Prezydent odznacza

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
W związku z tragiczną śmiercią Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w dniu 10.04.2010, edycja eksponatu została zablokowana, a jego treść odpowiada stanowi na dzień 09.04.2010


Definicja procesowa

Prezydent IV RP - Lech Kaczyński - odznacza jedynie zasłużonych dla swego kraju Wolaków, chyba, że ktoś podsunie mu do podpisu listę zawierającą nazwisko wroga narodu, korzystając bezczelnie z powszechnie znanego faktu, że prezydent nie czyta tego, co podpisuje.

Lech Kaczyński słusznie uważa, że jeżeli jakikolwiek Wolak dostąpi zaszczytu bycia przez niego odznaczonym, to forma powiadomienia o tym fakcie, jak i miejsce oraz sposób wręczenia odznaczenia, nie grają żadnej roli. Klasyczny przykład poniżej:


15.09.2009

Słynne nadania - ordery odznaczenia i medale IV RP

Order Orła Białego

Kapituła Orderu Orła Białego

Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Orła Białego, jej członkowie powoływani są przez prezydenta RP na pięć lat spośród osób, które zostały odznaczone tym Orderem.

Kapitułę tworzą: Wielki Mistrz Orderu i pięciu członków Kapituły. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach prezydent RP, z tytułu wyboru na ten urząd, staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule. Kapituła wybiera ze swego grona Kanclerza Orderu i Sekretarza Kapituły.

Skład Kapituły - październik 2009:

  1. Prezydent RP: Lech Kaczyński - Wielki Mistrz Orderu;
  2. Wiesław Chrzanowski;
  3. Andrzej Gwiazda;
  4. Jan Olszewski;
  5. Bogusław Nizieński.

Problemy ze składem Kapituły w latach 2005-2009

Wielcy Wolacy i zawłaszczeni dla wizerunku medialnego Wielkiego Tabloidu obywatele odznaczeni Orderem Orła Białego

Wielcy Wolacy:

  1. Anna Walentynowicz - 03.05.2006
  2. Andrzej Gwiazda - 03.05.2006
  3. Bogusław Nizieński - 25.08.2008 (zrobił coś tam, coś tam dla IV RP)
  4. Zbigniew Religa - 2008 (minister IV RP)
  5. Jan Olszewski - 3.05.2009 (premier Przedczwartej RP)

Obywatele:

  1. Andrzej Maria Deskur - 12.10.2006 (kardynał)
  2. Kazimierz Majdański - 11.11.2006 (biskup związany ze środowiskiem Radia Maryja)
  3. Henryk Gulbinowicz - 17.10.2008 (kardynał)
  4. Józef Glemp - 21.12.2009 (kardynał)

Obywatele odznaczeni pośmiertnie:

  1. Emil Fieldorf - 30.07.2006 (pośmiertnie)
  2. Witold Pilecki - 30.07.2006 (pośmiertnie)
  3. Jan Józef Lipski - 23.09.2006 (pośmiertnie)
  4. Zbigniew Herbert - 2007 (pośmiertnie, dzięki żonie, która bohatersko nie przyjęła orderu z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego)
  5. Łukasz Ciepliński - 3.05.2007 (pośmiertnie)
  6. Gustaw Holoubek - 12.03.2008 (pośmiertnie)
  7. Stanisław Brzóska - 23.05.2008 (pośmiertnie) - najstarsze nadanie wsteczne w historii orderu
  8. Wincenty Kwieciński - 15.08.2008 (pośmiertnie)
  9. Franciszek Niepokólczycki - 15.08.2008 (pośmiertnie)
  10. Andrzej Stelmachowski - 15.04.2009 (pośmiertnie - członek rządu Jana Olszewskiego)
  11. Jerzy Popiełuszko - 13.10.2009 (pośmiertnie)

Na 20 odznaczonych 11 nie żyło - 52,6%, obywateli żywych było 4 (w tym 3 kardynałów i 1 biskup od Radia Maryja) - 15,8%, a Wielkich Wolaków 5 - 31,6%, co należy uznać za miażdżący sukces.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

