Temat zastępczy

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Charakterystyka

Temat zastępczy - znany i stosowany od dawna związek frazeologiczny, który - dzięki nadaniu mu na początku 2008 r. nowoczesnego zakresu znaczeniowego - stał się niesłychanie użytecznym terminem nowomowy i podstawowym narzędziem komunikowania się struktur Wolskiego Państwa Podziemnego z Obywatelami, w warunkach tymczasowej okupacji IV RP przez liberałów.

Etymologia

Wyrażenie T. z. w dawniejszych czasach oznaczało podejmowanie nieistotnych tematów dialogu społecznego, wzbudzających jednak w opinii publicznej duże emocje. Dzięki tym emocjom tematy takie doskonale odwracały uwagę od spraw istotnych, których podejmowanie i analizowanie było niewygodne dla jednej ze stron dialogu.

Najbardziej powszechnie jako tematy zastępcze w latach ubiegłych eksploatowano tak nośne emocjonalnie problemy, jak na przykład:

Geneza współczesnego zakresu znaczeniowego

Wraz ze zwycięstwem przestępczej PO w zmanipulowanych wyborach 21.10.2007, rozpoczęła się epoka putinady, charakteryzująca się gwałtownymi wściekłymi atakami na podstawowe osiągnięcia najlepszego w historii Wolski rządu odnowicieli oraz wymyślnymi prowokacjami, których celem jest skompromitowanie wszelkich organów PiSjanistycznej władzy.

Obrona przed tak zmasowanym huraganem prowokacji i pomówień jest obecnie niespotykanie trudna, a stosowane wcześniej w tym zakresie narzędzia leksykalne okazują się niewystarczające. W szczególności dotyczy to bardzo popularnego w latach 2006 - 2007 wyrażenia semantyczne nadużycie, które było zupełnie wystarczające dla obnażenia bezczelnych kłamstw ówczesnej opozycji, zarzucającej rządowi koalicyjnemu nieistniejące przestępstwa lub nadużycia.

Niestety przygotowując ostatnie prowokacje, władze okupacyjne fabrykują tak doskonałe i pozornie przekonujące fałszywe dowody rzekomych przestępstw i bezprawnych działań filarów PiSjanistycznej demokracji, że wyzwaniem i potrzebą chwili stało się wypracowanie skutecznego narzędzia demaskowania rzeczywistych intencji okupantów. Z taką właśnie intencją siły wolności i postępu wprowadziły do powszechnego użycia wyrażenie "Temat zastępczy" w nowym kontekście znaczeniowym.

W nowym kontekście wyrażenie T. z. stosuje się więc w przypadkach oskarżeń pod adresem członków poprzedniego rządu lub jego instytucji, udokumentowanych ewidentnie fałszywymi dowodami, które jednak nie dają się w żaden sposób podważyć, a więc dyskutowanie z nimi na drodze rzeczowych argumentów lub obnażanie prawdy z pomocą narzędzi leksykalnych używanych przed 21.10.2007, jest całkowicie nieefektywne.

Najnowsze przykłady perfekcyjnego zastosowania wyrażenia

Jak wspomniano, wyrażenie T. z. od dawna już funkcjonuje w praktyce, w związku z czym nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie konkretnej osoby jako jego autora. W powiązaniu z nowym kontekstem znaczeniowym, niewątpliwie autorstwo terminu może zostać przypisane byłemu ministrowi sprawiedliwości, Zbigniewowi Ziobrze lub pani wiceminister tego resortu, Beacie Kempie, którzy - przez zwykły zbieg okoliczności zapewne - użyli je po raz pierwszy tego samego dnia.

Poniżej przedstawiono najważniejsze przykłady mistrzowskiego użycia frazy przez wybitnych specjalistów w zakresie nowomowy z kręgów Partii i jej sympatyków:

