Andrzej Rosiewicz

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Andrzej Rosiewicz (ur. 1 czerwca 1944 r. w Warszawie) – najwybitniejszy wolski piosenkarz estradowy, kompozytor i satyryk.

Andrzej Rosiewicz uświetnia konwencję PiS
Jarosław Kaczyński zachwycony występem Rosiewicza
Artysta wręcza płytę z własnoręcznym autografem licznie zgromadzonemu fanowi twórczości patriotycznej

Działalność artystyczna w PRL i III RP

Andrzej Rosiewicz zaczął swoją karierę jeszcze w latach 60, występując z zespołem jazzu tradycyjnego "Hagaw". W roku 1978 rozpoczął występy solowe, a od połowy lat 90 zaczął nagrywać disco polo.

Już w 1988 roku Rosiewicz dał się poznać jako twardy krytyk komunizmu i prekursor filozofii PiSjanizmu. W akcie desperackiej odwagi, bohaterski ten artysta nie zawahał się wyśpiewać prosto w oczy ostatniego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Michaiła Gorbaczowa, piosenki "Michaił, Michaił", w której poddał jego metody i osiągnięcia miażdżącej krytyce.

Działalność artystyczna w IV RP

Andrzej Rosiewicz związał się z Radiem Maryja, dla którego tworzy piosenki satyryczne, komentujące scenę polityczną (odtwarzane często w trakcie audycji "Rozmowy niedokończone").

W swoich odważnych utworach z tego okresu, artysta obnaża i potępia zakłamaną ideologię łże-elit, przeciwstawia się wściekłym atakom członków zbrodniczego Układu na odnowicieli i IV RP oraz ośmiesza ideologię rozpasanego liberalizmu.

Z jego talentu korzystała także Partia, dla której na zjazd partyjny skomponował i tam wykonał kilka nowych piosenek chwalących rządy PiS:

Głęboko patriotyczne zaangażowanie artysty po stronie sił postępu i rozwoju, naraża go na wściekłe ataki ze strony obrońców starego reżimu oraz nieustanne prześladowania przez przestępcze bojówki liberałów, którzy - jak na przykład na festiwalu Opole 2007 - zakłócają jego koncerty, tłumnie i ostentacyjnie opuszczając w ich trakcie salę lub amfiteatr.

W dniu 11.01.2008 niezliczone rzesze fanów piewcy pieriestrojki doczekały się wreszcie kolejnej wybitnej płyty niestrudzonego wieszcza PiSjanizmu: w dniu tym w księgarni "Naszego Dziennika" w Warszawie odbyła się prezentacja płyty "IV Stańczyk RP", na której sam autor rozdawał swe cenne autografy!

Na płycie znajdują się przede wszystkim utwory zaangażowane politycznie, świadczące o głębokim patriotyzmie artysty, do których zaliczyć można tak ważne i głeboko poruszające arcydzieła, jak:

Ponadto na płycie znajdują się także starsze, popularne już przed laty, piosenki:

  • "Ta rączka"
  • "Maryś, come back"
  • "Czy czuje Pani czaczę?"
  • "Najwięcej witaminy"

O nieprawdopodobnym wręcz powodzeniu tej zaangażowanej i demaskatorskiej płyty świadczyć może fakt, że w obliczu zagrożeń związanych z kłębiącymi się tłumami fanów chcących nabyć płytę, jej sprzedaż musiała zostać zawieszona, a cały nakład został rozprowadzony jako bezpłatny dodatek do jubileuszowego (10-lecie!) numeru "Naszego Dziennika".

Inne znane przeboje

Patrz też

Linki zewnętrzne