Tupolewizm drogowy

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Standardowe skutki brawurowej jazdy ułanów spod chlewika

Tupolewizm drogowy - wyjątkowo trafne wyrażenie stworzone z dwóch pojęć: Tupolew i olewać, co z przymiotnikiem drogowy określa twórczy stosunek władz IV RP do procedur bezpieczeństwa dotyczących poruszania się po wolskich i nie tylko drogach konwojów rządowych limuzyn.

Według zakamieniałych wrogów narodu jest to rzekomo doktryna, w myśl której można podjąć nawet najbardziej absurdalną próbę dojechania do celu bez przewidywania potencjalnie tragicznych konsekwencji, jakie pociąga za sobą nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa poruszania się konwojów limuzyn rządowych. Niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to choroba, która - jako jedna z przyczyn - doprowadziła do śmierci 96 najważniejszych osób w państwie na lotnisku Siewiernyj.

Komentarz anonimowego wykształciucha: "Po czystkach politycznych dobrej zmianie w BOR zamiast doświadczonych kierowców mamy do czynienia z ułanami spod chlewika, którym, jak "debeściakowi" z TU - 154 pod Smoleńskiem, wydaje się, że wszystko im się uda i że mogą sobie pozwolić na łamanie procedur."

Spis treści

Przykłady topolewizmu drogowego

Bezczelny zamach na prezydenta Dudę - 04.03.2017

Patrz eksponat: "Zamach na prezydenta Dudę"

Bezczelny zamach na Antoniego "Instytucję" Macierewicza przy pomocy samochodów stojących na czerwonym świetle - 25.01.2017

Wszelkiej maści zewnętrzna i wewnętrzna agentura oraz elementy animalne i najgorsze sorty, oszalałe z przerażenia galopującymi postępami błyskotliwego śledztwa podkomisji smoleńskiej, uzyskanymi dzięki zastosowaniu perfekcyjnego modelu strąconego przez Ruskich prezydenckiego tupolewa w skali 1 : 100, wykonanego w rewolucyjnej technologii druku 3D, dokonują haniebnego zamachu na legendarnego Antoniego " Instytucję" Macierewicza, najlepszego w dziejach Wolski ministra obrony narodowej w najlepszym w dziejach Wolski megamocnym rządzie Naszego Umiłowanego Przywódcy, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego! Ten wstrząsający akt sabotażu, dokonany został w miejscowości Lubicz Dolny na drodze krojowej nr 10, przez 6 należących do spiskowców samochodów, które bezczelnie wykonując gwałtowny i wysoce niebezpieczny manewr stania na czerwonym świetle przed skrzyżowaniem, podstępnie zaatakowały ministra, spokojnie wracającego sobie w konwoju do Warszawy z rutynowej odprawy u Ojca Dyrektora Byłego Rektora Doktora Tadeusza Rydzyka!

Rekonstrukcja zamachu by "Gazeta Wybiórcza"

Dochodzenie w sprawie wypadku prowadzi Żandarmeria Wojskowa (to ona na mocy ustawy ochrania ministra obciachu narodowego). Żandarmeria, jedynie słusznie, z miejsca wypadku przegoniła policję. Postępowanie jest ściśle tajne, ale niestety na skutek braku czujności służb osławionej "Gazecie Wybiórczej" udało się nieoficjalnie poznać jego ustalenia. Przeczą oficjalnej wersji, jedynie słusznie sławiącej profesjonalizm pana Kazimierza1) - zaufanego kierowcy Antoniego "Instytucji" Macierewicza.

W kolumnie, która wyjechała z Torunia, były rzekomo trzy pojazdy. Pierwsza jechała Skoda Superb, za nią BMW 7 z "panem Kazimierzem" i Antonim Macierewiczem, a z tyłu SUV BMW X5 z Grupą Ochronną Żandarmerii.

Relacja osoby rzekomo znającej szczegóły postępowania:

Informator "Gazety Wybiórczej" twierdzi niebywale wręcz paradoksalnie, że żandarmi z ochrony zgodnie oskarżają o spowodowanie wypadku kierowcę Macierewicza. Uważają też, że Kazimierz Bartosik zbiegł z miejsca kolizji (oddalił się razem z Macierewiczem, który spieszył się na galę "wSieci").

