Zespół Macierewicza

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Nie badz obojetny.jpg
Przypadek.jpg

Zespół Macierewicza (ZM, łac.: Morbus Macierewiczi, ang.: Macierewicz Syndrome) - nowa jednostka chorobowa w psychiatrii.

Historia

Ten sam pacjent z nasilonym syndromem komponentu agresji

Pierwsze objawy odnotowano rano dnia 10 kwietnia 2010 roku pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, gdzie zaczęto rozgłaszać poglądy, iż prezydencki TU-154 rozbił się z powodu zamachu.

Przez kilkanaście miesięcy psychiatria próbowała zdefiniować nową jednostkę chorobową, która - jak wszystko wskazuje - jest wyjątkowo zjadliwą kombinacją innych schorzeń psychicznych (patrz: Objawy).

W dniu 08.07.2010 nowej jednostce chorobowej nadano oficjalną nazwę "Zespół Macierewicza". Warto dodać, że oficjalne jej ogłoszenie miało miejsce na terenie Sejmu RP.

Objawy klasyczne i syndromy współtowarzyszące

Uogólnione objawy schorzenia

 1. "Nie wolno zapomnieć o sprawie, która ciąży nad narodem polskim od blisko ośmiu lat, to jest sprawa dramatu smoleńskiego. Nie ma wątpliwości, że jak najszybciej musimy doprowadzić do wyjaśnienia, jak do tej zbrodni doszło. Musimy jasno postawić odpowiedzialność za śmierć polskiego prezydenta, polskich dwóch prezydentów, całego niemal Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wszystkich wojskowych, którzy dowodzili rodzajami sił zbrojnych, Ani Walentynowicz i innych wielkich postaci polskiego życia publicznego, którzy polegli pod Smoleńskiem. Nie wolno nam dopuścić do tego, by ta zbrodnia uszła płazem, by naród się nie dowiedział, kto jest odpowiedzialny i by ci odpowiedzialni, nawet jeżeli wymiar sprawiedliwości Polski nie będzie w stanie ich dosięgnąć, by nie zostali jasno wskazani i pokazani całemu światu" - Antoni Macierewicz w programie "Głos Polski" w Radiu Maryja i TV Trwam (18.01.2018)

Objawy charakterystyczne dla stanu ostrego

Objawykombinacją licznych zaburzeń znanych w psychiatrii, ze szczególnym naciskiem na:

 1. urojenia
 2. notoryczne mylenie faktów z wyobrażeniami
 3. paranoja
 4. mania prześladowcza
 5. agresja

Objawy współtowarzyszące to najczęściej:

 1. dewocja
 2. antysemityzm
 3. homofobia
 4. ksenofobia

Objawy charakterystyczne dla nieleczonego stanu przewlekłego - syndrom raportu (łac.: Fama syndrome)

