Ekshumacja

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Rozstajne drogi

Ekshumacja (z łac.: extra = poza, na zewnątrz, humus = gleba) — 1. (arch.) wydobycie zwłok lub szczątków w celu dokonania oględzin sądowych, lekarskich (np. aby ustalić bądź potwierdzić przyczynę zgonu) lub w celu przeniesienia ich do innego grobu. (za Wiki). 2. wprowadzona przez Siły Postępu i Rozwoju oraz ich zwolenników nowa świecka tradycja, stanowiąca obowiązkową formę oddawania hołdu osobom tragicznie zmarłym, będąca jednocześnie źródłem porażających dowodów przestępstw i spisków reżimu okupacyjnego oraz innych zbliżonych do niego określonych sił, jak na przykład KGB lub WSI 3. jedna z dwóch podstawowych - obok wydawania jedynie słusznych książek o TW "Bolku" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa") - form aktywności Instytutu Pamięci Narodowej, uzasadniająca istnienie tej bohaterskiej placówki Ruchu Oporu 4. jedno z podstawowych kryteriów służących do odróżniania "swoich", którzy zawsze są za jedynie słuszną ekshumacją, od "wrogów", którzy z reguły bezczelnie występują przeciwko niej.

Uwaga!
Definicja 1 w zasadzie ma obecnie jedynie znaczenie historyczne, gdyż w jedynie słusznych czasach IV RP, ekshumacje przeprowadza się faktycznie tylko w celach określonych w definicjach 2 - 4. Stąd też ten wariant znaczeniowy w sposób oczywiście oczywisty zaliczyć należy do archaizmów.

