Pijar

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Pijar - wysoce tajemniczy, najprawdopodobniej nadprzyrodzony mityczny stwór, wykorzystywany przez czynowników Tymczasowego Rządu Okupacyjnego oraz ich popleczników do celów walki politycznej z patriotycznie zorientowanymi członkami i zwolennikami Wolskiego Państwa Podziemnego.

Właściwości pijara

Tym plakatem zbrodnicza Platforma wezwała na pomoc stada pijarów

Pijar jest stworem niespotykanie łapczywym i wiecznie głodnym, a ponadto wymaga bardzo intensywnej bieżącej opieki ze strony wielu osób. W związku z tym utrzymanie go we właściwym stanie, dobrej kondycji oraz zapewnienie jego najwyższych walorów bojowych, wymaga ogromnych wysiłków i nakładów, które ponoszone są w formie składania systematycznych ofiar.

W szczególności każdy prawidłowo utrzymany zdrowy pijar:

 1. Pochłania olbrzymie kwoty
 2. Wymaga zaangażowania setek ludzi
 3. Zajmuje połowie ministrów tak dużo czasu, że nie mają oni na nic innego - a na pracę w szczególności - czasu
 4. Nie nadaje się do karmienia ludzi
 5. Każe do siebie sprowadzać politykę
 6. Pożera biblioteki rządowe
 7. W kroku ma wazelinę i lukier
 8. Jest uprawiany bardzo intensywnie przez obecny obóz rządowy

Umiejętności pijara

Przy odpowiedniej tresurze i zapewnieniu optymalnych warunków bytowania oraz działania, pijar osiąga wiele umiejętności, które pomocneokupantom w zwalczaniu opozycji oraz pacyfikowaniu jej przywódców i zwolenników. Do takich niechlubnych umiejętności zaliczyć można w szczególności:

Systematyka pijarów

Klasyczny okaz osobnika z gatunku pijar czarny (łac.: Pijarus nigrus) (Źródło: snowden.blog.pl)

Wśród występujących obecnie w Wolsce pijarów wyróżnić można dwa podstawowe gatunki:

Pijar achromatyczny jest nieco bardziej rozpowszechniony w środowisku przyrodniczym Wolski i znacznie łagodniejszy, niż pijar czarny. Cechą charakterystyczną pijara achromatycznego jest jego nieokreślona barwa: w większości doniesień i źródeł kolor tego pijara pozostaje nieokreślony. Dla zachowania naukowego obiektywizmu wypada jednak wspomnieć, że istnieją odosobnione hipotezy, że jest on czerwony.

Pijar achromatyczny jest pijarem uniwersalnym, wykorzystywanym zarówno do kreowania głęboko fałszywego pozytywnego wizerunku Rządu Okupacyjnego i jego mocodawców oraz kłamliwego prezentowania ich rzekomych osiągnięć, jak również do przeprowadzania brutalnych ataków na elementy patriotyczne.

Pijar czarny ma - z czym zgadzają się wszyscy badacze - jednoznacznie określoną barwę głębokiej czerni, co wskazuje na jego bliskie powiązania z samym Szatanem. Gatunek ten jest niesłychanie zjadliwy i dlatego wykorzystywany bywa wyłącznie do niespotykanie wściekłych ataków, mających kompromitować Wolskie Państwo Podziemne i jego bojowników.

Najwybitniejsi wolscy uczeni o pijarach

Wysoce szkodliwa dla Ojczyzny działalność pijarów musiała oczywiście znaleźć się pod lupą patriotycznie nastawionych naukowców z grupy skupionej wokół Ruchu Oporu. Uczeni ci mężowie, realizując dziejową misję budowania świadomości narodowej Wolaków i otwierania im oszczu na prowadzącą do zagłady Wolski i IV RP politykę okupantów, szeroko propagują zdobytą przez siebie w ciężkim trudzie i znoju wiedzę empiryczną o haniebnych czynach pijarów.

Wychodząc naprzeciw szerokiemu zapotrzebowaniu Wolaków, w obliczu palącej potrzeby obrony Ojczyzny przed zakusami wrogów narodu inspirowanych przez Niemcy, Rosję i - oczywiście - Unię Europejską, Dyrekcja Muzeum IV RP przytacza poniżej najważniejsze doniesienia naukowe i konstatacje uczonych, dotyczące ohydnych postępków pijarów.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na staranne wykształcenie i niesłychaną erudycję autorów prezentowanych wypowiedzi, która pozwala im na zupełnie swobodne posługiwanie się niespotykanie wyrafinowaną pisownią, wywodzącą się z angielskiego skrótu terminu "pijar".

