjatywa megamocnego rządu, trafiła do społeczności zdominowanych przez autentycznych Prawych Wolaków i gorących patriotów:
 1. 06.07.2020 - w perfekcyjnie przygotowanej przez odrodzoną Telewizję Narodową pasjonującej debacie wyborczej, w której miażdżące, a nawet oszałamiające zwycięstwo odniósł Zrodzony Przez Błogosławione Łono i Wykarmiony przez Błogosławione Piersi, drugi najlepszy w dziejach Wolski prezydent - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomny, dlatego dobrze stojący, obrońca dobrej zmiany Andrzej Duda (pseudonim sceniczny "Maliniak"), odpowiadający (w odróżnieniu od samozwańczego groteskowego "kandydata" najgorszych sortów, mord zdradzieckich, targowiczan i hołoty chamskiej, osławionego Rafała Trzaskowskiego, który nie próbował nawet odpowiedzieć na żadne z pytań!!!) wyczerpująco i niespotykanie błyskotliwie na niezliczone, niebywale podchwytliwe i trudne pytania sformułowane przez spontanicznie przybyłych na debatę zupełnie przypadkowych reprezentantów ludu pracującego miast i wsi, wśród których jedynie przez najzwyklejszy, choć ciekawy zbieg okoliczności, znaleźli się przypadkiem przechodzący obok (bez tragarzy niestety), regionalni działacze bratniej Solidarnej Polski oraz kandydatka Naszej Partii w wyborach samorządowych:

Przypadkowe koincydencje w roku 2021

 1. 26.04.2021 - na jaw wychodzą fragmenty raportu Najwyższej Izby Kontroli, świadczące o tym, że Izba dysponuje dowodami i dokumentami świadczącymi, że premier Mateusz Morawiecki oraz szef jego kancelarii Michał Dworczyk, mieli świadomość, iż organizacja niedoszłych wyborów "kopertowych" w maju 2020 roku będzie niezgodna z prawem, gdyż dysponowali wskazującymi na to dwiema analizami prawnymi autorstwa szefowej departamentu prawnego KPRM Magdaleny Przybysz oraz prezesa Prokuratorii Generalnej odpowiedzialnej za pilnowanie interesu prawnego Rzeczypospolitej i Skarbu Państwa, Mariusza Haładyja:
 2. 11.05.2021 - w efekcie kolejnego bardzo ciekawego zbiegu okoliczności, na dwa dni przed konferencją prasową prezesa Najwyższej Izby Kontroli, poświęconą zaprezentowaniu wyników kontroli w sprawie niedoszłych tak zwanych "wyborów kopertowych" z maja 2020 roku, do NIK dotarły mejle z informacjami, że w jej w ośmiu delegaturach podłożono bomby.
 3. 13.05.2021 - w efekcie jeszcze jednego rzadkiego zbiegu okoliczności, na kilka godzin przed konferencją prasową prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, poświęconą zaprezentowaniu wyników kontroli w sprawie niedoszłych tak zwanych "wyborów kopertowych" z maja 2020 roku, do domów żony prezesa Banasia oraz jego syna Jakuba, w głębokiej trosce o życie syna prezesa, wkracza policja, do której dotarły wysoce niepokojące, a nawet porażające informacje o jego próbie samobójczej.
 4. Klasyczny zbieg okoliczności dotyczący umorzenia śledztwa w sprawie zakupu 1241 respiratorów od handlarza bronią
 5. W listopadzie 2020 roku z Naszej Partii odchodzi poseł Lech Kołakowski, w proteście przeciwko forsowanej przez Jarosława Kaczyńskiego tak zwanej "piątce dla zwierząt", którą Kołakowski nazywał "bublem prawnym". W lipcu 2021 roku pan poseł wraca do klubu parlamentarnego PiS, ratując tym samym jego większość w Sejmie. Przez bardzo ciekawy zbieg okoliczności, pan Kołakowski obejmuje jednocześnie intratne stanowisko doradcy zarządu w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego.
 6. 11.08.2021 -
  CBANIK.jpg
 7. 23.08.2021 - ciekawy zbieg okoliczności dziennikarza Radia Gdańsk, Marcina Mindykowskiego
  RadioGdansk.jpg

Patrz też

(Cdn - To be continued)