Kabaret - Debiutanckie tournee 2005 - 2006

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Debiutanckie tournee 2005 - 2006

Wśród wielu brawurowo wykonywanych w latach 2005 - 2006 przez trupę kabaretową pod nazwą "Bracia Mniejsi" "Zjawisko biologiczne" numerów, na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim takie skecze, jak:

 1. 05.09.2005 - "Seks, nie twierdzę, że jest nieistotny, natomiast nie jest esencją życia" - kandydat na prezydenta Lech Kaczyński w wywiadzie dla Wirtualnej Polski
 2. 02.11.2005Mały Książę jako elekt, a więc będąc jeszcze formalnie osobą prywatną, leci na urlop do Neapolu państwowym Tu-154 (ok. 180 miejsc). Gdy prezydent Kwaśniewski latał już jako urzędujący prezydent do Juraty małym Jakiem-40, to Bracia Mniejsi Zjawisko biologiczne i ich partyjni koledzy kipieli oburzeniem.
 3. 23.11.2005 - "Człowiek nie skazany sądem nie jest człowiekiem, który jest, no, skazany"Jan Szyszko, Minister Środowiska w wywiadzie dla "Faktu".
 4. 08.02.2006Pierwsza Dama przy wylocie z małżonkiem do USA paraduje na stopniach prezydenckiego samolotu z foliową torbą reklamową Galerii Centrum. Kanapki na drogę?
 5. 10.02.2006 - "Od prezydenta Busha dowiedziałem się rzeczy, o których nie można przeczytać w prasie, i ja o nich też prasie nie powiem" - Lech Kaczyński do dziennikarzy podczas wizyty w USA
 6. 20.02.2006marszałek Sejmu Marek Jurek zamówił dla kelnerów restauracji sejmowej, którzy mają obsługiwać marszałków, trzy komplety smokingów! Wreszcie będzie elegancko, a przy okazji tanie państwo.
 7. 28.02.2006 - "Oddzielmy te plany ustawowe, które są realizowane, bo one są zrealizowane zgodnie z faktem, od pewnych filipinek" - Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z reporterem TVN 24]
 8. 08.03.2006 – podczas wizyty w Niemczech Mały Książę nie zauważa wyciągniętej ręki pani kanclerz i szczerzy się do kamer TV i aparatów fotoreporterów. Wypowiedzianego dyskretnie przez panią Angelę Merkel tekstu "shake hand, shake hand" Jego Ekscelencja oczywiście nie rozumie i tylko szczerzy się jeszcze bardziej, a Merkelowa stoi dalej z wyciągniętą prawicą.
 9. 20.03.2006 – na samochodzie Małego Księcia, którym zajechał na oficjalne spotkanie z generalicją Wojska Polskiego powiewa flaga Indonezji (patrz: Wolska).
 10. 25.03.2006przy okazji przyjmowania białoruskiej delegacji w pałacu prezydenckim, Mały Książę wręcza jednej z pań kwiaty łodygami do góry.
 11. 28.03.2006 – przyznanie generalissimusowi Jaruzelskiemu Krzyża Zesłańców Sybiru, ustanowionego w 2003 r. jako "wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości". Rzecznik prezia minister Maciej Łopiński skomentował to: "Prezydent nie czyta wszystkich wniosków"
 12. 18.04.2006 - "Co do naszej uczciwości, lojalności i dotrzymywania słowa, tego nam nikt zarzucić nie może"Andrzej Lepper w wywiadzie na antenie RMF FM
 13. 06.05.2006Mały Książę w wywiadzie dla Polskiego Radia po konferencji "Wspólna wizja na rzecz wspólnego sąsiedztwa", w czasie której spotkał się między innymi z prezydentem Gruzji, Saakaszwilim, mówi: "[...] rozmawiałem z panem prezydentem Juszczenką, z panem prezydentem Dżugaszwili, prezydentem Gruzji".
 14. 04.07.2006Mały Książę nie może wziąć udziału w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego z powodu sraczki, spowodowanej stanem silnego wzburzenia w wyniku cynicznej prowokacji w brukowcu "Die Tageszeitung". Kancelaria prezydenta zamiast wydać normalny komunikat lekarski o stanie zdrowia głowy państwa, poinformowała w półsłówkach o "niedyspozycji gastrycznej" i o tym, że Jego Ekscelencja "nie może stać i siedzieć".
 15. 10.07.2006 - "Dla mnie, raz dane słowo, jest święte i sądzę, że dla koalicjantów także" - Jarosław Kaczyński dla "Życia Warszawy".
