Suflować

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Suflować - przest.: podpowiadać, podszeptywać. Suflerować - pełnić obowiązki suflera.

Etymologia

Fr.: souffleur 'dmuchacz; sufler' i (omelette) soufflé (omlet) dęty, wydymany; suflet' od souffler 'dmuchać; podpowiadać' z łac.: sufflare 'nadymać'; zob. sub-; flare 'dąć; wiać'; por. soffione. (Wł. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, [1])

Znaczenie w IV RP

W nowym znaczeniu użyte w dniu 13.12.2006 przez Małego Księcia w kontekście wystawienia desygnatury Jana Sulmickiego na stanowisko prezesa NBP.

Wraz z negacją wyraża zdecydowany protest przeciw nieuprawnionym sugestiom Układu, imputującego Główce Państwa niesamodzielność w podejmowaniu decyzji oraz brak kompetencji:

W formie rzeczownika rodzaju żeńskiego, termin ten nabiera jednoznacznie negatywnego charakteru i oznacza skryte podżeganie do kontynuowania bezprzykładnych ataków na Wolskę i odbudowę IV RP. W takim właśnie kontekście słowo to po mistrzowsku zastosował Ojciec Narodu w rozmowie przed mikrofonem Radia Rzeszów w dniu 03.07.2007:

Jednoznacznie negatywne konotacje suflowania potwierdza śmiała wypowiedź innego z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych twórców i niestrudzonych propagatorów nowomowy, posła PiS Jacka Kurskiego, który w dniu 13.08.2009 w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Jakubem Urlichem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia, zaprezentował modelowe wręcz wykorzystanie wyrażenia w celu odcięcia się od zbrodniczych planów Rządu Okupacyjnego, który wyciągnął swą brudną rękę po wdowi grosz:

Niespotykanie wybitnym propagatorem wyrażenia wprowadzonego do szerokiego obrotu oralnego przez Lecha Kaczyńskiego, jest także - co oczywiście oczywiste - jego bezpośredni przełożony, sam prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, czego doskonałą ilustracją mogą być poniższe błyskotliwe cytaty:

Z pełną satysfakcją należy stwierdzić, że śmiała polityka edukacyjna najlepszego rządu od czasów Mieszka I, przetrwała jego niezasłużony upadek i przynosi zamierzone rezultaty.

W jej wyniku, nowatorskie rozwiązania lingwistyczne, zaproponowane przez oba elementy składowe Zjawiska biologicznego, wchodzą w powszechne użycie, a nawet trafiają "pod strzechy", a więc do najmniej obytej, niekulturalnej, chamowatej i najgorzej wychowanej części społeczeństwa, która większą część swojej edukacji odbierała na podwórku.

Oczywistym tego dowodem jest wypowiedź Generalnego Gubernatora tymczasowej administracji Wolski, Donaldu Tusku, który w dniu 19.11.2007 w programie "Teraz My" we wrogiej stacji TVN stwierdził:

Od powyższej działalności nie stronią również media, co trafnie zauważył naczelny spin doktor PiS:

Odwrócenie znaczenia w restaurowanej III RP

Odwrócenie biegunów władzy zaowocowało powrotem do zawoalowanych działań suflujących ogólnonarodowej kilkudziesięciomilionowej większości Prawych Wolaków oczywiście oczywistych kłamstw reżimu, a jednoczśnie pozwoliło uniknąć krwawych represji. Perfekcyjnym zastosowaniem nowego znaczenia w wersji zawoalowanej wykazał się dnia 02.08.2011 Antoni "Instytucja" Macierewicz w wywiadzie dla radia TOK FM:

Przypisy

1)  - "Raport Opracowanie Millera" rzekomo wyjaśniające przyczyny katastrofy smoleńskiej z 10.04.2010

Patrz też