Rejestr ważniejszych jedynie słusznych ekshumacji IV RP

 1. Listopad 2008 - ekshumacja na wniosek IPN ciała generała Władysława Sikorskiego - na skutek bezczelnych knowań wrogów nie potwierdziła jedynie słusznej i oczywiście oczywistej hipotezy Instytutu Pamięci Narodowej o zamachu na Gibraltarze
 2. Kwiecień 2010 - ekshumacja na wniosek IPN ciała księdza Jerzego Popiełuszki - przeprowadzona przede wszystkim w celu pozyskania fragmentów ciała z przeznaczeniem na relikwie ("Pobrane szczątki będą przeznaczone do relikwiarzy i kultu publicznego dla wiernych" - Ojciec Gabriel Bartoszewski, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym, w wypowiedzi dla Polskiego Radia - 08.04.2010)
 3. Kwiecień 2010 - ekshumacja na wniosek IPN ciała Stanisława Pyjasa - również w efekcie bezczelnych knowań wrogów nie potwierdziła jedynie słusznej i oczywiście oczywistej hipotezy Instytutu Pamięci Narodowej o tym, że Stanisław Pyjas został zastrzelony
 4. Październik 2010 - ekshumacja ciała Jana Klusika, zmarłego w połowie września na serce, który - według informacji Prawych Wolaków - na miesiąc przed śmiercią, podczas obrony krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, miał zostać kopnięty w klatkę piersiową przez przeciwników krzyża. Ekshumacja została przeprowadzona na wniosek Prokuratury Rejonowej w Opolu (niem.: Oppeln), do której zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył szef opolskiego Ruchu Oporu, Sławomir Kłosowski.
 5. 02.12.2010 - z inicjatywy katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, na cmentarzu lotników w Newark, przeprowadzona została ekshumacja gen. bryg. Tadeusza Klimeckiego, płk. dypl. Andrzeja Mareckiego oraz por. Józefa Ponikiewskiego, którzy zginęli razem z naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysławem Sikorskim w katastrofie lotniczej w dniu 04.07.1943. Ciała uczestników katastrofy zostały wydobyte przez angielską firmę pod nadzorem prokuratora IPN Dariusza Psiuka i konsula generalnego RP w Manchesterze, Piotra Nowotniaka oraz w obecności rodzin pochowanych polskich oficerów. Po ekshumacji trumny ze szczątkami przewiezione zostały do Londynu, gdzie w dniu 03.12.2010 o godz. 9.00 w polskiej parafii św. Andrzeja Boboli odprawiona zostanie msza żałobna. Następnie zwłoki odlecą na pokładzie samolotu z lotniska Heathrow do Warszawy, skąd zostaną przetransportowane do Krakowa, gdzie zbadają je biegli sądowi z miejscowego Zakładu Medycyny Sądowej.
 6. 29.08.2011 - dzięki niesłychanemu poświęceniu i bohaterstwu wybitnej bojowniczki Ruchu Oporu Małgorzaty Wassermann, władze okupacyjne zmuszone zostają do przeprowadzenia ekshumacji ciała zamordowanego w zamachu smoleńskim Zbigniewa Wassermanna. O bezprecedensowej skali tego miażdżącego sukcesu świadczą niewątpliwie następujące niespotykanie istotne fakty:
 7. 19.03.2012 - rzekomo z inicjatywy prokuratury wojskowej, a w rzeczywistości dopiero na kilkukrotnie ponawiany wniosek pełnomocnika rodziny, "w związku z wątpliwościami w dokumentacji sądowo-medycznej", na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, przeprowadzono ekshumację Przemysława Edgara Gosiewskiego. Ekshumacji dokonano "by zweryfikować informacje zawarte w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską, jak również inne wątpliwości" oraz "w sposób kategoryczny ustalić mechanizm śmierci świętej pamięci Przemysława Gosiewskiego". Dalsze badania wyekshumowanych szczątków przeprowadzać będą eksperci z Wrocławia (niem.: Breslau) i Krakowa (niem.: Krakau).
 8. 20.03.2012 - na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie przeprowadzono o ekshumację Janusza Kurtyki, zarządzoną przez Prokuraturę Wojskową. Ekshumacja dokonana została pomimo sprzeciwu rodziny.
 9. 17.09.2012 - na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku przeprowadzono ekshumację zamordowanej w zamachu smoleńskim legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz. Chcąc ukryć przed światem prawdę o tym haniebnym mordzie, "po prostu bezimienne i tajne bojówki" siepaczy reżimu okupacyjnego nie wpuszczają na cmentarz między innymi bohaterskich posłanek Ruchu Oporu, Anny Fotygi i Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, którym zresztą "nie chodziło o śledzenie ekshumacji, ale o krótką modlitwę za przyjaciółkę, która jest niepokojona po śmierci" w efekcie haniebnie nikczemnych działań okupantów, nie będących w stanie uszanować żadnej świętości
 10. 18.09.2012 - na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przeprowadzono kolejną ekshumację ofiary mordu smoleńskiego, Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Jak było do przewidzenia, bojówki reżimu okupacyjnego robią wszystko aby ekshumację utrudnić, zatrzymując wybitnego bojownika Ruchu Oporu, bohaterskiego publicystę Radia Maryja, dokumentalistę i demaskatora zbrodni liberałów, Grzegorza Brauna, który - chcąc rzetelnie wykonywać swoje patriotyczne obowiązki - zmuszony był przełamywać blokadę siepaczy reżimu przeskakując przez strzeżony jak źrenica oka cmentarny mur. Na szczęście obecni na miejscu bohaterscy posłowie Ruchu Oporu - Anna Fotyga i Antoni Macierewicz - nie dopuścili do wywiezienia Grzegorza Brauna przez uzbrojoną po zęby policję w nieznanym kierunku, a najprawdopodobniej do łagru na nieludzkiej ziemi Syberii

Ambitne plany ekshumacyjne na lata 2010 - 2011

W efekcie zrządzenia losu, bardzo korzystnego dla wszystkich popierających ekshumację prawdziwych patriotów z Ruchu Oporu, przeprowadzony w dniu 10.04.2010 przez okupantów w związku przestępczym z KGB i WSI zamach smoleński, dostarczył materiał i podstawy prawne do przeprowadzenia w najbliższej przyszłości blisko stu jedynie słusznych ekshumacji, które będą bez wątpienia jedyną metodą zdemaskowania inspiratorów i wykonawców haniebnego mordu smoleńskiego.