 1. "Za kilka dni zostanie opublikowany raport zespołu parlamentarnego, który przedstawi dowody na to, że czarne skrzynki były sfałszowane. Że ten odczyt czarnych skrzynek, który był w Polsce, został przez Rosjan zmieniony" - Antoni Macierewicz w programie "Dziś wieczorem" w TVP Info (04.04.2014)
 2. "Pozwólcie, że zrobi to [ przedstawi dowody ] komisja w czasie, który uzna za właściwy, a nie jest on odległy, proszę się nie martwić. [...] Analizy i dowody, o których mówimy, to uzupełnienie, rozszerzenie i pogłębienie materiału dowodowego, który już w ciągu tych ubiegłych sześciu lat był zbierany zarówno przez naukowców z konferencji smoleńskich, jak i przez ekspertów zespołu parlamentarnego, przez badaczy, którzy zajmowali się tą kwestią za granicą. [...] To w większości jest podsumowanie materiału, który był znany, lecz który nie był eksponowany, bądź był ukrywany, bądź minimalizowany, ale oczywiście są też istotne elementy zupełnie nowe" - Antoni Macierewicz na konferencji prasowej w Warszawie (12.03.2017)
 3. "Badania dotyczące przyczyn katastrofy smoleńskiej potrwają jeszcze przynajmniej rok" - Antoni Macierewicz na zjeździe członków klubów "Gazety Polskiej" w Spale (18.06.2017)
 4. "Mniej więcej za rok powstanie raport końcowy w sprawie katastrofy smoleńskiej" - Antoni Macierewicz podczas prezentacji raportu technicznego podkomisji badającej zamach smoleński w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych w Warszawie (11.04.2018)
 5. "To zostanie w najbliższym czasie, mam nadzieję nie dłuższym niż rok, państwu w raporcie końcowym naszej komisji przedstawione" - Antoni Macierewicz podczas spotkania "Tragedia Smoleńska - stan badań na dzisiaj", zorganizowanego w Warszawie przez stowarzyszenia "Polska Jest Najważniejsza" i "Akcja Katolicka" (25.10.2018)
 6. "Śpieszymy się z naszym raportem. Żałujemy, że trwa to tak długo, ale zależy nam na wynikach badań od naszych współpracowników ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwecji" - Antoni Macierewicz na antenie Telewizji Republika (26.03.2019)
 7. "Na początku 2020 roku będzie gotowy końcowy raport w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Prace w tej sprawie prowadzi Podkomisja do spraw Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego " - Antoni Macierewicz do dziennikarzy (10.04.2019)
 8. "Postępowanie podkomisji smoleńskiej zakończy się jeszcze w tym roku. [...] Raport końcowy zostanie przedstawiony najpóźniej na początku 2020 roku" - Antoni Macierewicz w wystąpieniu podczas VI Forum Wolonijnego Narodowym w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii (05.05.2019)
 9. "Będzie raport końcowy - w tym roku albo na początku przyszłego. Wtedy tę sprawę szczegółowo [ opiszemy ], jak wyglądała kwestia poniesienia śmierci przez załogę i wszystkich będzie miał pan tam opisane. Wtedy do tego wrócimy" - Antoni Macierewicz na spotkaniu z Wolonią w mieście Mississauga w Kanadzie, odpowiadając na pytanie jednego z uczestników (08.09.2019)
 10. "Mówiłem o tym wielokrotnie, w tym roku będą wyniki badania uniwersytetu Wichita, który sprawdza i weryfikuje nasz raport techniczny. [...] Wtedy, gdy zakończone zostaną badania, zostaną one opublikowane - w końcu tego roku albo w styczniu przyszłego roku" - Antoni Macierewicz w Polskim Radiu 24 (15.10.2019)
 11. "Publikacja raportu o katastrofie będzie związana z 10. rocznicą tego wydarzenia. Wtedy zostaną przedstawione opinii publicznej podstawowe kwestie" - Antoni Macierewicz w Polskim Radiu 24 (17.02.2020)
 12. "Podkomisja do spraw Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem na 10 kwietnia [ 2020 ] przygotuje raport. [...] Niektóre jego elementy zapewne będą ogłoszone później" - Antoni Macierewicz na konferencji prasowej w Olsztynie (28.02.2020)
