Merytoryczna opozycja

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Merytoryczna opozycja (inaczej: konstruktywna o., propaństwowa o., nieawanturnicza o., dobra o.) - nowoczesny związek frazeologiczny nowomowy, opisujący działania, jakie prowadzić będzie przez najbliższe cztery lata Partia pod wodzą Ojca Narodu, po utracie władzy w wyniku zmanipulowanych przedterminowych wyborów 21.10.2007.

Powstanie Merytorycznej opozycji - tło historyczne

Jak powszechnie wiadomo, zwycięstwo wyborcze Platformy Obywatelskiej osiągnięte zostało w wyniku niesłychanej manipulacji, międzynarodowego spisku oraz fałszerstw, dokonanych przez potężny front, naskórkowy elektorat oraz warszawską hołotę, w ściśle skoordynowanej przez zabójców księdza Popiełuszki (z Grzegorzem Piotrowskim na czele) współpracy z innymi wrogami narodu, działającymi z inspiracji określonych sił.

Pomimo tego, mądrzy i głęboko patriotycznie nastawieni liderzy i członkowie Partii, dla których nadrzędnym celem działania jest zapewnienie niepodległości i pomyślności umęczonej Ojczyźnie, nie chowając urazy i nie pragnąc zemsty, postanowili nie utrudniać nowej władzy pracy i czynnie włączyć się pozytywnie w nurt życia publicznego oraz standardowych prac nowego parlamentu.

W przeciwieństwie więc do dotychczasowej praktyki liberałów z przestępczej Platformy Obywatelskiej, prawdziwi patrioci z opozycyjnej PiS nie będą w żaden sposób przeszkadzać rządzącej koalicji, popełniać semantycznych nadużyć, dokonywać wściekłych ataków lub też cynicznych prób przewrotu.

Geneza wyrażenia

Zwrot M. o. do tezaurusa nowomowy wprowadził w dniu 24.10.2007 wybitny działacz i intelektualista Partii, minister obrony Aleksander Szczygło, który w wypowiedzi dla programu 3 Polskiego Radia stwierdził:

Tę szczerą i wyjątkowo mądrą deklarację w całej rozciągłości potwierdził Ojciec Narodu, który jeszcze tego samego dnia na konferencji prasowej oznajmił:

Jak się okazało już w dniu 25.10.2007, Partii tak mocno leży na sercu dobro Wolaków, że będzie nie tylko opozycją merytoryczną, ale nawet konstruktywną! O tym porażającym wielkodusznością i nieudawaną dobrą wolą fakcie, poinformował na antenie TVP Info wybitny ideolog, myśliciel, wizjoner i erudyta, Przemysław Edgar Gosiewski:

Dla jednoznacznego przecięcia wszelkich spekulacji i szaleńczych ataków ze strony Platformy, Przemysław Edgar w dniu 02.11.2007 jednoznacznie powtórzył swoją deklarację w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia:

Do głęboko, a nawet jedynie słusznych deklaracji dotyczących wyłącznie merytorycznego podejścia do okupacyjnych rządów Platformy Obywatelskiej, dołączył się również sam pan prezydent, który jest szeroko znany i uwielbiany przez Naród za swoją kryształową bezstronność i obiektywizm oraz wielokrotne podporządkowywanie swych osobistych lub partyjnych ambicji dobru Ojczyzny.

W dniu 05.11.2007, pomimo utrzymujących się dolegliwości foniatrycznych (prezydent nieoczekiwanie zaniemówił 21.10.2007), Lech Kaczyński zdołał przekazać stosowną deklarację wybitnemu ministrowi ze swojej kancelarii, Michałowi Kamińskiemu, który na konferencji prasowej w imieniu głowy państwa oświadczył:

Potwierdzeniem w sposób oczywisty oczywistej szczerości deklaracji PiS i czystości intencji partii, są również kolejne wypowiedzi jej prominentnych członków:

Definicja uzupełniająca

Błyskotliwą definicję zakresu kompetencji merytorycznych każdego parlamentarzysty merytorycznej opozycji, w pełni odpowiadającą wymogom ogłoszonego przez Ojca Narodu nowego frontu medialnego, przedstawiła w dniu 21.11.2008 wybitna odnowicielka, posłanka PiS Elżbieta Kruk:

Warto zauważyć, że ta śmiała i szczera synteza wydajnej pracy i porażająco szerokich horyzontów intelektualnych, została przez posłankę Kruk dokonana w skrajnie niesprzyjających okolicznościach, tj. po zarażeniu jej filipińską chorobą tropikalną przez agentów liberalnego reżimu Platformy Obywatelskiej.