Po wypadku... dodatek do pensji

Według jego relacji:

Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi dział ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald. Jest osobiście nadzorowane przez mjr Wojciecha Skrzypka, który nominację na szefa działu dostał z rąk Antoniego "Instytucji" Macierewicza. W ramach śledztwa nie jest badany wątek oddalenia się z miejsca wypadku przez pana Kazimierza.

Zdarzenie zakwalifikowano początkowo jako kolizję, a nie wypadek. Potem jednak doszło do zmiany kwalifikacji, bo jeden z cywilnych kierowców poszkodowanych przez kolumnę MON spędził w szpitalu więcej, niż trzy dni. Jak informował mjr Skrzypek, zarzuty "nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym" dostał "kierujący pojazdem wojskowym marki BMW X5, żołnierz z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej". To właśnie jemu grozi odebranie trzech pensji za wypadek, do któregojak twierdzą nasze źródła – co najmniej przyczynił się "pan Kazimierz".

Bezczelny zamach na asystentkę Naszego Umiłowanego Przywódcy, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego by zgodnie z przepisami skręcający w lewo samochód, który rządowa kolumna wyprzedzała na skrzyżowaniu - 10.02.2017

Lawetybor.jpg

Policja potwierdziła, że kolumna samochodów rządowych wyprzedzała Fiata Seicento na ulicy Powstańców Śląskich w Oświęcimiu (niem. Auschwitz). Z TVN24 na żywo rozmawiał niejaki Paweł Wodniak z "Faktów Oświęcim". Dziennikarz rozmawiał ze świadkami, którzy poinformowali, że auta jechały z włączonymi niebieskimi światłami, natomiast bez sygnałów dźwiękowych. W związku z czym - jak wynika z art. 53 ustawy o ruchu drogowym - kolumna nie była uprzywilejowana.

Mieszkańcy Oświęcimia (niem. Auschwitz) o rządowych samochodach przejeżdżających przez miasto

Kłamliwy komentarz rzekomego gen., niejakiego Mariana Janickiego, podobno byłego szefa BOR dla osławionej TVN24 - 10.02.2017

Kierowca Seicento przyznał się do winy, ale się nie przyznał - 10.02.2017

Tupolewizm drogowy - wersja policyjna: kierowcy - zamachowca jedynie słusznie nie zbadał lekarz - 12.02.2017

Jak donosi, zapewne kłamliwie osławiona "Gazeta Wybiórcza":

Zamachowcy opancerzyli nie tylko Seicento, ale i drzewo

Sfałszowana i jedynie słuszna wersja wydarzeń by "Komentowości TVP"

Rzekomy bunt śledczych

Jak donosi osławiona "Gazeta Wybiórcza" w artykule z dnia 05.03.2018 r. śledztwo przez rok prowadziło trzech prokuratorów, jednak na dwa dni przed decyzją o zamknięciu i uznaniu winy 21-letniego Sebastiana K., podobno złożyli wnioski o wyłączeniu ich ze śledztwa. Samą decyzję o zamknięciu podjąć miał jakoby ich przełożony, Rafał Babiński, szef Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Śledczy mieli mieć inną wizję zakończenia sprawy: mieli starać się o to, by zarzuty postawić nie tylko Sebastianowi K., ale też kierowcy limuzyny. Dodatkowo mieli też chcieć zbadać funkcjonariuszy BOR i wiarygodność ich zeznań.

Stanowisko Prokuratury Okręgowej w Krakowie (05.03.2018):

W odpowiedzi zabrakło stanowiska:

Typowe obrażenia, jakich doznają ofiary wypadku jądace opancerzoną limuzyną przy prędkości 50 km/h

Rzeczpospolita 13.06.2018:

Bezczelny zamach na wiceministra Bartosza "Widelca" Kownackiego by niezachowanie należytej ostrożności - 29.03.2017

Do bezczelnego zamachu doszło przed południem na skrzyżowaniu ul. Ludnej i Wioślarskiej w Warszawie, gdy wiceszef MON wracał z jedynie słusznego spotkania z szefem BBN Pawłem Solochem.

Mjr Karpienko nie podał wysokości grzywny, a poinformował jedynie, że żołnierz przyjął mandat, co kończy postępowanie.