01.07.2008 - Sewery Blumsztajn związany ze środowiskiem "Gazety Wybiórczej" zwrócił przyjęte w 2006 r. odznaczenie. Kłamliwie uzasadnił swój zdradziecki krok wydźwiękiem przemówienia Miłościwie Nam Chwilowo Obecnego podczas wręczania odznaczeń zasłużonym opozycjonistom z czasów PRL, w którym tenże otwarcie, jak na męża stanu przystało, obnażył małość budowniczych III RP.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

  1. 09.06.2008 - przed ceremonią pogrzebową mąż Agaty Mróz, cynicznie wykorzystując atmosferę powagi i skupienia odmówił przyjęcia Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, który w dniu śmierci, w uznaniu zasług sportowych i bohaterskiej walki z chorobą nadał jej w swej nieograniczonej dobroci Miłościwie Nam Nieobecny i Niepoinformowany.
  2. 26.06.2008 - Jacek Rakowiecki za swą działalność opozycyjną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tłumaczył, w liście do Lecha Kaczyńskiego że polityczne przekonania uniemożliwiły mu przyjęcie odznaczenia z rąk Prezydenta IV RP.
  3. 08.05.2009 - w Legnicy Prezydent odznaczył KKOOP Mirosława Młodeckiego, Zdzisława Korczowskiego i pośmiertnie Zygmunta Burchardta.[1] Ich wkład w walkę o nową, lepszą RP polegał na tym, że w roku 1982 wykradli z kopalni miedzi, gdzie pracowali, ładunki wybuchowe, zrobili z nich bomby i podłożyli w kilku miejscach w Lubinie. Tymi strategicznymi miejscami były rozdzielnia gazu, stacja benzynowa i milicyjna stołówka. Do wybuchów, w których mogło zginąć wiele przypadkowych osób, nie doszło tylko dlatego, że w jednym z wtajemniczonych w akcję działaczy "S" obudziły się skrupuły i anonimowo zadzwonił na milicję. [2]
  4. 06.04.2010 - były wiceminister MSWiA w rządzie PiS - Piotr Piętak odmówił przyjęcia KKOOP za działalność opozycyjną, ponieważ, jak bezczelnie sufluje:

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

13.06.2008 - Marek Chimiak został odznaczony za:

Marek Chimiak twierdzi, że dowiedział się o tym z Internetu. Notatka z sentencją odznaczenia została bowiem opublikowana na stronie internetowej Gestora Odznaczeń IV RP.

Chimiak wysłał list do Miłościwie Nam Nieobecnego i Niepoinformowanego. Napisał, że nie przyjmie orderu z powodu "formy powiadomienia odznaczonych", którą bezczelnie uznał za "głęboko niestosowną". Jako drugi powód swojej decyzji Chimiak podaje fakt, że "permanentnie pomija się na listach odznaczeń" innych ludzi działających w Niezależnej Oficynie Wydawniczej, których zasługi są "na pewno nie mniejsze" od jego.

W liście do Prezydenta wszystkich PiSiaków Chimiak podkreślił także, że swoją nagrodę za "działania sprzed lat dwudziestu kilku" odebrał już w 1989 roku:

Złoty Krzyż Zasługi

13.01.2010 - już w 388 dni po otrzymaniu kwalifikowanego podpisu Miłościwie Nam Chwilowo Obecny i Chronicznie Niepoinformowany użył go nadając Złoty Krzyż Zasługi.

Niestety nie podano, kto dostąpił tego e-zaszczytu.

Krzyż Zesłańców Sybiru

26.03.2006 - krzyż został przyznany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Wojciechowi Jaruzelskiemu, który w 1940 został zesłany na Syberię. Po ujawnieniu tego faktu przez TVN, kancelaria prezydencka oświadczyła, że Jaruzelski został odznaczony przez pomyłkę, gdyż:

"Gazecie Wybiórczej" powiedział, że jemu też jest przykro:

Słynne nadania rocznicowe

Marzec 1968 - Marzec 2008

Zalecamy więcej pokory

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył uczestników Marca'68 oraz osoby zasłużone na rzecz przemian demokratycznych w Wolsce. Na uroczystość nie został zaproszony Adam Michnik, mimo że 40 lat temu protesty studenckie wybuchły właśnie po wyrzuceniu Michnika z uczelni.

