Andrzej Rosiewicz
Andrzej Rosiewicz (ur. 1 czerwca 1944 r. w Warszawie) – najwybitniejszy wolski piosenkarz estradowy, kompozytor i satyryk.


Spis treści
Działalność artystyczna w PRL i III RP
Andrzej Rosiewicz zaczął swoją karierę jeszcze w latach 60, występując z zespołem jazzu tradycyjnego "Hagaw". W roku 1978 rozpoczął występy solowe, a od połowy lat 90 zaczął nagrywać disco polo.
Już w 1988 roku Rosiewicz dał się poznać jako twardy krytyk komunizmu i prekursor filozofii PiSjanizmu. W akcie desperackiej odwagi, bohaterski ten artysta nie zawahał się wyśpiewać prosto w oczy ostatniego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Michaiła Gorbaczowa, piosenki "Michaił, Michaił", w której poddał jego metody i osiągnięcia miażdżącej krytyce.
Działalność artystyczna w IV RP
Andrzej Rosiewicz związał się z Radiem Maryja, dla którego tworzy piosenki satyryczne, komentujące scenę polityczną (odtwarzane często w trakcie audycji "Rozmowy niedokończone").
W swoich odważnych utworach z tego okresu, artysta obnaża i potępia zakłamaną ideologię łże-elit, przeciwstawia się wściekłym atakom członków zbrodniczego Układu na odnowicieli i IV RP oraz ośmiesza ideologię rozpasanego liberalizmu.
Z jego talentu korzystała także Partia, dla której na zjazd partyjny skomponował i tam wykonał kilka nowych piosenek chwalących rządy PiS:
Głęboko patriotyczne zaangażowanie artysty po stronie sił postępu i rozwoju, naraża go na wściekłe ataki ze strony obrońców starego reżimu oraz nieustanne prześladowania przez przestępcze bojówki liberałów, którzy - jak na przykład na festiwalu Opole 2007 - zakłócają jego koncerty, tłumnie i ostentacyjnie opuszczając w ich trakcie salę lub amfiteatr.
W dniu 11.01.2008 niezliczone rzesze fanów piewcy pieriestrojki doczekały się wreszcie kolejnej wybitnej płyty niestrudzonego wieszcza PiSjanizmu: w dniu tym w księgarni "Naszego Dziennika" w Warszawie odbyła się prezentacja płyty "IV Stańczyk RP", na której sam autor rozdawał swe cenne autografy!
Na płycie znajdują się przede wszystkim utwory zaangażowane politycznie, świadczące o głębokim patriotyzmie artysty, do których zaliczyć można tak ważne i głeboko poruszające arcydzieła, jak:
- "Wystarczą cztery Tuski" (no i porządek pruski)
- "Wystarczą cztery Tuski" (a zbierać będziem puszki) - wersja alternatywna, nawiązująca - według deklaracji artysty - do planów PO wprowadzenia podatku liniowego
- "Zbudujemy autostrady"
- "Madam Zyta"
- "Suchary na Sacharze"
- "Cud gospodarczy"
Ponadto na płycie znajdują się także starsze, popularne już przed laty, piosenki:
O nieprawdopodobnym wręcz powodzeniu tej zaangażowanej i demaskatorskiej płyty świadczyć może fakt, że w obliczu zagrożeń związanych z kłębiącymi się tłumami fanów chcących nabyć płytę, jej sprzedaż musiała zostać zawieszona, a cały nakład został rozprowadzony jako bezpłatny dodatek do jubileuszowego (10-lecie!) numeru "Naszego Dziennika".
Inne znane przeboje
- "Chłopcy radarowcy"
- "Graj cyganie, graj"
- "Czterdziestolatek"
- "Wstawaj Zenek do roboty!"