 1. "Wiemy, że rynek leków w Polsce jest olbrzymi, wartość tego rynku jest olbrzymia i z całą pewnością również wydatki na tak zwany czarny PR w tej dziedzinie są olbrzymie. Nie możemy wykluczyć tego, że minister Piecha padł ofiarą takiego czarnego PR-u" - rzecznik PiS Adam Bielan dla PAP (22.11.2007)
 2. "Polityka zagraniczna jako element PR-u. Była już polityka zagraniczna jako element wojny wewnętrznej z wielką szkodą dla samej polityki zagranicznej i – jak powiedziałamwielkim utrudnieniem dla realizacji tego projektu, o którym przed chwilą mówiłam, a teraz polityka zagraniczna jako element PR-u, bez żadnej refleksji i strategii, bo strategia >defotygizacji< decyzji jest po prostu strategią nierozsądną" - najlepsza w dziejach Wolski minister spraw zagranicznych Anna Fotyga w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (30.11.2007)
 3. "Cała koncepcja Platformy Obywatelskiej jest nie do przeprowadzenia, jeżeli nie będą kontrolowali telewizji publicznej, bo to jest koncepcja, można powiedzieć, czysto PR-owska, czysto medialna tworzenia takiej nadrzeczywistości, która z faktami nie ma nic wspólnego" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (09.01.2008)
 4. "I odnoszę takie wrażenie, że jest coś takiego, jak zachwycenie części dziennikarzy panem Donaldem Tuskiem, jego świtą, jego ekipą, a nie chcę sądzić, że dziennikarze dali się nabrać na takie proste sztuki PR-owskie, rodem z podręcznika chodnikowego akwizytora, które stosują PR-owcy Platformy Obywatelskiej" - Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (01.02.2008)
 5. "Natomiast ten biały szczyt jest chyba takim przedsięwzięciem PR-owskim" - wybitny odnowiciel Bolesław Piecha w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (07.02.2008)
 6. "To jest rzeczywiście PR-owsko znakomity pomysł tych, którzy się ośmieszają coraz bardziej, bo przecież zapowiadali, że pokażą jakieś strasznie kompromitujące materiały, a nie są w stanie pokazać nic" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (08.02.2008)
 7. "Natomiast w Polsce działa to inaczej - w Polsce przykrywa się to właśnie takimi medialnymi wrzutkami o jakichś podsłuchach, o wycieku stenogramu, o laptopie, o jakimś zagłuszaniu pielęgniarek, czyli absolutny PR-owski pic po to, żeby przykryć realne skandale" - Jacek Kurski w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (11.02.2008)
 8. "Zbigniew Ziobro nazywa to dobitnie: >To celowo robiona PR-owska robota, na którą zlecenie dostał od Grzegorza Schetyny i Donalda Tuska pan Ćwiąkalski<" - Krzysztof Putra w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (14.02.2008)
 9. "Pokazał to - w skali ludobójczej - Josef Goebbels, genialnie manipulując tłumami. Jego doktryna, iż kłamstwo sto razy powtarzane staje się prawdą - jest do dziś elementarzem tzw. czarnego pijaru. Platforma czerpie z niego garściami. Tygodniami przecież słyszeliśmy o "gwoździu" ministra Ziobry, niszczeniu laptopów z twardymi dyskami, topionymi w wannie" - komentarz na łamach "Naszej Polski" (19.03.2008)
 10. "Tego nie wiem, natomiast ja myślę, że koledzy dobrze chcieli zwrócić uwagę na ten wirtualny charakter Platformy, na to, że Platforma Obywatelska zamiast w realnym rządzeniu, że tak powiem, wyżywa się i odnosi sukcesy bardziej właśnie w takich wydarzeniach, które mają charakter stricte PR-owski, propagandowy, a jak ja to powiedziałem już w jednym z wywiadów nieco tak, można powiedzieć, żartobliwie, gazetą ani telewizorem ludzie się nie najedzą" - Michał Kamiński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (26.02.2008)
 11. "Połowa ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod rządami Donalda Tuska zajmuje się PR-em. Nie może być tak, że za publiczne pieniądze finansuje się dodatkowy departament zajmujący się wizerunkiem premiera" - Jacek Kurski na konferencji prasowej (03.04.2008)
 12. "Nie chodzi o to, że budowa komunikacji jest czymś złym, ale aby premier Donald Tusk przyznał, że połowa tych ministrów zajmuje się PR-em i na nic innego nie ma czasu" - wybitny poseł PiS Adam Hofman dla "Naszego Dziennika" (04.04.2008)
 13. "Tymczasem zamiast na rozwiązywanie tych problemów działania lokalnych polityków PO nakierowane są na wewnętrzne rozgrywki i działalność PR-owską" - w Uchwale nr 1/III/2008 Zarządu Okręgowego okręgu Szczecin (niem.: Stettin) partii Prawo i Sprawiedliwość (12.04.2008)
 14. "Ale ja jeszcze cały czas chcę powiedzieć o jednym słabym punkcie tego rządu, a mianowicie o samym premierze, dlatego że z jednej strony pan premier jest wspaniały w mediach, wiemy dzisiaj z prasy, że zlikwidowana biblioteka, aby powstał kolejny wydział PR-u od krawatów, od tego, jak pan premier ma się uśmiechać i gdzie ma stać przed kamerą, całe zespoły ludzi, a na kilkunastu wiceministrów w Kancelarii połowa zajmuje się wizerunkiem premiera" - Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (15.04.2008)
 15. "Orędzie było miłe i sympatyczne, ale w Polsce żyje się trudniej, ceny cały czas rosną, a premier zajmuje się PR-em" - Krzysztof Putra w audycji "Kawa na ławę" na antenie TVN 24 (04.05.2008)
 16. "Myślę, że było kolejnym krokiem PR-u, wazeliny i lukru, który w oczywisty sposób ignoruje realne problemy Polaków" - Jacek Kurski w rozmowie z Konradem Piaseckim w "Kontrwywiadzie" na antenie RMF FM (05.05.2008)
 17. "Muszę powiedzieć, że te efekty są niewielkie, albo przynajmniej jest prowadzona taka gra, że dokonuje się wielkiego PR-owskiego pokazania niby-sukcesów, a potem z tego niewiele wynika" - Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Michałem Karnowskim w audycji "Salon Polityczny Trójki" na antenie Polskiego Radia (08.05.2008)
 18. "Dzisiaj rząd i obóz zaplecza politycznego tego rządu, czyli PO, funkcjonuje według jednego scenariusza opracowanego przez PR-ców Donalda Tuska - dotrwać bez konfrontacyjnych decyzji do wyborów prezydenckich" - Joachim Brudziński do dziennikarzy w Szczecinie (niem.: Stettin) (16.05.2008)
 19. "A poza tym ja mówię tutaj o kwestiach merytorycznych, a nie o kwestiach odnoszących się do PR-u, bo PR jest rzeczywiście na piątkę, tylko nie PR-em Polska stoi" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (21.05.2008)
 20. [ Kazimierz Marcinkiewicz został odwołany ] "Tylko dlatego, że premier rządu nie może jeździć kładem, nie może uważać, że najważniejszą sprawą dla niego jest przebywanie na studniówkach, czy podejmowanie innych tego typu PR-owskich działań" - Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (28.05.2008)
 21. "Tusk pojechał i dla swoich PR-owskich interesów jednostronnie zrezygnował z weta wobec Rosjan w sprawie przystąpienia do międzynarodowych organizacji handlowych. I w zamian co dostał?" - Jacek Kurski dla portalu bankier.pl (31.05.2008)
