Karta Praw Podstawowych

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Na tyle wycenili naszą Godność i własność!

Karta Praw Podstawowych vel Karta Praw Podstawionych, w skrócie, wiele mówiącym: "KPP" - utworzony przez Unię Europejską zbiór praw, mający na celu - jak zauważył Geniusz Mazowsza - przejęcie kontroli na narodowymi systemami prawnymi państw członkowskich.

Dowodem tej błyskotliwej tezy jest fakt wyłączenia "KPP" przez rząd Wielkiej Brytanii, kraju o niekwestionowanych tradycjach demokratycznych. Wprawdzie w kręgach zbliżonych do wykształciuchów szerzona jest teza, jakoby owo wyłączenie było spowodowane obawą rządu brytyjskiego przed odzyskaniem przez związki zawodowe (brutalnie sprowadzone do marionetkowej roli przez rząd Margaret Thatcher) ich wcześniejszej pozycji, ale przypisywanie takich intencji Największemu z Wolaków jest zwykłym semantycznym nadużyciem.

Rzecznik Praw Obywatelskich - Janusz Kochanowski - w wywiadzie opublikowanym w dniu 29.11.2007 w "Rzeczpospolitej" nazwał kartę "dążeniem do jakiejś utopii prawnej", a tempo jej wprowadzania (jego zdaniem zdecydowanie za szybkie) "może mieć podobny skutek, jak przyspieszenie procesu pieczenia ciasta, czyli prowadzić do powstania zakalca". Stwierdził, że przepisy Karty prowadzą do "impotencji państwa". Jest oczywistą oczywistością, że ta światła diagnoza osoby powołanej do obrony praw Wolaków zamyka dalszą bezproduktywną dyskusję inspirowaną przez wykształciuchów et consortes.

Kalendarium

Reakcje wrogów narodu i wrogich organizacji

Obrona wolskiego interesu narodowego spotkała się, jak każde, jedynie słuszne posunięcie rządu IV RP, z wściekłym atakiem.

  1. Amnesty International - uznała nieprzyjęcie karty za "tworzenie Europy dwóch prędkości".
  2. Andrzej Adamczyk - ośmielił się stwierdzić, jednoosobowo, że KPP była, dla związku zawodowego "Solidarność", najważniejszym elementem przyszłego traktatu unijnego.
  3. Władysław Bartoszewski - nazwał postawę rządu "wyrazem ignorancji i nieznajomości prawa europejskiego".
  4. Jesus Carmona: "Karta Praw Podstawowych nie może być podstawą do niemieckich roszczeń majątkowych [...] Karta nie działa wstecz. Gdyby działała można by też z niej korzystać odwołując się do czasów Inkwizycji." Rada UE: Karta Praw Podstawowych nie działa wstecz
  5. Bronisław Geremek - stwierdził, że ograniczanie KPP jest szkodliwe dla Europy i Polski - tu niewątpliwie ma rację, bo myśli o III RP.
  6. Mark Gray, rzecznik Komisji Europejskiej zwrócił uwagę, iż "kwestie restytucji ziemskich" pozostają poza zakresem unijnego prawa i przypomniał, iż Art. 51 "jasno stwierdza, że Karta wiąże państwa członkowskie tylko w tych sprawach, które regulowane są przez Unię Europejską" Unijna Karta nie zagraża sytuacji własnościowej w Polsce.
  7. Bogdan Klich - stwierdził cynicznie, że polityka rządu Jarosława Kaczyńskiego "nie dochowuje zobowiązań wobec związków zawodowych i dziedzictwa "Solidarności"."
  8. Bronisław Komorowski - nazwał wypowiedź minister Fotygi "śmiechem" i "dyrdymałami" oraz potwierdził, że PO chce aby "Karta obowiązywała także w Polsce" oraz, że "nie ma żadnego powodu, dla którego obywatele polscy mieliby mieć mniejsze prawa niż mieszkańcy innych państw Wspólnoty" Komorowski o sprzeciwie Fotygi wobec Karty: "Śmiech" i "dyrdymały".
  9. Józef Pinior - nazwał bezpodstawnie ograniczenie KPP "ironią losu".
  10. Jacek Protasiewicz - demagogicznie dowodzi, że skoro Malta, mając religię katolicką zapisaną w konstytucji, nie ograniczała KPP, to Wolska owczym pędem winna pójść w jej ślady.
  11. Jacek Saryusz-Wolski - uznał obawy byłej minister za "bezzasadne".

Powyższe komentarze są ogólnikowe, w przeciwieństwie do konkretnych zagrożeń ujawnionych przez rząd IV RP. Zostały przytoczone jedynie z obowiązku kronikarskiego.

Patrz też