W związku z dużą ilością świeżego materiału ekshumacyjnego, jak również ze znacznym stopniem komplikacji technicznych (złośliwi Rosjanie zalutowali trumny z ciałami ofiar poległych męczenników), szczegółowy harmonogram ekshumacji powinien być zaplanowany niebywale wręcz starannie i precyzyjnie. W szczególności spełniony musi być postulat realizacji ekshumacji aż do najbliższych wyborów parlamentarnych, przypadających w roku 2011, co pozwoli zdezorientowanemu haniebnymi manipulacjami liberałów Narodowi na zorientowanie się na kogo żaden Prawy Wolak-Patriota pod żadnym pozorem głosować nie może. Wiedząc o tym Wybrany-Przez-Nieporozumienie agent WSI łże-prezydent Bronisław-Fałszywy Hrabia-Bydle-Komorowski (ros.: Бронислав Коморовский, pseudonim operacyjny: "Gajowy") wyznaczył datę terminowych wyborów na dzień 09.10.2011, ponieważ prawo zezwala na wykonywanie ekshumacji od 16 października do 15 kwietnia.

Wielkie Odrodzenie przejściowo zaniechanej idei, w ramach wdrażanych przez Biało-Czerwony Obóz od końca 2015 roku procesów dobrej zmiany

 1. 19.04.2016 - na światło dzienne wychodzi niebywale radosna informacja, że brutalnie gwałcona przez Tymczasowy Rząd Okupacyjny na zlecenie KGB i WSI, nowa, świecka, jedynie słuszna i głęboko patriotyczna tradycja ekshumacji, zostanie już w najbliższym czasie brawurowo przywrócona, i to od razu w wymiarze hurtowym!:
 2. 21.06.2016 - najwybitniejszy niewątpliwie w dziejach Wolski prokurator Marek Pasionek - po nieustraszonym Prokuratorze Generalnym Zbigniewie Ziobrze, rzecz jasna - przekazuje Narodowi niespotykanie radosną informację, że w ramach kontynuacji zainaugurowanej w 2012 roku wspaniałej nowej świeckiej tradycji, przeprowadzone zostaną ekshumacje wszystkich ofiar zamachu i mordu smoleńskiego! Ta miła i obiecująca wiadomość napawa wszystkich Wolaków pewnością, iż po raz kolejny uzyskane zostaną niebywale porażająco twarde dowody, że prezydencki tupolew zniszczony został w efekcie licznych wybuchów, a z drugiej strony jest niewątpliwie najlepszym prezentem z okazji przypadających trzy dni wcześniej urodzin Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, którego Brat i Bratowa, byli dotychczas bezczelnie pomijani przy ekshumacjach prowadzonych przez kolaborującą z reżimem i opanowaną przez KGB i WSI Prokuraturę Wojskową!
 3. 18.07.2016 - kolejną radosną wiadomość o spodziewanych ekshumacjach, przekazał Narodowi kandydat na prezesa IPN, doktor Marek Chrzanowski, który podczas przesłuchania kandydatów przed kolegium IPN oznajmił, że w związku z tym, iż nie wie co wydarzyło się w 1941 roku w Jedwabnem, oczywiście oczywista jest konieczność przeprowadzenia kolejnych ekshumacji!:
 4. 24.10.2016 - Mariusz Błaszczak w Polsat News wyjaśnia przyczyny oczekiwanej ekshumacji:


Gigantyczny sukces na światową skalę: nowatorskie rozszerzenie zakresu ekshumacji o artefakty!