Według świadków BMW Bartosza "Widelca" Kownackiego zjeżdżało ze skrzyżowania, używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Kierowca Volvo miał zielone światło, jednak nie zauważył uprzywilejowanego pojazdu.

Pierwszy miażdżący sukces "Stłuczki Ochrony Prezydenta"2)

W dniu 27.02.2018 r. kierowca "Stłuczki Ochrony Prezydenta" wiozący Zrodzonego Przez Błogosławione Łono i Wykarmionego Przez Błogosławione Piersi, drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcę dobrej zmiany Andrzeja Dudę (pseudonim sceniczny: "Maliniak") najechał na moście Powstańców Śląskich w Krakowie na separator oddzielający pasy ruchu od torowiska tramwajowego uszkadzając lewą, przednią oponę. Nikomu nic się nie stało, a Zrodzony Przez Błogosławione Łono i Wykarmiony przez Błogosławione Piersi, drugi najlepszy w dziejach Wolski prezydent - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomny, dlatego dobrze stojący, obrońca dobrej zmiany, ludź pierwszej kategorii, Andrzej Duda (pseudonim sceniczny: "Maliniak") przesiadł się do innego auta i pojechał dalej.

Wypadek kolumny rządowej wiozącej wicepremier megamocnego rządu do spraw społecznych Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, twardej jak Margaret Thatcher, ale wrażliwą i ciepłą jak dziewczyna z południa Polski Beatę Szydło (pseudonim sceniczny: "Pani Kraksa") w Imielinie

W dniu 25.10.2018 r. ok. godziny 13:00 kiedy kolumna zjeżdżała z trasy S1 w stronę Oświęcimia (niem. Auschwitz): prywatny Peugeot zatrzymał się normalnie przed przejściem dla pieszych, jadące tuż za nim BMW z wicepremier megamocnego rządu do spraw społecznych Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, twardą jak Margaret Thatcher, ale wrażliwą i ciepłą jak dziewczyna z południa Polski Beatą Szydło (pseudonim sceniczny: "Pani Kraksa") na tylnym siedzeniu nie dało rady wyhamować i doszło do zderzenia - ten sam popisowy numer wykonało jadące jako następne w kolumnie Audi, wjeżdżając w tył BMW:

Samochodem wicepremier kierował funkcjonariusz z krótkimokoło dwuletnimokresem służby:

Zbiorcze zestawienie najbardziej spektakularnych osiągnięć tupolewizmu drogowego w restaurowanej IV RP3)