 1. "W żaden sposób nie zmanipulowałem nagrania swojej rozmowy z Andrzejem Lepperem. [...] Obecne wysuwanie oskarżeń jest szukaniem tematu zastępczego w sytuacji kryzysu w służbie zdrowia i krachu koncepcji cudu irlandzkiego premiera Tuska" - Zbigniew Ziobro w wypowiedzi dla "Naszego Dziennika" (10.01.2008)
 2. "Prawdą jest, że wywoływanie takich tematów zastępczych w sytuacji, kiedy są bardzo poważne tematy w kraju jest oczywiste" - Beata Kempa na temat autentyczności nagrań rozmowy Zbigniewa Ziobry z Andrzejem Lepperem w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (10.01.2008)
 3. "Mija trzeci miesiąc rządów PO, cudów jak nie było, tak nie ma. Natomiast znajdujemy kolejne tematy zastępcze. Nie wiem czy były zagłuszane, ale zadbano, aby tym paniom nic nie brakowało" - Joachim Brudziński w "Magazynie 24 Godziny" w TVN 24 (01.02.2007)
 4. "Myślę, że jest to zorganizowana akcja, która ma odwrócić uwagę właśnie od niepowodzeń rządu, pana ministra Ćwiąkalskiego, ale też od afer, w które ten rząd jest uwikłany [...]" - Zbigniew Ziobro o zniszczonych laptopach dla portalu wp.pl (01.02.2008)
 5. "Sprawa zagłuszania pielęgniarek w Kancelarii Premiera to temat zastępczy, który ma odwrócić uwagę od kłopotów Platformy Obywatelskiej ze strajkami. [...] Spotkanie Donalda Tuska z częścią ministrów swojego rządu w sprawie zagłuszania telefonów było niepotrzebne w sytuacji gdy rząd ma ważniejsze kwestie do rozwiązania" - Adam Bielan, rzecznik Partii w "Salonie Politycznym Trójki" (02.02.2008)
 6. "Dyskusja o zagłuszaniu telefonów pielęgniarek toczy się w zastępstwie ważniejszych tematów. [...] Te kwestie powinna zbadać prokuratura, ale nie powinny one być przedmiotem spotkań szefa rządu z ministrami" - szef "Solidarności" Janusz Śniadek w TVP (02.02.2008)
 7. "Nie, ja uważam, że panowie szukają całkowicie zastępczych tematów. To jest temat kompletnie nieistotny" - Jacek Kurski w programie "Teraz My" o zagłuszaniu telefonów pielęgniarek podczas okupacji kancelarii premiera w czerwcu 2007 r. (04.02.2008)
 8. "Jak nie ma chleba, to są igrzyska. To jeden z tematów zastępczych" - Przemysław Edgar Gosiewski komentując w sejmie wniosek PO o przedstawienie przez ministra sprawiedliwości informacji o liczbie, zasadności, skali prowokacji i podsłuchów oraz zgód wydawanych na ich stosowanie przez sądy (06.02.2008)
 9. "Czyli dwie kompromitujące dla Platformy sytuacje i w związku z tym trzy godziny później wrzuca się temat zastępczy, że kolejne podsłuchy" - Jacek Kurski w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu I Polskiego Radia(11.02.2008)
 10. "PO nie ma żadnej koncepcji rządzenia i wymyśla zastępcze tematy. [...] To, co się wyprawia, to jest hucpa, to kolejny atak na rząd PiS" - Jolanta Szczypińska w TVN 24 o doniesieniach, że Jarosław Kaczyński podpisał zgodę na prowadzenie "działań w celu zabezpieczenia budynku w trakcie okupacji pielęgniarek, w tym działań, które zapewnią bezpieczeństwo teleinformatyczne." (11.02.2008)
 11. "To jest kolejny temat zastępczy. Próbuje się stworzyć kolejny konflikt" - Jarosław Kaczyński komentując na konferencji prasowej doniesienia o zagłuszaniu pielęgniarek (11.02.2008)
 12. "Ja obawiam się jednego – że Platforma Obywatelska nie ma pomysłu na rządzenie i dzisiaj próbuje szukać tematów zastępczych" - Krzysztof Putra w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim na antenie Programu I Polskiego Radia (14.02.2008)
 13. "Ostatnio dostrzegam w polskiej polityce coś takiego, że jest zastępczy temat, który przykrywa jakąś aferę, poważny problem" - wybitny autorytet moralny Adam Lipiński na konferencji prasowej (15.02.2008)
 14. [ PO stosuje ] "coraz mniej skuteczne zabiegi socjotechniczne, czyli zasłonę dymną, wywołując zastępcze tematy, jakieś utopione laptopy, zniszczone karty SIM, utajnione posiedzenie Sejmu, podsłuchy i tak dalej" - Jolanta Szczypińska w wypowiedzi dla PAP (15.02.2008)
