Targowica

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja i charakterystyka

Targowica - wykorzystywany już od lat przez najwybitniejszych patriotów i erudytów niebywale użyteczny termin patriotycznej nowomowy.

Wyrażenie to jest synonimem słów zdrada lub zdrajcy i służy do precyzyjnego opisywania tych nielicznych grupek wszelkiej maści warchołów i wichrzycieli, którym nie w smak były świetlane rządy sprawowane w latach 2006 - 2007 przez pierwszy najlepszy w dziejach Wolski gabinet prezesa-premiera Jarosława Kaczyńskiego, jak też kontestujących procesy dobrej zmiany, wprowadzane obecnie przez drugi najlepszy w dziejach Wolski megamocny rząd Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego, wraz z całym Biało-Czerwonym Obozem.

Synonimy i wyrażenia bliskoznaczne

Przykłady perfekcyjnego użycia wyrażenia w mowie i piśmie

 1. "Nie dość, że były prezydent naruszył polską rację stanu, to jeszcze wprowadził Niemców w błąd, przekonując ich, że mieliby podstawy do zaostrzenia polityki wobec Polski, gdyby władzę ponownie objęło PiS. Takie zachowanie ma już u nas swoją nazwę: Targowica. To na podstawie opinii takich ludzi zagraniczne dwory wyrabiały sobie kiedyś opinię o Polsce jako kraju, w którym panuje chaos i który nie zasługuje na wolność. W taki sam sposób należy ocenić zachowanie A. Michnika, który wprowadził w błąd byłego prezydenta Czech Vaclava Havla, wzywającego do przysłania do naszego kraju zagranicznych obserwatorów na wybory" - Józef Szaniawski na łamach "Naszego Dziennika" (11.09.2007)
 2. "Na naszych oczach, środowiska postkomunistyczne, liberalne w kontekście ostatnich spotkań na Westerplatte stanęły w prawdzie dając świadectwo odrażającego wasalizmu: w walce o swoje partykularne interesy, gotowi są iść w ślady targowiczan. Byleby przywalić, byleby tylko PiS-wi było gorzej, za wszelką cenę albo i bez ceny! Tylko my! Przerażający kołowrót historii zaczepił o upiory z przeszłości" - w materiale odredakcyjnym na stronie www.pis.org.pl (08.09.2009)
 3. "Podsumowując ostatnia walkę nie sposób odnieść się do tej rzeszy litewskich pachołków na trybunach. Każdy z nich, mając walczyć z rywalem o tyle silniejszym i cięższym z jakim mi przyszło walczyć, narobiłby w gacie. To tchórzliwa hołota. Polska przez takich zdrajców zawsze traciła niepodległość. Wystarczy wspomnieć Targowicę. Mam nadzieje, że wszyscy zdążyliście ucałować w tyłek swojego litewskiego idola, który otwarcie zachęca polską młodzież do brania koksu" - Marcin Najman w oświadczeniu dla portalu wp.pl (03.05.2012) (pisownia i gramatyka oryginalne)
 4. "To nie Platforma Obywatelska, tylko Partia Oligarchów, rząd zdrady narodowej, koalicja Targowicy. Polacy muszą go obalić. Tak jak "Solidarność" komunę. Jedyną osobą, która dba o Polaków, jest Jarosław Kaczyński" - Marek Suski w wystąpieniu do związkowców w Miasteczku Emerytalnym przed Sejmem (10.05.2012)
 5. "Wszystkie te siły zła, międzynarodowe, masońskie, skierowanewłaśnie na Polskę. Chcą zniszczyć rodzinę, która jest podstawą wychowania w religijności. Zniszczyć małżeństwo, wprowadzić u nas demoralizację, zaczynając od malutkich dzieci. Kiedy władzę objął Tusk, niedługo zjawił się ambasador pewnego państwa, niewielkiego, ale wpływowego. I zażądał od rządu uciszenia Radia Maryja i TV Trwam. Władze słuchają zewnętrznych sił wrogich Polsce. To jest nowa Targowica" - ksiądz infułat Stanisław Mac w kazaniu na mszy rozpoczynającej manifestację w obronie TV Trwam w Rzeszowie (22.06.2013)
 6. "Targowica/opozycja organizuje przeciwko Polsce, przeciwko nam ośrodki zagraniczne, żąda by stosowały najcięższe sankcje wobec nas, POLAKÓW. Prawo i Sprawiedliwość, Sejm, Prezydent A.Duda, Premier B. Szydło i cały rząd wspierają swymi działaniami polskie rodziny, polskich przedsiębiorców, rolników - polskość.Dziś prosimy i wzywamy WSZYSTKICH patriotów, BY WSPARLI swe demokratyczne władze, które tego wsparcia dziś BARDZO POTRZEBUJĄ. By pokazali, że obecna polska TARGOWICA/opozycja-zdrajcy, kolejny raz w naszej historii knujący PRZECIWKO POLSCE jawnie, razem z naszymi zagranicznymi wrogami - NIE MA SZANS" - Krystyna Pawłowicz na facebooku (15.03.2016)
 7. "Nowa Targowica się pojawiła. Oskarżają Polskę. Mobilizują obce narody na forach międzynarodowych do nienawiści wobec Polaków, którzy mieli odwagę wybrać innych, a nie ich samych. Zdumiewające spojrzenie. To już się dawno nie powtarzało. Ale to nie jest chwałą tych ludzi, że zaufanie, którym zostali obdarzeni przez część narodu, wykorzystują przeciw ojczyźnie" - arcybiskup Józef Michalik podczas mszy rezurekcyjnej w Przemyślu (27.03.2016)