 16. 14.07.2006 – w trakcie uroczystości zaprzysiężenia rządu Wielkiego Brata Mały Książę znowu wręczał kwiatki łodygami do góry – tym razem pani minister Fotydze.
 17. 18.07.2006prapremiera telewizyjna (TVN 24) kultowego skeczu pt. "Irasiad".
 18. 19.07.2006"Jarosław Kaczyński przez ostatnie 16 lat nigdy się nie pomylił" - szef klubu PiS Marek Kuchciński w czasie debaty sejmowej po exposé Wielkiego Brata.
 19. 19.07.2006"Nie można zmieniać płci kilkakrotnie w ciągu życia, czego uczono młodych ludzi w Polsce"stwierdził podczas tej samej debaty Giertych, po czym swobodnie zwrócił się do marszałka Jurka per "Pani Marszałek", debata po exposé premiera.
 20. 19.07.2006"Szkoła musi przekazywać młodym Polakom pewien korpus wiedzy"ibidem.
 21. 19.07.2006"Kobieta rodzi jedno koma trzy dziesiąte dziecka"poseł Dobrosz z LPR, debata po exposé premiera.
 22. 21.07.2006 – w wywiadzie Beaty Michniewicz z Małym Księciem w "Salonie Politycznym Trójki" o strategii niepojawiania się razem z Wielkim Bratem: "Mogą być wyjątki od tej reguły. Czasami pojawiamy się razem, ale rzeczywiście, nie zdarza się to często. Myślę, że tak będzie chociażby na przykład z okazji święta narodowego na Placu Zwycięstwa" (właść.: Placu Piłsudskiego).
 23. 22.07.2006 – w wywiadzie dla "Dziennika" prezio powiedział też, "że podjęcie dzisiaj rewolucji, która np. doprowadziłaby do sprawiedliwej dystrybucji majątku narodowego przejętego po roku 1989, do wywłaszczenia obecnych oligarchów, jest w sytuacji przynależności Polski do UE całkowicie niemożliwe".
 24. 15.08.2006 – defilada i odprawa wart z okazji Święta Wojska Polskiego: Mały Książę, obawiając się prawdopodobnie zamachu ze strony własnego wojska, maszeruje przed frontem kompanii honorowej w towarzystwie dwóch rosłych BOR-owców w ciemnych okularach, niosących wielkie czarne teczki z kuloodpornymi ekranami ochronnymi. Ta obstawa była przy Małym Księciu nawet przy składaniu kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
 25. 19.08.2006 – w konkursie Miss Polonia 2006 zwyciężyła Marzena Cieślik. Dziwnym zbiegiem okoliczności, panna Marzenka w swoim kwestionariuszu udostępnionym na stronach TVP, opisała ideał Polaka: "Uczciwy i mądry jak bracia Kaczyńscy, charyzmatyczny jak Marcinkiewicz, sprawiedliwy jak Ziobro, odważny jak Wassermann, nieugięty jak Dorn, bezkompromisowy jak Wildstein, opiekuńczy jak Religa, przystojny jak Olejniczak". Stwierdziła też, że według niej Polską rządzą odpowiednie osoby. Co ciekawe, analizując kilka dni przed wyborem kwestionariusze kandydatek tygodnik "Nie" bezbłędnie przewidział jej zwycięstwo, co sugeruje, że wynik wyborów był ustawiony przez wrogów narodu, a treść kwestionariusza to cyniczna fałszywka (jak lojalka Wielkiego Brata).
 26. 05.09.2006 – w brawurowym występie retransmitowanym przez "Panoramę", Mały Książę w przemówieniu wygłoszonym podczas wizyty na Litwie był łaskaw wymienić dwie organizacje, do których Polska z Litwą razem należą: "Pakt Północnoatlantycki i NATO".
 27. 07.09.2006 – mimo, że sąd nakazał mu to prawomocnym orzeczeniem, Mały Książę od września 2004 nie przeprosił Mieczysława Wachowskiego za nazwanie go wielokrotnym przestępcą. Na pytania Kamila Durczoka w "Kontrwywiadzie" RMF FM: "Czy jest coś, co urząd prezydenta, osoba prezydenta albo pan są w stanie uszanować, skoro prawomocne orzeczenie sądu to jest coś, czego nie trzeba uszanować? Gdzie jest porządek konstytucyjny? Ponadto pana szef zasugerował, że niektóre sprawy trzeba będzie jeszcze raz rozpatrzyć?", Aleksander Szczygło, szef Kancelarii Prezydenta krótko odpowiada: "To jest niegrzeczne z pana strony". Skecz ten ilustruje kwintesencję IV RP: Głowa państwa elementarne poszanowanie prawa ma gdzieś, a każdy kto śmie o to zapytać, to zakłamany łże-dziennikarzyna, niewychowany komuch, łże-elita albo co. Skecz stawia też przed wyrobionym widzem pytanie, jak można darzyć szacunkiem prezydenta państwa, gdy ten odmawia wykonania ciążącego na nim prawomocnego wyroku sądu cywilnego.