Kancelaria prezydenta nie odpowiedziała na pytanie dlaczego na uroczystość nie został zaproszony naczelny "Gazety Wyborczej".

Adam Michnik był jednym ze studentów, którzy w styczniu 40 lat temu protestowali przeciwko zdjęciu z afisza Teatru Narodowego "Dziadów" Kazimierza Dejmka, za co wraz z Henrykiem Szlajferem zostali relegowani z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zebrani na uroczystości goście minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego w wieku 85 lat wielkiego aktora Gustawa Holoubka, odtwórcę m.in. pamiętnej roli Konrada w "Dziadach". Zdjęcie "Dziadów" z afisza Teatru Narodowego było jedną z przyczyn wystąpień studentów w marcu 1968 roku.

08.03.1968 na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego wiecowali studenci. Żądali przywrócenia na studia Adama Michnika i Henryka Szlajfera, domagali się też swobód obywatelskich. Gdy opuścili teren UW, zaatakowała ich brutalnie milicja i tzw. aktyw robotniczy, czyli zwiezieni tam przez władze i uzbrojeni w pałki członkowie partii z fabryk i urzędów.

Zgrzyt bezgłośny

W trakcie uroczystości w Pałacu doszło też do innego zgrzytu: w momencie wyczytania swojego nazwiska, Bogan Czajkowski podszedł do prezydenta i przez dłuższą chwilę rozmawiał z nim szeptem.

Uczestnicy uroczystości, z którymi rozmawiali dziennikarze, również nie słyszeli, co Czajkowski powiedział prezydentowi. Całą sytuację oceniają jako "zgrzyt".

Prof. Andrzej Friszke powiedział w TVN24, że Bogdan Czajkowski był jednym z przywódców strajku na Politechnice Warszawskiej. Przypomniał też, że kilka lat temu udzielił bardzo obszernej relacji prof. Jerzemu Eislerowi o tym, co się działo wówczas na Politechnice.

Wśród odznaczonych przez prezydenta znaleźli się m.in. Józef Dajczgewand, Irena Lasota, Andrzej Kijowski (w jego imieniu odznaczenie odebrała wnuczka) oraz Leon Sankowski.

Prezydent Lech Kaczyński odznaczając uczestników wydarzeń sprzed 40 lat powiedział, że:

Oficjalna przyczyna nieobecności Adama Michnika

07.03.2008 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Ewa Junczyk-Ziomecka w trakcie konferencji prasowej nie wytłumaczyła zgromadzonym dziennikarzom dlaczego Adam Michnik nie został zaproszony do Pałacu Prezydenckiego na uroczystość z okazji Marca '68.

Michnik to bohater...

Minister przypomniała, że prezydent podczas czwartkowych uroczystości wielokrotnie wymienił nazwisko Adama Michnika.

Junczyk-Ziomecka stwierdziła, że ciągłe zadawanie pytania dlaczego w Pałacu Prezydenckim nie było Adama Michnika do niczego nie prowadzi.

Minister podkreśliła, że nie chce brać udziału w dyskusji na ten temat:

... i dlatego nie został zaproszony

Pani minister niechętnie przyznaje, że redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" na uroczystości nie został zaproszony. Pytana dlaczego, zasłaniała się kluczem, według którego dobierani byli goście:

W radiu TOK FM Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski powiedział, że nie wie, czy na miejscu prezydenta zaprosiłby Michnika, ponieważ ma do niego stosunek "ambiwalentny".

Teatr Ósmego Dnia zwraca Krzyże

Artyści z Teatru Ósmego Dnia rezygnują z odznaczeń od prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymanych w grudniu 2007 r. To gest solidarności z Adamem Michnikiem niezaproszonym na uroczystości rocznicowe Marca '68 do Pałacu Prezydenckiego - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Aktorzy Teatru Ósmego Dnia natomiast zdecydowali się odesłać Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski przyznane z okazji 30-lecia Studenckiego Komitetu Solidarności. Otrzymali je: Ewa Wójciak, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki i Adam Borowski m.in. "za działalność na rzecz przemian demokratycznych".