Zapierająca dech w piersiach wizja Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego

Ekshumacjeyes.jpg

Zupełnie nową i olśniewającą jakość do i tak niespotykanie ambitnego planu ekshumacyjnego, wniósł w dniu 24.01.2011 sam Ojciec Narodu, Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, który w brawurowym wywiadzie na łamach "Faktu" objawił Wolakom swój genialny i wizjonerski długoterminowy program ekshumacyjny:

Niewątpliwie ta zapierająca dech w piersiach inicjatywa Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, da w efecie możliwość przeprowadzenia co najmniej kilkudziesięciu tysięcy ekshumacji, co z pewnością przyczyni się do rozpowszechnienia oczywiście oczywistej prawdy o przestępstwach i zbrodniach reżimu okupacyjnego i jego osławionego herszta, Donaldu Tusku, a w konsekwencji zapewni Ruchowi Oporu kolejne miażdżące zwycięstwo, tym razem w wyborach parlamentarnych 2011 roku.

Zastosowanie ekshumacji do dyferencjacji klas "swój" - "wróg"

Jak wynika z definicji ekshumacji, może ona stanowić także niespotykanie pożyteczne narzędzie rozpoznawania w społeczeństwie swoich i wrogów. Poniżej zaprezentowano przykładowe wykazy członków tych antagonistycznych klas, sformułowane na podstawie tego właśnie błyskotliwego kryterium.

Analizując przedstawione listy warto zwrócić uwagę, że są one zasadniczo zgodne z intuicyjnym różnicowaniem "swój" - "nieprzyjaciel" przez prawdziwych patriotów, co ponad wszelką wątpliwość i w sposób naukowy potwierdza słuszność i wysoką precyzję kryterium ekshumacji.

"Swoi" zidentyfikowani z pomocą kryterium ekshumacji

 1. Beata Gosiewska, wdowa po pośle Ruchu Oporu Przemysławie Edgarze Gosiewskim:
 2. Małgorzata Wassermann, córka posła Ruchu Oporu Zbigniewa Wassermanna:
 3. Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie:
 4. Niewymienieni z nazwiska członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy - według "Rzeczpospolitej" z dnia 06.07.2010 - "mają już gotowy wniosek o ekshumację ciał ich bliskich"
 5. Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim:
 6. Jadwiga Gosiewska, matka Przemysława Edgara Gosiewskiego:

"Wrogowie" zidentyfikowani z pomocą kryterium ekshumacji

 1. Ewa Komorowska, wdowa po wiceministrze obrony narodowej, Stanisławie Komorowskim:
 2. Paweł Deresz, mąż posłanki postkomuni lewicowego SLD, Jolanty Szymanek-Deresz:
 3. Izabella Sariusz-Skąpska, córka prezesa Federacji Rodzin Katyńskich, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego:
 4. Ksiądz Henryk Błaszczyk, duszpasterz służb ratownictwa medycznego, który towarzyszył bliskim ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
 5. Stefan Niesiołowski, doskonale wiadomo kto!:
 6. Donaldu Tusku (no comments!):
 7. Rzekomo biskup, niejaki Tadeusz Pieronek - zakamuflowana opcja niemiecka:
 8. Niejaka Izabella Sariusz-Skąpska (recydywa!), PO i jej szefowie - oczywista oczywistość:

Wściekłe ataki i sabotowanie jedynie słusznej nowej świeckiej tradycji

 1. Niejaki Roman Giertych bezczelnie podważa i doradza wrogom narodu jak zablokować tak długo wyczekiwaną ekshumację w "Faktach po faktach" w TVN24 (31.10.2016):
 2. Tak zwany Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu bezczelnie i bezpodstawnie przyznał rację dwóm rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej skarżącym Polskę za ekshumacje ciał ich bliskich, wbrew woli rodzin uznając, że restaurowana IV RP naruszyła Konwencję Praw Człowieka (20.09.2018):

Patrz też