Lumpeninteligencja

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja i charakterystyka

Lumpeninteligencja - termin zapożyczony od felietonisty tygodnika "Wprost", prof. Jana Winieckiego. Oznacza osoby, które posiadają dyplom wyższej uczelni, a więc pod względem formalnym zaliczają się do inteligencji, lecz ich rzeczywisty poziom intelektualny jest niski lub, w najlepszym przypadku, rzemieślniczy i bardzo jednostronny, zaś charakter i osobowość są zupełnie nieukształtowane, bądź wręcz źle ukształtowane.

W IV RP lumpeninteligencję skutecznie rozszyfrował i błyskotliwie obnażył poseł PiS, Stanisław Pięta, aspirujący do grona Odnowicieli Wolski.

Przesądy lumpeninteligencji i metodyka ich zwalczania

  1. "Przesądem polskiej inteligencji jest pacyfizm, wiara w to, że można cokolwiek załatwić, jak nie zostaną wyprawieni na tamten świat w sposób nagły, drastyczny i nieprzyjemny. [...] No powiedzmy, wziąłbym tak z tuzin redaktorów "Gazety Wyborczej", ze dwa tuziny pracowników drugiej gwiazdy śmierci, centralnej dzisiaj, TVN-u, nie wspominam oczywiście o etatowych zdrajcach i sprzedawczykach, którzy zawsze nimi byli. [...] no jeżeli się tego nie rozstrzela, co dziesiątego, to znaczy, że hulaj dusza piekła nie ma" - Grzegorz Braun na spotkaniu z prawdziwymi patriotami w warszawskim "Klubie Ronina" (10.09.2012)
  2. "Myślę sobie, że mówiąc "co dziesiątego" [ dziennikarza "Gazety Wyborczej" i TVN rozstrzelać ] chyba nie doszacowałem, sądząc po rozmiarach tego, co się teraz rozpętało. Ja jestem państwowcem, fanem państwa polskiego - chciałbym, żeby istniało. Śmiertelnie zagraża państwu bezkarne obnoszenie się z zaprzaństwem i zdradą. Jest to praktyką w obu tych gwiazdach śmierci [...] i w gwieździe śmierci na Czerskiej i w tej drugiej, o której mówiłem" - Grzegorz Braun na antenie "Polsat News" (26.11.2012)
  3. "Jeśliby to ode mnie zależało, wyrzuciłbymczerwoną lumpeninteligencję [ strajkujących nauczycieli ] na pysk! Ten protest jest podyktowany celami politycznymi i przykro, że są tacy nauczyciele, którzy nie liczą się z dobrem polskich dzieci, polskiej młodzieży. ZNP to postkomunistyczna, progenderowa i prorosyjska organizacja." - Stanisław Pięta dla "Super Expressu" (31.03.2017)

Patrz też

Linki zewnętrzne