 22. "PR-owcy, jak podkreślają obserwatorzy, mają w PO bardzo silną pozycję. Ale jeżeli oni po tym wyczynie nie powiedzieli wyraźnie dowództwu Platformy, że Palikota trzeba zgasić, jak świecę w zakrystii to bez wątpienia oni wiodą prym" - Tadeusz Cymański w wywiadzie dla portalu pardon.pl (01.06.2008)
 23. "W przypadku PO robi to Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, prawie połowa Kancelarii zajmuje się mediami. Ściągnięci z rynku PR-owcy zajmują się wyłącznie PR-em - do tego stopnia, że zlikwidowano bibliotekę rządową" - były wybitny rzecznik rządu PiS Jan Dziedziczak w rozmowie z Pawłem Wrońskim w audycji "Poranek Radia TOK FM" (09.07.2008)
 24. "Mogło dojść do złamania ustawy o partiach politycznych w zakresie finansowania partii, ponieważ instytucja rządowa wykorzystywana jest jako sztab PR partii politycznej" - Przemysław Edgar Gosiewski na konferencji prasowej w Sejmie (09.07.2008)
 25. "Natomiast ponieważ właśnie mają pieniądze i nie mogą się skarżyć na to, że nie mają, bo mają ich sporo, to wobec tego jeżeli chcą mieć tego rodzaju komórki, jeżeli chcą politykę sprowadzać do PR-u, jeżeli chcą nieustannie wprowadzać w błąd opinię publiczną, no to już niech chociaż robią to za te pieniądze, które zostały im przydzielone, a nie za pieniądze rządowe, które nie są przydzielone partii, tylko są dla rządu, dla Kancelarii, a rząd ma pracować dla całego społeczeństwa, a nie dla jednej partii" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (10.07.2008)
 26. "To walka polityczna z głową państwa za pomocą oszczerstw. Wyraźnie widać, że celem jest zohydzenie i czarny PR przeciwko prezydentowi RP" - Michał Kamiński do dziennikarzy (10.07.2008)
 27. "Odnoszę wrażenie, że w PR-owskim, socjotechnicznym interesie premiera jest szczypanie potencjalnego konkurenta do prezydentury w 2010 r., a to ministrem Sikorskim, a to Palikotem" - Jacek Kurski na antenie Programu 3 Polskiego Radia (23.07.2008)
 28. "Krótko mówiąc, to jest stacja, która stosuje metody, no, te, które kiedyś kazały panu Urbanowi uznać pana Waltera za znakomitego kandydata do takiej grupy czarnego PR–u (wtedy jeszcze tego pojęcia nie używano), która miała służyć władzy Jaruzelskiego" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (24.07.2008)
 29. "No, są zapowiedziane demonstracje na koniec sierpnia, ale co będzie później, to ja tego w tej chwili przewidywać nie chcę, bo nie chcę być następnie przez sprawnych PR-owców Platformy Obywatelskiej przedstawiany jako spiritus movens - duch poruszający tych wszystkich przedsięwzięć" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (30.07.2008)
 30. [ Lech Kaczyński ] "Nadal nie dostał zaproszenia na uroczystość. Rząd prowadzi w tej sprawie jakąś PR-owską grę" - prezydencki minister Michał Kamiński na antenie TVN 24 (19.08.2008)
 31. "Śmieszy mnie premier lecący do Afganistanu, żeby sfotografować się w kamizelce kuloodpornej i zdobyć parę punktów PR-owskich" - Piotr Kownacki w wywiadzie dla "Radia Zet" (23.08.2008)
 32. "No bo my mamy pecha do PR–u i socjotechniki i sporo robiliśmy, nie zawsze dzieląc się tą wiedzą ze społeczeństwem" - Jacek Kurski w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (25.08.2008)
 33. "Ta reklama jest niesmaczna, pan Kondrat wpisuje się w niedobrą szkołę PR. Szkoda, bo to dobry polski aktor" - wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra dla "Dziennika" (26.08.2008)
 34. "Wydarzenia w Gruzji - które również tutaj, w USA, są bardzo szeroko komentowane - pokazują, że choćby w sprawach polityki zagranicznej konsekwencja prezydenta Kaczyńskiego jest bardziej skuteczna, niż wynikające z PR-owych zagrywek działania Donalda Tuska" - wybitny spindoktor Adam Bielan dla "Super Expressu" (28.08.2008)
 35. "Myślę, że rząd się skupił na jednej dziedzinie, w której ciągle odnosi sukcesy, ale te sukcesy – jeśli nie będą związane z konkretnymi działaniami w innych dziedzinach – okażą się krótkotrwałe. Ta dziedzina to propaganda, jak się kiedyś mówiło po polsku, teraz to się nazywa PR, i stąd rząd, myślę, ciągle się zadowala tym, że to poparcie dla niego jest stosunkowo wysokie" - wybitny intelektualista Partii Paweł Kowal w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (10.09.2008)
 36. "Obawiamy się, że chodzi o PR, jak to już wielokrotnie było w przypadku rządu PO, że chodzi o te podkrążone oczy Donalda Tuska zmęczonego pracami nad ustawami i nic więcej. Obyśmy się mylili" - poseł PiS Mariusz Błaszczak na konferencji "Legislacyjna POwódź, przykrywka niespełnionych obietnic" (10.09.2008)
 37. "Sądzę, że to zostało zrobione bardziej pod kątem takim PR-owym niż merytorycznym" - Jarosław Zieliński, sekretarz generalny PiS w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (12.09.2008)
 38. "Myślę, że czarny PR wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości w szczególnych momentach zwłaszcza, gdy chodzi o coś ważnego, tu chodzi o sprawy dotyczące ustaw zdrowotnych jest przez obecny obóz rządowy uprawiany bardzo intensywnie" - ibidem
 39. "Jeszcze żaden rząd nie wydawał tylu pieniędzy na PR. I to niestety często czarny PR przeciwko prezydentowi" - rzecznik PiS Adam Bielan w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (15.09.2008)
 40. "Tak, oczywiście, chociaż na rząd Tuska pracuje już ponad sto osób, według moich obliczeń, w tak zwanym PR" - rzecznik PiS Adam Bielan w rozmowie z Konradem Piaseckim w "Kontrwywiadzie" na antenie RMF FM (15.09.2008)
 41. "Pan Waszczykowski powiedział zgodnie z prawdą, że Platforma Obywatelska sprawę tarczy antyrakietowej stawia na płaszczyźnie rozgrywek pijarowskich, a tak naprawdę pewnej propagandy czy budowy wizerunku Donalda Tuska, jako przyszłego kandydata na prezydenta Rzeczpospolitej" - Joachim Brudziński w rozmowie z Monika Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (23.09.2008)
 42. "Obóz rządzący zachowuje się niezwykle agresywnie wobec głowy państwa. Wykorzystuje administrację publiczną do robienia jej czarnego PR - bo słynne "przekazy dnia" produkowane przez administrację rządową za pieniądze podatników miały taki właśnie charakter" - Adam Bielan w wywiadzie na łamach "Faktu" (29.09.2008)
 43. "Inny przykład czarnego PR to wmawianie Polakom, że prezydent nie umie prowadzić polityki zagranicznej, nie ma kontaktów" - ibidem
 44. "A przecież Kancelaria Premiera zatrudnia mnóstwo osób zajmujących się wyłącznie PR Tuska - Piterę, Nowaka, Arabskiego, Grupińskiego, Ostachowicza" - ibidem
 45. "Ja mam nadzieję, że jest to zagrywka pijarowska Platformy po to, żeby teraz nastraszyć opinię publiczną, powiedzieć, jak jest źle, jak jest strasznie, proszę, nawet Neelie Kroes rekomendowała negatywną decyzję, a zjawi się... Ale zjawi się Donald Tusk z urlopu i za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wymusi na Komisji Europejskiej decyzję pozytywną" - Jacek Kurski w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (01.10.2008)