L.p.
Kiedy
Kto jechał
Gdzie
Co się stało
Koszty napraw limuzyn
1. 04.03.2016 Andrzej Duda Trasa A4 w okolicach Lewina Brzeskiego Limuzyna Andrzeja Dudy wpadła w poślizg z powodu pęknięcia opony. Samochód wpadł do rowu. Prokuratura umorzyła śledztwo, stwierdzając, że to zdarzenie losowe.
2. 21.11.2016 Beata Szydło Trasa: Tel-Awiw - Jerozolima W kolizji z udziałem kolumny szefowej rządu poszkodowani zostali: pracownica kancelarii premiera i funkcjonariusz BOR.
3. 25.01.2017 Antoni Macierewicz Okolice Lubicza Dolnego, trasa Toruń - Warszawa W karambolu z udziałem kolumny Antoniego Macierewicza zderzyło się osiem aut. Trzy osoby trafiły do szpitala. Do wypadku doszło, gdy Macierewicz jechał z konferencji w szkole o. Tadeusza Rydzyka na uroczystość prawicowego tygodnika, który przyznał nagrodę Jarosławowi Kaczyńskiemu. 170.000
4. 10.02.2017 Beata Szydło Oświęcim Limuzyna premier Beaty Szydło uderzyła w fiata seicento 21-letniego mężczyzny, a następnie zatrzymała się na drzewie. W wypadku ranna została szefowa rządu oraz dwaj funkcjonariusze BOR. Beata Szydło leżała w szpitalu siedem dni. Limuzyna, którą jechała pani premier nie miała wykupionego ubezpieczenia AC. Sprawą do dziś zajmuje się sąd.
5. 29.03.2017 Bartosz Kownacki Warszawa BMW Kownackiego zderzyło się z innym samochodem. Nikomu nic się nie stało.
6. 25.08.2017 Kierowca BOR Warszawa Na ulicy Emilii Plater przy Dworcu Centralnym, uszkodzony został samochód mercedes vito należący do gruoy ochrony prezydenta Andrzeja Dudy. Uderzyła weń kobieta kierująca mazdą cofając uderzyła w tył zaparkowanego pojazdu. Została ona ukarana mandatem w wysokości 500 złotych 8.100
7. 06.04.2017 Kierowcy BOR Warszawa Przed siedzibą PiS przy ulicy Nowogrodzkiej, jedna z limuzyna rząduowych wjechała w inną. Do stłuczki doszło w obecności mediów.
8. 18.07.2017 Kierowcy BOR Warszawa Rządowe audi zderzyło się z prywatnym samochodem na Rondzie Waszyngtona. BOR odmówił podania informacji, kto podróżował limuzyną.
9. 08.12.2017 Kierowcy limuzyn Kancelarii Prezydenta Pułtusk Dwie limuzyny Kancelarii i radiowóz wypadły z drogi po tym, jak jedno z aut wjechało w dwa pozostałe. Do zdarzenia doszło podczas jazdy szkoleniowej. W limuzynie nie było prezydenta Andrzeja Dudy.
10. 27.02.2018 Andrzej Duda Kraków Limuzyna z prezydentem wjechała w separator oddzielający pas ruchu od torowiska tramwajowego. Samochód zawisł na przegrodzie.
11. 18.03.2018 Marek Kuchciński Podkarpacie Samochód marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wjechał w bariery energochłonne. Marszałka nie było w samochodzie. Kierowca ze Służby Ochrony Państwa został ukarany mandatem.
12. 15.04.2018 Czterech funkcjonariuszy SOP Wielkie Gacno, powiat tucholski W godzinach wieczornych samochód skoda oktawia z czterema funkcjonariuszami SOP jadącymi na szkolenie, na skutek nadmiernej prędkości wypadł z drogi. Pojazd przeleciał przez przejazd kolejowy, przejechał około 30 metrów rowem, uderzył w drzewo na wysokości 1,5 metra i dachował. Wszyscy pasażerowie odwiezieni zostali do szpitala. Na szczęście ich obrażenia okazały się niegroźne i w ciągu kilku dni po zdarzeniu opuścili szpital
13. 14.07.2018 Kierowca SOP Kolbuszowa Wracający po wykonaniu zadań do siedziby Służby Ochrony Państwa w Warszawie samochód SOP bez osoby ochranianej został uderzony z tyłu przez inny pojazd. Jego kierowca uznany został za winnego zdarzenia i ukarany przez policję 6 punktami karnymi i mandatem w wysokości 220 zł.
14. 04.10.2018 Andrzej Duda Oświęcim Radiowóz z kolumny prezydenta potrącił dziecko przechodzące na pasach5). Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że samochód "bardzo delikatnie" uderzył chłopca. Dziecko trafiło do szpitala na obserwację.
15. 25.10.2018 Beata Szydło Imielin Jedna z limuzyn rządowych wjechała w inną, która zatrzymała się przed przejściem dla pieszych. Nikt nie odniósł obrażeń. "Uważajcie na drogach, bo deszcz i ślisko" - ostrzegała po zdarzeniu na Twitterze Beata Szydło. 135.126