 8. "Tym, którzy dziś tak ochoczo chcą obalenia legalnego - polskiego rządu i obcej pomocy, a nawet i interwencji się dopraszają [...] warto przypomnieć lekcję polskiej historii. I dzień 9 maja 1794, kiedy to równo 222 lata temu na Rynku Starego Miasta w Warszawie stanęły szubienice dla zdrajców i sprzedajnych posłów. Taki był haniebny koniec Targowickiej Zdrady i jej autorów. Baczcie, więc Panowie Nowocześni, by historia nie zatoczyła koła i by polski lud ponownie nie musiał wymierzać historycznej sprawiedliwości. Zdrajcy, którzy zawiśli na Rynku Starego Miasta też byli majętni, ustosunkowani, pełni zaszczytów i poparcia na obcych dworach, ważniejszych nawet od Brukseli - dziś" - poseł Janusz Szewczak na portalu stefczyk.info (10.05.2016)
 9. "Część uczelnianej antypolskiej naukowej targowicy, haniebnie sprzeniewierza się akademickim i naukowym ideałom, wykorzystując cynicznie w swych biznesach powierzonych sobie młodych Polaków, których wcześniej pozbawiono w liceach wiedzy o współczesnej historii własnej ojczyzny. I którymi można dziś więc łatwo manipulować" - Krystyna Pawłowicz na Facebooku (06.01.2017)
 10. "Oto haniebna lekcja pogardy dla demokracji i własnego państwa ze strony ciągle żywej targowicy wśród części akademickich wykładowców i skutki wynaradawiania młodzieży przez lata antypolskich rządów PO, której zawołaniem było kredo jej lidera: "polskość to nienormalność". Takich obrońców doczekała Rzeczpospolita" - ibidem
 11. "Nie dbają o to, aby Polska była postrzegana w sposób uczciwy w PE. Nie dbają o dobrą opinię o Polsce. Wręcz szkodzą dobrej opinii. Podejmują działania i wystąpienia, które moglibyśmy nazwać zachowaniami przynależnymi Targowicy. Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że zarówno poseł Kudrycka, jak i poseł Boni, jak i przewodniczący Tusk, angażując się w wewnętrzny spór Polski, nie zachowując neutralności urzędniczej jemu przynależnej, działają na szkodę Polski" - europosłanka Naszej Partii Jadwiga Wiśniewska w programie "O co chodzi" w TVP Info (17.10.2017)
 12. "Jesteśmy atakowani przy użyciu kornika drukarza, zróżnicowanego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Wyciąga się argumenty nieracjonalne, czasem wręcz idiotyczne, żeby tylko Polsce dołożyć. Oczywiście te argumenty sufluje totalna opozycja, totalna Targowica, która przyjęła sobie za obowiązek źle mówić o swojej Ojczyźnie" - ibidem
 13. "Bardzo trudno będzie jeszcze w tym dochodzeniu do kompromisu z KE, ponieważ są tam "czynni szatani", nawiązując do "Chorału" Kornela Ujejskiego, którzy dbają o to, żeby do tego porozumienia nie doszło. Są to oczywiście politycy PO i jestosobą również w mojej ocenie Donald Tusk. [...] Politycy opozycji posunęli się ostatnio do tego, że grożą Polsce nie tylko sankcjami, ale tym, że dopóki oni nie dostaną z powrotem stołków, Polska nie będzie dostawać pieniędzy - że tak to załatwią, że będą pieniądze zamrożone, przeznaczone np. na rozwój Warszawy i dopóki Trzaskowski razem z ludźmi Hanny Gronkiewicz-Waltz nie będą dalej rządzić Warszawą, nie będzie pieniędzy. [...] Są to skandaliczne działania wycelowane wprost przeciwko interesowi Polski i przeciwko polskiej racji stanu. Jest to egoizm i działanie w imię własnych partykularnych interesów wprost wypływające z tradycji Targowicy" - wybitna przedstawicielka nurtu PiSjanistycznego w wolskim dziennikarstwie Joanna Lichocka w Sejmie (22.06.2018)
 14. "Obrzydliwe. W przeddzień rocznicy 100 lecia odzyskania niepodległości totalni porównują demokratycznie wybrany rząd do najeźdżców i zaborców. A dziennikarski fanklub Tuska jak zwykle zachwycony. Skoro w takiej poetyce opozycja ustawia dyskusję to powiem wprost: Targowica" - Sebastian Kaleta na Twitterze (10.11.2018)
 15. "To zaszczyt być na konwencji patriotów z PiS, po 2 latach 'kwarantanny' i wielka ulga nie być już w obozie Targowicy" - Jacek Saryusz-Wolski na Twitterze (09.03.2019)
 16. "Najlepszym przykładem było głosowanie [ nad rezolucją w sprawie praworządności w Wolsce i na Węgrzech ] w Parlamencie Europejskim. [...] Można powiedzieć, że duch Targowicy jest wiecznie żywy" - szef komitetu wykonawczego Naszej Partii Krzysztof Sobolewski w Polskim Radiu 24 (17.01.2020)
 17. "Jest rzeczą wstrząsającą rozwój ruchu targowickiego w Polsce - zarówno SLD, PSL, Platforma czy Koalicja Obywatelska opowiedziały się za rezygnacją z polskiej niepodległości, suwerenności. [...] Tak jakbym słyszał przywódców Targowicy. Jest to powtórzenie tych samych argumentów, słów, tej samej logiki. Imperatorowa Katarzyna jest światłością, która oświeca drogi Tuska. Dzisiajświatłościąludzie z UE, którzy każą zlikwidować polską niepodległość. To są słowa targowiczanina. Pan Tusk, który zaczął tę drogę, zwłaszcza wtedy, kiedy oddał śledztwo w sprawie dramatu smoleńskiego w ręce rosyjskie, konsekwentnie idzie drogą Targowicy. Skończy tak, jak wszyscy targowiczanie. Współczuję mu" - Antoni Macierewicz, komentując na antenie Polskiego Radia 24 rezolucję Parlamentu Europejskiego na temat stanu praworządności w Wolsce i na Węgrzech (18.01.2020)

