Katastrofa smoleńska

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

10 kwietnia 2010 r. - podczas próby podejścia do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewierny w Rosji, o godzinie 08:41 czasu wolskiego (10:41 czasu miejscowego), w trudnych warunkach atmosferycznych, samolot TU-154M zahaczył o drzewa i uległ kompletnemu rozbiciu. Zginęło 96 osób, m.in. Prezydent IV RP z małżonką, parlamentarzyści, dowódcy sił zbrojnych oraz prezesi instytucji państwowych.

Katastrofa wywołała liczne teorie spiskowe oraz przyspieszenie zaplanowanych na jesień wyborów prezydenckich.

Wizyta

Prezydent Lech Kaczyński udawał się na specjalną ceremonię obchodów rocznicy mordu katyńskiego, zorganizowaną przez Kancelarię Prezydenta. Trzy dni wcześniej z oficjalną wizytą w Katyniu był premier Donald Tusk, zaproszony przez premiera Rosji Władimira Putina.

W skład delegacji - oprócz przedstawicieli środowisk katyńskich, związanych z nimi księży, kapelanów armii i dowódców Wojska Polskiego - wchodzi 18 parlamentarzystów (najwięcej z PiS - siedmioro). Do tego rzecznik praw obywatelskich oraz szefowie IPN i NBP - wybrani na te stanowiska za rządów PiS.

Na liście rządowej i prezydenckiej powtarzają się trzy nazwiska urzędników: Andrzeja Przewoźnika (sekretarza ROPWiM), Andrzeja Kremera (podsekretarza w KPRM) i Mariusza Kazany (dyrektora protokołu dyplomatycznego MSZ). W obu lotach brali też udział Andrzej Sariusz-Skąpski (Rodziny Katyńskie) i ppłk Jarosław Florczak (BOR). [1]

Działania Unii Europejskiej, rządu i innych instytucji

Pogrzeby

Mimo, że Lech Kaczyński był związany z Warszawą, a rodzina skłaniała się ku Powązkom jako miejscu pochówku, niespodziewanie wysunięto pomysł, aby para prezydencka została pochowana w Krakowie na Wawelu. Autor pozostaje nieznany, ale krypta wawelska została zatwierdzona przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Pochowanie prezydenta obok królów i wieszczów wywołało duże kontrowersje i protesty, zbagatelizowane jednak przez zwolenników tej decyzji.

Pomniki, pamiątki, inicjatywy

Śledztwo

Stenogramy

Z zapisów można dowiedzieć się między inymi [32]:Zdaniem rzekomych biegłych wyrażonym w opinii z dnia 15.03.2016 r. obecność gen. Błasika w kokpicie rzekomo miała wpływ na załogę i podejmowane przez nią decyzje, a przede wszystkim na popełniane w tych ostatnich minutach błędy. Te błędy wyliczył raport rządowej komisji Millera:

Zdaniem biegłych obecność gen. Błasika rzekomo mogła nawet zablokować pilotów psychicznie. Generał rzekomo nie protestował, gdy łamali procedury, np. schodząc poniżej swoich i lotniska minimów. A nawet rzekomo zachęcał, by próbowali wylądować. Na pewno nie wydawał załodze rozkazu, by wylądowali, ale rozmawiał z nimi o tym.

W 2015 r. płk Piotr Łukaszewicz, były dowódca oddziału szkolenia lotniczego dowództwa sił powietrznych, zaraz po lekturze stenogramów przygotowanych w Krakowie powiedział:


Reakcje mediów

Raport "Międzynarodowej Komisji Lotniczej" MAK (w środowiskach Ruchu Oporu i Prawych Wolaków znanej pod niespotykanie adekwatnym kryptonimem: "Radio Erewań") - 12.01.2011

Poniżej przytaczamy, jedynie z kronikarskiego obowiązku, kłamliwe i tendencyjnie wybielające Rosjan oraz ich głównego pomagiera - gubernatoru Tusku - fragmenty konferencji prasowej, na której Rosjanie ogłosili raport o rzekomych przyczynach katastrofy smoleńskiej, zrzucający całą winę na pilotów, suflujące ponadto, że:

Co gorsza, rzekomi eksperci III RP i Rosji łgając w żywe oszczy twierdzą, że zaniedbania rosyjskiej kontroli lotów na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj nie były bezpośrednią przyczyną wypadku. Kontynuacją tej rzeki kłamstw jest zmowa milczenia mająca ukryć przed Prawymi Wolakami kulisy zamachu tuskowo-putinowskiego na elitę IV RP. W tym kontekście jedynie raport Zespołu parlamentarnego ds. zbadania katastrofy smoleńskiej dowodzonego przez nieformalnego generała armii antyukładowej, awansowanego za zasługi na polu walki z III RP do rangi instytucji - Antoniego Macierewicza stanie się krynicą prawdy kontekstowej o tej zbrodni.

Tatiana Anodina - przewodnicząca MAK:

Aleksiej Morozow - szef Komisji Technicznej MAK:

Zamieszczona na stronie internetowej MAK (w środowiskach Ruchu Oporu i Prawych Wolaków znanej pod niespotykanie adekwatnym kryptonimem: "Radio Erewań") notka informuje, że raport wraz z uwagami Tymczasowego Rządu Okupacyjnego jako integralną częścią tego raportu został przekazany Państwowej Komisji Federacji Rosyjskiej. Równocześnie raport został umieszczony w internecie w rosyjskiej i angielskiej wersji językowej, razem z uwagami Tymczasowego Rządu Okupacyjnego.

Łże-ekspert płk Piotr Łukaszewicz o rzekomej utracie orientacji przestrzennej

Tymczasowy Rząd Okupacyjny próbuje za wszelką cenę zrzucić winę na załogę samolotu i w tym celu wynajął łże-eksperta, który w podległej mu "Gazecie Wybiórczej" z dnia 23.01.2012 sufluje wygodną dla reżimu wersję wydarzeń w kabinie:

Wstrząsające multimedialne zestawienie najważniejszego i najbardziej porażającego materiału dowodowego

Patrz też

Linki zewnętrzne