 46. "To jest po prostu zła wola i to jest PR, tylko że PR, który prowadzi już do łamania prawa, do podnoszenia ręki na Konstytucję, bo wykorzystywanie instytucji konstytucyjnych w ten sposób to jest podnoszenie ręki" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (02.10.2008)
 47. "Zwołanie Rady Gabinetowej zmusza rząd do dokonania rzetelnych analiz sytuacji, by wreszcie powiedzieć coś konkretnie, a nie stosować PR-owskie sztuczki" - szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki w audycji "Kontrapunkt" na antenie RMF FM (04.10.2008)
 48. "Myślę, że przewaga PR-u nad propagandą polega na tym, że PR to jest relacja, że to jest jakiś kontakt z obywatelami. I myślę, że rząd popełnia tutaj taki błąd, że uprawia tylko propagandę, czyli jakby działa w jednym kierunku" - poseł PiS Paweł Kowal w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (06.10.2008)
 49. "Starają się nam przyczepić taką etykietkę [ że PiS stał się "partią obciachu" ] specjaliści od czarnego PR" - poseł PiS Adam Lipiński w wywiadzie na łamach "Dziennika" (06.10.2008)
 50. "To PR-owska zagrywka, która bazuje na zawyżonej liczbie projektów" - europoseł PiS Adam Bielan w wywiadzie na łamach "Super Expressu", o październikowej ofensywie ustawodawczej PO w Sejmie (08.10.2008)
 51. "Robi niestety Donald Tusk ... po raz kolejny wraca do tych samych nawyków, według których pijarowcy podpowiadają mu, że każdy konflikt z Kaczyńskim jest dla niego korzystny" - Jacek Kurski w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (10.10.2008)
 52. "Poza tym naszą szansą jest to, że Platforma Obywatelska nie ma rezerw aksjologicznych. Oni budują wszystko wyłącznie na PR i jak ten balon zostanie przekłuty, to nastąpi zjazd po równi pochyłej" - Jacek Kurski w wywiadzie dla "Dziennika" (17.10.2008)
 53. "Żaden polski rząd po 1989 r. nie przeznaczył takich środków na propagandę jak gabinet Tuska, niemal każda decyzja tego rządu podporządkowana jest badaniom opinii publicznej. Osoby zajmujące się PR mają większy wpływ na podejmowane decyzje niż konstytucyjni ministrowie" - Adam Bielan w rozmowie z dziennikarzami "Dziennika" (18.10.2008)
 54. "Uważam, że PR zastępuje w Polsce prawdziwą politykę, że PR często jest ważniejszy od polityki, że wizerunek jest często ważniejszy od treści" - ibidem
 55. "Znam PR-owców, którzy pracują dla Palikota" - ibidem
 56. "Palikot wynajmuje agencję PR-ową, której stawia określony cel" - ibidem
 57. "Połowa sekretarzy i podsekretarzy stanu zajmuje się PR: oprócz Nowaka, Grupiński, Ostachowicz, Arabski, Julia Pitera ochrzczona przez dziennikarzy ministrem ds. występów w TVN 24" - ibidem
 58. "Mam nadzieję, że wyborcy dojdą wreszcie do wniosku, że PR nie zastąpi dobrego rządzenia" - ibidem
 59. "Ale państwo używacie PR–u, państwo okłamujecie społeczeństwo" - poseł PiS Andrzej Dera, w debacie "Polska w rok po wyborach" na antenie Programu I Polskiego Radia (21.10.2008)
 60. "Jak my [ PiS ] pokazaliśmy, że to jest metoda, którą się nie da w Polsce rządzić, to na gwałt zrobiliście coś, co powinno być normą od początku tego parlamentu, czyli praca, praca i jeszcze raz praca, tylko wy pijarowsko to nazywacie rewolucją październikową" - ibidem
 61. ""Palikotówki" charakteryzują się tym, że mają jeden artykuł, najczęściej zbędny, najczęściej niezgodny z systemem prawnym, są robione opinie, ale jak pięknie brzmi: "Sto ustaw na sto dni", bo realizuje się pewne hasła pijarowskie, które tak naprawdę w odniesieniu do realności mają niewiele wspólnego i potem się okazuje, że jest to taki duży balon, tylko niestety nadmuchamy" - ibidem
 62. "Natomiast jeżeli przyjrzeć się Platformie Obywatelskiej to tam tym pudłem rezonansowym jest sam lider, czyli pan Donald Tusk, bo nawet on mówi pod dyktando wszystkich doradców piarowskich i wszyscy oni mówią to samo" - Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (22.10.2008)
 63. "Tusk mówi pod dyktando PR-owców. I wszyscy w PO mówią tak samo" - ibidem
 64. "Myślę, że ta alergia z czasem będzie coraz mniejsza, ale dostrzegam ten problem. PiS musi wykonać ciężką pracę, żeby przekonać wyborców, którzy od nas odeszli, że jesteśmy w stanie lepiej rządzić niż Tusk. I nie chodzi tu o żadne sztuczki PR-owe, ale o dobry program i projekty ustaw" - wybitny spindoktor Partii, Adam Bielan, w rozmowie z Agatą Nowakowską i Dominiką Wielowieyską na łamach "Gazety Wyborczej" (23.10.2008)
 65. "Rząd mówi tak: ja chcę mieć nowego prezesa, który będzie ładnie wyglądał z premierem na obrazku, prawda? Wszystko jest podporządkowane pijarowi, no bo czyż Polacy nie będą szczęśliwsi jak zobaczą Zbigniewa Bońka i Donalda Tuska na następnym meczu? Będą fantastycznie uradowani" - Elżbieta Jakubiak w audycji "po dziewiątej" na antenie TOK FM (30.10.2008)
 66. "No, wie pan, wokół polskiej polityki zagranicznej, co ja konstatuję z przykrością, dzieją się dziwne rzeczy związane z jakimś takim tańcem, który jest podyktowany przede wszystkim chęcią walki z prezydentem i takim swoiście pojmowanym PR–em" - prezydencki minister Michał Kamiński, w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (05.11.2008)
 67. "Jeżeli chodzi o działalność typowo pijarowską, to rzeczywiście Platforma zapisała się w niej złotymi zgłoskami i tylko to funkcjonuje w rządzie" - Jolanta Szczypińska w rozmowie z Wojciechem Wybranowskim na łamach "Naszego Dziennika" (18.11.2008)
 68. "No, to jest taka taktyka pijarowska, gdzie zakłada się, że jeżeli jest konflikt z prezydentem, to Platforma i rząd będą na tym wygrywać, w związku z czym kreuje się te konflikty za każdym razem na siłę, bez żadnych racjonalnych powodów" - szef Kancelarii Prezydenta, Piotr Kownacki w rozmowie z Jakubem Urlichem na antenie Programu I Polskiego Radia (10.12.2008)
 69. "Nie, nie, tak jak mówię – to jest czysto pijarowska zagrywka, chodzi o to, żeby stworzyć wrażenie, że jest konflikt" - ibidem
 70. "Jest to taka retoryka pisana najprawdopodobniej przez doradców piarowych pana Donalda Tuska, czy pana ministra Boniego" - Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (17.12.2008)
 71. "Bo znowu ważny problem społeczny, którego premier Tusk nie jest w stanie rozwiązać, ma paść ofiarą jakiegoś PR-owskiego tańca" - Michał Kamiński w wywiadzie dla "Dziennika" (18.12.2008)
 72. "Wie pan, to jest tak, że jeżeli Donald Tusk akurat nie ma trudnego momentu i pijarowcy mu nie doradzają czegoś niedobrego, no to stosunki z prezydentemdobre. Jeżeli ma zły moment, co mu się chyba dosyć często zdarza, albo też pijarowcy mu coś doradzają, no to wtedy bywa dużo, dużo gorzej. To wszystko" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (18.12.2008)
 73. "Zmienność charakteru Donalda Tuska albo rad jego pijarowców są dla mnie nie do odgadnienia" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Głosu Pomorza" (19.12.2008)