16. 13.01.2019 Jarosław Gowin (?) Kraków Zawracająca limuzyna SOP otarła się o inny samochód. Do zdarzenia doszło z winy funkcjonariusza SOP, który został ukarany przez policję mandatem 26.700
17. 15.01.2019
?
?
Uszkodzone zostaje audi Q7 z grupy ochrony premiera Mateusza Morawieckiego 10.000
18. 31.01.2019
?
?
Uszkodzone zostaje należący do SOP volkswagen passat 10.000
19. 07.02.2019 Kierowca SOP Zakręt Kolumna SOP poruszała się od strony Lublina w kierunku Warszawy na sygnałach, ale nie przewoziła osoby ochranianej. Przez jedno ze skrzyżowań kolumna przejeżdżała na czerwonym świetle, gdy w bok jednej z trzech limuzyn BMW, uderzyła jadąca na zielonym świetle toyota, którą podróżowało między innymi dwoje dzieci. Trafiły one do szpitala. Na szczęście nic im się nie stało i po badaniach opuściły szpital. Policja oceniła, że do zdarzenia doszło z winy funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, który został ukarany mandatem w wysokości 300 złotych 15.000
20. 15.02.2019
?
?
Uszkodzony zostaje land rover discovery z grupy ochrony premiera Mateusza Morawieckiego 15.000
21. 05.03.2019 Kierowca SOP Warszawa Na Moście Łazienkowskim na wysokości Wału Miedzeszyńskiego, należąca do SOP czarna skoda superb wjechała w tył jadącego przed nią peugeota. Nikt nie został poszkodowany, a w pojeździe SOP nie było ochranianych osób. Oba uszkodzone auta zostały zabrane na lawety. 10.000
22. 05.03.2019
?
?
Uszkodzone zostaje BMW 750XD z grupy ochrony ministra Zbigniewa Ziobry. Nikt nie został poszkodowany. 8.000
23. 09.03.2019 Kierowca SOP Kraków Na obwodnicy Krakowa przy zjeździe na szosę zakopiańską doszło do kolizji z udziałem samochodu SOP. W pojeździe nie było osób ochranianych i nikomu nic się nie stało
24. 12.03.2019
?
?
Uszkodzona zostaje skoda superb należąca do SOP 8.000
25. 18.03.2019
?
?
Uszkodzone zostaje audi A8 należące do SOP 8.000
26. 30.03.2019 Kierowca SOP Gdańsk Na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej z ul. Żołnierzy Wyklętych, gdy kierowca samochodu BMW należącego do SOP, chciał przejechać przez torowisko, doszło do kolizji z tramwajem. Nikt nie odniósł obrażeń. Uczestnicy zdarzenia zostali zbadani na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i obaj byli trzeźwi. Z uwagi na rozbieżność wyjaśnień uczestników zdarzenia oraz fakt, że żaden z kierujących nie przyznał się do winy, sprawa skierowana została do sądu
27. 15.04.2019 Kierowca SOP Warszawa Na ulicy Czerniakowskiej doszło do kolizji trzech pojazdów: volkswagena, peugeota i citroena należącego do Służby Ochrony Państwa. Jak poinformował jej rzecznik, w stojący samochód SOP uderzyło inne auto, które nie zdążyło wyhamować. Nikt nie został poszkodowany, a w pojeździe w chwili zdarzenia nie było osób ochranianych.
28. 24.04.2019 Kierowca SOP Województwie zachodniopomorskie Podczas przejazdu prezydenckiej kolumny na trasie pomiędzy Świnoujściem, a Białogardem, samochód SOP z bezpośredniej ochrony Andrzeja Dudy zahaczył lusterkiem o cywilny pojazd, który wcześniej ustępował miejsca kolumnie. Nikt nie został poszkodowany, a Prezydent Duda jechał w innym pojeździe.
29. 26.04.2019 Kierowca SOP Warszawa Na ulicy Czerniakowskiej, około godziny 10, skręcające w lewo z dwupasmowej ulicy należące do SOP BMW, uderzyło w rowerzystkę. Ratownicy z przybyłej na miejsce karetki pogotowia udzielili poszkodowanej kobiecie pierwszej pomocy, ale odmówiła ona zabrania do szpitala na obserwację.
30. 18.08.2019 Beata Szydło Kraków W okolicach skrzyżowania Alei Zygmunta Krasińskiego i ulicy Zwierzynieckiej z ulicy podporządkowanej do ruchu włączył się prowadzony przez Beatę Szydło samochód, który zamiast skręcić na prawy pas, wjechał od razu na lewy. Znajdujący się na tym pasie samochód dostawczy nie zdołał wyhamować i uderzył we wjeżdżające na jego pas auto, odbił się i uderzył w słup oświetleniowy. Za spowodowanie kolizji, Beata Szydło została ukarana mandatem w wysokości 450 złotych i sześcioma punktami karnymi.