 15. "Byłoby lepiej, gdyby minister sprawiedliwości zajął się pracą, bo jak na razie przewodzi on jedynie w peletonie tematów zastępczych" - prezydencki minister Michał Kamiński w programie "Siódmy Dzień Tygodnia" na antenie Radia Zet (17.02.2008)
 16. "PO mydli oczy, wynajduje tematy zastępcze, robi dobry PR. Jest on potrzebny, ale powinien służyć przybliżaniu polityki ludziom, a nie zamydlaniu im oczu" - prezydencki minister Michał Kamiński dla "Faktu" (20.02.2008)
 17. "Wyraźnie widać, że Donald Tusk po raz kolejny próbuje "wrzucić" temat zastępczy, a to jest trochę niepokojące, bo tak naprawdę mamy cały cykl tematów zastępczych, które rząd, wobec swojej nieporadności, próbuje "wrzucać" i w ten sposób kreować politykę" - rzecznik Partii Mariusz Kamiński do dziennikarzy w sejmie (20.02.2008)
 18. "Żyjemy trochę powoli w takim politycznym matriksie. Tematów zastępczych jest rzeczywiście dużo, dużo, dużo... i będzie ich zapewne jeszcze więcej, bo taki styl przyjęła Platforma Obywatelska. [...] To jest tak naprawdę polityka tematów zastępczych. [...] Co jakaś afera w rządzie, co jakieś niepowodzenie, to zaraz temat zastępczy" - rzecznik Kamiński dla portalu wp.pl (20.02.2008)
 19. "Rząd Tuska oferuje Polakom tylko różne wrzutki, tematy zastępcze, nic więcej" - Joachim Brudziński w programie "Kontrwywiad" w niemieckiej stacji radiowej RMF FM (21.02.2008)
 20. "Wszelkie zmiany w konstytucji, proponowane przez Platformę, są przykładem na wysuwanie tematów zastepczych" - Geniusz Mazowsza na konferencji prasowej w Świdnicy (21.02.2008)
 21. "Ja mam naprawdę wrażenie, że ta debata konstytucyjna jest debatą zastępczą, ale w takim wymiarze długofalowym" - prezydencki minister Michał Kamiński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" (26.02.2008)
 22. "Ale ja mam niestety wrażenie, że jest to raczej debata zastępcza dzisiaj niż debata realna" - ibidem
 23. "Zagłuszanie pielęgniarek to temat zastępczy" - Geniusz Mazowsza komentując na konferencji prasowej opublikowanie kopii jego polecenia w tej sprawie, skierowanego do szefa BOR (27.02.2008)
 24. "Panie redaktorze, w tym momencie to to jest troszkę temat zastępczy" - Wielki Brat o debacie nad nową konstytucją w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu I Polskiego Radia (28.02.2008)
 25. "Już się przyzwyczaiłem do tego, że jeżeli rząd Donalda Tuska podejmuje jakieś działania, to towarzyszą im tematy zastępcze, które w razie niepowodzenia mają zająć opinię publiczną" - wybitny autorytet moralny Adam Lipiński, komentując w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" doniesienia o ostrzeżeniu o bombie w samolocie, którym Tusk podróżował do USA (11.03.2008)
 26. "To jest stara zasada tematów zastępczych, jeżeli rządowi nie powodzi się w sferze politycznej" - Przemysław Edgar Gosiewski komentując na konferencji prasowej w sejmie doniesienia prasowe o zamiarze zlikwidowania przez ministra Sikorskiego kilkunastu placówek dyplomatycznych Wolski (18.04.2008)
 27. "Odnoszę wrażenie, że prezes Listkiewicz, żeby odwrócić uwagę mediów od chowania pod dywan spraw korupcji i nierozliczenia się z tymi wszystkimi sprawami, wrzucił taki temat zastępczy" - Jacek Kurski o przyznaniu Rogerowi Guerreiro obywatelstwa wolskiego w rozmowie z Pawłem Wrońskim na antenie radia TOK FM (23.04.2008)
 28. "Za czasów Jarosława Kaczyńskiego przeznaczono dodatkowe pieniądze dla dzieci, ale problem nadal nie został rozwiązany, a robienie z tego specjalnego celu to szukanie tematu zastępczego" - Jacek Kurski w magazynie "24 godziny" na antenie TVN 24 o jednym z wątków orędzia gubernatoru Tusku (02.05.2008)
 29. "Natomiast, co dotyczy telewizji publicznej, jak ona ma pracować - o tym trzeba mówić, a nie szukać tematów zastępczych, jak abonament" - Nelly Rokita na antenie radia Tok FM (10.05.2008)
 30. "Marszałek chce ukryć tysiące spraw dotyczących jego osoby i PO i szuka tematów zastępczych" - Przemysław Edgar Gosiewski do dziennikarzy po wyjściu ze spotkania z sejmową Komisją Etyki Poselskiej, dotyczącego usprawiedliwień posłów PiS za nieobecność na zbojkotowanym przez nich posiedzeniu Sejmu (07.10.2008)