 13. "Skończyłem czytać brudnopis raportu, więc myślę, że on na czas będzie. [...] Proszę wybaczyć, ale nie będę teraz streszczał, nie będę streszczał raportu i wszystkie elementy tego raportu są, są ważne. Zarówno te, które dotyczą sposobu realizowania remontu, jak i te, które dotyczą technicznych aspektów tej tragedii, jak i te, które dotyczą fałszowania dokumentacji, fałszowania dowodów, niszczenia tych dowodów, no i przede wszystkim aprobaty przez administrację pana Donalda Tuska tego kłamstwa smoleńskiego, a nawet jego podsycanie, bo jeżeli urzędnicy państwowi, a przecież takimi byli członkowie komisji pana Millera, po prostu fałszują materiały dowodowe po to, żeby wyeliminować informacje o eksplozji, którą mają w ekspertyzie amerykańskiej na stole, którą mają dokładnie umiejscowioną i opisaną, i obradują jak lepiej napisać, żeby nie było słowo "eksplozja", żeby nie było słowa "wybuch". No to mamy do czynienia z po prostu najbardziej straszliwym przestępstwem" - Antoni Macierewicz w rozmowie z Dorotą Kanią na antenie Polskiego Radia 24 (09.03.2020)
 14. "Mamy bardzo szczególny czas związany zarówno z pandemią koronawirusa, jak i związany z Wielkim Tygodniem, więc prawdopodobnie przedstawienie szerzej tego raportu odbędzie się troszeczkę później, ale jest on gotowy. Podstawowe informacje są zebrane" - Antoni Macierewicz w rozmowie z TV Trwam (05.04.2020)
 15. "Publikacja [ raportu ] będzie musiała być przesunięta przynajmniej o kilka dni, ze względu na Wielki Tydzień oraz obostrzenia związane z koronawirusem" - Antoni Macierewicz w rozmowie z Polskim Radiem 24 (07.04.2020)
 16. "Szanowny Panie Senatorze, Odpowiadając na Pańskie pytania uprzejmie informujemy, co następuje: Na skutek stanu pandemii publikacja raportu musiała zostać przesunięta i nastąpi natychmiast, kiedy pozwolą na to okoliczności społeczne. Z poważaniem, Sekretarz Podkomisji [ Do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego ] Marta Palonek" (26.05.2020)
 17. "Raport i jego podstawowe wnioski, tezyoczywiście gotowe i to już przed 10 kwietnia. Będzie on opublikowany natychmiast, jak pozwolą na to sprawy związane z pandemią. Coraz bardziej odmrażamy różnego rodzaju dziedziny życia. Myślę, że będzie można też niedługo zrobić konferencję, na której raport zostanie przedstawiony. Nie sądzę, żeby mogło to się dokonać w trakcie kampanii wyborczej, więc sądzę, że zaraz po niej będzie to można opinii publicznej przedstawić" - Antoni Macierewicz w Radiu Maryja (05.06.2020)
 18. "Podstawowe tezy raportu smoleńskiego są przeze mnie już referowane. [...] Z jego fragmentami można zapoznać się co tydzień w Telewizji Republika" - Antoni Macierewicz na antenie Radia Wnet (15.07.2020)
 19. "Film to załącznik do raportu, który nie został jeszcze przyjęty. Może to nastąpić w ciągu kwartału. [...] Raport znajduje się w sejfie w siedzibie komisji. Gdy zostanie przegłosowany przez członków komisji, wtedy zostanie dostarczony [...] ministrowi obrony narodowej" - Antoni Macierewicz na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej (30.07.2020)
 20. "Sytuacja z pandemią jest naprawdę bardzo trudna. Raport wymaga głosowania i zapoznania się z materiałami ściśle tajnymi przez wszystkich członków komisji. Mam nadzieję, że uda się ten wymóg zrealizować i wtedy zostanie on opublikowany. Liczę, że te cztery tygodnie, które są przed nami, na tyle zmienią sytuację w Polsce albo znajdziemy jakieś inne rozwiązanie, które nie naruszy prawa, żeby to zrobić. Na to liczę" - Antoni Macierewicz na antenie Radia Maryja (14.03.2021)
 21. "Siedem miesięcy temu został opublikowany raport w wersji filmowej. Rosjanie pewnieświadomi, że mamy cały materiał dowodowy pokazujący ich odpowiedzialność, że ich kłamstwo smoleńskie zostało w sensie dowodowym zniszczone, w związku z tym jest robione wszystko, żeby ono nie dotarło do polskiej opinii publicznej, żeby nie stało się podstawą do działań prawnych, bo przecież sam raport jest punktem odniesienia dla prokuratury" - Antoni Macierewicz w nagraniu opublikowanym na stronach "Gazety Polskiej" (29.03.2021)
