100 dni rządów Donaldu Tusku

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

100 dni rządów Donaldu Tusku - 17 lutego 2008 r. - pierwsza poważna cezura Władzy okupacyjnej IV RP.

Miłe złego początki, czyli plany, plany, plany do 2015 r.

Podziękowanie dla koalicjantów

Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu dziękował wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, prezesowi koalicyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, opozycji i mediom. O koalicji PO-PSL mówił, że jest "wolna od absurdalnych konfliktów, wzajemnej agresji, nacechowana wzajemnym zaufaniem".

Mediom i opozycji Donald Tusk dziękował za krytycyzm, nawet za ten, który – jak mówił – czasem odczuwał jako twardy, czy niesprawiedliwy.

W ocenie premiera na arenie międzynarodowej Polska stała się zrozumiałym, przewidywalnym i kompetentnym partnerem; poprawiły się też relacje z sąsiadami.

Ograniczyć wydatki państwa

Premier Donald Tusk podkreślił, że z zaoszczędzonych w budżecie 3,5 mld – 2,5 mld wykorzystano na podwyżki dla nauczycieli, a 1,5 mld na obniżenie deficytu budżetowego. Zdaniem premiera Donalda Tuska, największym wyzwaniem dla rządu POPSL jest "utrzymać rygor dyscypliny budżetowej". Chodzi o to "aby dać ludziom więcej zarobić, bo mają do tego prawo" – podkreślił. Tusk przypomniał, że pierwszym zadaniem jego rządu było przejrzenie projektu budżetu na 2008 rok, który pozostawił gabinet Jarosława Kaczyńskiego.

Jak zaznaczył, rząd uznał, że przy obecnym budżecie należy przeprowadzić dwie rzeczy: podwyżkę płac dla nauczycieli i obniżenie deficytu budżetowego.

Naprawić zdrowie i zmienić konstytucję

Tusk zapowiedział też, że będzie szukał poparcia w Sejmie – oraz przekonywał prezydenta Lecha Kaczyńskiego – do rezygnacji finansowania z budżetu państwa partii politycznych. Taki projekt zmian w prawie w piątek przedstawiła Platforma.

Do końca kadencji podatek liniowy

Sławomir Nowak przedstawił dokument pt. "Strategiczny plan rządzenia". W planie tym rozpisano cele rządu na najbliższe 300, 1000 i 3000 dni. Plan podzielono na cztery części: "Budowa dobrobytu", "Dynamiczny rozwój", "Bezpieczeństwo, człowiek, rodzina", "Zaufanie i duma".

Nowak zapowiedział, że rząd będzie starał się uzdrowić finanse publiczne, tak aby bezpiecznie wdrożyć euro.

  • "W 2008 roku obniżono deficyt o 1,5 miliarda złotych, ministerstwo finansów nie zejdzie z tej ambitnej ścieżki" – zadeklarował Nowak.

Zapowiedział, że od 1 stycznia 2009 podatek dochodowy będzie miał dwie stawki: 18 i 32 proc. Wpływy z prywatyzacji do końca kadencji mają sięgnąć 27 miliardów złotych.

W ciągu najbliższych 300 dni rząd ma wdrożyć program zrównoważenia finansów publicznych, powołać komisję stabilności finansowej i wprowadzić kalendarz prac nad budżetem zadaniowym.

Filary zapowiadanego cudu Donaldu Tusku

Solidarność pokoleniowa 50+

W ramach tego filaru szef Kancelarii Premiera zapowiedział realizację projektu "Solidarność pokoleniowa 50+", ustawy o promocji zatrudnienia i rynku pracy oraz przygotowanie i wdrożenie programu "Powrót do domu" - "poprzez zachęty fiskalne i wsparcie na początku własnej działalności gospodarczej".

  • "Zapowiadamy, że do końca kadencji wskaźnik zatrudnienia przekroczy 60 proc., a bezrobocie spadnie poniżej 10 %" - wyliczał Nowak.

Ministerstwo Edukacji Narodowej do końca roku ma przygotować: strategię rozwoju edukacji na lata 2008-2015, nowe zasady wynagradzania nauczycieli i ustawę o systemie oświaty.

Do końca kadencji PO chce z kolei, aby 5-latki objęte zostały edukacją przedszkolną, a 6-latki rozpoczęły edukację w szkole. Do 2015 roku Platforma chciałaby, aby dwa razy więcej dzieci uczęszczało do przedszkoli oraz wprowadzić doradztwo zawodowe od drugiej klasy gimnazjum.

Bogate społeczeństwo to społeczeństwo dobrze wykształcone

W zakresie nauki i szkolnictwa wyższego do końca roku rząd chce wprowadzić przepisy umożliwiające podniesienie jakości badań naukowych i zajęć dydaktycznych oraz strategię rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego do 2015 roku. Do końca kadencji chce podnieść wskaźniki tak, aby ponad połowa uczniów liceów została studentami. Do 2015 roku PO zapowiada zainwestowanie 8 mld euro w naukę i zwiększenie wkładu biznesu w naukę.

Dynamiczny rozwój

Nowak zapowiedział też pakiet ustaw gwarantujący ułatwienia w prowadzeniu firm.

Bezpieczeństwo - człowiek - rodzina - kraj

Minister w kancelarii premiera zapowiedział również wzrost poczucia bezpieczeństwa polskiej rodziny. W ramach trzeciego filaru ma generalnie poprawić się sytuacja polskich rodzin. Nowak zadeklarował przyspieszenie tempa budowy nowych mieszkań.

Ponadto rząd ma znieść obowiązek meldunkowy i ulepszyć działanie urzędów. - Stworzymy elektroniczne państwo. Wiele spraw będzie można załatwić przez internet - mówił Nowak.