Niespodziewaną zmianę zakresu obowiązków opozycji zaproponował sam Ojciec Narodu wobec niebywale skandalicznego zaprzysiężenia Tymczasowego Prezydenta Okupacyjnego Bronisława Komorowskiego:

Jak mówią, tak robią - przykłady niespotykanie merytorycznych i konstruktywnych działań merytorycznej opozycji

Podziwu godna patriotyczna i koncyliacyjna postawa dzisiejszej opozycji, znajduje swój wyraz w niesłychanie stonowanych, przyjaznych i wyłącznie merytorycznych wypowiedziach członków PiS, w szczególności zdaniach bardzo przyjaznych i pozbawionych zupełnie jakichkolwiek elementów agresji lub krytyki. Poniżej przedstawiono najważniejsze porażające przykłady takich niespotykanie merytorycznych wystąpień:

 1. "Niektórzy rozmówcy pani Merkel dochodzili do wniosku po rozmowach z nią, że pewien polski znany polityk ma u niej pozycję chłopca na posyłki" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (23.10.2007)
 2. "W kolejnych latach dojdzie do gigantycznej kompromitacji rządzących, którzy nie zdołają zrealizować swoich obietnic" - ibidem
 3. "Sformułowano zapowiedź - nie likwidacji - ale ubezwłasnowolnienie i unieczynnienie CBA" - Jarosław Kaczyński, komentując na konferencji prasowej zapowiedź przeprowadzenia audytu w tej instytucji i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób winnych zaniedbań lub łamania prawa oraz zamiaru podporządkowania CBA Sejmowi (24.10.2007)
 4. "Bardzo niepokojąca jest uciecha ze zwycięstwa Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska w stolicach, które mają obiektywnie sprzeczne interesy z naszym krajem" - Jarosław Kaczyński, odnosząc się na konferencji prasowej do przychylnych komentarzy dotyczących wyników wyborów w Wolsce, formułowanych w Niemczech i Rosji (24.10.2007)
 5. "Relacje między szefem PO Donaldem Tuskiem a kanclerz Niemiec Angelą Merkel nie są takie, jakie powinny być między szefami dwóch suwerennych państw" - ibidem
 6. "Możemy w tej chwili opierać się o doświadczenie dwóch lat opozycji, no niebywale wręcz radykalnej, brutalnej, niestety łamiącej zasady kultury. W najbliższym czasie wytoczymy politykom PO szereg procesów karnych i cywilnych za obrazę, w tym także Donaldowi Tuskowi. Dostałem spis wypowiedzi szefa PO z ostatnich dwóch lat, i nie ma ani jednej, która by się nie nadawała na proces" - Jarosław Kaczyński, odpowiadając na konferencji prasowej na pytanie o współpracę z przyszłym rządem (24.10.2007)
 7. "Jeśli ktoś głosi kult Huberta H. i okazuje niebywałe chamstwo, to niech nie liczy na gratulacje. Jeśli Tusk przypomni sobie, że w Polsce jest prezydent i zrozumie, że należny mu okazywać należny szacunek, to wtedy może liczyć na to, że będzie odpowiednio traktowany. Ale przedtem powinien przeprosić. To, co robił wymaga przeprosin i to mocnych" - Jarosław Kaczyński, odpowiadając na konferencji prasowej na pytanie dlaczego prezydent nie pogratulował wyborczego zwycięstwa Tuskowi (24.10.2007)
 8. "Zapewniam, że w ciągu następnych dwóch lat sytuacja nie będzie lepsza niż teraz, a obawiam się, że będzie gorsza, bo jakość rządzenia będzie gorsza" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (26.10.2007)
 9. "Widać, że Donald Tusk trochę się już boi. Nie bardzo wie, kogo zrobić ministrem. Boi się swoich kolegów, tego, co oni zrobią, jak wpadną do resortów. Zaczyna szukać jakiegoś rządu fachowców, zaczyna się wić" - ibidem
 10. "Ja powiem jedno: to, co się stało w ciągu ostatnich dni czy już w tej chwili można mówić o przeszło tygodniu, pokazuje, że Platforma Obywatelska nie była partią przygotowaną do władzy, że nie ma kandydatów na ministrów, że to się ciągle zmienia, że tam są jakieś rozgrywki, że decydują często względy całkowicie niemerytoryczne [...]" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" (31.10.2007)