 31. "To są tematy zastępcze. Najważniejszą wiadomością jest to, że ludziom się zabiera pomostówki. To jest naprawdę ważne. Dotyczy setek tysięcy Polaków. A to, o co pytacie, to są jakieś tematy zastępcze. Próba wykreowania na temat dnia tego, że ktoś się w Sejmie gorzej poczuł" - poseł Marek Suski dla portalu dziennik.pl o nagłym ataku filipińskiej choroby tropikalnej u posłanki Elżbiety Kruk (21.11.2008)
 32. "To jest temat zastępczy. Wokół sprawy euro chce się zorganizować świadomość społeczną, żeby sugerować - wbrew faktom - że w Polsce mogłoby być euro" - Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej (26.02.2009)
 33. "My uważamy, że dziś głównym celem polityki gospodarczej musi być walka z kryzysem. Naszym zdaniem, w tej chwili kwestia euro to temat zastępczy. Podnoszenie go ma służyć odwróceniu uwagi od bierności i niemocy koalicyjnego rządu PO - PSL, braku koncepcji skutecznego przeciwdziałania kryzysowi" - posłanka PiS Aleksandra Natalii-Świat w wywiadzie na łamach "Naszego Dziennika" (09.03.2009)
 34. "Toczą się tylko polityczne gierki, a mediom podrzucane są coraz to nowe tematy zastępcze, wokół których zaraz zaczyna się bicie piany" - wicemarszałek Senatu, Zbigniew Romaszewski w wywiadzie dla rzeszowskiego dziennika "Super Nowości" (14.04.2009)
 35. "Wydaje mi się, że sytuacja gospodarcza i sytuacja budżetu państwa powoduje to, że Platforma już będzie w tej chwili szukała każdego tematu, który może być interesujący dla mediów czy choć trochę interesujący dla obywateli po to, by odwrócić uwagę od tego, co jest naprawdę problemem w Polsce – to jest koniec roku budżetowego, to są kwestie gospodarcze, to jest właściwie kreatywna księgowość uprawiana przez ministra Rostowskiego, rozumiem, że w tej chwili będziemy mówili o zmianie ordynacji wyborczej bez konstytucji, o kanclerzu Donaldzie Tusku, o IPN, to są te tematy, które są tematami ważnymi, ale całkowicie zastępczymi - prezydencki minister Paweł Wypych w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (03.12.2009)
 36. "No tak, ale to też jest temat trochę zastępczy czy nawet bardzo zastępczy" - Adam Hofman w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia, o rozpętaniu przez PO ustami Jarosława Kaczyńskiego histerii na temat haków na Radosława Sikorskiego (01.03.2010)
 37. "Uważam, że to jest zastępczy temat, wywołany troszeczkę niepotrzebnie i sztucznie, chyba w celu ukrycia kłopotów Platformy Obywatelskiej" - Zbigniew Girzyński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (06.09.2010)
 38. "To kabaretowa decyzja. Czysta zagrywka PR-owska rządu Tuska w obliczu bankructwa swoich rządów i fatalnego dorobku, wywołuje kolejny temat zastępczy i chce w roli chuliganów obsadzić nie tylko wszystkich kibiców, ale też opozycję" - Jacek Kurski w programie "Tomasz Lis na żywo" na antenie TVP (09.05.2011)
 39. "Ruch Palikota realizuje plan Platformy w zajmowaniu się tematami zastępczymi. Donald Tusk na pewno zaciera ręce, bo przecież jego rząd fatalnie kieruje służbą zdrowia i walczy z bezrobociem" - Jan Dziedziczak na antenie Polsat News (17.10.2011)
 40. "Nie wiem, jakie CBA ma uprawnienia, nie wiem, jakie ma kompetencje, nie wiem, w jakich przypadkach mogłyby tego rodzaju działania być prowadzone. Ale przede wszystkim nie wiem, czy one w ogóle były one prowadzone, a to jest tylko kolejne pomówienie, kolejne wrzucenie tematu zastępczego, abyśmy nie zajmowali się tragicznymi danymi dotyczącymi sytuacji w polskiej gospodarce" - poseł Przemysław Wipler na konferencji prasowej w Warszawie (30.11.2012)
 41. "Cała sprawa [ wulgarnych wypowiedzi i pogróżek Tomasza Kaczmarka (pseudonim konspiracyjny: "Czuły Tomek") ] to tylko pretekst do przykrycia prawdziwych afer, za które odpowiada Platforma" - Marek Suski do dziennikarzy (17.12.2013)

