Francuski aspekt sprawy krzyża

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Francuski aspekt sprawy krzyża - niejaki Emmanuel Macron (pseudonim sceniczny]: Mikron), zapiekły wróg Wolski i wiary nie zrobił literalnie nic, aby zapobiec decyzji francuskiej Rady Stanu1) z dnia 26.10.2017 r., która nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii. Jej decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu. W uzasadnieniu stwierdzono, że umieszczanie symboli religijnych w miejscach publicznych stanowi naruszenie prawa z 1905 roku o laickim charakterze państwa francuskiego:

Powyższa ustawa jest rzekomym kompromisem między katolikami sprzeciwiającymi się oddzieleniu państwa od Kościoła i zwolennikami takiego rozwiązania po stronie sił republikańskich.

Heroiczna walka o pomnik i krzyż na pomniku

Kilkuletni spór o odsłonięty 28 października 2006 roku pomnik Jana Pawła II w Ploërmel prowokacyjnie rozpoczęła tak zwana Federacja Wolnomyślicieli i dwóch rzekomych obywateli Ploërmel, którzy wnieśli skargę do trybunału administracyjnego w Rennes. Trybunał nakazał merowi - który kategorycznie twierdził, że pomnik będzie stał tam, gdzie stoi - usunięcie go. W kilka miesięcy później sąd apelacyjny w Nantes anulował decyzję trybunału. Rada Stanu uznała, że pomnik może zostać, ale krzyż należy w ciągu pół roku usunąć.

Błogosławiona propozycja megamocnego rządu - 28.10.2017

Asystentka Naszego Umiłowanego Przywódcy, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego zadeklarowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że:

Pomimio zaimportowania z Wolski widelca jest to kraj chory

W dniu 30.10.2017 r. wiceminister kultury Jarosław Sellin, gość Porannej rozmowy w RFN FM, naświetlił kulturowo-histeryczne tło francuskiego aspektu sprawy krzyża:

Bezczelny komunikat ambasady Francji w Wolsce - 31.10.2017

Nomem omen w Halloween ambasada Francji pozwolila sobie na bezprecedensową ingerencję w wewnętrzene sprawy restaurowanej IV RP:

Grono Kustoszy apeluje do wybitnie niegrmotnego wstąjacego z kolan ministra spraw zmyślonych, odkrywcy San Escobar Witolda "da z Gęby Cholewa" Waszczykowskiego o bezzwłoczne uznanie ambasadora Francji w restaurowanej IV RP za persona non grata.

Haniebne stanowisko hierarchów francuskiego Kościoła Katolickiego - 31.10.2017

Do wściekłego ataku na katolicyzm oraz wspaniałą inicjatywę pani premier megamocnego rządu Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, twardą jak Margaret Thatcher, ale wrażliwą i ciepłą jak dziewczyna z południa Polski, Beatę Szydło, ochoczo przyłączyła się spenetrowana z całą pewnością przez agentów FSB i WSI hierarchia tak zwanej "diecezji" w Vannes, formułując ustami swego wikariusza generalnego, głęboko antywolskie i antykatolickie stanowisko, w którym posunęła się między innymi do oburzającego bluźnierstwa, twierdząc, że "usunięcie krzyża nie jest bluźnierstwem":

Przeprowadzka pomnika - 02.03.2018

Pomnik kupiła od miasta za 20 tys. diecezja w Vannes. Pomnik zostanie przeniesiony na koszt Kościoła z głównego placu kilkadziesiąt metrów dalej na prywatny teren, należący do prywatnego gimnazjum katolickiego Sacre-Coeur.

Przypisy

1)  Rada Stanu (fr. Conseil d'État) – we francuskim porządku prawnym organ opiniujący wszystkie projekty ustaw i dekretów autorstwa rządowego. Orzeczenia Rady Stanu w tym zakresie, wraz z uzasadnieniami, są publikowane i odgrywają olbrzymią rolę w praktyce ustrojowej. Organ ten pełni funkcję kontrolną wobec działań administracji i jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego.

Patrz też

Linki zewnętrzne