 28. 07.09.2006komentując wyrok w rozprawie lustracyjnej Zyty Gilowskiej, Pierwszy Po Bracie był łaskaw stwierdzić: "Pani sędzia Mojkowska nie jest osobą, której nazwiska nie znam. Wiem z jakich środowisk się wywodzi. To nie powinno mieć żadnego znaczenia, ale wczoraj straciłem tę pewność, że to takiego znaczenia nie ma". Skecz ten prowokuje do zastanowienia się, czy w jakimkolwiek cywilizowanym kroju europejskim mogłoby się zdarzyć, że prezydent opowiada, że słyszał o pani sędzi, która wydała wyrok, różne brzydkie rzeczy, ale nie powie jakie?
 29. Calujeraczki2.jpg
  12.09.2006Geniusz Mazowsza witając się z ministrami przed posiedzeniem rządu usiłował pocałować w rękę pana ministra Sikorskiego
 30. 12.09.2006premier Dorn miał być gościem programu Doroty Gawryluk "A dobro Polski?" w TVP1, w którym miał o Polsce debatować z wicepremierami Lepperem i Giertychem. Pan premier stwierdził, że Gawryluk uprzedziła go tylko o obecności Leppera. Jak stwierdził – "[...] przygotował się do dyskusji z Lepperem, a do dyskusji z Giertychem przygotowany nie był". W proteście nie wszedł do studia, w którym dziennikarka z wicepremierami na niego czekała, a zdenerwowany Dorn na telewizyjnym korytarzu krzyczał, że Gawryluk "jest bezczelna i nieprofesjonalna, nie powinna pracować w telewizji". Premier zapowiada, że wyśle do prezesa TVP skargę na Dorotę Gawryluk i domaga się od niej ...przeprosin. Okazało się więc, że czasy kiedy politycy grożą dziennikarzowi wylaniem z pracy, nie minęły, a nawet wprost przeciwnie. Pojawia się też skądinąd interesujące pytanie, dlaczego do rozmowy z kolegami wicepremierami z tego samego rządu potrzebne są intensywne przygotowania
 31. 14.09.2006 - "Czasem sprzątaczka wie więcej, niż się wydaje"Jerzy Kęcik szef Rady Nadzorczej "Radia PIK" do dziennikarzy, komentując wdrożenie w radiu lustracji obejmującej nie tylko dziennikarzy i redaktorów, ale również pracowników technicznych, sekretarki, księgowe, kierowców, konserwatorów, a nawet sprzątaczki
 32. 28.09.2006"I dla nich robienie burz w szklance wody to woda na młyn"Mały Książę o przeciwnikach ("nie chciałby używać słowa wróg"), którzy "chcą, by rola naszego państwa w UE czy w NATO nie była rolą podmiotową", w wystąpieniu na zjeździe "Solidarności".
 33. 06.10.2006"Ukraina to ważny sąsiad równo Czech, jak i Polski" – taką kategoryczną deklarację rewidującą europejskie granice przedstawił w wywiadzie udzielonym dziennikarzom czeskiego tygodnika "Tyden" Mały Książę. "To uogólnienie, skrót myślowy, z pewnością Lechowi Kaczyńskiemu chodziło tu o symboliczne określenie", stwierdził minister Krawczyk z Kancelarii Prezydenta w rozmowie z reporterem RMF FM. Ostrze tego skeczu wymierzone jest przede wszystkim w wykształciuchów, którzy uważają, że zjedli wszystkie rozumy.
 34. 10.10.2006"Jestem przeciwny wyborom, ponieważ nawet gdybyście je przygniatająco wygrali to i tak będziecie zmuszeni do rządzenia przy pomocy rozporządzeń"Mały Książę na spotkaniu z przedstawicielami wrażej PO. W tym skeczu artysta w subtelny sposób zasygnalizował, że uniemożliwi rządzenie jakiemukolwiek rządowi bez pisiorów.
 35. 20.10.2006 – w wywiadzie dla "The Times" Mały Książę oznajmił, że w naszej armii jest za dużo homoseksualistów. Zachowując pełną dyskrecję, nie ujawnił jednak źródeł wiedzy na ten temat.