Mistrzowskie zastosowania w słusznej sprawie

 1. W dniu 23.04.2008, słynący z prawdomówności Jacek od Wehrmachtu autorytatywnie stwierdził:
 2. "W walce o członka swojej korporacji nie ma - jak widać - granic wstydu i braku logiki. Ale chciałbym się jedynie naszych artystów zapytać - używalibyście tych samych argumentów, gdyby wasz koleżka Romek najpierw upił, a potem pobawił się doodbytniczo z waszą 13-letnią córką? I jeszcze jedno pytanie - czy macie nasrane w tych waszych głowach?!" - pyta na swym blogu europoseł PiS Marek Migalski w związku kampanią światowego środowiska filmowego, ubiegającego się o uwolnienie z aresztu ekstradycyjnego w Szwajcarii Romana Polańskiego (29.09.2009)

Synonimy i wyrażenia bliskoznaczne

W miarę pojawiania się coraz bardziej perfekcyjnie fałszowanych przez wrogów narodu rzekomych dowodów, rzekomo zagrażających demokracji, rzekomo bezprawnych działań, rzekomych funkcjonariuszy służb specjalnych, rzekomo podporządkowanych Partii, do obiegu publicznego wprowadzanerównież wyrażenia bliskoznaczne lub synonimowe, charakteryzujące się porażającą świeżością, odpowiednio zwiększoną dobitnością bądź podwyższonym ładunkiem emocjonalnym.

Poniżej przedstawiono najważniejsze przykłady zastosowania takich wybitnych i błyskotliwych wyrażeń synonimowych i bliskoznacznych przez najwybitniejszych specjalistów w zakresie nowoczesnej lingwistyki stosowanej:

 1. "Te wszystkie nieprawidłowości, które dzisiaj opisała "Gazeta Wyborcza" są wydumaną fikcją, nie mają miejsca, są próbą przykrycia przestępczych działań, mającą na celu zniszczenie pierwszej służby [...] od 1944 roku, niemającej żadnych związków z komunizmem" - Antoni Macierewicz, komentując na konferencji prasowej informacje "Gazety Wyborczej" o złożeniu przez szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego doniesienia do prokuratury na temat nielegalnego kopiowania dokumentów (07.08.2008)
 2. "Proszę zwrócić uwagę, że są sprawy realne, ważne i są medialne ersatze, które mają skupić uwagę opinii publicznej" - Jacek Kurski w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu I Polskiego Radia (11.02.2008)
 3. "Natomiast w Polsce działa to inaczej - w Polsce przykrywa się to właśnie takimi medialnymi wrzutkami o jakichś podsłuchach, o wycieku stenogramu, o laptopie, o jakimś zagłuszaniu pielęgniarek, czyli absolutny PR-owski pic po to, żeby przykryć realne skandale" - ibidem
 4. "Czyli w realnych zjawiskach dzieją się rzeczy straszne, natomiast Polacy cały czas dają się nabierać na takie tego rodzaju medialne i PR-owskie spektakle i stąd być może to, [...] że 81 proc. Polaków akceptuje" - ibidem
 5. "Media bardzo dobrze dzisiaj, niestety, służą układowi rządowemu w nagłaśnianiu tematów drugorzędnych po to, by odwrócić uwagę opinii publicznej od realnych problemów" - prezydencki minister Michał Kamiński na konferencji prasowej (12.02.2008)
 6. "Wokół tej bardzo smutnej sprawy mamy do czynienia z grą medialną" - prezydencki minister Michał Kamiński na antenie Radia Zet o ostrzelaniu cywilów w Afganistanie (14.02.2008)
 7. "Z tego oświadczenia wynika, że polecenie [ zagłuszania pielęgniarek ] było podpisane przez premiera. Ale to jest odgrzewany kotlet" - Zbigniew Wassermann w rozmowie z Konradem Piaseckim na antenie niemieckiej stacji RMF FM (15.02.2008)
 8. "Platforma Obywatelska usiłuje bardzo poważne sprawy, które dzieją się w Polsce, w których popełniają błędy, bądź działają niezgodnie z procedurami, pokrywać różnymi pseudoproblemami, pseudosprawami'' - wybitny autorytet moralny Adam Lipiński na konferencji prasowej (15.02.2008)
 9. "To, że w tym momencie minister Skarbu Państwa, czy też któryś z jego współpracowników, przekazuje do "Gazety Wyborczej" tę rzekomo skandaliczną decyzję umorzenia długu nieściągalnego, jest takim klasycznym przedwybuchem, czyli pokryciem wielkiej afery, jaka w tej chwili odbywa się za drzwiami Ministerstwa Skarbu, jakąś rzeczą, która jest w normalnej procedurze sądowej wyjaśniana" - czołowy intelektualista i erudyta Partii, Marek Suski na konferencji prasowej (15.02.2008)
 10. "[...] jedynym tym pomysłem jest kolejna konferencja ministra Ćwiąkalskiego i egzaltowanie opinii publicznej, czy panie pielęgniarki były zagłuszane, czy też nie były zagłuszane. Jest to klasyczne odwracanie kota ogonem" - Joachim Brudziński w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu I Polskiego Radia (18.02.2008)
 11. "Aby odwrócić uwagę od niepowodzeń, robi się szopkę, fajerwerki i teatrzyk" - Zbigniew Ziobro do dziennikarzy (20.02.2008)
 12. "Panie redaktorze, są to wycinkowe wrzutki pana Donalda Tuska, które tak naprawdę mają na celu przykryć tę bolesną i kompromitującą dla Platformy prawdę, że są tak przygotowani do rządzenia, jak minister Klich do zestrzelenia satelity" - Joachim Brudziński w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" w RMF FM (21.02.2008)
 13. "[...] Platforma Obywatelska zamiast w realnym rządzeniu, że tak powiem, wyżywa się i odnosi sukcesy bardziej właśnie w takich wydarzeniach, które mają charakter stricte PR-owski, propagandowy [...]" - prezydencki minister Michał Kamiński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu I Polskiego Radia (26.02.2008)
 14. "No, trudno mi potwierdzać, bo są takie medialne wrzutki, pan redaktor pyta, a trzy miliony słuchaczy słuchają, no, coś się tam dzieje" - Jacek Kurski komentując w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" doniesienia "Rzeczypospolitej" o frakcjach w PiS (14.03.2008)
 15. "Cała sprawa domniemanej inwigilacji Kazimierza Marcinkiewicza to zasłona dymna, która ma na celu odwrócenie uwagi od nieudanego podsumowania półrocza prac rządu" - poseł Partii Paweł Kowal na antenie TVN 24 (24.05.2008)
