Fundacja Lux Veritatis

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Fundacja Lux Veritatisfundacja zarejestrowana we Wrocławiu przez trzech redemptorystów – Jana Króla, Stanisława Kwiatkowskiego i Tadeusza Rydzyka, który jest prezesem i głównym fundatorem. Jest jedną z wielu instytucji wchodzących w skład grupy Rydzyk Holding.

Sytuacja prawna fundacji

Według prawa fundacja "Lux Veritatis" jest jednym z dzieł o. Tadeusza Rydzyka. Utworzona przez nią telewizja Trwam otrzymała w czerwcu 2003 r. dziesięcioletnią koncesję na nadawanie programu drogą satelitarną i poprzez sieci kablowe. Spośród dziewięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Historia fundacji

Fundacja zajmowała się początkowo produkcją kaset wideo z filmami, a następnie zaczęła inwestować pieniądze z zaciągniętego kredytu w sprzęt i studia telewizyjne.

W 2003 fundacja uzyskała dla powstałej telewizji "Trwam" koncesję na nadawanie satelitarnego programu, ale w przeciwieństwie do Radia Maryja nie jest "nadawcą społecznym". Telewizja może emitować reklamy.

Obecnie jej siedziba znajduje się przy ul. Wiwulskiego 7 we Wrocławiu, w sąsiedztwie klasztoru redemptorystów, na nieruchomości przekazanej przez inną fundację o. Rydzyka – "Naszą Przyszłość".

Obecna działalność

03.11.2007 - Fundacja "Lux Veritatis" związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem chce 27 milionów ze Skarbu Państwa na "poszukiwanie i wykorzystanie wód termalnych". Ojciec Rydzyk chce za pomocą wód termalnych ogrzewać m.in. akademiki swojej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Na przyznanie 12 milionów złotych dotacji dla fundacji "Lux Veritatis" zgodziła się w lutym 2007 roku - bez większych problemów - rada NFOŚiGW, w której przewagę mieli ludzie związani z PiS. Ojciec Dyrektor przystąpił do poszukiwania ciepłych wód.

W październiku 2007 r. członkowie rady NFOŚiGW otrzymali z fundacji o. Tadeusza wniosek o zwiększenie dotacji o - bagatela - 15 milionów złotych. Koszty wzrosły, bo ponoć wykonawcy postanowili zmienić technologię i głębokość wiercenia. [1]

06.11.2007 - Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przyznała fundacji wzmiankowane kolejne 15 mln na odwierty w poszukiwaniu wód geotermalnych w Toruniu. [2]

Według informacji "Dziennika", zanim doszło do głosowania, członkowie rady przeciwni zwiększeniu dotacji byli poddawani naciskom:

Ponieważ wynik głosowania był niepewny, minister środowiska Jan Szyszko z PiS, który mianuje członków rady, sięgnął po bardziej drastyczne środki. Na godzinę przed głosowaniem odwołał jej członka Adama Wasiaka, który nie ukrywał, że jest przeciwnikiem zwiększenia dotacji. Zabiegi odniosły skutek: z siedmiu członków rady obecnych na spotkaniu sześciu było za, jeden wstrzymał się od głosu. [3]

Główny geolog kraju prof. Mariusz-Orion Jędrysek (później poseł PiS) nie zważając na braki w dokumentacji, potwierdził obecność wód geotermalnych. Minister środowiska Jan Szyszko odwołał z rady nadzorczej NFOŚiGW członka przeciwnego umowie z Fundacją. Szef NFOŚiGW Kazimierz Kujda wykreślił z umowy jeden z paragrafów, co w praktyce uniemożliwiało rozwiązanie umowy z fundacją Rydzyka. Na dodatek aneksem zwiększono wartość dotacji z 12 do 27,3 mln .

Nowy rząd PO-PSL zdecydował się jednak na rozwiązanie umowy o dotację dla Lux Veritatis, powołując się m.in. na braki w dokumentacji. W 2009 r. rozpoczął się proces wytoczony przez fundację Rydzyka NFOŚiGW.

30.06.2010 - na skutek kreciej roboty oligarchów Fundacja została zmuszona do wypowiedzenia umowy zawartej z dostawcą usług telefonii komórkowej "W rodzinie". Zamieszczony na stronie internetowej "Radia Maryja" komunikat wyraźnie wskazuje winnego tego ohydnego czynu, który można porównać jedynie do zamachu na demokrację. [4]

23.02.2016 - Po ponownym objęciu władzy przez PiS minister środowiska Jan Szyszko powołał na prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdę, związanego z PiS i spółką Srebrna. Na początku 2016 roku NFOŚiGW zawarł ugodę z Lux Veritatis na kwotę zbliżoną do wysokości pierwotnego dofinansowania.

Patrz też

Linki zewnętrzne