Przykłady bezczelnego nadużycia wyrażenia przez totalną opozycję

 1. "Targowica walczyła z Konstytucją 3 maja i europejskim oddechem wolności i odnowy. Współczesną wersją targowicy jest PiS. To oni przecież walczą z konstytucją, wolnością i europejskością Polski. Realizują politykę, która służy Wschodowi, służy Rosji Putina. Ten, kto odwraca się tyłem do Europy, a to PiS robi w relacjach nie tylko z KE, Parlamentem Europejskim, ale i całą Unią Europejską, stoi twarzą do Putina." - niejaki Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (18.06.2018)
 2. "Zdrajcami i targowicą są ci, którzy naruszają polską praworządność. Osłabiają naszą rolę w UE, przez co tracimy znaczenie w Europie. A jeżeli nie ma nas w Europie, to idziemy w kierunku Rosji. Dlatego oni ciągną Polskę w stronę Rosji. To onitargowicą, a wy jesteście patriotami." - niejaki Marcin Matczak, rzekomo profesor podczas drugiego dnia bezpodstawnej rebelii pod Sądem Najwyższym związanej z efektami jedynie słusznej nowelizacji ustawy o SN (04.07.2018)

Najważniejsze osoby i podmioty będące Targowicą

Przytoczony powyżej niespotykanie bogaty materiał źródłowy pozwala na niebywale precyzyjne wskazanie zarówno poszczególnych osób, jak i wrogich organizacji dopuszczających się haniebnej zdrady Ojczyzny poprzez członkostwo w osławionej Targowicy:

Targowica u schyłku XX wieku

Patrz też