Dodał, że rząd chce w pełni uzawodowić armię

Zaufanie i duma

Oceny ogólne merytorycznej opozycji

Geniusz Mazowsza

  1. Antycypacja na 3 dni przed:
  2. Naczelny Demokrata ocenił 100 dni rządów Donaldu Tusku. Według niego, nie każdy nadaje się na szefa rządu.

Joachim Brudziński

Przewodniczący zarządu głównego PiS uważa, że wysokie poparcie społeczne dla obecnego rządu wynika z dobrej strategii marketingowej, a nie z faktycznych osiągnięć koalicji PO-PSL. Gość "Sygnałów Dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia nazwał strategię rządów Donalda Tuska "polityką tabloidalną", która skupia się na działaniach medialnych, a nie na skutecznym sprawowaniu władzy. Podkreślił przy tym, że od chwili przejęcia władzy przez koalicję PO i PSL, nie podjęto działań zmierzających do rozwiązania najważniejszych społecznych problemów.

Polityk PiS skomentował ostatnie wypowiedzi Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, komplementujące działania Donalda Tuska w polityce zagranicznej. Zdaniem Brudzińskiego, zmiana opinii prezydenta co do polityki zagranicznej prowadzonej obecnie przez rząd, wynika z przejmowania w niej priorytetów Pałacu Prezydenckiego.

Zbigniew Ziobro

Adam Hofman i Mariusz Kamiński II, czyli video magic show

W krainie Matrixa odkryto wroga
Hauptplatformiarze się zakradli w szeregi jedynie prawych Matrixowców

Pokaz slajdów rozpoczął się od zdjęcia Julii Pitery (Trinity), Donalda Tuska (Neo - głowny bohater walczący z Matrixem, obdarzony nadludzkimi zdolnościami mesjasz, który może zbawić ludzkość) i Zbigniewa Ćwiąkalskiego (Morfeusz, który zapoczątkował walkę z Matrixem) w strojach bohaterów "Matrixa" - tych, którzy walczyli ze zniewalająca ludzkość fałszywą rzeczywistością, co jest zwykłym przejawem dualizmu matrixologicznego i oznacza, że PiS to zła strona Matrixa.

Następne sceny z "Politycznego Matrixa" wg PiS-u: "gang obcinaczy palcy" (odmiana oryginalna), "wielokrotne zabójstwo laptopa".

Kolejny błąd rządu to - wg PiS-u - brak rezultatów wizyty Donalda Tuska w Moskwie i ponawiające się groźby wycelowania w Polskę rosyjskich rakiet.

Niestety, posłowie PiS-u przygotowali się jedynie do prezentacji: - Dzisiaj nie będzie pytań - oświadczyli i... wyszli, nie czekając na reakcję dziennikarzy.

Komentarz anonimowego wykształciucha: Jeżeli rzecznik prasowy Partii - Mariusz Kamiński II - nie umie mówić po polsku, to dlaczego, nie mając elementarnych kwalifikacji jest rzecznikiem prasowym?

Merytoryczne oceny członków gabinetu Donaldu Tusku

Zbigniew Ćwiąkalski

  1. Naczelny Demokrata odniósł się do wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, który zapowiedział, że gdyby okazało się, że to urzędujący wówczas premier Jarosław Kaczyński wydał polecenie o zagłuszaniu, "można by rozpatrywać to jako przekroczenie uprawnień", co jest zagrożone karą pozbawienia wolności.
  2. Naczelny Prokurator Konferencyjny uznał, że najbardziej charakterystyczne dla pierwszych stu dni rządów w resorcie jego następcy Zbigniewa Ćwiąkalskiego, jest "niebywałe upolitycznienie prokuratury". Ziobro ocenił, że:

Władza okupacyjna o sobie samej

Ewa Kopacz: praca resortu, z konieczności, polegała na działaniach doraźnych i gaszeniu pożarów

Za najważniejsze problemy systemu opieki zdrowotnej Ewa Kopacz uznała między innymi brak nadzoru nad zakładami opieki zdrowotnej i brak przejrzystej listy leków refundowanych. Minister Kopacz powiedziała, że aby spełnić żądania płacowe wszystkich grup zawodowych, trzeba byłoby na podwyżki przeznaczyć 14 miliardów złotych. Tymczasem resort zdrowia jest w stanie wyłożyć na ten cel dwa i pół miliarda złotych. Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała jednak, że podniesienie płac stażystów i rezydentów o 40 procent oraz zwiększenie liczby rezydentów.

Kryzys w placówkach ochrony zdrowia ma zażegnać proponowane przez PO przejęcie nadzoru nad nimi przez wojewodów. Jakość usług medycznych znacznie mają też poprawić dodatkowe ubezpieczenia. Minister zapowiedziała, że ich koordynowaniem ma się zająć specjalnie powołany Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych. Resort chce też powołać rzecznika praw pacjenta. Jednym z celów ministerstwa będzie też zrównanie praw publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, które zostaną przekształcone w spółki prawa handlowego.

Kłamliwe rankingi internetowe i badanie rzekomej opinii publicznej

  1. 9 lutego 2008 r. - rzekomo reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków
  2. 19 lutego 2008 r.
  3. 21 lutego 2008 r. - 58% obywateli chce głosować na PO, podczas, gdy po 100 dniach rządów odnowicieli z Kaziem yes, yes, yes na czele na PiS chciało głosować zaledwie 22% uczciwych Wolaków, a 32% na wrogą Platformę Obywatelską. (źródło TVN Fakty, 21 lutego 2008 r.)

Patrz też

Linki zewnętrzne