 16. "Głównym sukcesem rządu jest wysokie poparcie społeczne, które się kurczy, choć powoli. W rządzie Tuska jest tylko PR i taktyka, by porażki czy nierobienie niczego przykrywać rozdymaniem konfliktów z prezydentem. Treści brak" - wybitny spin doktor Michał Kamiński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") i Agnieszką Kublik na łamach "Gazety Wyborczej" (30.05.2008)
 17. "Może zostało to wymyślone po to, żeby odwrócić uwagę od problemów PO i bałaganu w kancelarii premiera" - Joachim Brudziński dla portalu dziennik.pl o projekcie ustawy dezubekizacyjnej autorstwa PO (02.07.2008)
 18. "To typowy zabieg stosowany przez PO, polegający na odwracaniu uwagi opinii publicznej od porażek Platformy" - Jacek Kurski na konferencji prasowej, komentując kwestię rzekomego ujawnienia tajemnicy państwowej przez Jarosława Kaczyńskiego (31.10.2008)
 19. "Jeżeli Lech Wałęsa w takim dniu nie pokusił się o to, żeby w jakiś sposób się do tego odnieść, to cała ta dyskusja, czy był na tych uroczystościach prezydent Rzeczpospolitej, czy nie był, jest po prostu zasłoną dymną, która ma po prostu przykryć ten bolesny dla rządzących, dla Donalda Tuska fakt, że realizuje politykę Komisji Europejskiej" - Joachim Brudziński w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (08.12.2008)
 20. "Ale niech pani nie wrzuca siódmorzędnych w tym momencie tematów" - Jacek Kurski w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (22.04.2009)
 21. "Ja nagle zrozumiałem, że to jest jakiś dom wariatów. My tu jesteśmy w Strassburgu, wybieramy Buzka, zmieniamy historię, a telewizja informacyjna pyta mnie o jakieś pierdoły, za przeproszeniem, sprzed pięciu dni [...]. I uznałem, że to po prostu jest..., w jakim maglu, w jakim bezsensownym tyglu i spirali nonsensu się obracamy i mu (ścierwojadowi) zwróciłem na to uwagę, ale odległość, dystans potrafi unaocznić co jest ważne, a co nieważne i stwierdzam..., jak wieloma BZDETAMI się w Polsce zajmujemy" - Jacek Kurski w wywiadzie dla Wirtualnej Polski (25.09.2009)
 22. "Ale jeszcze zwracam uwagę na to odwracanie uwagi od problemów. Teraz np. przez tą powódź też odwraca się uwagę, ale również od tego co się dzieje w Polsce. Również np. od tej polityki antyrodzinnej. Jakie będą konsekwencje tej polityki antyrodzinnej, może kiedyś też o tym porozmawiamy. Jest to dramatyczne, to jest dramatyczne! I jeszcze więcej, to odwracanie uwagi jest tak sprytnie zrobione, że właściwie porażki przerabia się, przez te manipulacje w mediach, na sukcesy. I ludzie odbierają to, że to jest sukces. A wszystko to dokonuje się na oddziaływanie nie na umysły, przez logiczne agumenty, ale oddziałując na emocje" - Tadeusz Rydzyk na antenie Radia Maryja (24.05.2010)
 23. "Premier z debatami wyskoczył jak Filip z konopi, chcąc przykryć realne problemy w Polsce i rzucić chodliwy temat mediom. Tusk może debatować z Mirem, Zbychem i Rychem, a debatę prowadzić może Mirosław Sekuła" - Beata Kempa w wywiadzie dla Onet.pl (02.09.2011)
 24. "To co ukazuje się teraz w mediach trafia w zapotrzebowanie rządzących, żeby przykrywać kłopoty wewnętrzne Platformy innymi wydarzeniami. Szuka się dziury w całym. Robią to ci, którzy nam źle życzą" - Mariusz Błaszczak do dziennikarzy (18.10.2011)
 25. "Rząd chce dojechać do Euro 2012, bo ono przykryje wszystko" - Adam Hofman w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RFN FM (23.02.2012)
 26. "Jest to wpisanie się w taką próbę, rozpaczliwą próbę ministra Arłukowicza przykrycia kolejnych wpadek, bo jak się sypie system opieki zdrowotnej, jak się sypie system refundacji leków, to pan minister Arłukowicz wyskakuje z tezą, że należy..." - Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (26.04.2012)
 27. "Proszę pani dajmy spokój tym różnego rodzaju powiedziałbym rozpaczliwym próbom, jak sądzę z pomysłu Jacka Kurskiego, próbom przykrycia tej no, dosyć kompromitującej powiedziałbym zarówno emocjonalnej jak i takiej ruchowowej niezborności chłopięco-dziecięcej, która no, została tutaj, że tak powiem ukazana podczas tego marszu" - Joachim Brudziński, ibidem
 28. "To jest metoda sprawowania władzy za pomocą skakania z medialnego kwiatka na kwiatek, przechodzenia od jednej przykrywki medialnej do drugiej, od afery do afery" - prawie najlepszy w dziejach Wolski kandydat na premiera prof. Piotr Gliński na łamach "Uważam Rze" (08.10.2012)

Patrz też

Linki zewnętrzne