 36. 25.10.2006"W pewnym okresie zaczęto mylić lustrację z ujawnieniem wszystkich aktów"Mały Książę w wypowiedzi na antenie TVP. Skecz ten jest jednym z elementów twórczego wkładu lidera kabaretu w rozwój języka polskiego (patrz Genialny Językoznawca)
 37. 04.11.2006ogłoszono wspaniały sukces policji, polegający na zatrzymaniu osoby rzekomo zamieszanej w podłożenie piętnastu atrap bomb w październiku 2005 r. w Warszawie. Akcja z atrapami bomb przypisywana była (nieistniejącym zresztą) organizacjom "Brygady GayPower" i "Silny Pedał". Po drobiazgowym ponad rocznym śledztwie policja wpadła na trop powiązań z zamachem Romana W., dyrektora artystycznego jednego z klubów dla gejów. Klub ten wykupił prawo do umieszczenia swojego logo na opakowaniu napoju energetyzującego o nazwie "GayPower", więc trop jest wyraźny, a dowody porażające. Niestety, opanowany przez wrogów narodu sąd nie zdecydował się - wbrew miażdżącym przecież dowodom - na aresztowanie podejrzanego i polecił go zwolnić.
 38. 07.11.2006"Mam świadomość, że część Polaków, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii nadal pobiera zasiłki w Polsce. Jest to coś, z czym chcemy walczyć. [...] Zdaję też sobie sprawę, że dla wielu z natury nieudolnych osób Wielka Brytania jest punktem docelowym w poszukiwaniu lepszego życia. [...] Tysiące Polaków przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, którzy kończą tu jako bezrobotni i bezdomni"Mały Książę w wystąpieniu przed siedzibą premiera Tony'ego Blaira na Downing Street 10. W uzupełnieniu występu, inny członek grupy, Maciej Łopiński powiedział, że w przedstawieniu nie użyto słowa nieudolni, ale niezaradni, co dramatycznie zmienia sens skeczu.
 39. 18.11.2006 - "Nie może być tak, żeby głosować inaczej niż kierownictwo! Może w Anglii są takie jaja, ale to jest awuesizacja partii i to odradzam. Jarosław Kaczyński nigdy nie pozwoli na awuesizację PiS. Musi być dyscyplina. Mamy pootwierane tyle frontów, że jeśli pozwolimy sobie teraz na różnice w głosowaniach, to jesteśmy rozjechani w minutę" - Jacek Kurski dla "Dziennika"
 40. 08.12.2006"A dlaczego Polska ma nadawać po esperancku, jeżeli Izrael nie nadaje po esperancku?" – wiceprezes Polskiego Radia S.A., znany odnowiciel Jerzy Targalski, uzasadniając swoją decyzję o zaprzestaniu emisji audycji w języku esperanto.
 41. 14.12.2006"Jeszcze jedno pytanie. Ale nie od tej »małpy w czerwonym«" - wypowiedź prezydenta na konferencji prasowej w Brukseli.
 42. 14.12.2006"A nie »Netherland«?" - szczerze zdziwił się pan prezydent, gdy tłumaczka słowo »holenderski« przetłumaczyła na angielski jako »dutch« na konferencji prasowej w Brukseli.
 43. grudzień 2006 – w gabinecie politycznym wicepremiera Andrzeja Leppera pracuje klaun Wiesław Podgórski (jak się reklamuje: "nieślubny syn Luisa de Funesa i nieznanej Matki Polki"), który zajmuje stanowisko doradcy ds. kultury i dziedzictwa narodowego w Ministerstwie Rolnictwa. Pracę w polityce nadal łączy z bawieniem ludzi jako wodzirej (imprezy w stylu rokoko, fiesta mexicana, bal u Neptuna) i brzuchomówca (udaje aż 10 różnych głosów!).

Skecz roku 2005

Ze względu na ubogi materiał porównawczy samozwańcze jury w osobie kustosza "cruisera21" nagrody nie przyznało.

Skecz roku 2006

Po starannym i wszechstronnym rozważeniu bukietu skeczy 2006 za pierwszą znakomitość samozwańcze jury uznało chorobę prezydencką.

04.07.2006Mały Książę nie może wziąć udziału w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego z powodu sraczki, spowodowanej stanem silnego wzburzenia w wyniku cynicznej prowokacji w brukowcu "Die Tageszeitung". Kancelaria prezydenta zamiast wydać normalny komunikat lekarski o stanie zdrowia głowy państwa, poinformowała w półsłówkach o "niedyspozycji gastrycznej" i o tym, że Jego Ekscelencja "nie może stać i siedzieć".

Pozostałe tournees trupy

Patrz też