 22. "Raport jest podsumowaniem prac podkomisji smoleńskiej i zebraniem tez wszystkich opublikowanych przez nią dotąd materiałów, ale zawiera także nowe ustalenia, będące potwierdzeniem podstawowych tez Raportu Technicznego z 2018 roku. [...] Dzięki jednemu z rozdziałów raportu będzie można zobaczyć, a nawet usłyszeć, co naprawdę wydarzyło się nad Smoleńskiem. Istotne są też ustalenia związane z przygotowaniami do wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kto w nich brał udział i jak były one realizowane oraz jakie były związki ze służbami specjalnymi, nie tylko polskimi, ludzi, którzy decydowali między innymi o remoncie samolotu w Rosji" - Antoni Macierewicz w rozmowie z "Gazetą Polską (07.04.2012)
 23. 08.04.2021 -
  Raportwrocznice.jpg
 24. "Kończy się dyskusja nad pisemną wersją raportu i w najbliższych dniach przejdziemy do głosowania nad nią. Raport pokazuje to, co podejrzewaliśmy, a co było dokładnie opisane w raporcie technicznym w 2018 roku. Przyczyną zniszczenia samolotu była eksplozja, wybuch materiałów, których używali i używają lewaccy terroryści. One zostały znalezione w laboratoriach polskich, włoskich, amerykańskich i brytyjskich, które badały szczątki samolotu. Nie ma wątpliwości, że wybuch zniszczył Tu-154M" - Antoni Macierewicz na antenie TV Trwam (09.04.2021)
 25. "Nie widzę możliwości wyznaczania terminu [ publikacji raportu ]. Raport rzeczywiście jest, prace nad nim mają już charakter edytorski, ale to nie znaczy, że można narzucać komisji termin. [...] Została zatwierdzona filmowa wersja raportu, a nie pisemna, ostateczna wersja. Raport końcowy nie jest zatwierdzony" - Antoni Macierewicz podczas obrad sejmowej komisji obrony narodowej (27.04.2021)
 26. "To jest decyzja [ o terminie opublikowania raportu z prac Podkomisji Smoleńskiej ], która zostanie podjęta w odpowiednim czasie, na pewno, jestem przekonany, że będę mógł nie tylko panią, ale wszystkich państwa powiadomić. Jeżeli mi pani pozwoli na takie spotkanie, to chętnie się spotkamy i chętnie przekażę taką wiadomość, będzie to osobna decyzja komisji"Antoni Macierewicz w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie Polskiego Radia (03.09.2021)
 27. "Szanowni państwo, raport został przegłosowany przez całą komisję 10 sierpnia bieżącego roku i jest dostępny wszystkim rodzinom. Zostały one zaproszone na poniedziałek, dwa dni temu. [...] Jeżeli do kogoś zaproszenie na to spotkanie nie dotarło, to przepraszam za to. Jest raport dostępny. Zapraszam do komisji. Wszyscy państwo będziecie mieli go do dyspozycji" - Antoni Macierewicz w Sejmie, zwracając się do "Rodzin Smoleńskich" (15.09.2021)
 28. "Tak i owszem. [ podkomisja nadal pracuje ]. [...] To nie jest prawda. [ że komisja smoleńska zakończy prace do końca listopada ]" - Antoni Macierewicz w TVN 24 (03.12.2021)

Epidemiologia i terapia

Wszystko wskazuje na to, że ZM rozprzestrzenia się drogą metafizyczną. Nie opracowano jak dotychczas skutecznej metody kwarantanny. Stwierdzono jedynie, że rozwojowi ZM sprzyjają następujące czynniki:

 1. Oglądanie TV Trwam
 2. Słuchanie Radia Maryja
 3. Popieranie ogólnonarodowego Ruchu Oporu (od końca 2015 roku - Biało-Czerwonego Obozu)
 4. Czytanie "Naszego Dziennika", "Gazety Polskiej", a zwłaszcza "Gazety Polskiej Codziennie".

Mimo intensywnie prowadzonych badań, nie udało się opracować ani skutecznej psychoterapii (nieskuteczne okazało się zarówno stosowanie terapii zajęciowej, jak i typowe działania resocjalizacyjne), ani terapii farmakologicznej. Co więcej, ponad wszelką wątpliwość stwierdzono, że niektóre działania terapeutyczne (np. próby perswazji, satyra, logiczna rozmowa), prowadzą do nieplanowanego nasilenia niektórych objawów, a zwłaszcza agresji.

Linki zewnętrzne

Patrz też