 11. "Ale w ramach polityki, która jest mówiąc najprościej geszeftem, a tak ją najwyraźniej rozumieją politycy PO, jest zupełnie inaczej [...] Jestem wręcz zdumiony jakby transparentnością tego przedsięwzięcia, tym, że oni jeszcze nie objęli władzy, a już właściwie nie ukrywają, o co chodzi" - ibidem
 12. "Niech Tusk weźmie się do roboty i zrealizuje obiecywany cud, a nie ukrywa się przed opinią publiczną, by z kolegami z Platformy knuć przed PSL-em jak ich oszwabić" - wybitny intelektualista, ideolog i gensek Partii, Joachim Brudziński, w audycji "Salon Polityczny Trójki" (31.10.2007)
 13. "Wymuszone, wymiętolone "przepraszam". Dobrze, że padło, ale z drugiej strony pokazuje charakter człowieka, zacietrzewionego i ogarniętego taką jedną wielką potrzebą niczym nieuzasadnionej agresji. Tak odczytuję Tuska i to jego "przepraszam". Ani mnie w tej chwili grzeje, ani ziębi" - ibidem
 14. "Gdyby były normalnie wypowiedziane, w naturalnych okolicznościach, być może by nas zadowoliły. Ale to było w najwyższym stopniu nieszczere i pod przymusem opinii publicznej. To przykład arogancji Tuska wobec prezydenta i innych władz, arogancji i bezczelności, którą PO bardzo często pokazywało w kampanii wyborczej" - Marek Kuchciński, wybitny intelektualista i szef klubu parlamentarnego Partii o przeprosinach Tuska w wypowiedzi dla TVN24 (31.10.2007)
 15. "My będziemy robili wszystko, by ten zapowiadający się rząd, koalicję krytykować, stawiać w trudnej sytuacji. To jest zadaniem opozycji i tego zadania się podejmujemy. Mam nadzieję, że je dobrze wypełnimy" - Ludwik Dorn w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" na antenie Polskiego Radia (05.11.2007)
 16. "Nie mam wątpliwości, że będziemy teraz mieli do czynienia z próbą powrotu do realiów lat dziewięćdziesiątych. Za mało o tym mówiliśmy w czasie kampanii wyborczej – to błąd" - Jarosław Kaczyński w "Gazecie Polskiej" (06.11.2007)
 17. "Na pewno nie będziemy próbowali przewyższać Platformy w knajackich atakach, bo to jest po prostu niemożliwe. Nie mamy zresztą ludzi w typie Niesiołowskiego, Nowaka czy Grupińskiego. Ja też nie bardzo nadaję się na Tuska - nie wychowałem się jednak na podwórku, jak on sam przyznaje, ale w trochę lepszych miejscach. Mam więc pewne opory przed łganiem w żywe oczy" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Faktu" (07.11.2007)
 18. "Mogę też – spojrzawszy na różne zmiany, które się dokonywały w trakcie przygotowań do powołania rządusądzić, iż nie było tak, żeby Platforma była przygotowana do władzy, no i niektóre ważne resorty zostały obsadzone "z łapanki", jak to się mówi [...]" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" (15.11.2007)
 19. "Dzisiejsze nominacje pokazują, że Platforma ma nie tylko problem krótkiej ławki, ale problem w rozwiązywaniu problemów" - poseł PiS Adam Rogacki, komentując nominacje ministrów w rządzie Tuska (16.11.2007)
 20. "Nie sądzimy, by konstytucyjni ministrowie mieli wizję rozwiązania problemów w resortach" - posłanka PiS Beata Kempa - ibidem
 21. "Zamiast tworzyć porządny program rządu, PO sięga po gwiazdy estrady, takie jak Doda" - wypowiedź genseka Partii, wybitnego intelektualisty Joachima Brudzińskiego w TVN 24 (21.11.2007)
 22. Biuro prasowe klubu parlamentarnego Partii wyemitowało w dniu 30.11.2007 dokument zatytułowany "Tezy do wystąpień medialnych", będący poradnikiem dla polityków PiS. Ten czterostronicowy dokument, opatrzony adnotacją "Do powtarzania przy każdym wystąpieniu medialnym!!!", prezentuje wzorcowy "przekaz medialny ws. Donalda Tuska na dziś, jutro i pojutrze" i zawiera między innymi zalecenia powtarzania następujących obiektywnych i wysoce merytorycznych opinii o cynicznym herszcie liberalnych okupantów:
