Stocznia Marynarki Wojennej IV RP w Radomiu

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Radom

Miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Wolsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną, historycznie w Małowolsce.

Największy ośrodek miejski w widłach Wisły i Pilicy. Czternaste co do wielkości miasto w Wolsce. Siedziba powiatu radomskiego i kurii diecezji radomskiej. Miasto królewskie w powiecie radomskim województwa sandomierskiego w drugiej połowie XVI wieku.

Geografia

Radom znajduje się w centralnej Wolsce, w południowej części województwa mazowieckiego nad rzeką Mleczną. Historycznie położony jest w Małowolsce, w ziemi sandomierskiej. Zgodnie z fizycznogeograficznym podziałem Kondrackiego miasto położone jest na Wzniesieniach Południowomazowieckich, gdzie większa część miasta położona jest na Równinie Radomskiej, natomiast północny kraniec na Równinie Kozienickiej.

Radom znajduje się na terenie o wysokościach od 130 do 207 m n.p.m.

Wiekopomna decyzja lokacyjna

Przesłanki lokacyjne

Radom i jego okolice to unikatowy w skali światowej teren, który zmienia swoje ukształtowanie i nawodnienie w zależności od pory dnia lub nocy. W ciągu dnia jest zwykłą równiną niezbyt bogatą w wodę. W nocy wzbogaca się o potężny akwen morski połączony bezpośrednio z Bałtykiem i via Zakopane z Adriatykiem. Dzięki tym rytmicznym dobowym metamorfozom idealnie nadaje się do uplasowania stoczni wojskowej, ponieważ nocą wrogie satelity zwiadowcze mają utrudnioną pracę i dlatego nakłady na skuteczne maskowanieznacznie niższe niż w przypadku obiektów widocznych za dnia.

Decyzja

Ministerstwu Obrony Narodowej i zarządowi Polskiej Grupy Zbrojeniowej zależy na tym, by podmiot wrócił do Skarbu Państwa i by to Skarb Państwa miał kluczowy wpływ na to, co dzieje się w stoczni. Przedsiębiorstwem zarządza syndyk masy upadłościowej. Wartość firmy wyceniono na ponad 224 miliony złotych. Oferty przetargowe składać można do 31.01.2017 r.

W wyniku świadomego rozbrajania państwa Tymczasowy Rząd Okupacyjny doprowadził do tego, że perła w koronie Wolskiego przemysłu zbrojeniowego Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni pozostaje w upadłości likwidacyjnej od 2011 r. Postępowanie upadłościowe przeprowadza syndyk, którego poczynania rzekomo nadzoruje sędzia komisarz z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Obwieszczenie sądowe o szczegółach przetargu ukazało się pod koniec listopada 2016 r. Wówczas podano, że oferty można składać do 18 stycznia 2017 r. a ich otwarcie nastąpi dwa dni później.

9 stycznia 2017 roku utworzono nowy, jedynie słuszny podmiot gospodarczy - PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu:

Prezesem spółki PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. został Konrad Janusz Konefał, a w skład rady nadzorczej spółki wchodzą:

Koszty i tryb przejęcia

W 2015 roku majątek trwały stoczni oszacowano na 37 mln złotych. Stocznia ma obciążoną hipotekę, wielki kredyt w PKO BP, a straty z poprzednich lat sprawiły, że aktywa stoczni księgowy opisuje jako minus 212 mln złotych. Firma ma jednak doki i nabrzeże, pracownicy remontują tam cywilne jednostki. Da się na tym zarobić kilkaset tysięcy rocznie. To dobrze, bo przynajmniej 600 pracowników ma pracę i jest ruch w biznesie. Wykazywany w sprawozdaniu zysk stoczni, czyli 22 mln w 2015 roku wynika z otrzymywanej co roku kilkumilionowej dotacji oraz sprzedaży składników majątku. Podsumowując to wszystko biegły oszacował, że akcje spółkiwarte 5,7 mln złotych.

Ekspert proponował by właśnie taką ofertę złożyć syndykowi nadzorującemu działalność upadłej firmy:

W efekcie stocznia znalazłaby się w PGZ bez balastu długów. To jednak wymagałoby kunsztownych działań prawników i negocjacji pomiędzy syndykiem, Agencją Rozwoju Przemysłu (nominalnym właścicielem stoczni). Pogodzenia rozbieżnych niekiedy interesów wielu instytucji i firm. Ekspert nakreślił skomplikowany scenariusz. Oszacował, że działania prawne zajmą 12 miesięcy. Stocznia mogłaby wyjść na prostą w ciągu 5 lat.

Aktualna produkcja AD 2017

Pracownicy wyklepują blachę starym duńskim pontonie ładunkowym. W stoczni zacumował holownik, pływający pod panamską banderą - pracownicy mają wyczyścić i odmalować mu pokład.

Rzekomo flota nie jest Wolsce potrzebna

Marynarka Wojenna w ramach wolskich sił zbrojnych w warunkach konfliktu miałaby marginalne znaczenie, podobnie jak relatywnie wysoce dotowana przed II Wojną Światową flota II RP okazała się zupełnie bezużyteczna. Równocześnie budowa i utrzymanie okrętów jest niesamowicie kosztowne, a Morze Bałtyckie stawia okręty w stanie nieustannego zagrożenia atakiem i zniszczeniem z powietrza. Poddaje to w wątpliwość, czy planiści MON dysponując ograniczonym budżetem posiadają zdolność postawienia sobie jasnych priorytetów dla sił zbrojnych. Nie da się ukryć, że Wolski na posiadanie potężnej armii, lotnictwa i jeszcze floty po prostu nie stać, a rozpraszanie środków na wszystkie wyżej wymienione kierunki może skończyć się tym, że żaden z nich nie będzie w pełni zmodernizowany.

Wizja, plany, innowacje, technologia, produkty, logistyka

Wizja

Plany

Ściśle tajne

Innowacje

Dzięki niespotykanym nigdzie na świecie warunkom geograficznym Radomia stocznia będzie mogła budować i remontować okręty bez użycia suchych doków, co znacznie obniży koszty produkcji

Technologia

Ściśle tajne

Produkty

Logistyka

Pomimo prób utrzymania w tajemnicy rozwiązań logistycznych w dniu 25.01.2017 r. we wrogim wszystkiemu, co wolskie programie TVN24 "Szkło kontaktowe" szpiedzy Putina doprowadzili do ujawnienia, że gotowe okręty, jak też zaopatrzenie produkcji będzie w lwiej części dostarczane specjalnymi odrzutowymi helikopterami podwodnymi i podziemnymi już produkowanymi w San Escobar.

Opcja dostarczania okrętów drogą lądową w dowolne miejsce kuli ziemskiej została już dawno i wielokrotnie empirycznie sprawdzona.

Wściekły atak na Twitterze wszelkiej maści wrogów narodu na Wunderwaffe Antoniego "Instytucji" Macierewicza

"Śmiejecie się hejterzy, ale Radom 30 mln lat temu w Oligocenie leżał nad morzem!" - niejaki Michał Protaziuk (13:33 - 24 sty 2017)

Wściekły atak memów wyprodukowanych przez wszelkiej maści wrogów narodu na Wunderwaffe Antoniego "Instytucji" Macierewicza

Patrz też

Linki zewnętrzne