Arbiter elegantiae

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Arbiter elegantiae (z łac.: arbiter, sędzia elegancji) - osoba stanowiąca wzór, dyktująca warunki i wyznaczająca standardy szeroko rozumianej elegancji, zarówno w zakresie zachowań, jak i ubioru, inaczej dyktator mody.

Wprowadzenie

Wśród rozlicznych dokonań Geniusza Mazowsza, warte wzmianki i silnego podkreślenia są jego zasługi na polu krzewienia zasad dobrego wychowania, savoir-vivre (z fr., wym. sawułarwiwr) oraz elegancji. Wielki Brat wie doskonale, że nie ma mowy o odnowie moralnej Wolski i jej odzyskaniu z rąk wrogów narodu, bez wprowadzenia pozytywnych wzorców dobrego zachowania i elegancji wśród Wolaków.

Wśród niezliczonej liczby porażających dowodów na niespotykane kompetencje Jarosława Kaczyńskiego w tym zakresie, można wymienić przykładową wypowiedź jednego z najwybitniejszych myślicieli i czołowych intelektualistów nurtu PiSjanistycznego, Ryszarda Legutko, który w dniu 19.10.2009 w wywiadzie dla "Polska. The Times", bez owijania w bawełnę oświadczył:

Savoir-vivre

Doskonałą ilustracją intensywnych działań J. Kaczyńskiego w tym zakresie, jest wprowadzony przez niego na posiedzenia Rady Ministrów rytuał powitania pocałowaniem w rękę przez Premiera wszystkich, niezależnie od płci, szefów resortów. Zwyczaj ten wprowadza na posiedzenia Rządu atmosferę równości i zaufania, a także zachęca do wytężonej i twórczej pracy dla Ojczyzny, dlatego też godny jest szerokiego rozpropagowania w innych gremiach.

Oprócz demonstrowania w ten sposób standardów wyszukanego savoir-vivre, zachowanie Prezesa Kaczyńskiego ma dodatkowo walor polemiki z seksistowskim stereotypem wrażliwej i delikatnej kobiety, która powinna być traktowana w szczególnie łagodny i elegancki sposób. przy okazji Wielki Brat rozprawia się też radykalnie z wszelkiej maści grupami feministycznymi, cynicznie propagującymi kłamliwe hasła o braku równouprawnienia kobiet w IV RP.

Kłamliwe insynuacje

Należy z całą mocą podkreślić, że wszelkie aluzje i sugestie przedstawicieli Układu, zachęcające do wyciągania z zachowań Premiera wniosków dotyczących jego preferencji płciowych, są nikczemnymi i kłamliwymi atakami, a co najmniej semantycznymi nadużyciami.

Moda męska

Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński wyznacza również pozytywne, choć nowatorskie i niekonwencjonalne czasem, standardy w zakresie mody męskiej. Klasycznymi przykładami mogą tu być – omawiane już dość szeroko w literaturze przedmiotubuty premiera oraz – rozpropagowane już w światowych mediach – niestandardowe podejście do funkcji guzików od marynarki, zaprezentowane na międzynarodowym pokazie mody z udziałem Premiera Ukrainy Janukowycza.

W lutym 2007 r., we współpracy z [[Wielkie inicjatywy Ligi Polskich Rodzin|Wielk]]ą Wolką, gorącą i wrażliwą patriotką, Marią Drewnowską, Wielki Brat rozpoczął lansowanie nowego trendu w modzie męskiej IV RP - sweterków na guziczki. Należy mieć nadzieję, że odzienie to stanie się w niedługim czasie standardem obowiązującycm w kręgach związanych z koalicją, co pozwoli na błyskawiczne odróżnienie odnowicieli od wrogów narodu i wszelkich innych liberałów, strojących się w dekadenckie garnitury.

Uwadze premiera jako dyktatora mody męskiej nie uchodzą oczywiście drobne uzupełnienia stroju, niezbędne dla podkreślenia elegancji każdego szanującego się dżentelmena. Również na tym polu arbiter elegantiae wyznacza odkrywcze trendy oraz zaskakuje oryginalnym pomysłami.

W dniu 25.04.2007, podczas konferencji prasowej w Kancelarii Rady Ministrów, Nasz Wielki Przywódca zademonstrował i momentalnie wylansował nowoczesny sposób noszenia zegarka, który umieścił na ręku odwrotnie niż czynią to zwykli śmiertelnicy, a w szczególności Ciemny Lud.

Oprócz niewątpliwych wrażeń estetycznych, wynikających z takiego potraktowania zegarka, zwraca również uwagę staranne dostosowanie tego sposobu jego użycia do pozostałych pieczołowicie dobranych elementów ubioru (buty, guziki etc.)

Należy zwrócić też uwagę na fakt, że odczytywanie godziny z odwrotnie założonego zegarka nie jest bynajmniej łatwe, a posiadanie tej umiejętności przez premiera jest porażającym dowodem jego ponadprzeciętnej inteligencji i orientacji przestrzennej, których liczne przejawy Wolacy mieli już okazję podziwiać.

Odwrotnie założony zegarek miał konsekwencje dla milionów obywateli Gdańska, pragnących spotkać w dniu 31.03.2008 niestrudzonego Wodza Podróżnika. Niestety spóźnił się on wraz z posłami Kurskim i Cymańskim o całą godzinę na spotkanie z nimi. Jak zwykle Kurski miał błyskotliwe wytłumaczenie, które jednak nikogo nie przekonało:

Last but not least - ekstrawaganckie noszenie zegarka może być dużym zaskoczeniem dla inwigilujących premiera funkcjonariuszy Układu oraz wszelkiej maści agentów Rosji, Niemiec i innych obcych mocarstw, którzy nie mogąc odczytać godziny ze sprytnie założonego zegarka, mogą popełnić demaskujące ich błędy.

Moda damska

W dniu 17.06.2016, podczas pokazu mody w Niemczech, który oglądał prezydent Joachim Gauck, asystentka Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, wylansowała styl podkolanówkowy:


W dniu 27.07.2016, podczas pokazu mody z okazji Światowych Dni Młodzieży, który oglądał papież Franciszek, Pierwsza Dama IV RP wylansowała styl stewardessowy:

W dniu 17.07.2017 r., podczas pokazu mody a przyjęciu z okazji urodzin królowej Elżbiety II, zorganizowanym w Oranżerii w Łazienkach Królewskich Agata Duda wystąpiła w czerwonej koronkowej sukience. Podczas przyjęcia obowiązywał dress code: "Day dress (no hats)" [ sukienka dzienna (bez nakrycia głowy) - przyp. Muzeum IV RP ]


W weekend 19-20.08.2017, podczas pokazu mody premier megamocnego rządu Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, twarda jak Margaret Thatcher, ale wrażliwa i ciepła jak dziewczyna z południa Polski, Beata Szydło odwiedziła tereny województwa kujawsko-pomorskiego ubrana rzekomo w niedopasowane do sylwetki jeansy i ciężkie sznurowane buty, które z pewnością stworzyły zestaw wygodny, ale rzekomo nie na miarę stanowiska, jakie zajmuje asystentka Naszego Umiłowanego Przywódcy, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego


W dniu 24.10.2017 r., podczas pokazu mody na uroczystym obiedzie wydanym przez Prezydenta Finlandii Sauli Niinistö i jego małżonkę, Jenni Haukio, Agata Kornhauser-Duda pojawiła się u boku małżonka. Na okazję wybrała długą, niebieską suknię.

Agata-Duda2.jpg

Patrz też