 23. "To nie będzie przyjazne państwo tylko bezradne państwo" - wybitny poseł Partii Zbigniew Girzyński do dziennikarzy w Sejmie przed głosowaniem nad projektem uchwały o powołaniu komisji "przyjazne państwo" (18.12.2007)
 24. "To znaczy Donald Tusk w imię interesów partykularnych, całkowicie partykularnych, sądzę, że przede wszystkim w imię interesu zupełnie osobistego, to znaczy przyszłych wyborów prezydenckich, prowadzi działalność, która po prostu szkodzi Polsce, bo ta przez niego wywoływana wojna z prezydentem (niestety, jest tutaj też kwestia postawy części mediów) Polsce z całą pewnością nie służy, a prezydent zachowuje się wobec niego nieporównanie bardziej wstrzemięźliwie niż na przykład Aleksander Kwaśniewski wobec zwycięskiego w 1997 roku AWS-u" - Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" (19.12.2007)
 25. "Widzę natomiast w działaniach rządu eksplozję politycznej małostkowości. Czyni ona coraz bardziej prawdopodobnymi obawy, że pod nowymi rządami cofniemy się do okresu sprzed afery Rywina" - były wybitny PiS-owski minister edukacji Ryszard Legutko, w wypowiedzi dla "Faktu" (28.12.2007)
 26. "Platforma nie umie albo też nie chce zrealizować swoich obietnic wsparcia dla przedsiębiorców - by tego dokonać, potrzebne są nie kolejne utrudnienia w postaci koncesji czy licencji, ale zdecydowane cięcia w złych, zbędnych przepisach" - poseł Partii Adam Hofman, w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (28.12.2007)
 27. "Gabinet Donalda Tuska nie jest przygotowany do rządzenia, robi za to dużo szumu. On sam to taki funny boy, jeździ po Europie i wszystkim rozdaje prezenty, chce pokazać, że jest miły. Sam wepchnął się w taką rolę a polityka polega przecież na odwadze. [...] Dla Putina Tusk jest chłopcem na posyłki, dla Europy trochę też. Czy Tusk jest na tyle sprytny i potrafi zrozumieć, o co chodzi Putinowi?" - wybitna posłanka i intelektualista Partii, Nelly Rokita w TVN 24 (31.12.2007)
 28. "Nieprzygotowanie Platformy Obywatelskiej do merytorycznego rządzenia widać jak na dłoni. Donald Tusk obiecywał osobiście, że lekarze, nauczyciele, itd. zaczną świetnie zarabiać. Mieliśmy mieć cuda i drugą Irlandię. Tymczasem mamy do czynienia z kompletnym nieprzygotowaniem" - Geniusz Mazowsza w "Fakcie" (12.01.2008)
 29. "Natomiast jeżeli chodzi o ten rząd, to ja mam coraz mocniejsze wrażenie, chociaż ciągle chciałbym się mylić ze względu na interes mojego kraju, mojej ojczyzny, że to jest najgorszy rząd od 1989 roku" - Jarosław Kaczyński, premier najlepszego rządu w dziejach ludzkości, w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (26.01.2008)
 30. "PO zanurza się w bagnie kompromitacji" - Ojciec Narodu na konferencji prasowej (05.02.2008)
 31. "Niech [ rząd Donalda Tuska ] zacznie rządzić, a nie dryfować, bo w moim przekonaniu rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego dryfuje, odpoczywa, nie pracuje" - Krzysztof Putra w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim na antenie Programu I Polskiego Radia (14.02.2008)
 32. "Mamy przy władzy grupę, która do rządzenia nie jest przygotowana. [...] Nie wystarczy się uśmiechać i nie wystarczą medialni doradcy, tu po prostu trzeba umieć pracować" - Jarosław Kaczyński podczas konwencji Partii podsumowującej 100 dni rządów Donaldu Tusku (23.02.2008)
 33. "[...] Platforma Obywatelska zamiast w realnym rządzeniu, że tak powiem, wyżywa się i odnosi sukcesy bardziej właśnie w takich wydarzeniach, które mają charakter stricte PR-owski, propagandowy [...]" - prezydencki minister Michał Kamiński w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" (26.02.2008)
 34. "Natomiast proszę pamiętać, że jest także inna forma kryzysu niezwykle groźna dla Polski. O niej właśnie mówiłem na spotkaniu w ostatnią sobotę na sto dni, to znaczy załamanie, depresja społeczna, kolejne stracone lata. To dzisiaj grozi najbardziej realnie" - Geniusz Mazowsza o okupacyjnych rządach PO w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Sygnałach Dnia" (28.02.2008)
