Satyra IV RP

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Satyra - gatunek literacki lub publicystyczny łączący w sobie epikę i lirykę (także inne formy wypowiedzi), wywodzący się ze starożytności (pisał je m.in. Horacy), ośmiesza i piętnuje ukazywane w niej zjawiska, obyczaje i stosunki społeczne. Prezentuje świat poprzez komiczne wyolbrzymienie, ale nie proponuje żadnych rozwiązań pozytywnych. Cechą charakterystyczną satyry jest karykaturalne ukazanie postaci. Istotą satyry jest krytyczna postawa autora wobec rzeczywistości, ukazywanie jej w krzywym zwierciadle.

Podział satyry

Ze względu na budowę:

Ze względu na treść:

Głośne satyry polityczne

Satyra polityczna wywołuje niekiedy ostre kontrowersje. W przypadku satyry dotyczącej głów państw czasami dochodzi do protestów, wysyłania not dyplomatycznych i domagania się reakcji rządu za karalną obrazę. Przykłady to:

Defincja satyry w IV RP

Zgodnie z zasadami teorii względności i dialektyki stosowanej oraz dualizmu kaczologicznego, satyra IV RP kieruje się odwróconymi zasadami, dostosowywanymi na bieżąco do doraźnego interesu Partii i charakteryzuje się nieszablonowymi i błyskotliwymi dokonaniami na polu samoośmieszania się.

Praktyczne zastosowania

Najwybitniejszy program satyryczny IV RP, czyli Kaczorynka

Dwaj urodzeni satyrycy IV RP, czyli znane powszechnie Bracia Mniejsi Zjawisko biologiczne, okazali się zdolnymi twórcami serialu satyrycznego, któremu Muzeum IV RP zdecydowało się poświęcić osobną gablotę.

Polityczny Matrix

Okazało się, ze ośmieszani hauptczynownicy PO są pozytywnymi bohaterami, ergo Matrix to PiS.

W trosce o publiczną moralność

Dla towarzysza Świętoszka te kiecki za krótkie, jak kadencja jego rządu

Na rysunku, który nawiązuje do protestu celników i kolejek tirów na granicach, widzimy grupę kobiet w krótkich spódniczkach. Jedna z nich mówi:

Pomysł umieszczenia takiego rysunkowego żartu w broszurze nie spodobał się prezesowi Kaczyńskiemu. Liderzy klubu nie byli pewni, czy dostaną zgodę na rozdawanie tego raportu na sobotniej konwencji PiS, tym bardziej że konkurencyjny raport przygotował zespół biura partii pod kierunkiem szefa Zarządu Głównego PiS Joachima Brudzińskiego. Ostatecznie na konwencji były rozdawane oba raporty, ale ten przygotowany przez Panceredgara, w nowej wersji, pozbawiony obrazka nielubianego przez Jarosława Kaczyńskiego.

Kategoria specjalna: dowcipy słuszne ideologicznie

Kategoria specjalna: karykatury słuszne ideologicznie


Przykłady wysublimowanej satyry ze strony internetowej gdańskiej "Solidarności"
Tuskwal.jpg
Schetyvad.jpg
Tusknarz.jpg
Inne przykłady wysublimowanej satyry ze stron internetowych
Bronkozaur.jpg


Patrz też

Linki zewnętrzne