 74. "To jest tak, że jeżeli rzeczywiście Polacy mieli odczuć cuda rządów Donalda Tuska, no to ten sondaż stawia polityków Platformy Obywatelskiej w dosyć kłopotliwej sytuacji, bo rok tych cudownych rządów pokazał, że Polacyzdroworozsądkowi i te wszystkie zagrywki propagandowe czy jak to się dzisiaj mówi: pijarowskie, nie robią czy też zaczynają robić na nich coraz mniejsze wrażenie" - Joachim Brudziński w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (27.12.2008)
 75. "Jest to numer czysto PR-owski, wymyślony z ministrem Michałem Bonim gdzieś w helikopterze, o czym ten ostatni opowiadał w "Dzienniku"" - szef Kancelarii Prezydenta, Piotr Kownacki w wywiadzie dla "Dziennika" (29.12.2008)
 76. "To właśnie był PR. Państwo pytają o naukę, a ja odpowiadam na inny temat i wszyscy są szczęśliwi. A mój mąż niechętnie korzysta z takich szkoleń" - Nelly Rokita w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times" (02.01.2009)
 77. "To trzeba przyznać - PO jest dobra w PR. A my nie" - ibidem
 78. "Prezes Kaczyński nie bawi się w PR, tylko odpowiada za wszystko i wszystkich. PO rozgrywa to świetnie, często zmieniając swoje zdanie. PiS przywiązuje więcej wagi do słów i czynów" - ibidem
 79. "Rzeczywiście problemem Prawa i Sprawiedliwości jest PR, nie jest produkt. [...] Natomiast z całą pewnością wąskim gardłem Prawa i Sprawiedliwości, niewydolnością okazał się w ostatnich kilkunastu miesiącach PR" - Jacek Kurski w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (08.01.2009)
 80. "Rozumiem, że to zamysł PR-owski. Premier ma nie być kojarzony ze złymi wiadomościami" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Dziennika" (24.01.2009)
 81. "[...] tak aby rzeczywiście w Polsce ludziom żyło się lepiej i żeby to nie był chwyt tylko i wyłącznie pijarowski, taki jak zastosowała Platforma" - Krzysztof Putra w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (26.01.2009)
 82. "No, dzisiaj to jest po prostu fikcja. To był zabieg pijarowski, a nie faktyczne działanie obecnej ekipy rządzącej" - ibidem
 83. "Przestrzegam wszystkich, w tym i rząd RP, przed próbą znajdowania klucza pijarowskiego" - Lech Kaczyński na konferencji prasowej w Nysie, podczas Wielkiej Peregrynacji (28.01.2009)
 84. "Stąd od paru dni PR-wcy PO myśleli, myśleli i wymyślili, że jak przyjedzie Tusk, to wszystkie media skoncentrują się na tym przemówieniu, a może przede wszystkim na sprowokowaniu delegatów PiS do tupania, gwizdania czy buczenia. Nic z tych rzeczy - nie sądzę, byśmy dali się nabrać na rozpaczliwe sztuczki PR-owców Tuska" - Jacek Kurski w wypowiedzi dla portalu dziennik.pl (30.01.2009)
 85. "Ja muszę powiedzieć, że to jakieś pijarowskie znowu zagranie" - w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (05.02.2009)
 86. "Ja muszę powiedzieć, że jeżeli na przykład rząd by też zrezygnował z choćby tak wielkiej można powiedzieć instytucji pijarowskiej, jak dzisiaj jest w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która zajmuje się kampanią prezydencką pana Tuska, jakby rząd zaniechał różnego rodzaju spraw związanych z wykorzystywaniem samochodów, stanowisk do pewnej propagandy dotyczącej polityki tych partii, które tworzą koalicję rządową, no to byłaby sytuacja równiejsza" - ibidem
 87. "To jest czysto PR-owski zabieg. Dzięki niemu kryzys ma pomóc zwolennikom euro w szybkim wprowadzeniu tej waluty w naszym kraju" - Lech Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" (24.02.2009)
 88. "Teza o euro jako antidotum na kryzys to, niestety, bo mówię o tym z przykrością, zabieg czysto PR-owski - społeczeństwo ma znać prostą przyczynę grożącego nam niebezpieczeństwa i łatwą drogę wyjścia" - ibidem
 89. "Przyjęcie euro nie może być wykorzystywane jako narzędzie public relations czy element walki, a powinno być oparte na rozważnej debacie" - Lech Kaczyński w wykładzie dla kadry akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (24.02.2009)
 90. "A więc mówienie, że wejście do strefy euro wyciągnie nas z recesji, jest PR-owską zagrywką" - prezydencki minister Michał Kamiński w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (27.02.2009)
 91. "[...] no to na pewno pomoże to zachować dobre samopoczucie pijarowcom pana premiera Donalda Tuska, bo cała ta wizyta tak naprawdę, jeżeli przyniesie się jakieś konsekwencje pozytywne dla tej ekipy, to będą to konsekwencje tylko i wyłącznie wizerunkowe, natomiast czy przyniesie ta wizyta coś dobrego dla naszej gospodarki, wątpię" - Joachim Brudziński w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem i Wiesławem Molakiem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (02.03.2009)
 92. "Niech ktoś w końcu skorzysta z oferty pana prezydenta, uczciwej rozmowy na ten temat, przedstawienia wszystkich argumentów, zerwania z czysto pijarowym podejściem do rzeczywistości" - Władysław Stasiak w rozmowie z Krystianem Hanke w audycji "Salon Polityczny Trójki" (03.03.2009)
 93. "Prezydent zaproponował mediację w tej sprawie, przedstawienie argumentów, poważną rozmowę, a nie robienie sobie żartów z tego, albo jakiejś imprezy pijarowej, ale widzę, że to jest wykpiwane, więc jeżeli nie mediacja, to pozostaje referendum" - ibidem
 94. "Zazdroszczę premierowi Tuskowi świetnego PR-u. Gdybym miał chociaż 50 procent tych umiejętności..." - Lech Kaczyński na konferencji prasowej podczas wizyty w Katowicach (04.03.2009)
 95. "Rząd podporządkowuje bieżącą politykę gospodarczą wymiarowi pijarowskiemu, propagandowemu" - Krzysztof Putra w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (13.03.2009)
 96. "Nigdy nie stosuję czarnego PR-u. Czarny PR organizował pan Ćwiąkalski, robiąc konferencję prasową w towarzystwie mojego laptopa, co było rzeczą bez precedensu chyba w historii ministrów sprawiedliwości nie tylko w Polsce, ale i w Europie" - Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla "Gazeta Pomorskiej" (20.03.2009)
 97. [ Donald Tusk ] "Ma świetnych PR-owców. Znakomicie się wpisuje w oczekiwania społeczne, począwszy od wyglądu, a skończywszy na stylu bycia" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie na łamach "Polska. The Times" (20.03.2009)
 98. "A sondaże swoje, oczywiście. No, to jest bardzo taka wyrafinowana polityka pijarowska, która teraz jest na czasie" - Nelly Rokita w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Jakubem Ulrichem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (01.04.2009)
 99. "No, otóż znowu chwyt pijarowski Platformy Obywatelskiej" - ibidem
 100. "Pan premier Tusk jak zawsze zastępuje PR-em politykę. Polityki tego rządu nie ma, jest reklama i marketing" - Lech Kaczyński na konferencji prasowej podsumowującej szczyt NATO w Strasburgu (04.04.2009)