 35. Euro 2012
 36. "PO podejmuje tylko wyzwania sportowe, a premier goni swoich ministrów wyłącznie do biegania za piłką na boisku. [...] Chcemy z jednej strony, aby ekipa Donalda Tuska odniosła sukces gospodarczy m.in. w ramach rywalizacji w UE, ale z drugiej strony wiemy, że to bardzo mało prawdopodobne, bo ta ekipa nie robi nic" - czołowy intelektualista i ekspert Partii od spraw dowolnych, Joachim Brudziński, w wypowiedzi dla PAP (16.05.2008)
 37. "Z punktu widzenia kraju jest bardzo źle. [...] A więc zdolność do rządzenia, takiego codziennego rządzenia, a już w szczególności do realizacji jakichś planów zmian, a przecież były takie plany zapowiadane, jest bardzo niska" - Jarosław Kaczyński niesłychanie obiektywnie oceniając półroczne rządy okupantów w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (21.05.2008)
 38. "Głównym sukcesem rządu jest wysokie poparcie społeczne, które się kurczy, choć powoli. W rządzie Tuska jest tylko PR i taktyka, by porażki czy nierobienie niczego przykrywać rozdymaniem konfliktów z prezydentem. Treści brak" - wybitny spin doktor Michał Kamiński w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") i Agnieszką Kublik na łamach "Gazety Wyborczej" (30.05.2008)
 39. "Wobec postawienia PO na cwaniacki bezrząd, który ma moralne konsekwencje w postaci otwarcia na różne układy i grupy interesu, to opozycja, czyli Prawo i Sprawiedliwość, może zacząć narzucać i hierarchię priorytetów polskiego życia publicznego, i agendę działań politycznych" - wybitny ideolog nurtu PiSjanistycznego Ludwik Dorn, w wywiadzie dla "Dziennika" (02.06.2008)
 40. Posłowie PiS złożyli wniosek o wotum nieufności wobec komisarza Tymczasowego Rządu Okupacyjnego do spraw Okradania Uczciwych Obywateli, Jacka Rostowskiego. To niebywale merytoryczne działanie było spowodowane sceptycyzmem komisarza wobec natychmiastowego obniżenia akcyzy na paliwo. Naród ze wzruszeniem patrzył, jak Wielcy Wolacy, tacy jak Aleksandra Natalli-Świat, troszczą się o ceny paliw na stacjach, tym bardziej, że w 2006 roku ówczesny rząd PiS akcyzę podniósł (05.06.2008)
 41. "Co zrobił przez te 200 dni rząd Tuska? Jest wyjątkowo niesprawny i nieudolny. W kampanii padły zapowiedzi wielkiej poprawy. Czy mamy więcej pieniędzy dla lekarzy i pielęgniarek? Nie" - Jarosław Kaczyński na posiedzeniu Rady Politycznej Partii w Krośnie (07.06.2008)
 42. "Jest to najbardziej leniwy rząd po ’89 roku. Powoli ta prawda dociera do opinii publicznej" - Joachim Brudziński w rozmowie z Michałem Karnowskim w audycji "Salon Polityczny Trójki" (30.06.2008)
 43. "Może dla niektórych pan Tusk jest sympatyczny, jednak ja częściej widzę jego wilcze oczy. Kierowany przez niego rząd charakteryzuje nieuctwo, lenistwo i niezdolność do rządzenia. Jego bierność nie wynika jednak tylko z charakteru, lecz z chęci dokończenia tego, co zaczęto w latach 90." - Ojciec Narodu na spotkaniu z mieszkańcami Pabianic (03.07.2008)
 44. "Można dać mu [ Donaldowi Tuskowi ] jedną radę. Nie jest jeszcze taki stary, więc niech się zajmie czymś innym. Do rządzenia się nie nadaje" - ibidem
 45. Mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją, która naprawdę zaczyna przypominać Białoruś. [...] Walka z opozycją prowadzona przez obecny rząd, obecną władzę przybiera właśnie charakter nieznany dotąd nawet w krajach ościennych. Opuszczenie przez klub PiS obrad Sejmu to protest przeciwko tego rodzaju metodom" - Jarosław Kaczyński na "zaimprowizowanej" konferencji prasowej na schodach Sejmu (11.07.2008)
 46. "Nie jest prawdą, że tylko ja dostrzegam wilcze oczy Donalda Tuska, bo bardzo wielu ludzi to dostrzega. Mnóstwo takich ludzi znam, gdyby był proces mogę mnóstwo świadków dostarczyć" - w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (30.07.2008)
