Umarzanie długów

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Umarzanie długów - w stosunkach pomiędzy osobami prawnymi jednostronna decyzja wierzyciela podejmowana na prośbę dłużnika lub na skutek jego upadłości, ale nie likwidacji. W stosunkach pomiędzy osobami fizycznymi okolicznością uzasadniającą umorzenie długu, poza porozumieniem stron, jest śmierć dłużnika.

Praktyczne zastosowania

2006 r.

Zapadło 7 decyzji o umorzeniu długów - wszystkie dotyczyły przedsiębiorstw.

2007 r.

Umorzenie długu Porozumienia Centrum

Jedyna taka decyzja w 2007 roku

Cztery dni po przegranych przez PiS wyborach minister skarbu Wojciech Jasiński umorzył 692 tys. 985 34 gr. długów Porozumienia Centrum, pierwszej partii Wielkiego Ekonomisty. Była to jedyna decyzja o umorzeniu długów, jaką minister skarbu podjął w 2007 roku.

Powstanie długu i próby egzekucji

Zobowiązania za telefon i wynajem pomieszczeń w budynku należącym do państwowego przedsiębiorstwa RSW "Prasa Książka Ruch" wyniosły prawie 700 tys. .

 1. Gdy w 1990 r. RSW została postawiona w stan likwidacji, szef komisji likwidacyjnej Tomasz Kwieciński zaczął upominać się o spłatę długów za wynajem Bagateli u Jarosława Kaczyńskiego, wówczas prezesa PC. Bezskutecznie. PC była wówczas partią władzy.
 2. W grudniu 1992 r. Kwieciński w trybie natychmiastowym wypowiedział partii umowę najmu. W 1993 r. sąd wydał nakazy zapłaty.
 3. Za rządów SLD wierzytelności po zlikwidowanej RSW przejmuje skarb państwa. W 2004 r. uzyskuje w sądach klauzule wykonalności wcześniejszych wyroków.
 4. Sąd nie może skontaktować się z likwidatorami PC. Adama Lipińskiego, który po wyborach 2005 r. był szefem gabinetu politycznego premiera Kaczyńskiego, sąd szukał w Legnicy. Minister nie odbierał wezwań, bo od lat mieszka w Warszawie.
 5. Likwidatorów PC ścigał też komornik. Ale w lutym 2007 r. umorzył postępowanie, bo majątku nie znalazł.
Mimo długów interes kwitnie
 1. W tym czasie założona przez Kaczyńskiego równolegle z PC Fundacja Prasowa Solidarności uwłaszcza się na państwowym majątku. Kupuje od RSW w likwidacji "Express Wieczorny", zakłady graficzne przy Nowogrodzkiej i Srebrnej. W latach 1993-95 przejmuje bez przetargu od skarbu państwa nieruchomości pod tymi budynkami.
 2. Fundacja Prasowa dofinasowuje PC, także najem siedziby przy Bagateli. Kaczyński, Sławomir Siwek i Krzysztof Czabański (założyciele Fundacji) stają za to potem przed sądem. Ale sprawę w 2000 r. umorzono.
Trwają poszukiwania wnioskującego o umorzenie

Kto wystąpił z wnioskiem o umorzenie długów PC? Na razie nie wiadomo. W aktach sprawy nie ma takiego wniosku. Jasiński:

Marek Suski, poseł sPiSku - jeden z likwidatorów PC:

Tutaj należy być może wspomnieć, że Suski swego czasu sam umieścił w "Rzeczpospolitej" ogłoszenie, wzywając do ujawnienia się wierzycieli PCDziwnym zbiegiem okoliczności ogłoszenie zamieszczono w kolumnie ogłoszeń drobnych między anonsem kantoru Bilion a informacją, że jest "malarnia" do sprzedania. Ta pozorna nadrealność jest w istocie rzeczy śmiałym wskazaniem, że PC stać na spłaty sięgające biliona i nie jest to tylko malowane na wodzie.

Minister o swojej decyzji

Sąd na 14 listopada 2007 r. zaplanował rozprawę o tzw. wyjawienie majątku dłużnika. Ale decyzja Jasińskiego z 25 października spowodowała umorzenie sprawy.

Wściekły atak "Teraz My"

Z informacji, do których udało się dotrzeć dziennikarzom "Teraz My" wynika, że Ministerstwo Skarbu pod kierownictwem Wojciecha Jasińskiego najpierw wnioskowało do sądu o wyjawienie majątku Porozumienia Centrum, a później – 4 dni przed nominacją nowego ministra skarbu Aleksandra Grada - samo wycofało swój wniosek uniemożliwiając tym samym wyjaśnienie sprawy'.

Kalendarium wydarzeń

Jak już wiemy decyzje o umorzeniu długu PC i wycofaniu wniosku z Sądu zapadły po przegranych przez PiS wyborach, w ostatnich dniach urzędowania Wojciecha Jasińskiego.

Istnieje rzekomy precedens

We wrześniu 1997 r. minister finansów w rządzie Cimoszewicza Marek Belka podpisał ugodę z SdRP określającą terminy spłaty długów partii wobec skarbu państwa, która to ugoda została w całości wykonana (spłacono dług wraz z odsetkami - tj. ok. 4,5 mln ). Zatem z faktu, że zrobił to niedługo przed oddaniem władzy przez rząd SLD-PSL nic nie wynika, choć to nic było wystarczającym powodem do nagonki ze strony PiS.

To nie koniec

Umorzenie długów PC analizują teraz prawnicy Ministerstwa Skarbu.

Jest jeszcze wiele do umorzenia

 1. Długi pierwszej PC wobec skarbu państwa wraz z odsetkami wyniosły 692 tys. 985 34 gr. To tylko zobowiązanie centrali za telefony i wynajem pomieszczeń przy Bagateli 14 w Warszawie (pierwszej siedziby partii) wobec państwowego przedsiębiorstwa RSW "Prasa Książka Ruch" na początku lat 90.
 2. Następne siedziby - przy ul. Wspólnej i Puławskiej - zarząd PC też opuszczał z długami. PC miało je w całej Polsce. -
  • "Partia żyła ze składek, a one nie pokrywały zobowiązań" - rozbrajająco tłumaczy Suski.

Patrz też

Linki zewnętrzne