31. 28.08.2019 Kierowcy SOP, prezydent (?) Kraków Przed sygnalizatorem na jednym ze skrzyżowań, w samochód SOP, w którym podobno znajdował się prezydent Duda, wjechał drugi pojazd tej formacji. Nie wiadomo czy prezydent rzeczywiście był w pojeździe, a MSWiA poinformowało jedynie, że "sytuacja nie miała wpływu na bezpieczeństwo osób ochranianych". W wyniku zdarzenia uszkodzony został zderzak jednego z pojazdów SOP.
32. 31.08.2019 Kierowca SOP Autostrada A2, 431. kilometr w kierunku Warszawy W okolicy węzła Grodzisk Mazowiecki przed godziną 10 samochód Służby Ochrony Państwa uderzył w bariery energochłonne. Media informują, że przyczyną utraty panowania nad pojazdem było pęknięcie opony
33. 14.09.2019 Funkcjonariusze SOP Starowa Góra koło Łodzi W jadący na sygnale bus wiozący funkcjonariuszy SOP, uderzył samochód osobowy. Funkcjonariusze opatrzyli kierowcę oraz wezwali na miejsce policję i karetkę.
34. 11.12.2019 Jarosław Gowin Kuklin w powiecie mławskim Jadący z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową środkiem drogi krojowej numer 7, wiozący wicepremiera Gowina samochód SOP, uderzył bokiem w nieprawidłowo wyprzedzanego TIR-a. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Kierowca limuzyny SOP został ukarany przez policję mandatem w wysokości 250 złotych i sześcioma punktami karnymi.
35. 13.06.2020 Funkcjonariusze SOP Folwark w województwie opolskim Jadący drogą krojową numer 45 z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową, bus techniczny Służby Ochrony Państwa Mercedes Vito, nie zdołał wyhamować i uderzył w tył skręcającego w lewo samochodu osobowego, którym podróżowała rodzina z dwójką dzieci . W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Kierowca busa SOP został ukarany przez policję mandatem w wysokości 300 złotych i sześcioma punktami karnymi.
36. 24.08.2020 Jarosław Zieliński Augustów w województwie podlaskim Na ulicy Białostockiej kierowca innego samochodu nie zachował należytej ostrożności podczas włączania się do ruchu, a następnie uderzył w jadący główną drogą pojazd SOP-u, za co został ukarany przez policję mandatem w wysokości 220 złotych. W wyniku kolizji nikt nie odniósł obrażeń.
37. 27.10.2020 "Osoba ochraniana" (Krystyna Pawłowicz?) Okolice Placu Unii Lubelskiej w Warszawie Samochód SOP-u marki skoda uderzył w tramwaj. W wyniku kolizji nikt nie odniósł obrażeń.
38. 14.02.2021 Funkcjonariusze SOP Skrzyżowanie ulic Wołoskiej i Madalińskiego w Warszawie Jadący ulicą Wołoską mercedes SOP-u uderzył w bok skręcającego w lewo samochodu skoda. W wyniku kolizji trzy osoby (w tym dwóch funkcjonariuszy SOP oraz nieprzytomny kierowca skody), zostały ranne i odwiezione przez pogotowie do szpitala.
39. 11.04.2021 Funkcjonariusz SOP Jastrzębie-Zdrój (woj. śląskie) Przebywający na urlopie Funkcjonariusz SOP potrącił na parkingu samochód i oddalił się z miejsca kolizji. Wezwani na miejsce policjanci stwierdzili, ze kierujący był w stanie nietrzeźwym. Rzecznik SOP ppłk Bogusław Piórkowski poinformował, że podjęto czynności zmierzające do wydalenia funkcjonariusza ze służby.
40. 12.04.2021 Funkcjonariusze SOP Trasa S8 w okolicach Siestrzenia (woj. mazowieckie) Dwa busy SOP zderzyły się samochodem citroen. Przybyły na miejsce zdarzenia patrol policji stwierdził winę kierującego citroenem i ukarał go mandatem oraz punktami karnymi. W pojazdach SOP nie było osób ochranianych, a wszyscy kierowcy byli trzeźwi

Trochę statystyki

L.p.
Rok
Liczba kolizji
Źródło
Liczba kolizji7)
1. 2016
-
-
25
2. 2017
19
Radio Zet
34
3. 2018
27
Radio Zet
35
4. 2019
63
SOP6)
74

Wnioski

Przypisy

Patrz też


Linki zewnętrzne