Nieżyjący też nie przyszedł

"Fakty" TVN ujawniły natomiast, że jeden z zaproszonych na marcowe uroczystości - nie żyje od 15 lat. Zaproszenie dotarło dopiero w dniu uroczystości, a poza tym adresat, Jan Walc, literaturoznawca, działacz niepodległościowej opozycji i członek KOR nie żyje. W lutym minęła 15. rocznica jego śmierci - podały "Fakty" TVN.

4 czerwca 1989 - 4 czerwca 2009

W siedzibie "Solidarności" w Gdańsku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ponad 40 działaczy opozycji i dwóch księży. Jeden z działaczy opozycji Jan Hałas, tuż przed uroczystością odmówił przyjęcia odznaczenia:

Słynne nadania zagraniczne

Republika Azerbejdżanu

17.10.2009 - Obrońca Demokracji w Gruzji i na Ukrainie, nadał wysokie wolskie odznaczenia ministrom autorytarnego rządu w Azerbejdżanie w uznaniu ich:

Wśród odznaczonych są m.in. szef MSW Ramil Usubow i szef ministerstwa bezpieczeństwa narodowego, czyli azerskiego KGB, Eldar Mahmudow, którzy otrzymali Krzyż Komandorski. Szefowi MSZ Elmarowi Mammadjarowi Obrońca Demokracji przyznał Wielki Krzyż Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowanie polityków wielokrotnie krytykowanych przez międzynarodowe organizacje praw człowieka wywołało entuzjazm w Azerbejdżanie.

Azerowie dostali ordery dokładnie sześć lat i dwa dni po sfałszowanych wyborach prezydenckich, w których prezydent Ilham Alijew przejął schedę po umierającym ojcu. Masowe demonstracje przeciwko fałszerstwom wyborczym zostały krwawo stłumione przez policję i służby specjalne. Setki osób trafiły do więzień, a organizacje praw człowieka informowały o stosowanych przeciwko dysydentom torturach. Ramin Usubow już wtedy stał na czele azerskiego MSW. Odznaczony Krzyżem Wielkim szef MSZ Mammadow został potępiony za antydemokratyczne działania przez Radę Europy i jest na czarnej liście Amnesty International.

Isa Gambar, chroniczny malkontent, lider najstarszej partii opozycyjnej Musawat, tak komentował uroczystość, która odbyła się 17 października w wolskiej ambasadzie w Baku:

Mariusz Handzlik, prezydencki minister ds. kontaktów zagranicznych odmówił komentarza, zaś prezydenckie biuro prasowe wydało następujące oświadczenie:

Wybrane sceny "odznaczeniowe"

W pierwszym dniu wizyty w Warszawie, prezydent Estonii wręczył odznaczenie Andrzejowi Wajdzie, którego film "Katyń" był nominowany w tym roku do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Wielki Znawca Kinematografii konsultował do ostatniej chwili szczegóły odznaczenia z wybitnymi krytykami filmowymi, używając słynnego prezydenckiego telefonu komórkowego. [4]





E-podpisanie

W ramach stałej i harmonijnej współpracy Muzeum IV RP i Kancelarii Prezydenta na polu krzewienia patriotycznej myśli PiSjanistycznej oraz dzięki niebywałej uprzejmości jej pracowników, Kustoszom Muzeum udało się pozyskać niesłychanie cenny fotoreportaż z wiekopomnej ceremonii historycznego e-podpisania aktu nadania Krzyża Zasługi, która odbył się 13.01.2010 r.


Dokumentacja ikonograficzna elektronicznego aktu nadania Krzyża Zasługi
Jak to się do diaska włancza! (fot.: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl)
Zaraz, zaraz, co to było ten login? (fot.: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl)
A, znaczy dobrze kompinowałem (fot.: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl)
A co tu robi karta do matkomatu? (fot.: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl)
Tera trzeba się skupić, bo znowu Krzyż dostanie Jaruzel (fot.: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl)
Yes yes yes! Udałosie! (fot.: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl)

Patrz też

Linki zewnętrzne