Tsunami

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Tsunami pacyficzne

Tsunami - (jap.: 津波 – tsunami – fala portowa (tsuport, nami – fala)) – fala oceaniczna wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.

Rodzaje tsunami

  1. lokalnemiejsce wzbudzenia fali znajduje się blisko wybrzeża, a czas jej przybycia wynosi do pół godziny, przykład: klasyczna konferencja prasowa;
  2. regionalnefale mogą zagrozić większemu obszarowi przybrzeżnemu (juhu), czas przybycia do 5 godzin od wzbudzenia, przykład: Zespół Pracy Państwowej;
  3. ponadregionalne (pacyficzne) – mogą objąć wiele obszarów po obu stronach Pacyfiku, czas przybycia fali od kilku do kilkunastu godzin w zależności od odległości wzbudzenia, przykład: przedterminowe wybory.

Rola tsunami w planach odzyskania władzy i restauracji IV RP

Dziennikarze starali się pociągnąć za język odnowicieli i dowiedzieć się, jak PiS zamierza wygrać wybory, jakiekolwiek wybory:

Rola pozostałych strategii

Pod nazwiskiem nikt na krytykę się nie odważy. Słychać raczej zapewnienia o mocnych stronach partii i powtarzane od miesięcy zaklęcia o poszerzeniu elektoratu o centrum:

Prawe skrzydło PiS nie pozwoli, by partia stała się umiarkowana

Stosunki wewnątrzpartyjne przeszkodą w odzyskaniu władzy

Europoseł Migalski członkiem partii formalnie nie jest, więc pozwala sobie na więcej:

Od razu, kiedy Migalski na blogu sprzeciwił się poparciu PiS dla ustawy ograniczającej hazard, uznał ją za populistyczny pomysł ograniczający swobodę działalności gospodarczej. Od razu odciął się rzecznik partii. W PiS posunięcia Migalskiegokrytykowane:

Patrz też

Linki zewnętrzne