Czarny Stoczniowiec

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Czarny Stoczniowiec ze spotu "Kolesie" ściska niezidentyfikowanego kolesia

Czarny Stoczniowiec - Zbigniew Wysocki, stoczniowiec ze Szczecina (niem.: Stettin), wybitny Wolak. Działacz robotniczy i trybun ludu. Uczestnik i organizator licznych protestów, demonstracji i okupacji. Na rozkładzie ma m.in. pobicie prezesa firmy odzieżowej "Odra" oraz okupację biura wojewody zachodniopomorskiego.

Postać to nietuzinkowa, bardzo kontrowersyjna. Z OPZZ go wyrzucili, "Solidarność" go nie przyjęła, prawdopodobnie ze względu na radykalizm poglądów i osobowość, przy której Karol Guzikiewicz to prawdziwy gołąbek pokoju. Stał się znany po emisji spotu wyborczego PiS pt. "Kolesie". To właśnie on, w czarnym kasku, na którym widnieje biały krzyż i napis "pogrzeb stoczni", wylewał łzy swe czyste, rzęsiste nad losem wolskiego przemysłu stoczniowego. "Ten spot to strzał w kolano" - powiedział Mieczysław Jurek z "Solidarności". Nie sprecyzował w czyje.

Co ciekawe, Czarny Stoczniowiec zagrał główną rolę w spocie PiS, mimo że jest on działaczem Samoobrony i startuje z jej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kandyduje, gdyż "chce wykrzyczeć w twarz tamtejszym biurokratom i nieudacznym polskim negocjatorom swój autentyczny robotniczy gniew" [1]. Fakt udziału Czarnego Stoczniowca w spocie wyborczym PiS zadaje więc kłam głoszonej przez wrogie media propagandowej tezie, jakoby koalicja PiS-u z Samoobroną dawno już nie istniała. Owszem, formalnie nie istnieje, ale w sercach i duchu trwa nadal.

Jeszcze bardziej intrygujące jest, że w drugim spocie PiS-u w roli głównej wystąpił Janusz Palikot. Tymczasem obaj bohaterowie spotów spotkali się w dniu 09.05.2009 w Szczecinie (niem.: Stettin) na konwencji wyborczej PO! Wymienili między sobą uprzejmości, a Zbigniew Wysocki wzniósł nawet puszką piwa toast za Palikota. Najwybitniejsi Wolscy analitycy nie potrafią tego wyjaśnić. W wydarzeniach tych widać więc wyraźnie sprawczy wpływ samego Wielkiego Stratega.

Patrz też