Konferencja intelektualistów

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Konferencja intelektualistów PiS - "Polska inteligencja a życie publiczne po wyborach 2007" odbyła się 1 marca 2008 r. w warszawskiej Akademii Muzycznej. Została przygotowana przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, b. ministra edukacji w rządzie PiS prof. Ryszarda Legutkę oraz senatora PiS prof. Ryszarda Terleckiego. Zgromadziła kilkaset osób. Obecni byli także czołowi politycy PiS.

Przyczyną jej zorganizowania było twórcze zastosowanie zasady dualizmu kaczologicznego, polegające na tym, że konferencja poprzedza wielki kongres inteligencji polskiej.

Myśl przewodnia konferencji i nie tylko

Tematyka, czyli "O sposobach przełamania kryzysu polskiej PiSteligencji"

Kryzys wolskiej inteligencji, czyli kryzys wolonizmu

Naczelny Inteligent IV RP podkreślił jednak, że przyczyny są znacznie głębsze i wynikają z uwarunkowań historycznych. Jego zdaniem, większą szkodę dla poczucia przynależności narodowej niż okupacja niemiecka, i nawet komunizm przyniosła naszemu społeczeństwu postawa służalczości wobec narzuconej władzy. Jego zdaniem, w wolnej Polsce zaskutkowała ona syndromem inteligencji "obsługującej interesy establishmentu" oraz zgubnym wpływem kultury masowej w ostatnich latach. Prezes PiS apelował do inteligencji o odwagę cywilną.

Naczelny Inteligent IV RP przekonywał, że sobotnia konferencja:

Nowa formuła

Co się komu w duszy gra, co się komu widzi w snach

Prof. Ryszard Legutko błyskotliwie zdiagnozował istniejącą sytuację.

Jak mówił prezes PiS, trzeba przedstawić nową formułę wolskiej inteligencji.

Jak wyjaśnił, chodzi o:

Paradygmaty nowej formuły

Działając łącznie i w porozumieniu Naczelny inteligent IV RP i prof. Ryszard Legutko ustami tego ostatniego sprzedali inteligencji PiS raz jeszcze odgrzanego kotleta:

  1. Słabej, "będącej zakładnikiem grup interesu III RP" należy przeciwstawić silne państwo republikańskie.
  2. Dawnej polityce historycznej, w której "Wolska jest traktowana jako jeden wielki obciach", "a krótka pamięć historyczna uważana jest za klucz do nowoczesności" należy przeciwstawić nową politykę historyczną "zrywającą z atrofią historycznej pamięci".
  3. Należy przeciwstawić się obecnemu liberalno-lewicowemu monopolowi poprzez stworzenie alternatywy przez "mnogość ośrodków ideowych i realną konkurencję intelektualną".

Młodzież nie ma bladego pojęcia o tradycji narodowej

Diagnozę postawił historyk - prof. Piotr Franaszek z UJ:

Odpartyjnienie konferencji poprzez animację

Kaczyński podkreślił, że sobotnia konferencja nie jest działalnością sensu stricto partyjną, ale PiS będzie brało w niej udział, będzie chciało ją "w możliwym zakresie animować, w żadnym razie nie próbując zawłaszczyć".

Przeciw uzurpacji

Przed konferencją prof. Legutko powiedział:

Zakrzyczeni już mieli dość i postanowili się spotkać. Wśród kilkuset uczestników konferencji - według niego - przeważają "akademicy, profesorowie, adiunkci wyższych uczelni".

Według Legutki, konferencja jest "początkiem czegoś, co można by nazwać długofalowym projektem namysłu nad Rzeczpospolitą".

Otwierając konferencję Legutko powiedział z kolei, że przed polską inteligencją nadal stoi zadanie stworzenia nowej formuły państwa, alternatywnej dla tej panującej po 1989 roku. Według niego, poprzednia koncepcja została skompromitowana w roku 2005 roku i od tego czasu nie stało się nic, co unieważniałoby tę diagnozę. W jego opinii, ostatnie wybory nie przyniosły żadnego nowego bodźca rozpoczętym dwa lata wcześniej (po wygranej PiS) zmianom.

Apel końcowy

Terlecki odczytał apel, w którym uczestnicy konferencji postulują wstrzymanie prac nad znajdującym się w Sejmie projektem nowelizacji ustawy medialnej oraz utrzymanie abonamentu RTV.

Kłamliwa sonda internetowa na portalu TVN24

Na pytanie: Czy, Twoim zdaniem, PiS przekona do siebie inteligencję?

Oddano 3.032 głosy.

Najwybitniejsi PiSteligenci - uczestnicy konferencji

Patrz też

Linki zewnętrzne

Źródła

Wojciech Załuska: "Intelektualiści PiS obronią polonizm", Gazeta Wyborcza, 3 października 2008 r., str. 6