 47. "Program tej ekipy prowadzi bowiem do dezintegracji państwa, narodu i społeczeństwa" - Jarosław Kaczyński na łamach "Faktu" (12.09.2008)
 48. "Rządy Donalda Tuska to nie jest polityka wyzbyta ambicji. Przeciwnie, ambicje są, i to wielkie: zdezintegrować społeczeństwo, podważając solidarność międzygrupową, międzypokoleniową i międzyregionalną. Zdezintegrować naród, rozbijając system edukacji, politykę kulturalną, w tym historyczną, media publiczne, wreszcie zdezintegrować państwo, likwidując de facto jego unitarny charakter i poddając je na różnych płaszczyznach wpływowi sieci zewnętrznych ośrodków decyzyjnych. Jest to, rzecz jasna, plan kamuflowany, odwołujący się do zmistyfikowanych wartości i interesów partykularnych lub zgoła do indywidualistycznie rozumianego utylitaryzmu, ale w istocie całkiem jasny i godzący zarówno w interesy całej wspólnoty, jak i indywidualne interesy ogromnej większości Polaków" - Jarosław Kaczyński w artykule na łamach "Dziennika" (19.09.2008)
 49. "Polskie rybołówstwo przeżywa ostry kryzys, spowodowany opieszałością i działaniami rządu PO i PSL-u. Nadciąga polityczne tornado, które zmiecie rybołówstwo z powierzchni morza" - poseł PiS Czesław Hoc na konferencji prasowej w Szczecinie (20.09.2008)
 50. "Tam [mamy] społeczeństwo obrazkowe, jeżeli ktoś widzi osobę kreującą się na brytyjskiego lorda, chodzącego po salonach europejskich jakby połknął kij od tyczki, a tak naprawdę zachowuje się w sposób skandaliczny i nieodpowiedzialny i ta część jego aktywności skandalicznej i nieodpowiedzialnej do opinii publicznej się nie dostaje, no bo widzą prawda wysportowanego, przystojnego Radka Sikorskiego, kłaniającego się" - Joachim Brudziński w rozmowie z Monika Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (23.09.2008)
 51. "Dokonując oceny rocznych rządów PO-PSL, Rada Polityczna PiS stwierdza, że obok dostrzeganej powszechnie niezdolności do przeprowadzania reform i modernizacji Polski oraz braku wywiązywania się z zapowiedzi wyborczych, istotą dotychczasowej polityki rządu Donalda Tuska jest dążenie do przywrócenia stosunków panujących w Polsce przed wyborami 2005 roku" - w Uchwale nr 1/10/11/2008 Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości (15.11.2008)
 52. "Ta ekipa ze względu na różne braki nigdy nie nadawała się do tego, żeby rządzić. Teraz mamy jeszcze kryzys, a tego rodzaju ekipa będzie rządziła w najwyższym stopniu źle" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Lubuskiej" (13.12.2008)
 53. "Donald Tusk przyjechał z konferencji w Brukseli na tarczy i używam tutaj określenia bardzo łagodnego. To porażka, która powinna zostać przeanalizowana przez polityków i przez media" - Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej o wynikach nieformalnego szczytu Unii Europejskiej, poświęconego kryzysowi gospodarczemu (02.03.2009)
 54. "A to jest obecnie szczególnie potrzebne, ponieważ gabinet Donalda Tuska jest najgorszym rządem od 20 lat, w dodatku nieprawdopodobnie agresywnym. [...] W tej chwili Platforma prowadzi politykę czystej destrukcji polskiego życia publicznego i państwa" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie na łamach "Faktu" (27.04.2009)
 55. "Jest wielką porażką rządu Donalda Tuska i osobiście Donalda Tuska, że nie potrafił Polski wprowadzić do G-20" - na drugim kongresie PiS (26.09.2009) wielka-porazka-rzadu-i-Tuska,wid,11534866,wiadomosc.html
 56. "W kwestiach merytorycznych można tutaj odróżnić sfery zupełnej katastrofy, z finansami publicznymi czy służbą zdrowia na czele i sfery zdecydowanego niepowodzenia, które są właściwie wszędzie" - Jarosław Kaczyński ocenia na antenie "Radia Maryja" 2 lata reżimu Donaldu Tusku (16.11.2009) [2]