 101. "To dobry argument PR-owski, ale pociecha mała - nasze oczekiwania i ambicje były i są większe" - Tadeusz Cymański w wywiadzie na łamach "Dziennika Bałtyckiego" (23.04.2009)
 102. "Prawda jest prostaPR-owcy powiedzieli, jak jest, i wtedy premier, mówiąc językiem warszawskiej ulicy, zaczął... no, pospiesznie się wycofywać" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (30.04.2009)
 103. [Brakuje mi] "Prymatu idei nad bieżączką, bijatyką, kopaniną, piarem, własnymi interesami" - Jacek Kurski w wywiadzie na łamach "Rzeczpospolite" (02.05.2009)
 104. "Nasz PR był jednak dodatkiem do działań realnych. Dzisiaj Tusk tabloidyzacji i piarowi podporządkował wszystkie swoje strategiczne projekty i decyzje" - ibidem
 105. "Wymyślają tam w tej sali, gdzie miała być biblioteka - zamiast wielkiej polityki pomysły piarowe na następny dzień" - ibidem
 106. "To jest zagrywka piarowska, widać to gołym okiem, dlatego że jak problemy to pomysły, z których zresztą później nic nie wychodzi" - Tadeusz Cymański w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (11.05.2009)
 107. "[..] i myślę, że takich pojedynków w całej Polsce będzie bardzo wiele i nie potrzeba zorganizowanej, piarowskiej akcji premiera" - ibidem
 108. "Jeśli pan Donald Tusk ze względów typowo pi–arowskich, jak niemalże na westernie, wzywa w południe o godzinie 12 wszystkich kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na rynkach miast polskich do debaty, to jest to zabieg w istocie socjotechniczny, bo warunki debaty się ustala" - Krzysztof Putra w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (12.05.2009)
 109. "Nie uważam, że rząd ma znakomity PR. To raczej PR ma rząd" - Zyta Gilowska w wywiadzie dla "Polski. The Times" (16.05.2009)
 110. "Premier próbuje używać stoczniowców jako mięsa armatniego w swoich PR-owskich zagrywkach" - Jacek Kurski do dziennikarzy (18.05.2009)
 111. "Panie redaktorze, wydaje mi się, że składa się na to splot przyczyn, przede wszystkim niezwykła sprawność i skuteczność Platformy w tym obszarze nazwijmy to propagandy, pi–aru, czy jak ktoś woli socjotechniki" - Zbigniew Ziobro w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykim Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (08.06.2009)
 112. "Zdawali sobie, myślę, zwłaszcza bardziej doświadczeni wyborcy, że jest to wynik pewnej walki też i politycznej, i walki interesów, która toczy się przy pomocy właśnie tak zwanego pi–aru, propagandy w Polsce bardzo ostro" - ibidem
 113. "Nie no, mówiliśmy o zagrywce pi-arowskiej o ogłaszaniu samej decyzji o tym, że jest jakiś potencjalny, hipotetyczny nabywca bez podawania konkretów" - Joachim Brudziński w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (02.07.2009)
 114. "Nie przewiduję Rady Gabinetowej, ponieważ ku mojemu bardzo wielkiemu zmartwieniu zawsze w istocie zmienia się to w posunięcie, gdzie elementy PR zaczynają dominować, a ja tego sobie nie życzę" - Lech Kaczyński na konferencji prasowej w Azerbejdżanie (03.07.2009)
 115. "Opowiadanie o ukrywaniu rozmiarów zagrożenia w obawie przed negatywnymi nastrojami, które jakoby mogłyby doprowadzić do wzrostu deficytu, okazało się PR-owską bajeczką" - Zyta Gilowska w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" (08.07.2009)
 116. "Znaczy [ ponaglenia o podpisanie Traktatu Lizbońskiego kierowane do prezydenta ] moim zdaniem mają charakter tylko i wyłącznie pi-arowski" - Paweł Wypych w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (16.07.2009)
 117. "Niewątpliwie PO pozostaje bardzo skuteczna pod względem PR" - Michał Kamiński w wywiadzie dla portalu www.dziennik.pl (25.07.2009)
 118. "W związku z tym sądzę, że to jest przykład jeden z wielu, bo, panie redaktorze, ja mógłbym dziesiątki pokazać, w których pan premier Tusk coś powiedział, bo mu pi-arowcy, czyli ci od propagandy, powiedzieli, że to ładnie będzie brzmiało, podniesie mu pół procent w notowaniach, no ale potem okazuje się, że mamy do czynienia z wielkim blamażem" - Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Wiesłwem Molakiem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (30.07.2009)
 119. "W moim przekonaniu jest to zabieg dosyć pi–arowski, dlatego że sytuacja może troszeczkę się poprawi i wtedy wyjdzie pan Donald Tusk i będzie mówił: no widzicie, szanowni państwo, zamiast 52 miliardów mamy 45 miliardów czy 42 miliardy, rządzimy świetnie, a tak naprawdę to wszystko są zabiegi stricte takie socjotechniczne, żeby przekonać obywateli Rzeczypospolitej do tego, że rząd Donalda Tuska jest stanowczy i dobrze rządzi" - Krzysztof Putra w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem i Jakubem Urlichem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (10.09.2009)
 120. "Jestem przekonany i nikt mnie do tego... do zmiany stanowiska nie zmusi, że był to zabieg stricte pi–arowski" - ibidem
 121. "Nie taktyka, tylko PR. W rzeczywistości deficyt wzrastał, dług publiczny też" - Zyta Gilowska w wywiadzie na łamach "Dziennika" (12.09.2099)
 122. "Musimy przede wszystkim w sposób skuteczny wyprostować skrzywiony wizerunek PiS, który funkcjonuje w świadomości wielu Polaków. Jest sporo skrótów propagandowych na temat PiS, które wynikają z czarnego PR naszych przeciwników, a są chętnie przez media podtrzymywane, np. PiS to partia antyinteligencka, kłótliwa, ostro dyscyplinująca swoich członków" - wybitny autorytet moralny Adam Lipiński, w wywiadzie dla "Polska. The Times" (25.09.2009)
 123. "To przeciwnik wybiera broń i my nie pozwolimy na to, żeby Platforma korzystała z pijarowców i sprytnie w mediach prowadziła praktykę, która jest czytelna, jest widoczna [...]" - Tadeusz Cymański w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (01.10.2009)
 124. "Jesteśmy zdecydowanym zwolennikiem, ja też jestem zdecydowanym zwolennikiem tego, żeby one były w całości odtajnione, bo to pokazuje, że tak naprawdę jak funkcjonuje tak naprawdę legislacja, jak funkcjonuje ta obecna koalicja od tej strony niepijarowskiej, tylko tej, która się nazywa formowaniem, przygotowywaniem tego, co się potem już przeradza w projekty ustaw czy nawet ustawy" - Krzysztof Putra w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (02.10.2009)
 125. "No, szkoda, że emocje wzięły górę, szkoda, że pan premier Donald Tusk i pan marszałek Komorowski wyszli, bo myślę, że to nie był dobry gest, chyba że miał być to taki pusty gest pod względem PR–u" - prezydencki minister Paweł Wypych, w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Jakubem Urlichem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (03.10.2009)
 126. "Dlatego, że nie chcemy dawać się nabierać na PR Tuska i grać jego scenariusza" - Jacek Kurski w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (15.10.2009)