Niestety nawet spektakularne działania, w ramach których PiS z poświęceniem oraz niemałym nakładem sił i środków (publicznych zresztą), organizuje obrady merytoryczne dla dobra umęczonej Ojczyzny, spotykają się z niezrozumieniem i krytyką reżimu oraz wysługujących mu się wrogich mediów, z prasą polskojęzyczną na czele.

O takim właśnie wznoszeniu się PiS na niespotykanie najwyższe szczyty merytoryczności oraz niesłychanie haniebnej reakcji mediów na te czysto merytoryczne działania, poinformował wybitny intelektualista PiS i jeden z najtęższych umysłów współczesności, Joachim Brudziński, który w dniu 30.06.2008 w rozmowie z Michałem Karnowskim w audycji "Salon Polityczny Trójki" z właściwą sobie swadą i piękną wolszczyzną oznajmił między innymi:

Nieznacznie tylko mniej porażające dowody na niesłychanie merytoryczny charakter wszystkich działań podejmowanych przez PiS, z właściwą sobie błyskotliwością i niesłychanie przekonująco prezentują również kolejne wybitne autorytety PiS:

 1. "Wszystkie spoty PiSmerytoryczne i przedstawiają pewną rzeczywistość w Polsce. Ta rzeczywistość polega na tym, że PO ma twarz Palikota" - Przemysław Edgar Gosiewski w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" (28.04.2009)
 2. "Musimy pokazać, że jesteśmy bardzo aktywni w monitorowaniu tego, co robi rząd, i że mamy ludzi, którzy są w stanie merytorycznie być alternatywą wobec polityków PO" - Adam Lipiński w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" (07.09.2009)
 3. "Doskwiera mi również osobiście brak merytorycznej dyskusji, na temat tego, co robi rząd, jakie ponosi porażki i czy jego "sukcesy" niejedynie tylko kreowane przez jego specjalistów od marketingu politycznego" - Jacek Kurski w wywiadzie dla "Polska. The Times" (28.09.2009)
 4. "Jestem przekonany, że merytoryczna uczciwa debata publiczna, taka w klasycznym stylu, od razu wykazałaby słabość, miałkość i pustkę obecnych rządów na wielu polach" - ibidem

Patrz też