 127. "Wniosek do Trybunału Stanu, moim zdaniem całkowicie zasadny, byłby wykorzystywany przez PR-owców Tuska jako takie podrzucanie społeczeństwu, że to jest cały czas wojna z PiS-em, wojna PiS-u" - ibidem
 128. "Pan bardzo dobrze odcyfrowuje intencje PR-owców Donalda Tuska" - ibidem
 129. "Można powiedzieć, że ten kolos na glinianych nogach, który się nazywa Platforma Obywatelska zajmował się tylko PR-em" - Krzysztof Putra w wypowiedzi dla TVN (24.10.2009)
 130. "To chwyt PR-owski, choć może mieć dobre konsekwencje" - Jarosław Kaczyński w wypowiedzi dla "Polska. The Times" o zaproponowanej przez Donaldu Tusku ustawie antyhazardowej (30.10.2009)
 131. "PO przekracza granice absurdu. Pogratulować pomysłów pijarowcom współpracującym z rządem" - Beata Kempa w wywiadzie na łamach "Naszego Dziennika" (09.12.2009)
 132. "Znaczy to będzie oznaczało tyle, że Platforma Obywatelska realizuje jakiś dobry pomysł piarowski, jak utopić aferę hazardową, bo w tej chwili my nie dyskutujemy o tym kto z kim rozmawiał na cmentarzu, jakie teksty były w tej liście dialogowej, prawie jak z "Misia", które wydrukowała kiedyś "Rzeczpospolita", komu zależało na takim a nie innym kształcie prac, czy zaniechania, czy opóźnienia tych prac, no "Rysiu załatwimy na 90 procent", o tym w ogóle nie rozmawiamy" - prezydencki minister Paweł Wypych w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (04.01.2010)
 133. "I efekt jest taki, że społeczeństwo widzi, że poza tą propagandą, tym tak zwanym pi–arem nie ma PO i rząd Donalda Tuska nic więcej do zaprezentowania..." - Mariusz Błaszczak w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (12.01.2010)
 134. "Czy zamiast zderzać pod dyktando PR Tuska w każdej dla niego kryzysowej sytuacji Platformę z PiS - będą konfrontować PO z klęską ich rządzenia, jak przy nowotworach?" - Jacek Kurski w rozmowie z Agnieszką Sopińską na portalu dziennik.pl (12.01.2010)
 135. "Jak to kto [ rządzi w Wolsce ]? Departament PR. Te wszystkie wrzutki o nowej konstytucji, strefa Euro w 2011, laptop dla każdego dziecka w gimnazjum, kastracja pedofilów i tak dalej. Wszystko pic" - ibidem
 136. "A z drugiej strony [ wzrost PKB to ] zasługa tego, że PRowskie i absurdalne propozycje Tuska nie weszły w życie" - ibidem
 137. "PR-owcy Tuska próbują obrazić naszą inteligencję" - Jacek Kurski dla "Polska. The Times" (29.01.2010)
 138. "Prawybory w PO to taki element PR-owski. Jak Platforma Obywatelska powstawała, to też były takie prawybory, które miały wyłonić liderów lokalnych w tej partii. I też a priori wiadomo było, kto nimi zostanie. Ale cała otoczka PR-owska była konsekwentnie realizowana" - Adam Lipiński w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (25.02.2010)
 139. "Chciałbym żeby to była poważna debata publiczna, a nie zabiegi piarowe, bo jeśli ta kampania będzie tak wyglądała, jak to robi pan Radosław Sikorski, jak to zaproponował, no to jest żadna rozmowa, żadna debata publiczna o Polsce" - Krzysztof Putra w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (04.03.2010)
 140. "Po prostu to jest kolejna kpina, kolejny element piaru, który po prostu jest stosowany już z premedytacją, on dobrze wie, że nie zrobił tego szczerze i robi to na podstawie słupków, które się pokazały w gazecie, że ludzie nie akceptują agresji wobec prezydenta, który jest atakowany przez ministra spraw zagranicznych [...]" - Elżbieta Jakubiak w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (18.03.2010)
 141. "To, co widzieliśmy na Uniwersytecie Warszawskim, to po prostu takie fajne spotkanie, nieźle wymyślone przez PR-owców Platformy, ale nie wnoszące nic ciekawego" - Paweł Wypych w rozmowie z Konradem Piaseckim w "Kontrwywiadzie" na antenie RMF FM (23.03.2010)
 142. "Może one nie są wcale takie odległe, jak się czasami wydaje, ale że po prostu porozmawiamy o szczegółach tego, jak obaj kandydaci widzą Polskę po 4 lipca, znaczy nie skończymy na takich pi-arowskich chwytach, ale wejdziemy głębiej" - Paweł Poncyljusz w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (21.06.2010)
 143. "Nie, nie jak Komorowski, bo on się bardzo stara wpisać w te piarowskie sztuczki, tylko ciągle strzela jakieś gafy" - Joanna Kluzik-Rostkowska w wypowiedzi dla onet.pl (29.06.2010)
 144. "Ale pan premier miał głowę, żeby się spotykać, długo rozmawiać i robić pijarowską politykę nad ciałem prezydenta z premierem Putinem" - Zbigniew Girzyński w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (16.07.2010)
 145. "Jarosław Kaczyński jest politykiem kierującym się klasyczną wizją polityki, polegającą na tym, że nie warto posługiwać się PR. On tym po prostu trochę się brzydzi" - Nelly Rokita w wywiadzie na łamach "Rzeczpospolitej" (09.09.2010)
 146. "Ten rząd picuje ile może, ale wkrótce sam piar nie wystarczy. Naród może nie darować tanich sztuczek" - Beata Kempa w wywiadzie dla portalu onet.pl (03.10.2010)
 147. "Moim zdaniem widzimy kolejne pijarowskie sztuczki. Machiavelli byłby dumny z Donalda Tuska. On mógłby być jednym z jego najpojętniejszych uczniów" - Nelly Rokita w wywiadzie dla portalu onet.pl (31.10.2010)
 148. "Wierzę w to, że do Polaków dojdzie ta bardzo przykra prawda, że całe rządy Tuska to z jednej strony PR, który się sprawdzał i powoli przestaje, a z drugiej zadłużanie państwa i fatalne, kamuflowane rządzenie" - Jacek Kurski w wywiadzie dla RFN FM (22.11.2010)
 149. "Obserwując zachowanie polityków myślę, że coraz więcej ich fascynuje tak zwany PR zewnętrzny, lubią jak doradzają im jaką mają mieć nową fryzurę, szminkę, sukienkę"- Nelly Rokita w wywiadzie dla portalu wp.pl (25.11.2010)
 150. "Jeżeli macie do wyboru, między tym co szwankowało, a tym co daje szansę i poczucie, że można coś zrobić i odrzucić niedobrą rutynę, to wybierzcie właśnie to. Dużo roboty a mało PR" - Jarosław Kaczyński na spotkaniu wyborczym przed drugą turą wyborów samorządowych w Leżajsku (27.11.2010)
 151. "Cała akcja z RBN była akcją piarowską, bo to PO w lutym skierowała projekt noweli konstytucji, w którym chce wykreślić RBN" - Jacek Kurski w programie "Tomasz Lis na żywo" na antenie TVP 2 (29.11.2010)
 152. "To jest pani redaktor kolejny piarowski zabieg Platformy Obywatelskiej, ona doskonale wie, że to nie przejdzie w sejmie i chce pokazać się społeczeństwu, jako taka partia, która chce oddać pieniądze, czy nie brać pieniędzy z budżetu" - poseł PiS Jarosław Zielieński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (01.12.2010)
 153. "Czyli ta wizyta [ prezydenta Miedwiediewa ] może być atrakcyjna właśnie z punktu widzenia tego plastikowego PR-u, w czym naprawdę Donald Tusk z Komorowskimznakomici" - Joachim Brudziński w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (06.12.2010)
 154. "Do tego cięcia w budżetówce wzrost kosztów i cen, słowem: lament. Tymczasem w Brukseli zagrały fanfary PR-u. PR zamiast reform - oto specyfika »Zielonej Wyspy«" - Richard Henry Czarnecki na swoim blogu (11.12.2010)
 155. "Piarowski trick, znany, Donald Tusk też latał już takim samolotem, uważam, że to jest szkodliwe dla prestiżu, lepiej latać jednak rządowymi samolotami, a właśnie myśleć ..." - Nelly Rokita w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (15.12.2010)
 156. "Polska nie wyciąga jednak wniosków i działania wobec Białorusitylko działaniami czysto PR-owymi" - Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w artykule na łamach "Rzeczpospolitej" (01.02.2011)
 157. "Rządy PiS będą nastawione na rozwój gospodarczy, a nie na PR" - Richard Henry Czarnecki w wywiadzie dla portalu onet.pl (08.02.2011)
 158. "PiS jest lepszą partią od PO, bo jesteśmy przygotowani do rządzenia, mamy program i doświadczenie. PO jest partią piaru, która raz mówi, że jest partią prawicową, innym razem centroprawicową, a później robi umizgi do SLD. Jedyną prawdziwą prawicą w Polsce jest PiS. PO chce być partią fajerwerków, a jest tylko podmokłym kapiszonem" - posłanka PiS Beata Szydło w wywiadzie dla portalu www.onet.pl (30.03.2011)
 159. "Gdyby Jarosławowi Kaczyńskiemu zależało na piarze, to zapłaciłby kartą płatniczą podczas zakupów w sklepie" - ibidem
 160. "To kabaretowa decyzja. Czysta zagrywka PR-owska rządu Tuska w obliczu bankructwa swoich rządów i fatalnego dorobku, wywołuje kolejny temat zastępczy i chce w roli chuliganów obsadzić nie tylko wszystkich kibiców, ale też opozycję" Jacek Kurski w programie "Tomasz Lis na żywo" na antenie TVP (09.05.2011)
 161. "Wielu woli słodkie kłamstwo niż gorzką prawdę, woli jakieś złudzenia, którymi karmią ich ludzie od PR, czyli propagandy. Ten PR to życie w złudzeniach. [...] Ten PR to nic innego, jak kłamliwa gra. Pierwszy PR robił szatan w raju i Ewa mu uwierzyła. Tak samo teraz dzieje się w Polsce" - Ojciec Tadeusz Rydzyk w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (16.07.2011)
 162. "Tusk doszedł do wniosku, że zmianyzbyt ryzykowne i lepiej stosować gry i PR" - Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński w brawurowej debacie z samym sobą przed kamerami TVP i Polsatu (02.09.2011)
 163. "To nasz główny wątek – przeciwstawienie się PR-owi politycznemu PO i zaproponowanie poważnych wątków" - Jacek Sasin na antenie programu 3 Polskiego Radia (13.09.2011)
 164. "To, z czym mamy do czynienia w Polsce to nie debaty, a triki piarowskie. Nie może być tak, że triki decydują o wyniku wyborów" - Andrzej Dera na antenie Tok FM (30.09.2011)
 165. "Brak odpowiedniej reakcji nie tylko naszej, ale i świata mediów oraz autorytetów na ten chamski, ostry, agresywny spot Platformy Obywatelskiej, który porównywał ludzi spod krzyża do bandytów stadionowych. Duża część Polaków mogła uwierzyć w ten agresywny czarny PR, który robiła Platforma w ostatnim tygodniu" - Adam Hofman komentując szóste z rzędu przegrane wybory (09.10.2011) [1]
 166. "No na pewno nieadekwatnie odpowiedzieliśmy na ten bardzo agresywny spot, czarny PR Platformy Obywatelskiej, który mobilizował ich zwolenników, a demobilizował zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, był manipulacyjną, czarną propagandą, ale zadziałał" - Adam Hofman w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (12.10.2011)
 167. "Poprzez ignorowanie rozumiem również ewentualne PR-owskie obiecanki-cacanki premiera Tuska" - Richard Henry Czarnecki na swoim blogu (15.10.2011)
 168. "Trzeciej szansy Polacy nie dadzą Tuskowi, bo teraz wyjdą wszystkie pijarowskie sztuczki medialne PO, używanie nie fair mediów, nieumiejętność poradzenia sobie z kryzysem i nierozumienie bieżących problemów" - Jadwiga Staniszkis w wywiadzie dla portalu onet.pl (16.10.2011)
 169. "Spotkania społeczne premiera w spraw emerytursztuczką. To PR-owskie spotkania, które są próbą zagadania problemu" - Mariusz Kamiński na antenie TVN 24 (16.03.2012)
 170. "[...] wszystkie tezy głoszone od początku przez polityków Platformy Obywatelskiej okazały się funta kłaków warte, okazały się po prostu nieprawdą. A tak naprawdę były tylko i wyłącznie zabiegiem osłonowym, piarowskim, o którym zresztą pani Teresie Torańskiej mówiła pani marszałek Ewa Kopacz po powrocie ze Smoleńska, że kiedy wrócili dla nich najważniejsze było podjąć [...] podjąć działania osłonowe w tym wymiarze właśnie medialnym" - Joachim Brudziński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (02.04.2012)
 171. "Żyjemy w czasach kłamstwa. Jedyne, o co politycy dziś dbają, to PR. Niektórzy tak mizdrzą się do nas, od rana gotowi, wytapetowani dla mediów, że to staje się wręcz śmieszne" - Tadeusz Rydzyk w wywiadzie łamach "Naszego Dziennika" (03.04.2012)
 172. "Dziesięciu Ostachowiczów, Grasiów i Arabskich nie wymasuje już ego Tuska. On wie, że ma problemy. Pijarowe sztuczki nie pomogą" - Adam Bielan w wywiadzie dla wp.pl (06.04.2012)
 173. '"To tani chwyt PR-owski. [...] Jeśli posłowie PO popierają Gronkiewicz-Waltz, to niech pójdą na referendum i zagłosują za utrzymaniem dla niej stanowiska, jeśli są przeciwko uczestniczeniu w referendum, to znaczy, że nadużywają władzy" - Mariusz Błaszczak do dziennikarzy (25.09.2013)
 174. "Nie można się godzić na to, że ten fałsz ma funkcjonować, a dziennikarze pracujący w tych mediach mają udawać niewiniątka. Ja byłem zaangażowany w tę kampanię i spotkałem się z formatowaniem mnie troszkę tak jak braci Kaczyńskich się formatowało, żeby ich zepchnąć do rogu i opakować w czarny PR" - Piotr Gliński w wywiadzie na antenie Telewizji Republika (15.10.2013)
 175. "Mówiono 'Patrzcie, jaki wariat! Co on wygaduje!', a z całej naszej pracy merytorycznej w tych trzech stacjach wiodących wybierano jakieś kawałki i strzępy słów, odpowiednio opakowywano, interpretowano i podrzucano odbiorcom. W ten sposób rezonowało to pudło medialne, które ma stworzyć negatywny wizerunek i negatywny PR" - Piotr Gliński, ibidem
 176. "Polityczny kabaret nie pomoże PO. Zmiana ministrów to kolejna sztuczka Ewy Kopacz, problem w tym, że premier nie jest Donaldem Tuskiem i PR-owskie sztuczki nie wychodzą jej dobrze" - Joachim Brudziński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" (20.06.2015)

Naga prawda o pijarze

Nad wizerunkiem polityków Platformy Obywatelskiej czuwa pijar oskarżony o wyprowadzenie z firmy 1,5 mln złotych. Piotr Sawicki, doradca szefa lubelskiej PO Janusza Palikota przekonuje, że Andrzej Długosz to jeden z najlepszych ekspertów w branży PR. Dlatego działacze postanowili skorzystać z jego usług, a kilku polityków wzięło udział w jego weekendowym kursie. Długosz jest prezesem spółki "Cross Media PR". W 2005 roku został zatrzymany pod zarzutem defraudacji na szkodę firmy. Proces jeszcze się nie rozpoczął. Jak pisze gazeta, w lubelskiej PO nikomu nie przeszkadza fakt, że na Długoszu ciążą zarzuty.

Patrz też

+Astroturfing

Linki zewnętrzne